30/1/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci tura geçemeyenlerin yeni süreci yönetimleri. Gazeteye göre seçimlerde ikinci tura geçemeyenlerin yeni durumu yönetmede ilk hedefleri seçim yenilgisi nedeniyle gündeme gelen sarsıntıyı gidermek olacak. İkinci hedef ise ikinci tura ilişki durumu yönetmede yapılacak seçimlerin mümkün olduğunca liderler için sancısız olmasını sağlamak. İkilemde kalan merkez siyasi partiler için seçenek olarak Tasos Papadopulos’un 2008 seçimlerinde ilk turu geçememesiyle Hristofias ile Kasulidis arasında kalması sonrası EVROKO’nun uyguladığı formül ağırlık kazanıyor. EVROKO’nun o dönemki başkanı Dimitris Silluris parti bünyesinde var olan tam karşıt sesleri yönetebilmek ve ne birine ne de diğerine olumlu yaklaştığı izlenimi vermemek için “ “ ne biri ne de diğeri” formülünü geliştirmişti. Bu formül vicdanınıza göre davranınız yaklaşımından farklı olarak “kimseye oy vermiyorum” olgusunu öne çıkarıyordu. Şimdi de bu formülün seçimleri konusunda ağır baskı altında olan liderlere bundan kaçış olanağı vereceği belirtiliyor. Bunun yanı sıra hiçbir partinin seçmeninin oy eğilimini de bağlamıyor. Bu arada Nikolas Papadopulos’a destek veren merkezdeki siyasi partilerin ortak hareket etme eğilimi de var. Bu yönde alınacak bir kararla ortak cepheye bağlılıklarını da göstermiş olacaklar. Ancak bunun pratikte çok da kolay olmayacağı görülüyor, çünkü her partinin bünyesinde farklı eğilimler var. Ve her parti lideri bu dönemde parti içinde var olan farklı sesleri de yönetmek zorunda.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-“Kalipso” bölgesinde sondaj çalışmalarının tamamlanmasıyla sonuçları değerlendirmeye çalışan uzmanlardaki stres de artıyor. Yatağın özellikleri büyük bir mesafe yaratıyor. Filelefterosun elde ettiği bilgilere göre yataktaki çok karmaşık laboratuar çalışmaları ve diğer incelemelerden beklenen, sonuçların olumlu çıkacağı yönünde. Ancak bunun ne kadar olumlu olacağı, yani var olan doğal gazın hangi miktarda olduğu kestirilemiyor. Sonuç her olasılığa açık. Uzmanlar şimdi sondaj bünyesindeki verileri değerlendiriyor ve sonuçların açıklanmasına yönelik geri sayım da başladı. Bugüne kadarki pratik kesin verilerin ENİ şirketinin borsaya yapacağı açıklama ile Enerji Bakanlığının açıklamasının paralel olması yönünde. Göstergeler sadece ENİ uzmanlarınca değil katılacak üçüncü çevre uzmanlarıyla yöntemin belirlenmesi koşuluyla bu açıklamaların hafta içerisinde yapılacağı yönünde. Bu araştırmalar sürecinde sonuçlar net olarak belirlenemez.
POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi “İkinci tur ittifaksız olacak” başlığı altında Cumhurbaşkanlığı seçimleri. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis telefon edip konuşmak için merkez siyasi alandaki partilerin karar almalarını bekliyor. Bununla birlikte alt düzeylerde araştırma amaçlı bazı ön temasların yapıldığı kesin. Ancak işbirliği konusunu Anastasiadis’in kendisinin ele alıp yönetecek. Bu arada Stavros Malas dün merkez siyasi alandaki partilerin liderleriyle dün telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Malas’ın dün gerçekleştirdiği temasların sonuçlarını bugün açıklaması bekleniyor. Gerek Anastasiadis’in gerekse Malas’ın seçim büroları ikinci turda, birinci turun kaybedenleriyle ittifakların gerçekleşmeyeceği olasılığını anlamış görünüyorlar. Bu senaryo daha çok Nikos Anastasiadis’in işine yarıyor ve kendisini ikinci turun favorisi yapıyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Papadopulos’a destek veren partilerin liderleri dün seçim bürosunda ilk turun bir ilk değerlendirmesini yaptılar ve aynı zamanda ortak hareket etmek amacıyla ikinci tur başlığını da açtılar. Elde edilen bilgiler göre Papadopulos cephesinin hedefi üçüncü yolu izlemek. Yani ne Anastasiadis’e ne de Malas’a destek vermek. Merkez siyasi alanda birliğin sağlanması açısından bu yöntemin en iyi yol olacağını düşünüyorlar. Bu yöntemle Papadopulos 2023 yılında Cumhurbaşkanlığına tekrardan aday olma perspektifini de açık tutmayı planlıyor. Burada temel sorun bu senaryonun partilerin yetkili organlarından geçip geçmeyeceği. Merkezde işbirliği yapan partilerin yetkili organları tüm toplandı ve liderlerinin tekrardan bir araya gelmeleri bekleniyor. Liderler düzeyinde işbirliğinin devamı arzusu ortaya çıktı ancak esas sözü parti yetkili organları söyleyecek. Bu arada DNA’sı iktidar partisi DNA’sı olan DİKO’nun beş yıl daha Hükümetten uzak durmanın ortalama bir DİKO’luyu ne kadar heyecanlandıracağı bir soru işareti.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi “Sosyal Cephe oluşuyor” başlığı altında. Gazeteye göre Stavros Malas halkın arzusu ile çakışan partilerin tümünün görevinin ikinci tur sonrası halkı temsil edecek ve beklentilerine yanıt verecek bir Hükümet oluşumu için işbirliği yapmak olduğunu söyledi. İkinci tur seçimler öncesi merkez siyasi alandaki partiler ortak sürece devam etmek arzusunda ancak bunun pratikte çok zor olduğu görülüyor. Papadopulos’a destek veren parti liderleri bu yönde görüş ortaya koymakla beraber herhangi bir karar almadılar. DİKO sekreteryası dün toplanarak durumu değerlendirdi. Elde edilen bilgilere göre bu toplantıda iki eğilim ortaya çıktı. Bunlardan biri seçmene vicdanına göre oy kullanma çağrısı yapılması ve diğeri ise “Anastasiadis’e hayır” denmesi. İkinci eğilim resmi DİKO’nun seçmenine Anastasiadis seçimi dışında istediği seçimi yapma çağrısı anlamına geliyor. Yani ya Malas’a oy verin ya da geçersiz oy atın. Bu arada EDEK Polit Bürosu da dün toplandı ve durum değerlendirmesinde bulundu. Polit Büro üyelerine göre seçimlerde vicdanınıza göre oy kullanın seçeneği doğru bir seçenek olmayacak. EDEK tavrını iki adayın Kıbrıs sorunundaki tavırlarına göre belirlemesi bekleniyor. Dayanışma Hareketindeki eğilim ise iki adaydan biri lehine tavır almak.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu dün “hiçbir kimseyle bir al-vere girilmeyeceğini” net bir biçimde bir kez daha dile getirdi. Kipriyanu aynı açıklamasında AKEL’in üst düzey yöneticilerinden kimsenin Malas Hükümetinde yer almayacağına da vurgu yaptı. Benzer bir durumun diğer partilerle olmasını beklediklerini de ifade etti. Kipriyanu bu arada ilk turdaki başarılı sonucun binlerce AKEL’cinin, diğer parti alanlarında kişilerin ve partisizlerin yoğun çalışması sonucu elde edildiğini ve ülkede değişim için bunun ilk adım olduğuna dikkat çekti. Kipriyanu, Anastasiadis’in vereceğini verdiğini ve artık Anastasiadis Hükümetinden kurtulma zamanının geldiğini belirtti. Kıbrıs sorununda merkez siyasi partilerle işbirliğinin sorulması üzerine de Malas’ın bir Hükümet programı sunduğunu ve özlü konularda bundan farklılaşılamayacağına vurgu yaptı. Bununla birlikte Malas’ın çeşitli görüşleri ve önerileri dinleyip programını zenginleştirebileceğine dikkat çekti. İlk tur seçim sonuçlarının Kıbrıs sorunu açısından bir referandum olarak değerlendirilip değerlendirilemeyeceği sorusuna da referandumun Kıbrıs sorununda anlaşmaya varılmasıyla gerçekleştirileceğini söyledi.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi seçimlerin ikinci turu. Gazeteye göre seçimlerin ikinci turunda da favori Nikos Anastasiadis. Anastasiadis Malas’tan %5,27 oranında önde ve güçlü bir oy kaynağı var. İki aday arasında fark beklenen düzeyde gerçekleşmese de soğuk kanlı analizler cesaret kırıcı değil. Hangi işbirliği olursa olsun ya da olmasın Anastasiadis ikinci tura ilk turdaki fark nedeniyle çok daha güçlü girecek. Bunun ötesinde Malas’ın oy gölünü tamamı ile kullanırken Anastasiadis hala daha geniş bir oy rezervi olduğu değerlendirmeleri yapılıyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Nikolas Papadopulos seçimin ilk turunda kendisini sabote ettiğini düşündüğü DİKO kadrolarını disiplin kuruluna gönderiyor. DİKO sekreteryasının dün akşamki toplantısında bu yönde karar aldığı belirtiliyor. Seçim yenilgisi sonrası Papadopulos’un partisinde daha birleştirici bir rol oynamak yerine parti içini temizleme yönünde hareket edeceği görünümü var. Dün akşamki toplantıda Yannis Lakkotripis’in Hristu Florenco’nun ve Takis Gavrilidis’ina dları duyuldu. Bunların yanı sıra Marios Garoyan’ın da parti disiplin kuruluna sevki de bekleniyor. Garoyan’ın seçim kampanyasında Papadopulos’a destek vermemenin yanı sıra DİKO’lularla gerçekleştirdiği toplantılarda parti başkanı aleyhine konuştuğu ileri sürülüyor.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:31

Son Haberler

03 Haziran
Uyuşturucuyla Mücadele ekipleri, Baf kazasında 7 kilo esrar tespit etti.
15:47
Zelensky: Ukrayna birlikleri, Rus ordusunun kontrolündeki bölgeleri geri almak için karşı taarruzu başlatmaya hazır
15:45
Erdoğan, Türkiye'nin beş yıllık yeni cumhurbaşkanlığı dönemi için Ankara'da meclis huzurunda yemin ediyor
15:44
Kıbrıs Otelciler Birliği: 3 günlük tatil sebebiyle sahil bölgelerindeki otellerde doluluk oranı %80’e ulaştı.
15:42
OELMEK: Meclisin değerlendirme sistemini yeni eğitim yılından itibaren uygulanacak şekilde onaylaması mümkün.
13:28
Kıbrıs'ın birçok bölgesinde sabah saatlerinden bu yana atmosferde yüksek yoğunlukta toz gözlemleniyor.
13:27
"OPEC PLUS" adlı işbirliğine dahil olan ülkeler, petrol üretiminde daha fazla azalmaya gidilmesi olasılığını görüşecek.
07:55
16 yaşındaki erkek çocuk, yanında sahte ehliyetle babasının arabasını sürerken yakalandı.
07:52
Cumhurbaşkanı Hristodulidis, Çocuk Koruma ve İstihdam Merkezinin açılışının rolü ve önemine vurgu yaptı.
07:50
Enerji Bakanı, 2023 yılını Afrodit parseli için "dönüm noktası" olarak nitelendirdi
07:48
Kanada: Quebec kentinde, büyük orman yangınları nedeniyle 11 bin kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı.
07:47
Kıbrıs Futbol Federasyonu Başkanı, maçlarla ilgili yolsuzlukların örtbas edildiğine dair şikayetlere yanıt verdi.
07:46
Tüm haberler

Video on Demand