19/10/18 basin ozetleri


Haravgi gazetesi: Kıbrıs Merkez Bankası: Gayrı menkul fiyatları balonu… Başta daireler olmak üzere taşınmaz mallarda fiyat artışları… Alıcıların %77’si üçüncü ülkelerden… Fiyat artışları her kazada farklı bir hareketlilik kaydetti… başlıkları altında verilen haberde,/ Haravgi gazetesi/ Merkez bankasının önümüzdeki dönemde zorunlu satışlar nedeniyle gayrı menkullerde arz artışı olacağını öngörüyor. Yatırımcıya Yurttaşlık Planı nedeniyle/ Limasol’da fiyat balonu konusunda uyarıyor. Karşılaştırmalı yüksek fiyatlara en çok Limasol’un sahil şeridinde rastlanıyor, diye yazıyor.
Haravgi’nin diğer haberlerinden bazıları:
- Cobalt geride zarar ve olumsuz yan etkiler bırakarak kapandı. Vergi veren halkın sırtına bir yük daha, milyonlar ödeyecek. 280 kişi işsiz kaldı. Buna paralel olarak turizmi ve rekabetin azalması nedeniyle uçuş biletleri fiyatlarını da etkilemesi bekleniyor.
- Anastasiadis ile Akıncı 26 Ekim’de görüşecek. AKEL Genel Sekreteri Nikos Anastasiadis’e müzakere zemininin Guteres Çerçevesi olacağını garanti etmesi çağrısı yaptı.
- PEO, DEVİŞ, KTÖS, KTÖEÖS, KTAMS, BES, DAÜ-SEN ve KOOPSEN’le yarın Cumartesi, 20 Ekim’de, Chateau Status’te barış ve birleşme etkinliği gerçekleştiriyor.
- Ayios Ermolaos’ta bir K/Türk kayıp kadının kemikleri bulundu. Bir K/Rum kayıp kadının kemiklerinin bulunması içinse aramalar devam ediyor.


Alitia gazetesi ana haber olarak Cobalt’ın kapanmasını veriyor. Gazetenin başlık ve alt başlıkları şöyle: Cobalt neden kapandı! Uçakları dopdoluydu ama zararına çalışıyordu… Haberde Cobalt’ın müdürü Grigoris Diakos/ şirketin zararının 10 milyonun çok altında olduğunu söylerken,/ Ulaştırma Bakanlığı Genel Müdürü şirketin üç yılda 90 milyonun üzerinde zarar ettiğini vurguladı. Çinli yatırımcılar şu ana kadar yaklaşık 100 milyonluk yatırım yapmıştı. Paralarını kaybettiklerini görünce çekildiler. Yetkili çevreler şirketin batmasının gerçek nedenleri arasında şunları söylüyor: Düşük fiyatlı şirket olduğu halde, -yani az gelirli- çok yüksek maliyetlerle çalışıyordu. Gereksiz harcamaları da vardı: Yüksek maaşlar, yüksek fiyata uçak kiralama vesaire. Bir uçağın kirası için ayda 250 bin avro ödüyordu. 6 uçak ayda 1 milyon 500 bin demektir. Ucuz fiyatlarla uçakları dolduruyordu ama zarar ediyordu. Sonuç olarak üç yılda zarar 90 milyon.
Alitia gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Kıbrıs ve Yunanistan münhasır ekonomik bölgelerinde Türklerden suları ısıtma çabası… Türkiye Enerji Bakanlığı bir Yunan fırkateyninin Barbaros’a yönelik rahatsız edici hareketlerinden söz ederken, Atina Ankara’nın Akdeniz’de gerginlik çıkarma çabalarında bahsediyor.
- Doktorlarda YESİ harareti…
Doktorlar Birliği yerel üyelerini bilgilendirme toplantılarını tamamlamak üzere. 27 Ekim’de yapacağı genel toplantıda Doktorlar Birliğinin Genel Sağlık Planı konusundaki tavrı ve tutumu netleşecek.
- Mahkeme kararı: 55 yaşındaki erkek hastanın ölüm nedeni kendisine verilen hastalıklı kan… Olayın dosyası/ Başsavcıda…
- Nüfusun yüzde ikisi göçmenlerden oluşuyor. Ülkemizde bulunan göçmenlerin sayısı 15 bin.
- Meneu’da eli bıçaklı hırsız kaçarken bir ilkokula saklandı. Larnaka polisinden yapılan açıklamaya göre Larnakalı, 29 yaşındaki eli bıçaklı genç adam, bir mini marketi soymaya kalkışınca market sahibi tarafından kovalandı ve kaçarken bir ilkokula sığındı. Genç adam yurttaşlar tarafından yakalandı ve polise teslim edildi. Hiçbir çocuğa zarar gelmedi.


Politis gazetesi ana haber olarak Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Kodzias’ın Yunan Hükümetinden bakanlığın elçilik ve konsolosluk binaları inşaatı veya tamiratı için 2017’de 9 milyon avroluk bir gizli bütçe aldığını, Kıbrıs’ta Cikko davasında açıklaması konusunu ele alıyor. Başlık ve alt başlıkları şöyle: Kodzias elindeki fonları Kıbrıs’ta ifşa etti… Mahkemede yeminli ifade verirken Dışişleri Bakanı elinde bulunan 9 milyonluk fondan söz etti. Geçen Mayıs ayında Cikko davası duruşmasında konuşan Kodzias 9 milyonluk fonun dört buçuk milyonunu Lefkoşa elçiliği binasının inşaatı için ayırdığını söylemişti. Bakan sözlerinin ispatı olarak ilgili belgeyi mahkemeye sundu/ ancak daha sonra pişman olup geri almak istemesi üzerine/ avukatları belgenin iadesi ve mahkemede belge olarak kullanılmaması için mücadele verdikleri halde mahkeme iade etmeyi kabul etmemişti. Konu Atina’da Kodzias’ın istifası üzerine yeniden gündeme geldi. Dışişleri Bakanlığının gizli fonlarından/ Kodzias’ın lideri olduğu PRATTO adlı siyasi harekete/ para gidip gitmediği konusu araştırılmaya başlandı.
Politis gazetesinin ana sayfada öne çıkardığı ikinci haber Cobalt şirketiyle ilgili gelişmeler. Başlık ve alt başlıklar şöyle: Cobalt’ın uçuş izni geri alındı… Cobalt yolcularının ülkelerine dönmesi devlete yaklaşık olarak 2 milyona mal olacak. Haberde, Hava Ulaşımı İzin Dairesinin/ şirketin uçuş iznini geri alma kararını çok sert bulduğunu çünkü bu şekilde yatırımcı bulunsa bile yeniden açılamayacağını savunuyor, diye yazıyor.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- DİKO seçimlere tek başına katılıyor. Avrupa Parlamentosu seçimlerinde hiçbir partiyle işbirliği yapmamaya karar verdi. Sadece gerekli görüldüğü takdirde aday listesine dışarıdan katılma başvurusu yapıldığında, o da belki, konuyu belli önkoşullar altında inceleyecek.
- Doktorlar YESİ konusunda son derece düşünceli. Milletvekilleri sağlık planı YESİ’ye konulan çelmeler haberlerinden tedirgin. Doktorlar Örgütü, YESİ’nin doktor ücretleri ve sağlık hizmetlerinin düzeyi konularında garantiler istiyor…
- İsrail Su Kaynakları İdaresi Müdürü Oded Fixler/ İsrail’in su kaynaklarının akıllı kullanımı konusunda deneyim ve bilgilerini Kıbrıs’la paylaşmaya hazır olduğunu belirtti. Konu dün Mecliste yuvarlak masa toplantısında ele alındı.
- İki kişi bir şirketi 140 bin avro dolandırdı. Sahte mobail telefon kontratları hazırlama yoluyla şirketten 140 bin avro almayı başaran iki kişiden biri yakalandı. Diğeri aranıyor. Olaya karışmış olduğuna ilişkin ipuçları bulunan bir polis de yakalanıp ifade verdi.

Filelefteros Cobalt’ın kapanışını ana haber olarak veriyor. Başlık ve alt başlıklar şöyle: Kesin borç 20 milyon… Cobaltın kapısına kilit vurmasının devlet fonlarına yükü ağır… 280 çalışan sokakta… Hava Ulaşımı İzin Dairesi, Cobalt’ın iznini geriye dönüşü omayan bir şekilde geri aldı… Yolcular haberi duyduğunda şok oldu… Hava hostesleri gözyaşlarını tutamadı…
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Polisler çalışma saatlerinin düşürülmesini talep ediyor. Polisler haftada 40 saat, devlet memurlarıysa 37,5 saat çalışıyor.
- Dün hipodromda detaylı araştırmalar yapıldı. Polis dün hipodromda yaptığı bir aramada beş kişiyi tutukladı ve anabolik olduğunu tahmin ettiği büyük ilaç miktarına da el koydu. 25 müştemilat, arama emriyle, didik didik edildi.
- Meneu’da Elinde mutfak bıçağı tutan hırsız bir ilkokula daldı.
- Satışa çıkarılan gayrı menkullerin sayısı artıyor.
- İki Suriyeli adam öldürme ve uyuşturucu madde bulundurma suçuyla yargılanıyor. Sanıklar uyuşturucu sattıkları 18 yaşındaki bir gencin ölmesi olayı üzerine tutuklanmıştı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:33

Son Haberler

22 Eylül
86 yaş ve üzerindeki kişilere üçüncü doz aşı verme çalışmaları başladı
13:31
Blinken ve Çavuşoğlu bir araya geldi
13:30
basın özetleri 22.09.21
13:29
36 yaşındaki jinekolog tutuklandı
13:29
Anastasiadis Elpidoforos görüşmesi iptal edildi
13:28
Dün 117 yeni vaka kaydedildi
09:01
Erdoğan: Kıbrıslı Türkler tarafından önerilen yeni çözüm vizyonunu desteklemeye devam edeceğiz
08:59
Hristodoulidis Hindistan, Filistin ve Gambiya'dan mevkidaşları ile görüşmeler gerçekleştirdi
08:58
Anastasiadis - Guteres görüşmesi yaratıcı bir atmosferde gerçekleşti
08:56
21 Eylül
86 yaş üstü vatandaşlara üçüncü doz aşılar yarın yapılmaya başlanacak
13:50
Dendias AB Dışişleri Bakanları toplantısında Türkiye'nin son suçları hakkında bilgi verdi
13:49
Ersin Tatar egemen eşitlik ve eşit uluslararası statü politikasını açıklamak için New York'a gitti
13:48
Tüm haberler

Video on Demand