29/1/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi “Malas %30.3 ile sürpriz yaptı” başlığı altındaki dünkü seçim sonuçları. Gazeteye göre sandık dün Nikolas Papadopulos’u devre dışı bırakarak ve Anastasiadis-Malas ikilisini ikinci tura geçirerek güçlü mesajlar verdi. Söz konusu ikili adaylıklarını destekleyen partilerin oranlarına beşer puan daha ilave ettiler. Temel rakipleri olan Papadopulos ise kendisine destek veren partilerin toplam oy oranlarından beş puan kaybetti. Anastasiadis %35.51 oranı ile seçmen tercihinde birinci sırada yer aldı. %30i24 oranında oy alarak sürpriz yapan Malas ise %25,74 oranında oy alan Papadopulos’u 4,5 puan geride bırakarak beklenenin çok üstüne çıktı. Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Anastasiadis’in aldığı oran İki rakamlı fark beklentisi olsa da adayların ve partilerin tümünün Anastasiadis’e karşı olmaları nedeniyle elde edilen sonuç güçlü bir destek olarak değerlendiriliyor. Bu arada Cumhurbaşkanlığına ve DİSİ’ye yönelik bazı protesto oylarının ve bazı ödünç oyların da Malas’a gittiği değerlendirmesi de var. Diğer taraftan Malas’ın oy oranı AKEL liderliğini yeni bir maceradan kurtardı. AKEL’de ve Malas’ın seçim bürosunda en iyimserler bile Papadopulos’u geçeceklerine inanırken bu orana ulaşmayı beklemiyordu. Seçim mağlupları ise ciddi bir baş ağrısı ile karşı karşıya. Bu cephe ikinci tura geçen adaylarla flörte başlamış durumda. Bu arada seçimlerde ELAM’ın adayı Hristos Hristu %5,65 oranı ile %2,18 oranında oy alan Yorgos Lillikas’ı geride bıraktı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Nikos Anastasiadis’in dünkü ilk turda sağladığı birincilik kendisine “zafer bileti” vermiyor. Rakibi ile arasındaki fark ters yüz edilebilecek bir fark. Buna karşı Malas kendisine destek veren AKEL’in oylarının ötesinde oy aldı. Merkez siyasi alan ise hedefine ulaşamadı. Papadopulos’a destek veren partilerin toplam oy oranları son milletvekili seçimlerinde %32’yken Papadopulos %25,74 oranında kaldı. ELAM ise bazı protesto oylarını da almış olmasına rağmen Hristos Hristu ile siyasi yaşamda yerini sağlamlaştırdı. Merekz siyasi alan ittifakına katılmayan Lillikas ise çok düşük bir oy oranında kaldı ve tek başına adaylığı siyasi yaşamını sürdürmesinde sorunları da beraberinde getirdi. Ortaya çıkan seçim sonuçları var olan sorunlarına, yaptıkları yanlışlara rağmen iki temel siyasi cephenin güçlü olarak kalmaya devam ettiklerini ve üçüncü bir gücün kendileri hakkında şüphe yaratmaya müsaade etmediklerini gösterdi. Bu arada Nikolas Papadopulos dünkü seçimleri Kıbrıs sorunu açısından bir referandum olarak nitelese de bu geçerli değil. Çünkü 2004 kritik anlarda vatandaşların partisel kimlikleri ötesinde tavır ortaya koyduğunu gösterdi. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yurttaşlar daha farklı kriterlerle oy kullanıyorlar.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi “Çözüm umudu canlı kaldı” başlığı altında dünkü seçim sonuçları. Gazeteye göre Nikolas Papadopulos istediği referandumda dün güçlü bir hayır yanıtı aldı. Anastasiadis-Malas ikilisi 2013 yılında olduğu gibi bir kez daha yarışacak. Merkez siyasi alan dünkü seçimleri bir referanduma dönüştürmüştü ve vatandaşlar önerilen yeni stratejiyi oylarıyla reddetti. Buna karşı Kıbrıs sorununda müzakerelerin kaldığı noktadan Guteres çerçevesinde devamından yana tavır alan iki adayı ikinci tura geçirdi. Bu süreçte dikkati çeken bir diğer olgu da Anastasiadis ve Malas’ın ilkesel konularda geri adım atmaları oldu. Büyüklerin merkez siyasi alanla dün akşam flörte başlamış olmalarına rağmen Dünkü seçimlerin kaybedeni Nikolas Papadopulos oldu. Merkez siyasi alan ise 2013 yılında şansını bir kez daha denemek için birlik rüyasını canlı tutmaya çalışıyor. Ancak bu alanı oluşturanların tümünün böylesi bir hedefe ne oranda bağlı kalacağı ciddi bir soru işareti. EDEK’ten farklı olarak ELAM’ın nefesini ensesinde hisseden Dayanışma Hareketi Başkanı Eleni Theoharu daha şimdiden hareketinin bağımsızlığına vurgu yaptı. Theoharu yaşamını sürdürmek için çıkış yolları arıyor. Bu arada merkez siyasi alanın Yorgos Lillikas’ın 2013 yılına yaptığı gibi ikinci turda iki adaydan herhangi birine destek vermesi beklenmiyor. Yurttaşlar Hareketinde ise milletvekili Anna Theologu açık bir biçimde Malas’a destek verirken Lillikas’ın Anastasiadis ile flört ettiği söylentileri var.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-DİKO’da muhalefet kanadı seçimlerin ilk turunu kazandı Papadopulos’un ikinci tura geçmemesi olan temel amacına ulaştı. DİKO’da muhalefet kadrolarının büyük çoğunluğunun ikinci turda Nikos Anastasiadis’e yöneleceğine kesin gözüyle bakılıyor. Bu kesim dün akşam sosyal medyada bayram eder havası vermekten kaçındı ve sesiz kalmayı tercih etti. Bu kesimin seçimin ikinci tur galibiyle resmi DİKO’dan revanşı alma konusunda adım atıp atmayacağı sorusu gündemde. Nikolas Papadopulos dün akşam ilk tur sonuçlarıyla ilgili hayal kırıklığını saklamasa da teslim olmayacağı görünümü verdi. Yaşı genç olan Papadopulos gücünü bir kez daha denemek isteyecektir.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi “Halk değişim istiyor” başlığı altında. Gazeteye göre halk dün Malas’ın adaylığını ödüllendirdi ve gerçek bir umut yolu açtı. Dünkü seçim sonuçlarının temel mesajı da bu oldu. Malas %30.21 oranında oy alarak %25,54 oranında oy alan Anastasiadis’in rakibi oldu. Stavros Malas dün akşam seçim sonuçlarının belli olması sonrası yaptığı açıklamada seçim sonuçlarının toplumun büyük çoğunluğunun umut vadeden bir değişim istediğini ortaya koyduğunu söyledi. Malas dünün artık geride kaldığını ve geçmişin ayrılıklarına son vererek inanç ve kararlılıkla ileriye baktıklarını belirtti. Sorumlu, tutarlı ve birlik halinde Kıbrıs sorununa yeniden birleşmenin sağlanacağı ve vatanın kurtarılacağı bir çözüm hedefleyecekleri güvencesi verdi. Kıbrıslıların tümüne olumlu etki yapacak bir biçimde ekonomide iyileştirme hedefiyle çalışacakları güvencesi verdi. Güvenirlilik ve güven aracılığıyla geniş tabanlı sosyal bir ittifakın sağlanması gereğine dikkat çekti. Stavros Malas seçimlerin ikinci turuna dikkat çekerken de seçmenlere partisel ve ideolojik inançlarından bağımsız adayların hepsinin de aynı olmadığını dikkate alarak onları tezleri, taahhütleri ve nitelikleriyle değerlendirmeleri çağrısında bulundu. Malas konuşmasında Kıbrıslıtürklere de seslendi ve cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda ülkenin yeniden birleşmesi ve özgürleştirilmesi için kararlı adımlarla ilerleyeceği güvencesi verdi. Malas bu arada birkaç gün önce Lefkoşa’nın işgal bölgesinde gerçekleştirilen yürüyüşe katılarak işgale karşı direnişi yükselttikleri için de kendilerini kutladı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu seçim sonuçlarının belli olması sonrası dün akşam yaptığı açıklamada halkın gerçek ve yaratıcı bir değişim için yolu açarak Malas’ın adaylığını ödüllendirdiğini söyledi. Kıbrıs halkını kurtaracak ve yeniden birleştirecek bir çözümü arzulayan herkesi güçlerini birleştirmeye çağırdı. Kıbrıs halkını kurtaracak ve yeniden birleştirecek bir çözümü arzulayan herkesin güçlerini birleştirmesi gerektiğini vurguladı. Kiprianu “bu değişim hepimiz güçlerimizi birleştirirsek başarılabilir” dedi. Değişim hedefinin ortak hedef olduğuna ve yarının bizi birleştirdiğine inancını dile getiren Andros Kiprianu, Stavros Malas’ın hükümet programının Nikos Anastasiadis hükümetiyle hemfikir olmayan yurttaşlara ve siyasal güçlere dayanak alabilecekleri güçlü bir zemini sunduğunu, Kıbrıs’ın ilerleyebileceğini ve ilerlemesi gerektiğini ve AKEL olarak bu hedefin yaşama geçirilmesi için katkıda bulunmaya devam edeceklerini söyledi.
ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi “Ve şimdi ikisi” başlığı altında. Gazeteye göre dün akşam ikinci tura geçecek ikinci aday için yarışı sonuçta AKEL’in adayı kazanırken Merkez Siyasi alanın adayı kaybetti. Anastasiadis %5,27 oranında bir farkla geçtiği Malas ile ikinci tura kaldı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Anastasiadis güçlü seçmenden güçlü destek talebinin karşılandığını söyledi. Nikos Anastasiadis geniş katılımlı hükümet ve herkesle işbirliğine hazır olduğunu açıkladı. Dün akşam seçim sonuçlarının belli olması sonrası konuşan Anastasiadis, her tür sorunun göğüslenebilmesi için işbirliği yollarının bulunacağını söyledi. Seçim yarışının sonuçlarının Hükümetin halkla birlikte son beş yılda belirlediği hattın devamı için güçlü bir destek olduğuna vurgu yaptı. Ülkenin geleceğe istikrarlı bir biçimde yürüyüp yürümeyeceğinin halkın önümüzdeki Pazar günü ortaya koyacağı siyasi iradeye bağlı olacağına dikkat çekti. Son kez Cumhurbaşkanlığına aday olduğunu ifade ederek bunun da işbirliği için bir temel oluşturduğu değerlendirmesinde bulundu. Anastasiadis herkesin rakibinin halkın karşı karşıya olduğu sorunlar olduğunu dile getirdi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:31

Son Haberler

22 Eylül
Futbol 1’inci Ligi’nde 5’inci hafta karşılaşmalarıyla devam ediyor
17:06
Aris ilk maçında mağlup
17:04
Azerbaycan teslim olan Ermenileri affedebilir
17:03
Türkiye ve İsrail, Güney Akdeniz'de ortak doğalgaz sondajı planlıyor
17:02
Papanastasiou: Bölgedeki enerji gelişmelerini dikkatle takip ediyoruz
17:00
Letimbiotis: Guteres ile Christodoulidis arasındaki görüşme belirleyici olacak
16:58
Hristodoulidis - Guterres görüşmesinde Kıbrıs sorununa ilişkin niyetlerin netleşmesi bekleniyor
16:57
21 Eylül
Antonio Guterres, Nikos Hristodulidis ve Ersin Tatar ile New York'ta ayrı ayrı görüşmeler yapacak.
15:49
Maliye Bakanı: Akaryakıt vergisinde uygulanan indirimin şu anda yeniden uygulamaya konulması söz konusu değil
15:48
Siyasi Partiler, Türkiye Cumhurbaşkanı'nın Kıbrıs sorunuyla ilgili görüşleri hakkında açıklamalarda bulundu.
15:47
Menelau-DiCarlo görüşmesinde, Kıbrıs sorununa ilişkin sürecin yeniden başlatılmasına dair olanaklar ele alındı.
15:44
Moskova, Kıbrıs sorununun Güvenlik Konseyi kararları temelinde çözümünden yana olduğunu yeniden dile getirdi.
12:16
Tüm haberler

Video on Demand