Türkiye: Doğu Akdeniz'deki çıkarlarımızı korumaya devam edeceğiz

Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türk silahlı kuvvetlerinin, Kıbrıs’taki Garantörlük Anlaşması çerçevesinde, Türkiye’nin ve sahte devletin çıkarlarını korumaya devam edeceğini açıkladı.

Hulusi Akar, Türkiye ordusunun Ankara yakınlarında gerçekleştirdiği tatbikat çerçevesinde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin ve sahte devletin Ege ve Akdeniz’deki haklarından ve çıkarlarından bahsederek, Türk silahlı kuvvetlerinin, Kıbrıs’taki uluslararası Güvenlik ve Garantiler Anlaşması çerçevesinde, barış ve güvenliğin garantisi olmaya devam edeceğini belirtti. Hulusi Akar, tahrikkar bir şekilde, hiçkimsenin bu konuda şüphesi olmaması ve herkesin hesabını buna göre yapması için uyarıda bulundu.

Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Ankara’nın, Doğu Akdeniz’de Türkiye’yi ve Kıbrıslı Türkleri göz önünde bulundurmayan tek bir adım atılmasına izin vermeyeceğini açıkladı. Kıbrıs sorunu müzakerelerinin sonucu ne olursa olsun, Türkiye’nin uluslararası hukuktan kaynaklanan Doğu Akdeniz’deki doğal haklarından vaz geçmesinin, hiçbir zaman söz konusu olmadığını belirtti. Kıbrıs Rum tarafının da bunu çok iyi bilmesi gerektiğini tahrikkar bir şekilde ifade etti. İbrahim Kalın, provokatif bir şekilde ‘Fatih’ ve ‘Barbaros’ adlı gemilerin bu bölgede sondaj çalışmalarını sürdüreceğini ve gereken önlemleri almaya devam ettiğini dile getirdi. Kalın, işgal bölgelerinde deniz üssü kurulması olasılığı hakkında sorulan soruya yanıt vererek, ordunun Kıbrıs’ta barışı sağlama göreviyle bulunduğunu savundu ve bu nedenle var olma koşullarının iyileştirilmesinin öncelik olduğunu söyledi.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:11

Son Haberler

12 Mayıs
basın özetleri 12.05.21
14:29
Tsioutis: Nüfusun büyük bir kısmına 3. doz yapılabilir
13:34
Ben Gurion Hava alanına inmesi beklenen iki uçak Larnaka'ya yönlendirildi
08:17
Netanyahu: Hamas beklemediği bir darbe alacak
08:16
İsrail ve Filistinliler arasındaki kriz alevleniyor
08:14
Dün 2 can kaybı ve 390 yeni vaka kaydedildi
08:14
11 Mayıs
basın özetleri 11.05.21
13:25
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 11.05.21
13:22
Rusya'da okula silahlı saldırı: 11 ölü
12:35
Hizmet alımı ile çalışan öğretmenler süresiz greve gidiyor
12:35
Koronavirüslü hastaların sayısında azalma var
12:34
Gençler aşılanmak için ilgi gösterdi
12:33
Tüm haberler

Video on Demand