Türkiye: Doğu Akdeniz'deki çıkarlarımızı korumaya devam edeceğiz

Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türk silahlı kuvvetlerinin, Kıbrıs’taki Garantörlük Anlaşması çerçevesinde, Türkiye’nin ve sahte devletin çıkarlarını korumaya devam edeceğini açıkladı.

Hulusi Akar, Türkiye ordusunun Ankara yakınlarında gerçekleştirdiği tatbikat çerçevesinde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin ve sahte devletin Ege ve Akdeniz’deki haklarından ve çıkarlarından bahsederek, Türk silahlı kuvvetlerinin, Kıbrıs’taki uluslararası Güvenlik ve Garantiler Anlaşması çerçevesinde, barış ve güvenliğin garantisi olmaya devam edeceğini belirtti. Hulusi Akar, tahrikkar bir şekilde, hiçkimsenin bu konuda şüphesi olmaması ve herkesin hesabını buna göre yapması için uyarıda bulundu.

Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Ankara’nın, Doğu Akdeniz’de Türkiye’yi ve Kıbrıslı Türkleri göz önünde bulundurmayan tek bir adım atılmasına izin vermeyeceğini açıkladı. Kıbrıs sorunu müzakerelerinin sonucu ne olursa olsun, Türkiye’nin uluslararası hukuktan kaynaklanan Doğu Akdeniz’deki doğal haklarından vaz geçmesinin, hiçbir zaman söz konusu olmadığını belirtti. Kıbrıs Rum tarafının da bunu çok iyi bilmesi gerektiğini tahrikkar bir şekilde ifade etti. İbrahim Kalın, provokatif bir şekilde ‘Fatih’ ve ‘Barbaros’ adlı gemilerin bu bölgede sondaj çalışmalarını sürdüreceğini ve gereken önlemleri almaya devam ettiğini dile getirdi. Kalın, işgal bölgelerinde deniz üssü kurulması olasılığı hakkında sorulan soruya yanıt vererek, ordunun Kıbrıs’ta barışı sağlama göreviyle bulunduğunu savundu ve bu nedenle var olma koşullarının iyileştirilmesinin öncelik olduğunu söyledi.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:11

Son Haberler

29 Temmuz
Karrotsakis: Hastaların yüzde 95'i aşısız
14:29
"Walk-in" aşı merkezlerinde şu ana kadar 8 bin'den fazla kişi aşı oldu
14:28
Hristodoulidis: Britanya ile ABD arasında Kıbrıs konusunda Güvenlik Konseyi'nde anlaşmazlık yaşandı
14:27
basın özetleri 29.07.21
13:28
Dün gece Kavo Greko açıklarında 14 göçmen taşıyan bir tekne tespit edildi
08:03
Dendias, İrlandalı mevkidaşına Maraş hakkında bilgi verdi
08:03
Dün 2 can kaybı ve 769 yeni vaka kaydedildi
08:02
28 Temmuz
basın özetleri 28.07.21
14:01
Anastasiadis: Yunanistan ve Kıbrıs, sıkı birlik koşulları altında faaliyet gösteriyor
13:37
Devlet'den döngüsel ekonomi benimseycek şirketlere 30 milyon avro
13:36
Palmas: İngilizlerin tutumu ve yönetimi şaşırtıcı değil
13:35
Güvenlik Konseyi üyeleri Kıbrıs sorununun çözümünün temeline net bir şekilde atıfta bulunulmasını talep etti.
13:34
Tüm haberler

Video on Demand