17.10.2018 Basın Özetleri


Bugünkü Rum gazetelerinin hepsinin ana haberi BM Genel Sekreteri Antonio Guteres’in Kıbrıs sorunu ile ilgili raporu. Politis ile Alitia gazetesi iki tarafın raporu farklı okuduklarına dikkat çekerken Haravgi gazetesi Guteres’in kısa zamanda özlü diyalog istediğini öne çıkarıyor. Filelefteros ise Guteres’in bir ara anlaşma istediğinin mesajını verdiğini yazıyor.

Haravgi gazetesi bugün ana haber olarak ele aldığı Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler konulu haberinde “Guteres kısa zamanda ve özlü diyalog istiyor…” başlığını kullanıyor. Haberin alt başlıkları şöyle:
Lut, tarafların görüş ve niyetlerini kaydedecek…
Guteres’in mesajı çözüm ve doğal gazın ortak değerlendirilmesi…
Akıncı Guteres raporuna ilişkin memnuniyet ifade etti.
Haravgi haberinde şöyle yazıyor: BM Genel Sekreteri Antonio Guteres Kıbrıs sorununa müdahil tüm taraflara sonsuz görüşmeler zamanlarının geride kaldığını gösteriyor. Genel Sekreter raporunda ayrıca sürecin belirli bir sonuca bakması gerektiğini vurguluyor. Bu amaçla önümüzdeki ay Lut, tüm özlü konularda araştırma temasları için Kıbrıs’a geliyor.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazıları
- AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu Londra’da görüşmeler yaptı. Genel Sekreter’in başta Alan Dankın olmak üzere tüm görüşmelerinde, güvenlik ve garantiler ana konuları oluşturuyordu. Kiprianu UNFİCİP’in adadan ayrılmasıyla ilgili konuyu da gündeme getirdi ve Britanya’nın müzakerelerin başlamasına yönelik çabalara destek vermesini istedi. Genel Sekreter konuyla ilgili yaptığı açıklamada “görüştüğüm herkes, “destek verme rolünü üstlenebilmemiz için önce müzakerelerin başlaması şarttır” dedi.
- Genel Sağlık Planı YESİ’nin altını oyan belgeler dolaştırıyorlar… Sağlık profesyonellerine dağıtılan iki belgeyle özel doktor ve kliniklere girmemeleri çağrısı yapıyor. Sağlık Sigorta Örgütü doktorları bilgilendirme faaliyetlerine başladı. Tabipler Derneği 27 Ekim’de toplanacak.
- Liman işçileri toplu sözleşme yenilemesi talebiyle 24 saatlik greve gidiyor…
- 74 ihaneti hakkındaki dört ciltlik kitap serisi çıktı. Kıbrıs dosyasından orijinal belgeler.

Alitia gazetesinin ana haberi “Guteres dosyası: Herkes kendi merceğinden okuyor. BM Genel Sekreteri Kıbrıs’ta herkesi memnun edecek eşit mesafeleri koruyor. Ama uyarıyor: Sonsuz müzakere süreçlerinin zamanı geçti. Bunu çok net görüyorum…” başlık ve alt başlıklarıyla veriyor…
Gazete haberinde şöyle yazıyor: BM Genel Sekreteri Antonio Guteres Güvenlik Konseyine sunduğu raporda her partiyi, okuduğu bakış açısına göre, memnun edecek bir dil kullandı. K/Rum partilerden bazıları raporu kimi yanlarıyla olumlu kimi yanlarıyla olumsuz olarak değerlendirirken, bazıları da sadece olumsuz buluyor. DİSİ raporu uygun buldu.
Ayrıca Guteres eşit mesafeler korumak ve çıkmaz için kimseye sorumluluk yüklememekle her iki tarafı da memnun bıraktı. “Süreç için yeni fikirler gerekiyor” ve “müzakereler başlamadan önce çok iyi hazırlanılmalı” diyerek K/Rum tarafını/ memnun etti çünkü Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in fikirlerine destek veriyor ve “desantralize federasyon” fikrine yapıyor. Genel Sekreter aynı zamanda, “krizden kaçınmak için enerji planlarındaki faaliyetlere devam edilmemesi gerektiğini” ve “yeni müzakere sürecine takvim konacağını” söyleyerek K/Türk tarafını da memnun ediyor.
Alitia gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- JCC verileri: K/Rumlar para harcıyor ama K/Türkler hayır… Geçen ayın verilerine göre, kriz K/Türklerin özgür bölgelerde yaptıkları alışverişte %50 düşüş yaşandı. K/Rumların kuzeyde yaptıkları alışverişlerde ise %50 artış görüldü.
- Komisyon’dan eğitimimize şamar… AB Komisyonu AB ülkelerinin eğitim sistemlerine ilişkin raporunda, eğitim sistemimizin olumsuzluklarını doğruluyor. Komisyon raporunun verilerine göre eğitim için harcanan devlet bütçesi çok yüksek olduğu halde elde edilen eğitim sonuçları oldukça düşük. Sonuç olarak Kıbrıs eğitim için harcanan yüksek paralar konusunda AB’nin önde gelen ilk ülkelerindenken, sistemin verimliliği konusunda listenin en altlarında yer alıyor.
- AKEL sadece Rikkos Erotokritu’dan söz ediyor. Serbest bırakılan kendi VIP mahkümlarını unuttu. AKEL serbest bırakılan VIP mahkümlara ilişkin kınamalarında partiye ait iki eski belediye meclisi üyesinin, Yorgos Şailis ile Vasos Vasiliu’nun adlarını hiç anmıyor.


Politis gazetesinin ana haberi “Guteres Raporu... seçici okumalar»… Her taraf kendi hemfikir olduğu yanları öne çıkarırken başka noktaları görmezden geliyor… Hükümet Guteres’in yeni fikirler ve iyi hazırlık devresi şeklindeki görüşlerine odaklanarak, raporun kendilerini haklı çıkardığını söyledi… Nikos Anastasiadis’in tercihi federasyon ve konfederasyon hakkında bir uzmanlar panelinin yapılması… Mustafa Akıncı, çözüm federasyon olacak, soyadı ne olursa olsun… başlık ve alt başlıkları altında.
Gazete haberinde şöyle yazıyor: iki taraf sadece “Genel Sekreter’in Lut’u temaslar yapmak için yeniden Kıbrıs’a göndermesi” ve “halen çözüm perspektifini açık bulması” konusunda hemfikirler. Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu’nun Genel Sekreter’in “yeni fikirlere ihtiyaç duyulabilir” cümlesini öne çıkarması ama doğal gaz konusunda, Guteres’in krizlerden kaçınmak amacıyla diyalog önerisini anmaması hiç de tesadüf değildi. K/Türk tarafında Mustafa Akıncı metodolojiye ilişkin kaygılarına raporda yer verilmesinden memnun kaldığını belirtirken, Anastasiadis ile yapacağı görüşmede belirli fikirler duyma umudunu dile getirdi.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- 1974 Aşa’sından unutulmuş bir insanlık hikayesi… Teşekkür için bir araya geldiler. Nedi Zannetu yıllardır onun ve ailesini Aşa’dan özgür bölgeye güvenli bir şekilde geçmesine yardım eden K/Türk subayı Ezel Aktürel’i sonunda bulup teşekkür etti. Buluşma gazeteci Sevgül Uludağ’ın yardımlarıyla gerçekleşti.

- RTÜK’ün inadı Brüksel’e kadar gitti… Başkanı Rona hakim rolünde… Kıbrıs Radyo Televizyon Yüksek Kurulu dün yeni tepkilere neden oldu. Başkan Rona Petri’nin insiyatifiyle Kurul dün, “RTÜK’e karşı her türlü eleştiri Kurumun bağımsızlığının altını oymaktır” şeklindeki kararı tepkiler yarattı. DİSİ Başkanı Averof Neofitu, Kurulu, mütevazilik yoksunu olmakla suçlarken, AKEL’in Avrupa Milletvekili Takis Haciyeoryiu konuyu Komisyona taşıdı ve “ifade özgürlüğüne kısıtlamalar konusunda görüş belirtmesini istedi.


- Hilton – Cyprus… Yeni sahibi karar veriyor… MIG şirketinin elindeki Hilton Otelinin hisselerinin %75,1’inin satılması Hilton Kıbrıs’ın ambleminin kaderini de etkileyecek. Hilton İnternational/ otelin Hilton logosunu önümüzdeki on yıl içinde de kullanabilmesi için gerekli anlaşmanın ancak otelin tadilat işlemlerinden sonra imzalanabileceğini belirten bir mektup gönderdi. Konuyu otelin yeni sahibi ele alacak.
- Eski Laiki Bankasının yan kuruluşları Yunanlı yatırım şirketi Vardinoyanis Grubu’na 75 milyon avroya satıldı. Yunanistan Yatırım Bankası da bu yan kuruluşlar arasında yer alıyor.

Gazete ana haberinde Kıbrıs sorununa çözüm bulma çabalarıyla ilgili gelişmelere yer veriyor. Gazetenin ana haberi, “Ara anlaşmayı işaret etti…” “BM Genel Sekreteri müzakerelerden önce ön anlaşma ve takvim istiyor…” “Anastasiadis ile Akıncı menuniyet ifade ediyor. Muhalefet’ten tepkiler” başlıkları altında.
Filelefteros gazetesinin diğer bazı haberlerinden başlıklar:
- Sonuçlar şok ediyor…345 sürücü direksiyon başında uyuşturuculu çıktı. Narkoteste alınan her dört sürücüden üçü pozitif sonuç verdi.
- Moskova ile Fener arasında kutsal savaş…
- Eğitim: Harcamalarda rekor bizde, ama sonuçlar çok zayıf
- Tarihi Larnaka pazarı yıktırıldı… Eskilerin “İskele Pazarı” olarak bildiği binalardan geriye eser kalmadı…
- Bayramdan sonra bayram mübarek olsun… Limasol’da gökdelen inşaatlarında çalışan ekskavatörlerin faaliyetleri sonucu yaratılan atık su borularla denize dökülüyor. İlgili sorunlarla ilgili stratejik araştırmaya yeni başlandı…

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:33

Son Haberler

22 Eylül
86 yaş ve üzerindeki kişilere üçüncü doz aşı verme çalışmaları başladı
13:31
Blinken ve Çavuşoğlu bir araya geldi
13:30
basın özetleri 22.09.21
13:29
36 yaşındaki jinekolog tutuklandı
13:29
Anastasiadis Elpidoforos görüşmesi iptal edildi
13:28
Dün 117 yeni vaka kaydedildi
09:01
Erdoğan: Kıbrıslı Türkler tarafından önerilen yeni çözüm vizyonunu desteklemeye devam edeceğiz
08:59
Hristodoulidis Hindistan, Filistin ve Gambiya'dan mevkidaşları ile görüşmeler gerçekleştirdi
08:58
Anastasiadis - Guteres görüşmesi yaratıcı bir atmosferde gerçekleşti
08:56
21 Eylül
86 yaş üstü vatandaşlara üçüncü doz aşılar yarın yapılmaya başlanacak
13:50
Dendias AB Dışişleri Bakanları toplantısında Türkiye'nin son suçları hakkında bilgi verdi
13:49
Ersin Tatar egemen eşitlik ve eşit uluslararası statü politikasını açıklamak için New York'a gitti
13:48
Tüm haberler

Video on Demand