27/1/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi kooperatiflerle panik ortamı yaratan açıklamaların dün de seçim atmosferinde karşılıklı suçlamalarla devam etti. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis kooperatiflerden mevduatlarını çekmeleri için ihtiyat sandıklarına mektup gönderen kişiyi açıkladı ve bu kişinin Papadopulos’un seçim bürosundan Stelyo Plati olduğunu söyledi. Ancak söz konusu mektupları gönderen Symmetria şirketi ile Plati arasında bir ilişki olmadığı görüldü. Platis de konuyla ilgili dava açma, konuyu yargıya götürme kararı aldı. Cumhurbaşkanı’nın Özel Kalem Müdürü Mihalis Sofokleus da bir açıklama yaparak Platis’ten sorumluluğunu üstlenmesini beklediklerini ifade etti. Kooperatif Merkez Bankası Genel Müdürü Nikolas Hacıyanis de sürece müdahalede bulundu ve konunun seçim karşıtlığı dışında bırakılmasını istedi. Bu arada bu konun gölgesinde beş temel Cumhurbaşkanı adayı dün seçmene son mesajlarını göndererek seçim kampanyalarını kapattılar.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs Elektrik Kurumunun son yıllarda tarafların anlaşmasıyla ya da tek taraflı olarak çalışanların bazı haklarından yaptığı %41,4 oranındaki kesinti, Kurumun Meclis’e sunduğu bütçesinin onaylanması durumunda bu yıl geri ödenecek. Kurum çalışanlarının gelirlerinde bu yıl bazı artışlar olacak. Maliye Bakanlığın direktifi doğrultusunda ve kurumdaki sendikalarla anlaşmaya varılarak yapılan %36,25 oranındaki kesintiler 2018 yılı içinde %15’e düşürülecek.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi “Binlerce Kıbrıslıtürk dün yollara çıktı: Vur Vur İnlesin Erdoğan dinlesin” başlığı altında KIbrıslıtürklerin dün barış ve demokrasi için gerçekleştirdikleri eylem. Gazeteye göre dün akşam üzeri Sendikal Platform tarafından gerçekleştirilen barış ve demokrasi yürüyüşünün başarısı tartışılmaz. Dünkü yürüyüşün hedefi olarak resmi olarak demokrasi ve barış açıklandı ancak Tayip Erdoğan’ın direktiflerine karşı bir tavır olduğunu herkes biliyordu. Beş bini üzerinde Kıbrıslıtürk yağmura ve soğuğa karşı Lefkoşa’nın yollarını doldurdu. Geçen Pazartesi günü Doğuş Derya tarafından ve Afrika gazetesi önünde ifade edilen “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları ile yürüdü. Yürüyüşün düzenleyicisi sendikal platformdan bir yetkili yürüyüşü 203 dönemindeki eylemlere benzetti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-2017 yılında finans sisteminde ciddi değişiklikler yaşandı. Nakit önemli oranda arttı. Kredi kuruluşları 2017 yılını 2016’ya göre 395 milyon daha fazla mevduat ile kapadı. 2015 yılı ile kıyaslandığında ise artış 3,46 milyar. Kredi kullanımında ise aynı dönemde düşül yaşandı. 2015 yılına göre krediler 3.95 milyar daha az gerçekleşti. Merkez Bankası verilerine göre 2017 yılı Aralık ayında toplam mevduatlar net 259 milyon euro arttı. Oysa Kasım ayında net 96,4 milyon euroluk düşüş vardı.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Kooperatiflere yönelik açıklamalar . Gazete kooperatiflerin bazı maksatlar için kurban edilmemesi gereğine dikkat çektiği haberinde Kooperatif Merkez Bankası’nın da Nikolas Papadopulos’un seçim bürosundan Stelyo Plati hakkında hukuki önlemler almayı incelediğini belirtiyor. Banka ortaya koyduğu tavırla bankayla ilgili söylentilerin artmasına neden olmasından özel bir rahatsızlık duyuyor. Söz konusu söylentilerin son iki ayda bankaya büyük sorunlar yarattığı da belirtiliyor. Plati kişisel twitter hesabından “ Kooperatifin seçimler sonrası nasıl yaşayacağını merak ediyorum?” ve “ Laiki Bankasından bazı şeyler hatırlatıyor” mesajlarını geçmişti. Platinin bu tavrına kooperatif merkez bankasının yanı sıra diğer bankalar da tepki gösterdi. Kıbrıs Merkez Bankası da bir bildiri yayınlayarak Avrupa Birliği kuralları temelinde Kooperatif Merkez Bankası dahil bankalardaki mevduatların güvence altında olduğuna dikkat çekti. Merkez Bankası son dönemlerde kooperatiflerle ilgili dayanaksız yaklaşımlar ortaya konduğuna da dikkat çekti. Bu tür tavırların finans sisteminde istikrara yarar sağlamadığına vurgu yaptı.

ALİTİA gazetesinin de bugünkü ana haberi “Yangına neden olan mektup” başlığı altında kooperatif merkez bankasına ilişkin tavırlar. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in geçen gün bir cumhurbaşkanı adayının danışmanlarından birini kooperatifçiliği sabote etmeye çalışmakla suçlaması bomba etkisi yarattı. Cumhurbaşkanı’nın bu açıklaması sonrası seçim bürosu da söz konusu kişinin Papadopulos’un danışmanı Plati olduğunu duyurdu. Bu kişinin Kıbrıs Elektrik Kurumu ve Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu ihtiyat sandıklarına mevduatlarını kooperatif merkez bankasından çekme çağrısı ile bağlantılı olduğu ifade edildi. Plati ise bunu reddetti ve konuyu yargıya götüreceğini söyledi. Alitianın şirketler mukayyitliğinde yaptığı araştırmaya göre ise söz konusu mektupları gönderen şirketin Plati ile ilişkisi var. Bu arada Kooperatif Merkez Bankası’nın verileri bu banka ile ilgili olarak ileri sürülenleri yalanlıyor. Bankanın verilerine göre sermaye yeterliliğini %15 oranında. Oysa yasal düzenlemelerin talebi %14,1. Bunun dışında Kooperatif Merkez Bankası geri dönmeyen kredileri de azaltmış durumda.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-OHO-SEK Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu’nun yan şirketi olan Hellas Telekomünikasyonu elden çıkarma kararını cesur ve doğru bir karar olarak niteledi. Sendika tarafından yapılan açıklamaya göre sendika 2010 yılından beridir söz konusu yan şirketin elden çıkarılmasından yana bir tavır içerisindeydi. Şirket 118 milyon euroya Vodafona satıldı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:31

Son Haberler

28 Eylül
basın özetleri 28.09.22
15:24
Kasulidis: Yunanistan ve Türkiye arasında çatışma olasılığı, en uzak olası senaryo ancak göz ardı edilmemesi gerek
15:00
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu bugün Ege ve Kıbrıs sorunundaki gelişmeler gündemiyle toplantı yapıyor.
14:40
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü’nün açıklamaları Sayıştay’ın sert tepkisine neden oldu.
14:38
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü: Havaalanlarının yönetimiyle ilgili sözleşmenin yenilenmesi prosedürü yasal ve şeffaftı.
14:34
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: Rusya'nın nükleer silah kullanması kabul edilemez
14:31
Britanya'nın Kıbrıs sorununu Birleşmiş Milletler himayesinde çözme çabalarına olan bağlılığı devam ediyor.
14:22
Amerika hükümetinden Ukrayna’ya yönelik 1 milyar dolar değerinde yeni yardım paketi
14:18
Baltık Denizi'ndeki Nord Stream doğalgaz boru sisteminin 3 denizaltı hattı büyük hasar gördü.
14:16
Rus yanlısı ayrılıkçılar referandumların sonucunda Rusya'ya katılım lehinde çok büyük yüzdelikler açıkladı.
14:14
27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Petridis: Şu anda havaalanı yönetim anlaşmasının uzatılmaması gerekiyor
13:50
Tüm haberler

Video on Demand