Yetkilerin merkezden uzaklaştırılması hakkında farklı görüşler

Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in yetkilerin merkezden uzaklaştırılması önerisinin herhangi bir şekilde gerçekten saptırıcı olmadığını ve olayları dramatize etmeye gerek olmadığını açıkladı.

Prodromu, kurumumuza yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı’nın Türk tarafının tüm alanlarda olumlu oy hakkı talebi nedeniyle, devletin işleyişiyle ilgili konuların ele alınması için sadece tartışılması için bir fikir ortaya koyduğunu belirtti. Aynı zamanda, desentralize federasyonla ilgili somut ve ayrıntılı bir önerinin sunulmasının da öngörülmediğini açıklığa kavuşturdu. Müzakerelerdeki uzlaşılara rağmen, söz konusu meselenin tamamen kapanmadığını vurguladı. Hükümet Sözcüsü, Ulusal Konsey’in dünkü toplantısında, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin raporunun da görüşüldüğünü ve bazı kişilerin ters yöndeki görüşlerinin aksine, Genel Sekreter’in müzakereler perspektifini açık tuttuğunu söyledi. Cuma günü yapılacak Anastasiadis – Akıncı görüşmesiyle ilgili olarak ise, Cumhurbaşkanı Anastasiadis için önemli olanın, müzakerelerin Guterres ve Birleşmiş Milletler kararları temelinde nasıl ve ne zaman başlayacağı olduğuna dikkat çekti.

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Cumhurbaşkanı’nın yetkilerin merkezden uzaklaştırılmasına yönelik önerisinin, özden uzaklaştırdığını ve diyaloğu saptırdığını açıkladı. Kiprianu, kurumumuza yaptığı açıklamada, söz konusu meselenin neredeyse kapalı olduğunu söyledi ve şimdi Cumhurbaşkanı’nın neden konuyu açtığını sorguladığını ifade etti. Ayrıca, söz konusu öneriyle Kıbrıs sorunuyla ilgili diğer başlıca sorunların çözülmediğini ileri sürdü. Andros Kiprianu, Cumhurbaşkanı’nın hangi yetkilerinin merkezi hükümette kalacağını ve hangilerinin bölgelere aktarılacağını açıklığa kavuşturacak pozisyonda değilken, desentralize federasyon fikrini masaya yatırmasının nasıl mümkün olduğunu sorguladığını dile getirdi. Buna paralel olarak, yetkilerin merkezden uzaklaştırılması fikrinin ortaya konulmasının, Türkiye’ye iki devletli çözümü ve konfederasyonu masaya yatırma fırsatını verdiğini belirtti. AKEL Genel Sekreteri, yoğun endişesini ifade ederek, Kıbrıs sorununu yönetenlerin kafasının karışık olduğunu söyledi. Ulusal Konsey toplantısında söylenenleri ifşa etmeden, sorduğu sorulara aldığı yanıtların kendisinde şaşkınlık yarattığını ve endişeye yol açtığını söyledi.

DİKO Başkan Vekili Hristiana Erotokritu, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in çözümün işlevselliği ve yaşayabilirliği konusundaki düşüncesini olumlu olarak niteledi. Ancak, desentralize federasyon fikrinin sorunları çözmediğini sözlerine ekledi. Erotokritu, kurumumuza yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı’nın hangi yetkilerin merkezi hükümette kalmasını ve hangilerinin kurucu devletlere aktarılmasını önerdiğini açıklığa kavuşturması gerektiğini söyledi. Ancak, Türk tarafının her kararda bir olumlu oy hakkı talebi nedeniyle sorunun var olmaya devam ettiğini vurguladı. Kıbrıs Rum tarafının yöntemlerini eleştirerek, Türkiye’ye durumu suistimal etme ve tehditlerde bulunma fırsatı verdiğini kaydetti. Erotokritu, dikkatlerin, Türkiye’nin oluşan durumdan sorumlu olduğunun ortaya çıkarılmasına odaklanması gerektiğini ifade etti.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:11

Son Haberler

27 Temmuz
Koliou: Tedbirlerin sıkılaştırılması Hastanelerdeki duruma göre belirlenecek
08:29
Anastasiadis ve Mitsotakis bugün Atina'da bir araya geliyor
08:28
Hükümet AB'ye 27 üye devlerin Maraş'la ilgili ortak açıklama yapmasını istiyor
08:27
Dün 1 can kaybı ve 841 yeni koronavirüs vakası kaydedildi
08:26
26 Temmuz
Lefkoşa'da bir eve bomba yerleştirildi
15:35
Yaklaşık 30 asker gıda zehirlenmesi yaşadı
15:35
Yüksek sıcaklıklar geri geliyor!
15:34
Nüfusun %72'si aşının ilk dozunu yaptırdı
15:33
Hristodoulidis'in İsrail ziyareti olumlu bir atmosferde gerçekleşiyor
15:31
Basın Özetleri 26.07.2021
15:03
Kıbrıs'ın Ulusal İyileşme ve Sürdürülebilirlik Planı bugün, Avrupa Birliği Maliye Bakanları tarafından onaylanacak
12:26
Kyriakidou AB'nin üçüncü doz gerekmesi halinde hazır olduğunu belirtti
12:24
Tüm haberler

Video on Demand