Hükümet: Guterres, sürecin devamı için açık pencere bırakacak

Cumhurbaşkanlığı Ofis Müdürü Viktoras Papadopulos, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, Kıbrıs sorunu sürecinin devam etmesi için açık pencere bırakacağı görüşünü ileri sürdü.

Papadopulos, kurumumuza yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı’nın Anastasiadis’in ön plandaki ve perde gerisindeki yorulmak bilmeyen çabalarıyla, müzakerelerin yeniden başlamasının mümkün olacağına yönelik iyimserlik ifade etti. Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Özel Danışmanı Elizabeth Spehar ile dün gerçekleştirdiği görüşmeye değinen Papadopulos, Spehar’ın Mustafa Akıncı’nın Cumhurbaşkanı’nın 2li görüşme davetine olumlu yanıtını ilettiğini belirtti. Görüşmenin, müzakerelerin yeniden başladığı anlamına gelmediğini, iki tarafın tezlerinin ve niyetlerinin açıklığa kavulturulması için esaslı bir temas olduğunu yeniden dile getirdi. Buna paralel olarak, Anastasiadis – Akıncı görüşmesinin Ekim’in son günlerinde gerçekleştireceği görüşünü ileri sürdü. Papadopulos, Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından Kıbrıs – Yunanistan – Mısır zirve toplantısında yayınlanan ortak metin hakkında ortaya konan eleştirileri yorumladı. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin imzaladığı herhangi bir anlaşmanın ve işbirilğinin herhangi bir ülkeye karşı olmadığını ve bölgedeki barışın sağlanmasını hedeflediğini vurguladı.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:13

Son Haberler

21 Eylül
Dün 1 can kaybı ve 156 yeni vaka kaydedildi
08:35
Erdoğan ve Guteres bir araya geldi
08:34
Anastasiadis: İstediğim kadar iyimser değilim
08:33
20 Eylül
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 20.09.21
14:08
Avgorou'da ölümlü kaza: 30 yaşındaki Panayotis Evangelou hayatını kaybetti
13:51
Atina Erdoğan'ın Mitsotakis ile bir araya geleceği yönündeki açıklamasını yalanladı
13:50
Stefanou: New York'ta yapılacak üçlü toplantı için beklentilerin yüksek değil
13:49
basın özetleri 20.09.21
13:20
Dün 94 yeni vaka kaydedildi
10:18
Dün Baf kazasında çıkan yangın sekiz kilometrekarelik bir alanı yaktı
10:18
Anastasiadis Amerikan-Yahudi Komisyonu İcra Direktörü David Harris'i Kutsal Ayin Düzeni Komutanı Nişanı ile ödüllendirdi
10:17
Anastasiadis Cuma günü Birleşmiş Milletler'in 76. Genel Kurulu'na hitap edecek
10:16
Tüm haberler

Video on Demand