31/1/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi seçimlerin ikinci turu öncesi adayların ve partilerin devam eden temasları ve çalışmaları. Gazeteye göre adayların ve partilerin temasları daha çok adetten ve özünde durumu değiştirmiyor. İki Cumhurbaşkanı adayı dün merkez siyasi alandan çaldıkları kapıları kapalı buldular. İki adayın seçim büroları bu gelişmeyi olumsuz olarak değerlendirmiyor. Tersine hem Anastasiadis’in hem de Malas’ın seçim büroları sandığa gidip kendilerinden yana oy kullanmada ikna etmek amacıyla merkez siyasi alandaki partilerin kadroları ve taraftarları arasında serbestçe çalışabileceklerini düşüyorlar. Bu alandan seçmenler şimdi parti kararı olmadan Anastasiadis ve Malas’ı tartıya koyup kendi değerlendirmeleri temelinde kendi kararlarını verecekler. İkinci turda kendi adayları olmayan partiler seçmenlerini aktif bir biçimde engellemeyecekler ve resmi olarak adaylardan herhangi birine yöneltmeyecekler. Ne Anastasiadis’i ne de Malas’ı destekleyecekler ve bu noktada seçmenleri istediklerini yapabilecekler. Bu arada seçmenlerine sandığa gitmeyin çağrısı da yapmayacaklar.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Birlemiş Milletler Güvenlik Konseyi herhangi bir tavır ortaya koymadan Kıbrıs’ta görev yapan Barış Gücü’nün görev süresini altı ay daha uzatma ve Genel Sekretere de Kıbrıs sorununda iyi niyet görevi çerçevesinde raporunu sunması çağrısında bulunma kararı aldı. Genel Sekreter’den “Çözüm yönünde ilerleme raporunu 15 Haziran 2018 tarihine kadar sunmasını istedi. Güvenlik Konseyindeki oylama sonrası Birleşmiş Milletler’deki Kıbrıs Daimi Temsilcisi Büyükelçi Kornilios Korniliyu Filelefteros’a yaptığı açıklamada Genel Sekreterin rapor sunması için belirlenen tarihin rastlantı olmadığını belirtti ve Konseyin yaz ayları öncesi Kıbrıs sorununda yeni bir uluslararası konferans zirve olmak üzere müzakere sürecini hızlı bir biçimde yeniden başlatmayı arzuladığını söyledi. Genel Sekreterinin raporunu sunacağı tarih de adadaki Barış Gücü’nün görev süresinin dolmasının öncesine denk geliyor. Konsey, Türkiye’deki seçimler öncesi Kıbrıs sorununda bir fırsat penceresi olduğunu düşünüyor. Elde edilen bilgilere göre Birleşmiş Milletler merkezinde yeni planlama önce temel yanlarda bir strateji anlaşması imzalanmasını ve 2018 yılı sonuna kadar da perdenin tamamı ile kapatılması öngörüyor.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu öncesi merkez siyasi alanda var olan kaos. Gazeteye göre ikinci tura kalan iki adayın Pazar gününe ittifaklar olmadan yalnız başlarına gidecekleri görünümü var. Nikos Anastasiadis dün merkez siyasi alandaki Partilerin liderleriyle birer telefon görüşmesi gerçekleştirdi ancak bunlardan sadece EDEK Başkanı Marinos Şizopulos ile randevu başladı. Anastasiadis aynı zamanda Yurttaşlar İttifakı başkanı Yorgos Lillikas ile de görüşecek. Stavros Malas da dün Papadopulos, Şizopulos, Theoharus ve Lillikas ile bir araya geldi ve işbirliği alanı olmadığını saptadı. Malas’ın seçim bürosu çalışmalarında ağırlığı sosyal ittifaklara vermiş durumda. Malas’ın merkezdeki parti liderleriyle görüşmeleri de daha çok iletişim amaçlı gerçekleştirildi. Malas çok önceden Kıbrıs sorunundaki tezlerinde herhangi bir değişikliğe gitmeyeceğini net olarak ifade etmişti. Bu arada Nikos Anastasiadis’in de dünkü telefon görüşmeleri sırasında görüşmecilerine somut önerilerde bulunmadığı belirtiliyor. Sadece geniş tabanlı bir hükümet oluşumunu gündeme getirdi. Bu arada merkez siyasi alandaki partilerde var olan her iki adaya da oy verilmemesi eğilimi bu alandaki partilerin tümünde de bazı tepkileri beraberinde getirdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Nikos Anastasiadis ve Stavros Malas’ın Kıbrıs sorunundaki pozisyonlarında herhangi bir değişiklik yapma konusunda niyet ortaya koymamaları partinin ikinci turda tavır alması ve işbirliği yapması gerektiğini savunan DİKO yürütme kurulu üyelerini zora soktu. Bu koşullarda DİKO Yürütme Kurulu başka bir seçeneği olmadan Nikolas Papadopulos’un ikinci turda her iki adaya karşı oy çizgisinin oybirliğiyle onayladı. DİKO’nun kesin kararı bugün gerçekleştirilecek Merkez Komitesi toplantısında alınacak. DİKO’da her iki adaya karşı oy kararı olmasına rağmen parti, kaynakalrı Anastasiadis’in ilk turda Malas’a ödünç oy kaydırmasının intikamını almak için Malas’a oy verileceği görüşünü ifade ediyorlar. DİKO Yürütme Kurulunun dünkü toplantısı sırasında Votsis, Prokopiyu, Trifonidis ve hatta markos Kipriyanu’nun adaylardan biri ile işbirliği görüşünü savundukları ancak Papadopulos’un Anastasiadis ile telefon görüşmesinde kendisine geniş kabul gören hükümet görüşünü ortaya koyarken görüşme talebinde dahi bulunmamasını ve herkesin vicdanına göre oy kullansın kararı almaları tavsiyesinde bulunduğunu söylemesi sonrası bu konuda ısrar etmedikleri belirtiliyor. Bu arada DİKO Yürütme Kurulunda seçimlerde takındıkları tavır nedeniyle bazı üyelerin disiplin kuruluna gönderilmesi önerisi de oy çokluğu ile onaylandı.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi “Toplumun talebi değişim için birlikte olmak” başlığı altında. Gazeteye göre bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Stavros Malas dün seçimlerin ilk turunda Nikos Anastasiadis Hükümetinin değişmesi gerektiğini söyleyen siyasi parti liderleriyle görüştü ve yapıcı tartışmalar gerçekleştirdi. Malas söz konusu parti liderlerine seçilmesi durumunda birleştirici davranacağını ve sosyal ve siyasi alanda geniş tabanlı bir hükümet oluşturacağını ifade etti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Güvenlik Konseyi Kıbrıs’taki Barış Gücü görev süresinin altı ay daha uzatılmasıyla ilgili kararını oybirliğiyle kabul etti.
Güvenlik Konseyi bu kararla 11 Şubat 2014’te liderler himayesinde kaydedilen ilerlemeyi ve kapsamlı ve yaşayabilir bir çözüm için liderler ve müzakereciler tarafından yapılan çabaları selamladı ve Kıbrıs’la ilgili Konferansın sonuçlarına değinerek taraflara ve tüm ilgililere siyasi iradelerini ve bağımlılıklarını yenileyerek Birleşmiş Milletler himayesi altında bir çözüme ulaşmaları çağrısında bulundu. Ayrıca, başlıca konularda görüş birliğine varılması yönünde çalışmaları için her iki lidere çağrıda bulunarak, iki toplumlu temasların ve Kıbrıslıların günlük hayatlarını daha da iyileştirme yönünde teknik komitelerin çalışmalarını yoğunlaştırmalarını istedi. Güvenlik Konseyi ayrıca, Genel Sekreterin 28 Eylül 2017 tarihli raporunda belirttiği gibi müzakerelerin yeniden başlaması için gerekli siyasi iradeyi göstermeleri durumunda her iki tarafa yardım etmeye olan taahhüdün ve iyi niyet hizmetlerini de selamladı. Buna ek olarak, askeri de dâhil olmak üzere güven arttırıcı önlemlerle ve üzerinde anlaşmaya varılan daha başka geçiş noktalarının açılmasıyla güven artırıcı önlemlerin daha da artırılmasını talep etti.

ALİTİA gazetesinin de bugünkü ana haberi “yeni Dönem, Yeni koşullar” başlığı altında cumhurbaşkanlığı seçimleri. Gazeteye göre ilk kez Kıbrıs’ta Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turuna eski işbirlikleri olmaksızın gidiliyor. Merkez siyasi alanın işbirliği istememesi iki adaya serbest davranma olanağı verdi. İki aday şimdi kendi güçleri temelinde hareket edecek ve vatandaşların desteğini arayacak.
Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs Üniversitesi Ekonomik Araştırma Merkezi’nin değerlendirmelerine göre 2018 yılında Kıbrıs ekonomisinin büyüme oranı %3,6 oranına kadar çıkabilir. Merkez böylece geçen kasım ayında %3,3 olarak belirlediği öngörüyü yukarıya doğru değiştirdi. Bu değişimde gerek iç göstergeler gerekse dışta yaşanan gelişmeler temel rol oynadı. İçte en önemli faktör son üç aylık dönemde ekonomik faaliyetlerde ve iş piyasasında yaşananlar oldu. Güven endeki de güçlendi. Yurt dışında ekonomilerdeki düzelme ve düşük enflasyon oranları da Kıbrıs ekonomisinin daha yüksek oranlarda büyümesine katkı sağlayacak. Kıbrıs için bu süreçte en büyük sorun geri dönmeyen krediler ve bu soruna kesin çözüm bulunmaması.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:31

Son Haberler

30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Zelensky Rusları savaşı sona erdirmek için Vladimir Putin'e karşı ayaklanmaya çağırdı
07:01
BM güvenlik konseyi referandumları kınayan bir karar taslağını bugün oylayacak
07:00
AB'de kritik enerji toplantısı
06:59
29 Eylül
Colin Stewart: Kıbrıs sorununa üzerinde anlaşmaya varılan bir çözüm bulunma olasılığı daha zayıf hale geliyor.
15:58
Sağlık Bakanlığı: Bazı hastalıkları bulaştırma potansiyeline sahip az sayıda yetişkin sivrisinek tespit edildi
15:56
Cumhurbaşkanı, MED-9 Zirvesi'nde Doğu Akdeniz'deki istikrarı tehdit edenlerin ele alınması ihtiyacını dile getirecek.
15:54
Her kazada 2. acil servis departmanının faaliyet göstermesi için SSK ve özel hastaneler arasındaki istişareler sürüyor.
15:51
Tüm haberler

Video on Demand