Cumhurbaşkanı adayları işgal bölgesindeki seçim sonuçlarını değerlendirdiler


Cumhurbaşkanı adayları işgal bölgesindeki seçim sonuçlarını değerlendirdiler.


Nikos Anastasiadis’in seçim bürosu işgal bölgesindeki seçim sonuçlarının endişe verici mesajlar içerdiği değerlendirmesinde bulundu. Büronun basın sözcüsü Annita Dimitriyu, yasadşı seçimler sonrası da olsa işgal bölgesinde kendi siyasi önemiyle şekillenen siyasi çerçevenin, Türk tarafının Kıbrıs sorununda tezlerinin daha da sertleştirmemesi ve uzlaşmaz tavırlarında ısrar edilmesini getirecek koşulları yaratmaması dileğinde bulundu. Annitta Dimitriyu Kıbrıstürk toplumunun resmi müzakerecisinin Mustafa Akıncı olduğunu, ancak bunun, belirleyici sözün Ankara’da olduğu olgusunu ortadan kaldırmadığını belirtti. Herkesin amacının Kıbrıs sorununa Nikos Anastasiadis’in yarattığı temelde çözüm bulunması olması gereğine de işaret etti.

PAPADOPULOS
Cumhurbaşkanı adayı Nikolas Papadopulos işgal bölgesindeki yasadşı seçimlerin, Türkiye’nin Kıbrıs sorununda yıllardan beridir var olan hedef ve emellerini değiştirmeyeceği görüşünde. Nikolas Papadopulos’un seçim bürosu tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye daha fazla jeostratejik avantaj sağlamak amacıyla Kıbrıs’taki yasadışı varlığı ve işgalci rolü için Kıbrıstürk toplumunu bir bahane olarak kullanmaya devam ediyor. Büroya göre Kıbrıslırumlar, Kıbrıslıtürklerle barış içinde bir arada yaşamayı arzuluyorlar. Papadopulos’un seçim bürosu bu arada halkın bütünün geleceği ve Avrupa perspektifi sadece doğru bir çözüm aracılığıyla Kıbrıs Cumhuriyeti’nin dönüşümüyle güvence altına alınacağını mesajı da verdi.

LİLLİKAS
Cumhurbaşkanı Adayo Yorgos Lillikas’ın Seçim Bürosu temsilcisi Konstantinos Filaretu işgal bölgesindeki yasadışı seçimlerin kendine has önemi olduğunu ancak işgal bölgesini yönetenin Türkiye olduğunu söyledi. Filaridu, gelişmelerin tümünü ve özellikle de Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde Türk tahriklerini ele alıp incelemesi için Ulusal Konsey’in derhal toplanması yönünde Yorgos Lillikas’ın önerisini de tekrarladı.

MALAS
Cumhurbaşkanı adayı Stavros Malas işgal bölgesinde gerçekleştirilen yasadışı seçim sonuçlarını kötümserlik yaratan olumsuz bir gelişme olarak niteledi. Kıbrıs sorununun çözümünden yana güçlerin oy oranlarındaki düşüşün Kıbrıs sorunun çözümü ve yeniden birleşme uğraşılarına yara vereceğine dikkat çekti. Ancak bu yöndeki uğraşının hiçbir durumda terk edilmemesi gereğine vurgu yaptı. Malas, cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrası müzakere sürecinin Kran Montana’da kesildiği noktadan derhal başlaması ve görüşmelerden ortaya çıkan verilerin tümünün kullanılması gerektiği görüşünü de savundu.

Kaynak: KRYK

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 20:45

Son Haberler

22 Nisan
Kiprianu: Türk tarafına baskı uygulanması için bahanelerin ortadan kaldırılması gerek
17:03
Peter Stano: Şu anda AB'nin zirveye davet edildiğini teyit edemem
17:00
Aşılanmış kişilerin Avrupa'da karantina ve maske zorunluluğu olmadan yolculuk yapabilme olasılığı inceleniyor.
16:58
Bakanlar Kurulu’nun bugünkü toplantısı, kısıtlayıcı tedbirlere dair nihai karar alınmadan tamamlandı.
15:25
Birleşmiş Milletler, tarafların Cenevre’deki zirveye yaratıcılıkla gelmelerini umut ediyor.
15:22
Dr. Loizidis: Devlet hastaneleri, sayısı artan koronavirüs hastalarına hizmet vermek için hazır
15:16
Aşılama portalı 47 ve 48 yaşındaki kişilerin randevu alabilmesi için bu sabah açıldı.
15:09
Vaka sayısındaki patlamanın ardından Kıbrıs’taki epidemiyolojik tablo kırmızı seviyede kalmaya devam ediyor.
15:00
makale 22.04.21
13:41
basın özetleri 22.04.21
13:29
21 Nisan
Papadopulos: Cumhurbaşkanı Çavuşoğlu ile olan ses kaydını yayınlamalı.
17:00
AKEL Genel Sekreteri, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e yönelik eleştirilerde bulundu.
16:59
Tüm haberler

Video on Demand