Adaylar seçim sonuçlarını değerlendirdi

Cumhurbaşkanı adayları dün akşam seçim sonuçlarının belli olması sonrası açıklamalarda bulundular.


ANASTASİADİS
Nikos Anastasiadis geniş katılımlı hükümet ve herkesle işbirliğine hazır olduğunu açıkladı. Dün akşam seçim sonuçlarının belli olması sonrası kouşan Anastasiadis, her tür sorunun göğüslenebilmesi için işbirliği yollarının bulunacağını söyledi. Seçim yarışının sonuçlarının Hükümetin halkla birlikte son beş yılda belirlediği hattın devamı için güçlü bir destek olduğuna vurgu yaptı. Ülkenin geleceğe istikrarlı bir biçimde yürüyüp yürümeyeceğinin halkın önümüzdeki Pazar günü ortaya koyacağı siyasi iradeye bağlı olacağına dikkat çekti. Son kez Cumhurbaşkanlığına aday olduğunu ifade ederek bunun da işbirliği için bir temel oluşturduğu değerlendirmesinde bulundu. Anastasiadis herkesin rakibinin halkın karşı karşıya olduğu sorunlar olduğunu dile getirdi.

MALAS
Stavros Malas ilk tur seçim sonuçlarının toplumun büyük çoğunluğunun umut vadeden bir değişim istediğini ortaya koyduğunu söyledi. Malas dünün artık geride kaldığını ve geçmişin ayrılıklarına son vererek inanç ve kararlılıkla ileriye baktıklarını belirtti. Sorumlu, tutarlı ve birlik halinde Kıbrıs sorununa yeniden birleşmenin sağlanacağı ve vatanın kurtarılacağı bir çözüm hedefleyecekleri güvencesi verdi. Kıbrıslıların tümüne olumlu etki yapacak bir biçimde ekonomide iyileştirme hedefiyle çalışacakları güvencesi verdi. Güvenirlilik ve güven aracılığıyla geniş tabanlı sosyal bir ittifakın sağlanması gereğine dikkat çekti. Stavros Malas seçimlerin ikinci turuna dikkat çekerken de seçmenlere partisel ve ideolojik inançlarından bağımsız adayların hepsinin de aynı olmadığını dikkate alarak onları tezleri, taahhütleri ve nitelikleriyle değerlendirmeleri çağrısında bulundu. Malas konuşmasında Kıbrıslıtürklere de seslendi ve cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda ülkenin yeniden birleşmesi ve özgürleştirilmesi için kararlı adımlarla ilerleyeceği güvencesi verdi. Malas bu arada birkaç gün önce Lefkoşa’nın işgal bölgesinde gerçekleştirilen yürüyüşe katılarak işgale karşı direnişi yükselttikleri için de kendilerini kutladı.

NIKOLAS
Nikolas Papadopulos seçim sonuçlarının kendisi açısından hayal kırıcı olduğunu ancak buna, halkın demokratik iradesinin bir sonucu olarak tamamıyla saygı duyduğunu söyledi. Papadopulos kendisine destek veren merkez siyasi alandan partilerle işbirliği içinde egemen sisteme karşı direndikleri ve ülke siyasi yelpazesinde üçüncü çekim gücü olduklarını gösterdikleri için de gurur duyduğunu ifade etti. Onurlu ve dürüst bir mücadele verdiğini belirterek, seçim yenilgsinin ya da başarısının o kadar da önemli olmadığına, önemli olanın kişinin doğru olarak bildikleri uğruna mücadele etmesi olduğuna vurgu yaptı.

HRİSTU
Hristos Hristu, ELAM’ın egemen sisteme karşı mücadele ettiğini ve saygı duyulacak oranda bir oy aldığını söyledi. Kendilerini oylarıyla onurlandıranları hakkıyla temsil edeceklerini ve haklı mücadeleyi sürdüreceklerini bilmeleri gereğine vurgu yaptı. Sorunların var olmaya devam ettiğini, halkın bunlara çözüm istediğini ve kendilerinin uğraşılarının da buna odaklanacağını ifade etti. Hristu bu arada ortak sorunların birlikte ele alınabilinmesi için birlik çağrısında bulundu ve artık kimsenin yurtsever cepheyi kandıramayacağının altını çizdi.

LİLLİKAS
Yorgos Lillikas halkın dünkü seçimlerde ortaya koyduğu iradeye tamamıyla saygı duyduklarını söyledi. Halkın rutini seçtiğini ve şimdi aynı sonuçları beklemesi gereğine işaret etti. Lillikas dünkü seçim sonuçların, özünde sandığa gitmeyenlerin belirlediğini, hayal kırıklığı yaşayan vatandaşların durumu koltuklarında oturarak protesto etme yolunu seçtiklerini ifade etti. Lillikas kendisinin almış olduğu oy oranını ise hayal kırıcı olarak niteledi ve kayıp oy sloganının adaylığına zarar verdiği değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:42

Son Haberler

29 Eylül
Colin Stewart: Kıbrıs sorununa üzerinde anlaşmaya varılan bir çözüm bulunma olasılığı daha zayıf hale geliyor.
15:58
Sağlık Bakanlığı: Bazı hastalıkları bulaştırma potansiyeline sahip az sayıda yetişkin sivrisinek tespit edildi
15:56
Cumhurbaşkanı, MED-9 Zirvesi'nde Doğu Akdeniz'deki istikrarı tehdit edenlerin ele alınması ihtiyacını dile getirecek.
15:54
Her kazada 2. acil servis departmanının faaliyet göstermesi için SSK ve özel hastaneler arasındaki istişareler sürüyor.
15:51
Amerika'daki üst düzey yetkili: Amerika’nın Nord Strean doğal gaz boru hatlarıyla ilgili olayda kesinlikle hiçbir ilgisi yok.
15:49
Yunanistan Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan, gerekirse meşru çıkarlarını ve haklarını savunacak.
15:48
Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın Ege adalarındaki egemenliği tartışmaya açık değil.
15:47
basın özetleri 29.09.22
12:59
28 Eylül
basın özetleri 28.09.22
15:24
Kasulidis: Yunanistan ve Türkiye arasında çatışma olasılığı, en uzak olası senaryo ancak göz ardı edilmemesi gerek
15:00
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu bugün Ege ve Kıbrıs sorunundaki gelişmeler gündemiyle toplantı yapıyor.
14:40
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü’nün açıklamaları Sayıştay’ın sert tepkisine neden oldu.
14:38
Tüm haberler

Video on Demand