Anastasiadis MEB ile ilgili eleştirleri yanıtladı

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarına yönelik tehditlerine ilişkin yaptığı açıklamanın çarptıldığını, kasıtlı bir biçimde tahrif edildiğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki rakiplerinin ve partilerin eleştirlerini yorumlayan Cumhurbaşkanı, söz konusu açıklamasının iki yanı olduğunu belirtti. Birinci yanın Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ve kişi olarak kendisinin geleneksel tezini, ikinci yanının ise Türkiye’nin tezlerini içerdiğini belirtti. Bazılarının, bilerek açıklamasının birinci yanına atıfta bulunmadıklarını, Türk tezlerini içeren ikinci yanı bundan kopardıkları değerlendirmesinde bulundu. Lefkoşa’nın pozisyonuyla ilgili olarak Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarını hem de başarılı bir biçimde kullanarak hiçbir tehide boyun eğmediğine vurgu yapmış olduğunu ifade etti. Kıbrıs’ın doğal zenginliğinin, aralarında Kıbrıslıtürkler de olmak üzere Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yasal sakinlerine ait olduğunun altını çizdi. Bu nedenden dolayı da Türkiye’nin tehditlerine yer olmadığını ve bunların Kıbrıs halkının bütünün çıkarına olmadığını not ettiğini dile getirdi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis yapılan arama sondajlarının Kıbrıs’ın ve Kıbrıs halkının tümünün geleceğine yönelik olduğunu ve bunun sonucu olarak şüphe belirtecek bir durum olmadığını Türkiye’nin anlayacağı umudunu da ifade etti.
Cumhurbaşkanı Anastasiadis tartışılan açıklamasında Türklerin çelişkilerini ve iki yüzlülğünü göstermek için Türkiye’nin bağımsız bir varlık olarak Kıbrıslıtürklerin haklarını korumayı seçmesi durumunda, o zaman söz konusu yasadışı varlığın sözde münhasır ekonomik bölgesine denk düşenlerle sınırlanması gerektiğini not ettiğine de vurgu yaptı. Buna paralel Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemelik haklarına karşı çıkma sebebi olmadığını belirtti. Cumhurbaşkanı bu arada bazıları arzulasa da kendisinin herhangi biri ile karşı karşıya gelmesinin söz konusu olmayacağı mesajı da verdi. Bazılarının dayanaksız iddilarıyla Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın Suudi Arabistan’a ilk ziyaretinin ve başarılanların tarihi önemini aşağı çekmeyi arzuladıklarını da ifade etti.

Kaynak: KRYK

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 20:45

Son Haberler

14 Nisan
Bakanlar Kurulu'ndan düşük gelirli emeklilere Paskalya ödeneği
15:55
İki aylık bebeğin ölüm nedeni otopside belirlenemedi
15:54
Çavuşoğlu ve Dendias yarın bir araya geliyor
15:53
Danimarka Astrazeneca aşısının kullanımına son veriyor
15:52
Borrell ve Blinken Rus birliklerinin hareketlerinden endişeli
13:01
Petrou: Johnson & Johnson aşısı ile elde edilen veriler yetkili makamlar tarafından değerlendiriliyor
13:00
Bakanlar Kurulu üyeleri yarın Astrazeneca aşısını yaptıracak
12:57
Bilimsel Danışma Ekibi Paskalya dönemi için gevşeme konusunu haftaya ele alacak
12:55
Johnson & Johnson aşılarının ilk partisi bugün Kıbrıs'a geliyor
09:14
Dün 1 can kaybı ve 619 yeni vaka kaydedildi
09:13
13 Nisan
Dijital Politika Müsteşarı : Aşılama portalının 30 ila 35 bin kullanıcıya hizmet verme kapasitesi var.
17:18
Sağlık Bakanlığı: Açıklanan takvimlendirmeler temelinde düğünler ve vaftiz törenleri yeniden başlayacak.
17:12
Tüm haberler

Video on Demand