23.10.18 basın ozetleri

Merhaba sevgili dinleyenler. Bugün K/Rum gazetelerinin hemen hemen tümünde ana haber, dün yapılan Ulusal Konsey toplantısındaki gelişmeler.
Politis gazetesi haberini “Gevşek bir şekilde gevşek federasyona doğru ilerliyorlar… Cumhurbaşkanı dün liderlere, sadece yakınlaşma sağlanan noktalara ilişkin belgeler götürdü…” başlığı altında veriyor.
Gazete şöyle yazıyor:
Dünkü Ulusal Konsey toplantısında DİSİ, AKEL ve DİKO gevşek bir federasyonda hangi yetki ve kurumların merkezi hükümetten alınıp eyalet hükümetlerine verilebileceği konusunda Cumhurbaşkanından bazı açıklamalar bekledikleri halde, Cumhurbaşkanı Anastasiadis “desantralize federasyon” meselesiyle ilgili hiçbir yeni bilgi vermedi. Cumhurbaşkanı federal yetki ve kurumlar hakkında üzerinde anlaşmaya varılmış olan noktalara ilişkin belgeler dağıttıktan sonra tartışmanın devamını, Kasım başında Ceyn Hol Lut’un gelişinden sonraya erteledi. Hükünmet sözcüsü toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, gevşek federasyon önerisine ilişkin belge ya da bilgi vermenin zaten söz konusu olmadığını çünkü önerinin halen üzerinde çalışıldığını belirtti. Ulusal Konsey toplantısında Guteres raporu ele alınırken DİSİ, AKEL ve eski Cumhurbaşkanlarından Yorgos Vasiliu, uzun süren müzakerelere artık daha az destek verilecek olmasının açıklanması konusunda kaygı ifade ettiler. Cumhurbaşkanının önümüzdeki Cuma günü K/Türk lideri ile yapacağı görüşmede barikatlar konusu ele alınacak. Bu arada sevgili dinleyenler, Politis gazetesi ilgili haberin hemen altında Yorgos Kakuris imzalı bir haberde, Türk Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun Anadolu Ajansında gevşek federasyon konusuyla ilgili yaptığı bir açıklamaya yer veriyor. Haberin başlıkları şöyle:
Çavuşoğlu Türkiye bu modele açık… Çavuşoğlu ve K/Rum tarafı arasında da resmi olmayan görüşmeler… Özersay, Akıncı ve Erhürman Çavuşoğlu – Anastasidis görüşmesinden haberdarlar, dedi.
Politis gazetesinin diğer bazı haberlerine bir göz atalım:
- Hellim tepeüstü düştü… Hellimin AB tescilli ürün olması uzak bir düş olarak kaldı. Kıbrıs Tarım Bakanı, eski Bakanın hellimin tescilli ürün olma yolunda ilerlediğine ilişkin açıklamalarını, dün Mecliste yaptığı konuşmasında geri almak zorunda kaldı. Bakan konunun Kıbrıs sorunu nedeniyle komplikasyona uğradığını söyledi. Hellim yapımında artan keçi koyun sütü ihtiyaçlarına rağmen beslenen keçi sayısında bir artış olmaması da konuyla ilgili soru işaretleri arasında yer alıyor.
- Orman Dairesi mantarları koruma altına alıyor. Orman Dairesi bu amaçla ormanlarda bazı bölgelere giriş çıkışı yasaklama ihtimalini araştırıyor. Bu hassas bölgelerde kontrol olacak ve kurallara uymanlara karşı ciddi cezalar uygulanacak. Şu anda her hafta sonu Trodos, mantar toplamaya gidenlerle dolup taşıyor.
- Limasol sahilleri köpüğe boğuldu…
Çok sayıda örgütün ve kalabalık sayıda halkın da katılımıyla, çevreye zararı araştırması yapılmadan gökdelen inşaatlarına izin verilmesi sonucu, inşaatlardan denize atık su dökülmesi protesto edildi. Her gün denize 75 bin ton atık su dökülüyor. Cevap bekleyen onlarca gökdelen inşaatı izni verilince sorun daha da şiddetlenecek. Yüzücüler Derneği Başkanı Erma Stilyanidu eylem sırasında konuşurken Cumhurbaşkanına “ Ayıp Cumhurbaşkanı Hazretleri, gözü paraya doymak bilmeyen küçücük bir grubun tehditleri karşısında boyun eğdiniz” dedi.

Filelefteros Gazetesi de Ulusal Konsey toplantısı haberini “Cumhurbaşkanı kendini fırtınanın ortasında buldu. DİSİ-AKEL liderleriyle karşı karşıya kaldı” başlığı altında ana haber olarak veriyor. Gazete Cumhurbaşkanı’nın Kıbrıs sorunu konusundaki kararlarında DİSİ-AKEL liderliğine güvendiğini savunan teori dünkü ulusal konsey toplantısında yerle bir oldu. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guteres’in Kıbrıs sorunu raporunun içeriğiyle ilgili en büyük eleştiriler Cumhurbaşkanına DİSİ Genel Başkanı ve AKEL Genel Sekreteri Averof Neofitu ile Andros Kiprianu’dan geldi.
Politis şöyle yazıyor: Neofitu, raporu, başta enerji konusu olmak üzere son derece olumsuz bir rapor olarak değerlendirdi. Guteres’in 23. Paragrafta tarafları gerginlikten kaçınmaya ve enerji konusunda diyalog kurmaya çağırması noktasına ağırlık verdi. Averof Neofitu, Türkiye’nin, Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesinde “hak talep ettiği” noktalarında faaliyete başlayacağından emin olduğunu söyledi.
AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu Cumhurbaşkanı Anastasiadis’i müzakerelerin başlaması konusunda adım atmamakla ve desantralize federasyon önerisiyle akıl karıştırmaya çalışmakla suçladı.
Cumhurbaşkanı, partileri gevşek federasyon konusunda düşünmeye ve kendi önerilerini hazırlamaya çağırdı. Tüm parti liderleri buna tepki gösterdi.
Dünkü Ulusal Konsey toplantısında Kıbrıs Türk toplumu lideri Mustafa Akıncı’nın Kıbrıs sorununa çözüm bulma müzakerelerinin başlatılmasını reddettiği de söylendi. Nikos Anastasiadis Mustafa Akıncı’ya Cuma günkü görüşmelerinde barikatlar konusunun ele alınmasını ve görüşmeye her iki taraftan birer temsilcinin katılmasını önerdiğini ancak K/T liderinin bunun müzakere başlangıcı olarak değerlendirilebileceği gerekçesiyle reddettiğini söyledi.
Filelefteros’tan diğer bazı haberler:
- Üç polis aleyhine, şiddet kullanma nedeniyle cezai soruşturma... Savcı tarafından hazırlanan rapor Başsavcıya gönderildi. Şikayetçi taraf 11 Aralık 2017’de kendisi, eski ve yeni sevgilisi arasında benzincide kopan bir kavga üzerine polis tarafından tutuklanarak polis karakoluna götürülmüştü. Şikayetçi şahsın iddiası polis karakolunda üç polis tarafından dövüldüğü ve ertesi gün İlk Yardım hastanesine götürüldüğü. Onu muayene eden doktorlar darbe izleri ve morluklara rastladıklarını rapor etti. Başsavcılığın raporu kabul etmesi üzerine üç polis memuru hakkında cezai soruşturma açıldı.
- 14 yaşındaki iki Kıbrıslı genç Nasa’dan birincilik ödülü kazandı. İki öğrenci NASA’da bir hafta boyunca astronot eğitimi alacak.
- Kıbrıslı Bilim Adamı Haralambos Andoniadis’ten yeni bir enfarktüs tespit tekniği… Oxford Üniversitesi Profesörü Kıbrıslı Haralambos Andoniadis başkanlığındaki araştırma ekibi enfarktüs riskini yıllar öncesinden tespit eden yeni bir teknik keşfetmeyi başardı.
- Altamira: Her keseye uygun konut satışları…
Altamira Şirketinin Kooperatif Bankası dosyasına ait 400 gayrımenkulü satışa çıkardı. Gayrımenkuller arasında Lefkoşa’da Prodromu caddesindeki 4,52 milyon değerindeki ve Limasol’daki 3,23 milyonluk dört katlı bina gibi ticari binalar da var.


Haravgi gazetesinin ana haberinin başlıkları şöyle sevgili dinleyenler:
Cumhurbaşkanı gevşek yoldan, Özersay resmi olmayan yoldan gidiyor…
Cumhurbaşkanı Ulusal Konseyle de dalga geçiyor…
Özersay resmi olmayan görüşmelerin devam etmesini istedi…
Çok uzayan çıkmaz nedeniyle AKEL kaygılı…
Gazete haberinde Cumhurbaşkanının, daha önce söz verdiği halde, dünkü ulusal konsey toplantısında gevşek federasyon hakkında ne görüş bildirdiğini ne de öneri getirdiğini ve bunun Ulusal Konseyle alay etmekten başka bir şey olmadığını yazıyor. Gazetenin bu haberlere ayırdığı 3. Sayfasındaki diğer başlıklara da bir göz atalım s.d:
- Özersay resmi olmayan istişarelere işgal altındaki bölgede karar verildiğini açıkladı. Akıncı’nın es geçildiğine ilişkin sitemlere “kimsenin es geçildiği yok” cevabını verdi.
- Çavuşoğlu: Kıbrıs sorununun çözümü konusunda tüm alternatif çözüm önerilerine açığız.
Haravgi gazetesinin diğer bazı haberlerinden bazıları:
- Patateslere “kırmızı” adını vererek, mükemmel kalitesiyle ünlü Kıbrıs patatesi diye satıyorlar. Kıbrıs Tarım bakanı Kostas Kadis ile Yunanlı muadili Stavros Arahovitis bugün Lefkoşa’da bu konuyu ele alacaklar.
- Suriye’den Kıbrıs’a çocuk gelinler… Yüksek Polis Komiseri Yardımcısı ve aynı zamanda İnsan Ticaretiyle Mücadele Servisi Başkanı Rita Superman kısa süre önce İnterpol İnsan Ticaretiyle ilgili uzmanlar kuruluna başkanlık yaptı. Kıbrıs’ta yaptığı açıklamada göçmenlik sorunu ile dahi insan ticareti arasında bağlantı kurulduğunu ve ofisinin bugüne kadar en az 10 vakayı ele almış olduğunu açıkladı.
- Dillirga Komitesi, iki liderden, Koccina’da barikat açılmasını talep ediyor.

Son gazetemiz de Alitia sevgili dinleyenler. Gazeteye kısaca bir göz atacağız.
Alitia’nın ana haberinin başlığı Genel Sağlık Planı YESİ Doktor Ücretlerini yukarı çekti… Sağlık Güvenliği Örgütü doktor ücretlerini teferruatlı biçimde açıkladı…
Haberde, doktorların yeni sağlık sistemi uygulanmaya başladığında düşük ücret alacaklarına ilişkin kaygılarının yersiz olduğunu yazıyor. Bazı durumlarda ücret zamları Yüzde 1, 2, 3 olacak, kimi durumlarda ise %40’a kadar çıkacak.

Sevgili dinleyenler dünkü ulusal konsey toplantısı Alitia gazetesinde, yine ilk sayfada, ama ana haberin hemen altında yer alıyor. Haberin başlıkları şöyle:
- Hedefi şaşırdık, desantralize federasyona santralize olduk… PARTİ LİDERLERİNDEN YENİ BİR ŞEY YOK…
Ulusal Konseyde DİSİ ile AKEL’den başka hiç kimse müzakerelerin hemen başlaması gereksiniminden söz etmedi. Hükümet sözcüsü müzakerelerin başlaması Cumhurbaşkanının bir numaralı önceliği olduğunu söyledi.
Alitia’nın diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle sevgili dinleyenler.
- Altamira İnternetten alıcı arıyor. Ödenemeyen kredileri nedeniyle 400 konutu zorunlu satışa çıkardı.
- Hellenic Bank’a seyyar şubeler geliyor. Hellenic Bank özel araçlarla uzak bölgelere hizmetlerini ulaştıracak.
- İşgal altındaki bölgede biri peder üç K/Rumun tutuklanması gafı... Arabalarında bulunan bir taşın eski eser sanılması üzerine tutuklananlar, taşın peder tarafından dedesinin tarlasından hatıra olarak alınmış olduğunun tespit edilmesinden sonra 4’ü de serbest bırakıldı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:33

Son Haberler

04 Ekim
Yunanistan Başbakanı: "Sınırlarımız gri değil açık mavidir"
16:42
Türkiye Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın Türkiye-Libya anlaşmasına dair açıklamaları, hiçbir anlam ve değer taşımıyor.
16:40
Avrupa Komisyonu'ndan iki üst düzey yetkili, enerji fiyatlarındaki krizle başa çıkmak için, ortak borçlanmaya çağırdı
16:27
Rusya'da ülkenin Alt Meclisi'nden sonra, Üst Meclis de, Ukrayna'nın dört bölgesinin Rusya’ya ilhakını onayladı.
16:26
Ukrayna: Yunanca öğretmeni, Ukrayna yanlısı tavrı nedeniyle Ruslar tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.
16:25
Basın Özetleri 04.10.2022
13:28
03 Ekim
2005 yılında askerlik görevini yaptığı dönemde ölü bulunan Thanasis Nikolaou'nun cinayet davası yeniden açıliyor
15:57
Helen Amerikan Enstitüsü, Biden’a mektup göndererek Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarını kınamasını istedi.
15:31
Dışişleri Bakanı, bugün çalışma ziyareti yapmak üzere Katar'ın Doha kentine gidiyor.
15:29
Savunma Bakanı: ‘State Partnership’ programı, Kıbrıs'ın bölgede istikrar faktörü rolü oynadığının bir başka kanıtıdır.
14:30
APOEL ve AEL arasında oynanan maçın ardından taraftarlar arasında çıkan olaylarda, 25 yaşındaki bir kişi yaralandı.
13:37
Basın Özetleri 03.10.2022
13:16
Tüm haberler

Video on Demand