22.10.18

Bugünkü Kıbrıs Rum gazetelerinde, Alitia’da ilk konut arsası alımında KDV’nin %19’dan %5’e düşmesi, hemen altında ise “Kıbrıs sorununda zengin gündem” başlığıyla Kıbrıs sorununda nasıl bir sürecin beklendiği, Filelefteros’ta Kıbrıs sorunu, Haravgi’de Genel Sağlık Planı YESİ’nin uygulanmasına doktorlar tarafından konan engeller, Politis’te Kıbrıs’ın MI 35U helikopterlerinin uçamaması konuları ana haberler olarak öne çıkıyor.
Filelefteros: İki lider net sözler istiyor… Liderler bu görüşmeyi birbirlerinin ne düşündüğünü anlamak üzere değerlendirecek… ve… Anastasiadis bugün Ulusal Konseyin federasyonla ilgili sorularını cevaplandırıyor… başlıklarıyla veriyor. Filelefteros’un haberinde şöyle yazıyor: Nikos Anastasiadis ile Mustafa Akıncı, Cuma günü gerçekleştirecekleri görüşmeye müzakerelerle nasıl devam edeceklerini anlayabilmek maksadıyla gidiyorlar. Son 24 saat içinde iki lider birbirlerinin müzakereler ve genelde Kıbrıs sorunu hakkındaki düşünce ve niyetlerini anlamak istediklerini gösterdi. Kıbrıs Türk Lideri ve iş arkadaşlarının yaptığı görüşmeler Akıncı’nın Cuma günkü buluşmadan beklentilerinin şunlar olduğunu gösteriyor.
a- Anastasiadis’ten, müzakerelere ilişkin niyetlerini anlamak
b- Anastasiadis’in son dönemlerde gündeme getirdiği konular hakkında ondan cevaplar almak
c- Ucu açık olmayan görüşmeler tezi hakkında ne düşündüğünü öğrenmek.
Mustafa Akıncı buna paralel olarak, Anastasiadis’in Mevlüt Çavuşoğlu’yla görüşmeleri ama aynı zamanda da Özersay’ın yaptığı görüşmelerden dolayı liderler düzeyinde diyalog konusunu netliğe kavuşturmak isteyecek.
Öte yandan Cumhurbaşkanı Anastasiadis Mustafa Akıncı’dan müzakerelerin devamına ilişkin görüşlerini netleştirmesini isteyecek. Anastasiadis K/Türk liderinden “Lefkoşa havaalanına gitmem” düşüncesinin halen geçerli olup olmadığını ve Kran Montana gibi bir uluslararası toplantıya açık olup olmadığını netleştirmesini isteyecek.
Bugün yapılacak olan Ulusal Konsey toplantısında, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Kıbrıslı Rum parti liderleri ve ya da temsilcilerini, iki toplum lideri düzeyinde yapılacak olan Cuma günkü görüşme hakkında bilgi vermesinin yanısıra, Kıbrıs sorunu konusunda kartlarını daha fazla açması bekleniyor. BMGS Guteres’in raporu da Ulusal Konsey toplantısının gündeminde olacak. Liderlerin Anastasiadis’e federasyon konusuna ve “kutu dışı müzakereleri” şeklindeki açıklamasına yönelik daha ayrıntılı bilgi istemeleri de bekleniyor.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
-Bir ömür çalışıp edindiklerini, hortum yerle bir etti. Geçen Pazar öğleden sonra Ayii Trimityas ve Paliometoho köyünü vuran hortum köy sakinlerine korku filmlerinde rastlanan sahneler yaşattı. Köy sakinleri dün, olaylardan, hâlâ gözlerinde korkuyla söz ediyordu. Bir çamur bulutu şiddetli bir homurdanmayla evlerinin içinden geçtiğini ve her şeylerini etrafa saçtığını söylediler. “Pencerelere dışarıdan şeyler düşüyor, camlar kırılıyor, arabalar yerinden hareket ediyordu. İnsan doğanın karşısında bir hiç olduğunu anlıyor” gibi açıklamalarda bulundular. Hortum 50’den fazla evde ve iki işyerinde büyük hasarlara neden oldu. -Kıbrıs’ta 1966’dan bu yana onlarca hortum meydana geldi. Ada, çeşitli bölgelerinde, irili ufaklı çok sayıda hortuma tanık oldu. Uzmanlar, Pazar günkü hortumun küçük bir tayfun boyutunda olduğunu söylüyor.
Polisi yumruklayan 17 yaşındaki gence kelepçe takıldı. Limasol’un Omonia semtinde meydana gelen olayda 3 genç gürültü ve antisosyal davranışlar nedeniyle tutuklandı.

Alitia gazetesi ana haberini Arsa ve ilk konut alımlarında KDV %19’dan %5’e iniyor başlığıyla veriyor. Haberde dünkü meclis toplantısında, 2017’nin Kasım ayından itibaren uygulamada olan arsa alımında %19’luk KDV’nin, ilk konut inşaatı söz konusuysa eğer, %5’e indirilmesi yasasını geçirdi. İlgili yasa geri dönüşlü olarak uygulanacak ve son bir yıl içinde ilk konut inşası amacıyla yapılan tüm arsa alımlarına %14’lük KDV iade edilecek.
Alitia Ulusal Konsey Toplantısıyla ilgili haberini de ön sayfasında geniş biçimde yer veriyor. “Kıbrıs Sorununda Zengin Gündem” başlıklı haberde bugün toplanacak olan liderlerin Kıbrıs sorunu konusundaki yeni verileri ele alacaklarını, yazıyor: İlki 8 Ekim’de yapılmış olan konuyla ilgili toplantıdan bu yana yeni önemli olay ve gelişmeler meydana geldi. Gündemde BMGS’nin raporu, Ceyn Lut’un Ekim ayında gerçekleştireceği Kıbrıs ziyareti, iki toplum lideri arasında 6 aylık aradan sonra yapılacak olan Cuma günkü görüşme ve Cumhurbaşkanının gevşek federasyon tezini ortaya atmasından sonra iç cephede alevlenmiş olan tartışmalar yer alıyor.
Alitia’nın diğer bazı haberleri de şöyle:
- AKEL ile DİKO Rikkos Erotokritu’nun serbest bırakılmasına ilişkin kararı görmek istiyor. AKEL milletvekili Aristos Damyanu, Mahpusları Serbest Bırakma Komitesi’nin Rikkos Erotokritu’yu koşullu olarak serbest bırakma kararının ve ondan sonra onu izleyen kararların Komitenin itibarına zarar verdiğini söyledi. AKEL Merkez Komitesi Konseyden kararı yazılı olarak istediği halde kendilerine karar verilmedi.
- Eski Dikoluların kurduğu yeni parti DEPA başkanı Marios Karoyan, DİKO başkanı Nikolas Papadopulos’a da işbirliği eli uzattığını açıkladı.
- Yağan yağmurlara rağmen barajların doluluk oranı halen trajik derecede düşük. İçinde olduğumuz ayda geçen yılın aynı dönemine kıyasla, Kıbrıs’ın sadece yedi bölgesinde düşen yağmur oranı biraz daha fazla.
- Athienu’da Süt Ürünleri Yüksek Okulu açılıyor. Eğitim Bakanlığının hedefi Okulun 2019’un Eylül ayında açılmaya hazır olması. Athienu Belediye Başkanının yaptığı ilgili açıklamada Kiryakos Kareklas, Hükümetin Belediyenin önerisini kabul ettiğini ve okul için Belediye’nin yer göstereceğini söyledi. Belediye Başkanı Atienu’da Süt ve Süt Ürünleri Yüksek Okulu açılması fikrinin Atienu’da çok sayıda inek ve koyun çiftliğiyle Süt ve Süt ürünleri tesislerinin bulunması olduğunu da ekledi.

Politis gaztesi:
Gazetenin başlıkları şöyle: MI 35U helikopterlerinin hiçbiri uçmuyor… 11 tanesi de, yedek parça olmadığı için hava üssünde yerde bekliyor.
Amerikalıların Rus Silah İthalatı Örgütü Rosoboronexport’a karşı uyguladığı önlemlerden etkilenen Kıbrıs’ın Ruslardan almış olduğu 11 helikopterin karşı karşıya olduğu sorun Savunma Bakanlığı kaynaklarınca da doğrulandı ve sorunun aşılmasına yönelik bir çözümün bulunabileceğine olan inancını ifade etti. Haberde Kıbrıs’ın Rusya’dan satın aldığı tüm silah sistemleri için de sorunun geçerli olduğunu, söz konusu helikopterlerin de aşamalı olarak teker teker kullanılamamaya başlandığını yazıyor. Sorun Amerikan önlemleri yüzünden Rosoboronexport’a yedek parça için para gönderilmemesinden kaynaklanıyor. Bugüne kadar iki başarısız deneme yapıldı, bir üçüncü çaba da şimdi gösteriliyor.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Pazar günkü hortumun yol açtığı zararlar yaklaşık 1 milyon. Buna rağmen mağdur olan bölgeye varan devlet hizmetleri yetkilileri “kurban vermemiş olmamız bir mucizedir dedi.
- Lefkoşa Suriçi bölgede 3 gömülü atık bidonu yerleştiriliyor. İlgili uygulama bidonların ebatlarının elverişliliği nedeniyle civardan onlarca yeşil çöp bidonun kalkmasına olanak verecek. Bidonların, çöplerin toplanması sırasında yıkanıp dezenfekte edilmesi gibi bir avantajları var.
- Kalıcı Yapılandırılmış İşbirliği Savunma Anlaşması PESCO aracılığıyla Kıbrıs’ta Fransız deniz gücü varlığı. Savunma Bakanı Savvas Angelidis ile Fransız muadili Florence Parly Paris’te savunma alanında işbirliği mevzusunu ele aldılar. Görüşmede Barbaros gemisinin faaliyetleri ve Türk tehditleri de ele alındı.
- Yarın Çarşamba Kıbrıs’a varması beklenen Yunanistan’ı etkileyen Orestis tayfunu adaya güç kaybetmiş olarak ayak basacak. Meteoroloji dairesi dağlık ve iç bölgelerde şiddetli yağmur ve fırtınaların beklendiğini açıkladı.
Haravgi gazetesine de son olarak bir göz atalım sevgili dinleyenler. Gazetenin ana haber başlıkları şöyle: Genel Sağlık Planı YESİ’ye doktorlar çelme takmaya çalışıyor. Doktorlar YESİ’ye girmek için önkoşullar dayatıyor. Özel klinikler için tazminatlar şart koşuyorlar. YESİ’nin kademeli olarak hayata geçirilmesine karşı çıkıyorlar.
Diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Cumhurbaşkanı Ulusal Konseye, gevşek federasyona konusuna belgelerle geliyor. AKEL Genel Sekreteri Anastasiadis’in bu ısrarından dolayı ciddi biçimde tedirgin.
- AB 2006 – 2017 arasında K/Türk toplumunun güçlendirilmesine yönelik 485 milyonluk yardım gönderdi.
- Mustafa Akıncı’nın danışmanı Kıbrıslı Rum lideri niyetlerini açıkça ortaya koymaya davet etti. Anastasiadis başka bir çözüm modeli istiyorsa Akıncı’yla görüşmesinde netleştirsin.”

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:33

Son Haberler

28 Temmuz
basın özetleri 28.07.21
14:01
Anastasiadis: Yunanistan ve Kıbrıs, sıkı birlik koşulları altında faaliyet gösteriyor
13:37
Devlet'den döngüsel ekonomi benimseycek şirketlere 30 milyon avro
13:36
Palmas: İngilizlerin tutumu ve yönetimi şaşırtıcı değil
13:35
Güvenlik Konseyi üyeleri Kıbrıs sorununun çözümünün temeline net bir şekilde atıfta bulunulmasını talep etti.
13:34
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Türkiye için olumlu gündemi veto etme olasılığını açık bıraktı
13:31
Yunanistan'da dün 8 can kaybı ve 3 bin 593 vaka kaydedildi.
08:16
Kıbrıs Yunanistan ve Ürdün üçlü zirvesi bugün gerçekleşiyor
08:15
Anastasiadis ve Mitsotakis dün bir araya geldi
08:14
Dün 6 can kaybı ve 791 yeni vaka kaydedildi
08:13
27 Temmuz
Basın Özetleri 27.07.2021
15:22
Hükümet Sözcüsü: Lefkoşa, Maraş konusunda Brüksel'den müdahale bekliyor
13:31
Tüm haberler

Video on Demand