Cumhurbaşkanı adayları bugün oylarını kullandıktan sonra açıklamalarda bulundular.

Cumhurbaşkanı adayları bugün oylarını kullandıktan sonra açıklamalarda bulundular.


Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis oyunu kullandıktan sonra yaptığı açıklamada bugünün bir demokrasi şöleni olduğunu ve egemen halkın Kıbrıs için yarını kimin belirleyeceğine karar alacağını söyledi. Anastasiadis adaylar olarak önerilerini ve önlerine konan ikilemlere karşı pozisyonlarını sunma fırsatı bulduklarını ifade etti. Anastasiadis bu arada vatandaşlara soğukkanlı olmaları ve düşüncelerinde her zaman ertesi günü birlik olmaları gereği seçimlere en yüksek oranda katılmaları çağrısında da bulundu. Siyasette karşıtlığın halkın günlük sorunları olduğuna dikkat çekti. Anastasiadis halkın sorunlarının da birlik içinde, işbirliği, ciddiyet ve doğru bir programlama ile çözülebileceğine vurgu yaptı.

MALAS
Cumhurbaşkanı adayı Stavros Malas seçim hakkını kullandıktan sonra yaptığı açıklamada, bugününün vatandaşların konuşacağı demokrasi günü olduğunu söyledi. Herkese sandığa giderek oyunu kullanması çağrısı yaptı. Halkın daha iyi bir geleceğe yönelik cevap vereceğini ifade etti. Seçmenin adayları dinlediklerini, adaylar arasında karşılaştırma yaptığını ve şimdi kararını verme zamanı olduğuna dikkat çekti. Malas, zekalarını küçümsemeyenleri ve gerçekten daha iyi yi bir gelecek için umut verenleri seçmelerini söyledi. Şimdi zamanın kişisel hayal kırıkları zamanı olmadığını, vatandaşların ideolojik inançlarından bağımsız olarak ellerini kalplerine koyarak sandığa gidip başkaları için değil çocuklarının ve vatanlarının geleceği için oy vermeleri zamanı olduğunu belirtti. Malas seçimlerin ertesi günü ortaya çıkacak sonucu kimsenin şikayet etme hakkı olmadığına da dikkat çekti ve sorumluğun halkta olduğuna vurgu yaptı.

NİKOLAS
Cumhurbaşkanlığı adayı Nikolas Papadopulos oyunu kullandıktan sonra yaptığı açıklamada bugünün başrol oyuncularının adaylar olmadığını, katılımlarıyla demokrasiyi güçlendiren ve seçimleriyle ülkenin geleceğini belirleyen vatandaşlar olduğunu belirtti. Papadopulos vatandaşların yapacakları seçimleriyle Kıbrıs sorununda izlenecek strateji, reel ekonomide büyüme, orta sınıfların yeniden tesisi, değişim, güvenilirlik ve umut konusunda karar vereceklerine vurgu yaptı.

LİLLİKAS
Oyunu kullandıktan sonra açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı adayı Yorgos Lillikas'ın bugünün demokrasi bayramı olduğunu söyledi. Vatandaşları sandığa gidip oy vermeleri ve geleceklerini kimin yöneteceğine karar vermeleri çağrısında bulundu. Sandığa gitmeyenlerin oranın yüksek olmayacağı yönündeki umudunu dile getirdi. Lillikas, ülkenin büyük sıkıntı ve zorluklarla karşı karşıya olduğunu vurgulayarak, bunların göğüslenmesi için seçimlerin ertesi günün herkesin birlik içinde olması dileğinde bulundu.


HRİSTU
Cumhurbaşkanı adayı Hristos Hristu, oyunu kullandıktan sonra yaptığı açıklamada vatandaşların ve halkın kime güç vereceği ve sorunlarını çözmede kime güven duyacağı kararı verme saatinin geldiğini söyledi. Egemen halkın bugün kimlerin devam edeceğine sonuçta devletin lideri kimin olacağına bugün karar vereceğini belirtti. Hristu Kıbrıs halkını oy kullanmaya da çağırdı ve ortaya çıkacak sonuçların olumlu olacağından emin olduğunu ifade etti.

DİĞER ADAYLAR

Cumhurbaşkanı adayı Mihalis Mina oyunu kullandıktan sonra yaptığı açıklamada gençlere kahvelerden kalkıp oy vermeye gitmeleri çağrısında bulunurken seçimler sonrası bir Ulusal Kurtuluş hükümeti kurulmasının gereklilik olduğuna vurgu yaptı.
Haris Aristedu ise birçok kez kötülükle karşılaşan halkın kendisini seçmesi durumunda herkesi şaşırtacağını ve halkı kandırarak oylarını alanların ellerine kelepçe takacağını söyledi.
Andrea Evsrratiyu ise halka en iyi gördüğüne oy verme çağrısında bulundu ve engelli vatandaşlara seçimlerde kolaylıklar sağlayan İçişleri Bakanına teşekkür etti.
Hristakis Kapiliyotis ise sonuçlardan bağımsız halka gerekli mesajları verme fırsatı bulduğundan menun olduğunu söyledi.

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:42

Son Haberler

29 Mayıs
basın özetleri 29.05.23
14:11
28 Mayıs
Cumhurbaşkanı: Avrupa Birliği'nin Kıbrıs sorununa daha aktif müdahil olmasına yönelik çabalar ilerliyor.
15:56
Julie Fisher: Amerika, yaptırım listeleriyle Kıbrıs halkını değil Rus oligark şebekelerini hedefliyor.
15:53
Hava Kalitesi İzleme Dairesi’nin ölçümlerine göre bugün atmosferde yüksek yoğunlukta toz gözlemleniyor.
15:51
Baf kazasına bağlı Pikni ormanlık bölgesinde dün çıkan büyük yangın tam olarak kontrol altına alındı.
15:49
Cumhurbaşkanı Hristodulidis, enerji konularında iki noktaya odaklanan somut stratejik bir planlamadan bahsetti.
15:48
Rusya: Krasnodar bölgesindeki Ilski petrol rafinerisine yaklaşan çok sayıda insansız hava aracını düşürüldü.
15:44
Sınırdaki elektronik kontrol sistemindeki arıza nedeniyle İngiltere’nin havalimanlarında büyük kuyruklar oluştu.
15:40
Irak hükümeti, Basra Körfezi'ni Türkiye'ye bağlayan devasa bir karayolu ve demiryolu projesi planını açıkladı
15:39
Türkiye'nin yeni Cumhurbaşkanı için en büyük sorun ülkenin ekonomik problemleriyle ilgilenmek olacak.
15:38
27 Mayıs
Ayia Napa'da meydana gelen gaz sızıntısı itfaiyeyi alarma geçirdi
16:02
Kıbrıs'ta enerji kullanımı için alternatif öneri
16:00
Tüm haberler

Video on Demand