22.10.18 basın ozetlerı


Filelefteros’un ana haberi, Kudret Özersay’ın gazeteye verdiği röportaja dayanıyor. Başlık ve alt başlıkları şöyle:
Özersay’dan tehditler…
Özersay tahrik edici bir söylemle Türkiye’nin Exxon Mobil’in sondajına tepki göstereceğini bildiriyor. 10 numaralı parsel biz K.Türklerin de hak sahibi olduğu bir bölgede, diyor.
Özersay Filelefteros’a verdiği özel demecinde “10 numaralı parsel konusunda soru işaretleri” yaratıyor…
Gazete haberinde şöyle yazıyor: İşgal rejiminin sözde Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, tehditkarca, Ankara’nın niyetlerinden söz etti. Özersay Filelefteros’a verdiği demecin ikinci bölümünde, Exxon Mobil şirketinin 10 numaralı parselde sondaja başladığı takdirde, müzakerelerin sürdüğü bir dönemde bile olsa, Ankara’nın tepkisinin hiç de alçak tonlarda olmayacağını söyledi. Kudret Özersay Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi olarak ilan ettiği bazı bölgelerin Türkiye’nin söylediğine göre onun kıta sahanlığı içinde yer aldığını ifade etti. Özersay parsellerin K/Türk tarafına ait olduğunu ve K/Rum tarafının olduğu gibi K/Türk tarafının da lisans vereceğinin altını çizdi. Kudret Özersay 10. Parselin bile K/Türklerin hak sahibi olduğu bir noktada olduğunu da iddia etti ve bazı başka bölgelerle ilgili olarak üzerinde henüz herhangi bir anlaşma yapılmadığı için/ tartışmalı olduğunu söyledi.
K/Türk tarafının yapmayı planladığı sondaj çalışmalarıyla ilgili olarak/ bunlarda/ şirket gemilerinin yer alacağını, sondaj noktalarının ise Sismik gemisinin bulgularına dayanarak belirleneceğini söyleyen Özersay/ ne zaman yapılacağına ilişkin olarak/ bunun/ Antalya gemisinin diğer faaliyetlerine bakılarak belirleneceğini ekledi. Çalışmaların, müzakere olasılığından, etkilenmeyeceğini söyleyen Özersay “K/Rumların enerji konularındaki planlarına aynen devam edeceklerini söylediğini yüzlerce defa duydum. Aynı şey K/Türkler için de söz konusudur” dedi.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Ayii Trimityas köyünde hortum… Onlarca evde ciddi zararlar meydana geldi. Çoğu insan otellere yerleştirildi.
- Marios Karoyan’ın kurduğu yeni parti DİPA, dün, 2 bin kişinin katılımıyla kurucu kurultayını gerçekleştirdi. DİKO eski genel başkanı Marios Karoyan DİPA’da dümeni resmen de eline aldı.

Alitia gazetesi DİPA’nın kurucu kurultayını ana haber olarak veriyor. Haberin başlık ve alt başlıkları şöyle:
“DİKO 2” eşittir DİPA
Dün merkez partilere bir yenisi daha eklendi… Parti Başkanı Marios Karoyan “Ne hükümete yakın ne muhalefet, DİPA merkez partiler alanındaki boşluğu doldurmak için geldi… Eski kalıp politikacılardan olmayacağım, …
Alitia gazetesinin haberinde, DİPA’nın, ülkenin parti alanında değişim getirip getirmeyeceğini zaman göstereceğini/ ama yeni partinin DİKO’yu etkileyeceğinin kesin olduğunu yazıyor. Hemen hemen tamamı DİKO kökenli olan parti üyelerinden ve 1976 yılında Spiros Kiprianu’nun kurduğu yine DİPA adlı partinin kurucuları arasında bulunan Dimitris Melas/ dün yaptığı konuşmasında “1976’da Spiros Kiprianu’nun kurduğu ve Başpiskopos Makarios’un da hayır dualarını verdiği DİPA 2018’e yakışır, çağdaş ve demokrasi bakımından zenginleştirilmiş bir parti olarak yeniden doğuyor” dedi.
Alitia’nın diğer bazı haberleriyse şöyle:
Genel Sağlık Planı YESİ’nin müjdecisi… Sağlık Merkezleri Birleşiyor…
Bugünden itibaren Kofinu Sağlık Merkezi Lefkara Sağlık Merkezi’yle birleşiyor. Onları Kliru ve Palehori, ardından Trodos köyleri, sonra da Ay Demet-Engomi sağlık merkezlerinin birleşmesi izleyecek. Genel Sağlık Planı YESİ’nin ilk adımı olarak değerlendirilen bu adımın yıl sonuna kadar tamamlanması bekleniyor. Bundan böyle birçoğu akşam saat 8:00’e kadar hizmet sunacak olan sağlık merkezlerinin maksadı acil olmayan vakalara bakmak/ ve böylelikle de Acillerdeki sıkışıklığı rahatlatması bekleniyor.
- Neofitu’nun K/Türklerle görüşmeler maratonu… DİSİ Genel Başkanı Kıbrıs sorununun çözümüyle ilgili müzakerelerin başlamasına yardımcı olmak amacıyla K/Türk partileriyle görüşüyor… Averof Neofitu: “Özersay’la iki görüşmemiz oldu. Dün Cumhuriyetçi Türk Partisi lideri Tufan’la görüştüm, önümüzdeki Salı eski müzakereci Özdil Nami’yle, Perşembe günü de Mustafa Akıncı’nın partisiyle görüşeceğim. Kıbrıs hepimizi sığdıracak kadar büyük, ikiye bölünemeyecek kadar küçüktür…” dedi. Neofitu Limasol’da konuşurken, eğer Türk işgalinden kurtulmak istiyorsak, K/Rum tarafının kesinlikle anlaması lazım ki, merkezi hükümette sıkıntıya sebep olabilecek yetkilerin bulunmadığı bir sistemde, K/Türklerle siyasi eşitliğin şart olduğunu ama/ K/Türklerin de şunu anlaması lazım ki,/ adanın yabancı garantörlerden ve yabancı ordulardan arındırılmadığı bir çözümü K/Rumlar kabul edemez, dedi.
- EDEK işbirliği maksadıyla bazı partilerle görüşmelere başlıyor. Partinin merkez komitesi parti başkanına ve liderliğine ek müzakerelerle devam etme yetkisi verdi. EDEK Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde işbirliği yaptığı partilerle, Avrupa Parlamentosu seçimlerinde de işbirliği yapma olasılığını araştırıyordu. Ancak Merkez Komitesi diğer taraflardan masaya konan tekliflerin “güvenilir ve saygın bir işbirliği perspektifine olanak tanımadığına karar vererek parti başkanından önümüzdeki 2-3 hafta içinde söz konusu partilerle temaslarına devam etmesini istedi. Ardından nihai kararları almak üzere Merkez Komitesi yeniden toplanacak.

Sevgili dinleyenler Politis gazetesinin bugünkü ana haberi, “Merkez Bankası 2010’da “Erotokritos Hlorakiotis Kooperatif Bankaları için uygun değildir” demişti” başlığı altında Kooperatif Bankaları Kurumunun kapanmasıyla doğrudan ilintili yeni ifşaatlar.
Politis gazetesi Merkez Bankasının 8 Mart 2010 tarihli ve Kooperatif Merkez Bankası’na gönderdiği mektubunun hedefi Hlorakiotis’in Kooperatif Bankasındaki yeri için uygun olmadığını göstermekti. Merkez Bankası Hlorakiotis’in kendisinin ve akrabalarının Kooperatif bankasından krediler almış olduğunu ancak bunların büyük bir bölümünün ödenmemekte olduğunu ve buna paralel olarak da Kurumun sermaye açığını kapatmak için gerekli önlemleri almadığını bildiriyordu. Ancak Hlorakiotis’in yerinden uzaklaştırılmadığı gibi o dönemki Komite Hlorakiotis’e güveninin tam olduğunu ifade etmişti.
Politis gazetesinin diğer bazı haberleri:
- DİPA açılış yaptı… Marios Karoyan dünden itibaren yeni parti DİPA’nın liderliğinde göreve başladı. DİPA merkez partiler alanında varlığını hissettirmekte kararlı. Merkez partiler siyasi alanına dinamik bir dönüş yapmayı hedefleyen DİKO eski Genel Başkanı Kıbrıs sorunu konusunda iç cephenin güçlenmesi amacıyla tüm siyasi partilere işbirliği eli uzatıyor. Karoyan dün partinin kurucu kurultayındaki konuşmasında Kıbrıs sorununa da edğinirken, “Bizim iki devlet tipi gibi ikilemlerimiz yok. Türkiye’nin taleplerine boyun eğip yeniden birleşmeye yönelik her olasılığı ve umudu yıkmayacağız” dedi.
- Fotovoltaik sistemlere yeni izinler… Onlarca yeni sistemin montaj edilmesine ilişkin kararlar… Verilecek ilk ruhsatlar 120 megavatlık yatırımlar…

Haravgi gazetesi ana haberinde devletin Kıbrıs taşrasına olan ilgisizliğine vurgu yapıyor. Gazete ana haberini şu başlık ve alt başlıklar altında veriyor:
Kırsal kesimin ve halkın takadı kalmadı. Taşraya destek vermek hükümetin görevidir… Yeniden canlandırılması için planlama ve programlama lazım… Devletin verdiği sübvansiyon, yardım ve konut programlarına son verildi.
Haberde Limasol dağlık köyleri halkı devletin, yörelerini kendi haline terk etmesine yönelik çaresizlik ve isyanını haykırdı. Dün Saittas köyünde yapılan eylemde Limasollu Trodos halkı taşranın sürekli bir şekilde ıssızlaştığını dile getirdi ve devletten köylerinde insanca yaşama koşullarının yaratılması için harekete geçmesini talep etti.
Haravgi gazetesinden diğer bazı haberler:
- Hava koşulları karşısındaki acizliğimizi bir kez daha gördük. Dün, özellikle Lefkoşa kazasında meydana gelen kötü hava koşulları geride büyük sorun ve zararlar bıraktı. Ayii Trimityas köyünde hasara uğrayan evlerin/ içinde kalınmayacak durumda olması sonucu, pek çok aile başka yerlerde konuk edildi. Bugün zarar değerlendirmesi yapılması bekleniyor. Su ve elektrik hatlarında da sorunlar var. Başkentin pek çok yolu su birikimi nedeniyle bir süreliğine kapatıldı.
- DİPA liderliğine büyük bir coşkuyla Marios Karoyan seçildi. Marios Karoyan ne hükümete yakın durduğunu ne de muhalefet oluşturduğunu ifade etti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:33

Son Haberler

26 Temmuz
Lefkoşa'da bir eve bomba yerleştirildi
15:35
Yaklaşık 30 asker gıda zehirlenmesi yaşadı
15:35
Yüksek sıcaklıklar geri geliyor!
15:34
Nüfusun %72'si aşının ilk dozunu yaptırdı
15:33
Hristodoulidis'in İsrail ziyareti olumlu bir atmosferde gerçekleşiyor
15:31
Basın Özetleri 26.07.2021
15:03
Kıbrıs'ın Ulusal İyileşme ve Sürdürülebilirlik Planı bugün, Avrupa Birliği Maliye Bakanları tarafından onaylanacak
12:26
Kyriakidou AB'nin üçüncü doz gerekmesi halinde hazır olduğunu belirtti
12:24
Harilaou: Pozitif vakalar stabilize ancak yoğun bakıma kabullerde artış var
12:23
Anastasiadis Cumhurbaşkanlığı'nda üçüncü bir dönem için yarışmayacak
12:23
Dün 2 can kaybı ve 727 yeni vaka kaydedildi
12:22
25 Temmuz
Musonların neden olduğu sağanak yağışlar Hindistan'da en az 115 kişinin ölümüne yol açtı
14:39
Tüm haberler

Video on Demand