26/1/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Pazar günü gerçekleştirilecek seçimler. Gazeteye göre sandıkların kurulmasına iki gün kala Cumhurbaşkanı adayları ve seçim büroları alarma geçti. Seçim kampanyasında perde bu akşam adayların seçmene verecekleri son mesajlarıyla gece yarısı kapanıyor. Son 24 saat içerisinde de adaylar kampanyalarının sonuçlarını gerçekleştirmeye çalışacaklar. Adayların tümü için de geçerli olan ilk bahis seçmenin kanepesinden kaldırıp oy vermek için sandığa gitmede ikna etmek olacak. Sandığa gitme kararı veren seçmenler artık kararlarını vermiş durumdalar. Son saatlerde verilecek mücadele sandığa gitmeyeceklerin iknası yönünde olacak. Sandığa gitmeyecekler Cumhurbaşkanın kim olacağını belirleyebilecekler ve seçim büroları da bunun farkında. Adayların örgüt mekanizmaları tam hareket halinde ve son operasyon herkes açısından belirleyici olacak. Bu arada adayların kurmayları kamuoyuna yansımayan son araştırmalar temelinde son tavırları belirliyor. Son araştırmalar temelinde eğilimleri okuyup zayıf noktaları tepsi etmek ve süreci kendi lehlerine çevirmek için var olan tüm olanaklarını kullanmak istiyorlar. Bunun yanı sıra kamuoyu araştırmaların tümünde de ortaya çıkan gizli oyları açığa çıkarmaya da çalışıyorlar. Bu kesim sandığa gitmeyeceğini belirtenlerle adayların tümü için ciddi bir soru işareti ve bu nedenden sonuçların sürprizlere yol açabileceğini de dile getiriyorlar.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kkıbrıs müzakerelerinin askıya alınması geleceği belirsiz kılıyor, birçok kişiyi müzakerelerin hangi koşullarda başlayacağı konusunda düşündürüyor.” Bu görüş, bağımsız Amerika Birleşik Devletleri Kongresi Araştırma Dairesi’nden Bölüm Araştırma Müdürü Vincent Morelli tarafından hazırlanan raporda dile getirildi. 2018 tarihli ‘Kıbrıs; Yeniden Birleşme Zor olduğunu Gösteriyor’ başlıklı raporda tarafların Kran Montana’daki başarısızlıkla ilgili birbirlerini suçlamaya devam etmekle birlikte düşünme dönemine girdiklerine, ancak o sürede bir sonraki adımın çeşitli zorlukları bulunduğuna da vurgu yapıldı. Raporda Genel Sekreter Guterres Birleşmiş Milletler’in bir önceki müzakereler çerçevesinde her hangi yeni bir müzakereye ev sahipliği yapmaya hazır olduğunu söylemesine rağmen, Kıbrıslı Türkler müzakerelerin Birleşmiş Milletler müzakerelerin çerçevesini değiştirmeyi kabul edene kadar başlayamayabileceğine işaret eettiklerine dikkat çekildi. Kuzey Kıbrıs’tan gelen yeni açıklamalar, eğer basitçe uluslararası toplumda ‘nabız yoklama’ değilse 2018 seçimlerinden sonra her hangi bir yeni tur müzakerenin başlamasına kaygı verici göründüğüne dikkat çekildi. Bunun yanı sıra hem Kıbrıs Cumhuriyetindeki hem de işgal bölgesindeki Ocak/Şubat 218 seçim kampanyalarında Anastasiadis’in, Krans- Montana’daki müzakerelerde başarısızlık nedenlerinin bir parçası olduğu yönünde muhaliflerinin eleştirisine uğradığı da ifade edildi. Anastasiadis’in müzakereleri başlatmaya hazır olduğu ve seçim kampanyasının bu müzakerelerin özü üzerinde hiçbir etkisi olmayacağı görüşüne rağmen birçok gözlemcinin, iki başarısız konferanstan sonra güvenlik koşullarını anlaşma görüşmesi yapacağı yönünde Ankara’dan mesaj almadan müzakerelere oturamayacağı değerlendirmesi yaptığına işaret edildi. Raporda Fransız ve İtalyan enerji konsorsiyumu Total/ENI’nin yeni tur hidrokarbon araştırmasının Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesinde 31 Aralık 2017’de başladığı ve 2018 başında da süreceği belirtiliyor. Temmuz 2017’de benzeri faaliyetlerin Kıbrıslı Türk lideri Mustafa Akıncı’nın kışkırtma protestolarına ve Ankara’nın Türkiye’nin karşılık vereceği uyarılarına neden olduğu, Ankara’nın Temmuz’da, Kıbrıs’ın güney batısındaki ve sondaj platformundan yaklaşık 60 mil ötedeki bir bölgeyi canlı mermilerle tatbikatlar için saklı tutan yeni bir NAVTEX yayımladığı hatırlatıldı. “Ankara enerji şirketlerin ve dolaylı olarak Fransa ve İtalya’yı ‘bir dostu kaybetme’ riski olacağından sondaja başlamamaları yönünde uyarmasına rağmen sondajın bir olay olmadan yapıldığı” anlatılan raporda, “Eğer taraflar müzakerelerin hangi çerçevede başlayacağı konusunda görüş birliğinde olmazlarsa, Akıncı’nın bunu aşmak için çok güçlü bir B Planı izleyeceği tehditleri ve hayalkırıklığı olacak mı diye soruldu ve şu an hiçbir taraf bir B Planı’nın gerektiğini gerçekten anlamıyor” denildi.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi “Kalipso” sondaj alanından iyi haberler geliyor olması. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis “Kalipso” bölgesindeki sondajdan iyi haberler geldiğini söyledi. Anastasiadis devlet televizyonuna verdiği mülakatta alınan mesajların çok cesaret verici olduğunu ifade etti. Bu da ENİ’nin 6. Parseldeki sondaj çalışmaları hakkında Hükümet tarafından olumlu göstergelere ilişkin yapılan ilk açıklama oldu. Politisin elde ettiği bilgilere göre sondaj platformunun 26 günlük çalışması sonrası doğal gaz rezervleri konusunda sondaja başlandığı güne göre bugün çok daha büyük bir iyimserlik var. Buna karşın henüz net bir görünüm yok. Kesin bir sonuca varmak için 2-3 gün ya da sondajın son noktasına varacağı önümüzdeki hafta ortasına kadar daha beklemek gerekecek. Bu arada bugünlerde sondaj çalışması yapılmıyor, açılan yerlerin çimento dökülerek sağlamlaştırılması çalışmaları yapılıyor. Sondaj çalışmalarına bugün ya da yarın yeniden başlanacak. Daha önce gerçekleştirilen üç boyutlu sismik araştırmalarda başarı oranı %25-30 olarak belirlenmişti. Bu da Afrodit alanı ile aynı düzey anlamına geliyor. Ancak kesin sonuç konusunda kimse garanti bir şey söyleyecek durumda değil.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Avrupa Birliği üyesi ülkeler elektrik üretiminde kullanmak amacıyla doğal gaz ithali ve işlemesi için gerekli alt yapı çalışmalarında kullanması için Kıbrıs Cumhuriyetine 101,2 milyon euroluk katkıyı onayladılar. Bunun yanı
Sıra EastMed gaz taşıma hattına yönelik araştırmalar için de 34,5 milyon euroluk bir finansmana da onay verdiler.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi “ Ülke için yeni bir umut: Stavros Malas” başlığı altında Pazar günü gerçekleştirilecek seçimlerin ilk turu. Gazeteye göre toplumun kendisine güvenmesi durumunda Stavros Malas ülke ve halk için yeni bir sayfa açacak. Anastasiadis ve Papadopulos’un bahanelerine, tehlikeli politikalarıyla ülkeyi çıkmazdan çıkmaza sürüklemelerine kesin bir biçimde son verecek. Kıbrıslıların birliği Hükümetin gücü olacak. Bu arada AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu dün yaptığı bir açıklamada partisinin hem birinci hem de ikinci turda kendi adayının var olacağını, Stavros Malas’ın seçimlerin ikinci turuna geçecek aday olacağını söyledi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıslılar Avrupa ülkeleri çalışanlarından daha uzun süre çalışıyorlar ancak daha düşük ücret alıyorlar. Avrupa İstatistik Dairesi verilerine göre Kıbrıs’ta haftalık ortalama çalışma süresi41,7 saat. Oysa Avrupa ortalaması 40,3 saat. Yani Kıbrıslı çalışanlar her hafta yaklaşık bir buçuk saat daha fazla çalışıyorlar. Çalışma saatlerinin uzunluğu açısından Birleşik Krallık 42,3 saatle birinci sırada. Kıbrıs ise ikinci sırada. Kıbrıs’ı da 41,4 saatle Avusturya ve 41.2 saatle Yunanistan izliyor. En kısa süre çalışanlar ise 39.1 saatle Finlandiyalılar ile İrlandalılar. Fransızlar da haftada ortalama 39 saat çalışıyor. Kıbrıslılar bu kadar uzun süre çalışmalarına rağmen bunun karşılığını alamıyorlar. Geçtiğimiz yıllarda ücretlerde ve diğer haklarda kesintilerde Kıbrıs %30 ile birinci sıradaydı.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi “Kooperatifçiliği öldürüyorlar” başlığı altında. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis seçimler arifesinde kooperatifçiliğin çökmekte olduğu dedikodularına yanıt verdi. Söz konusu dedikodular nedeniyle yaratılan panik sonucu mevduat sahiplerinin mevduatlarını çekmesini getiren olayın arkasında Cumhurbaşkanı adaylarından birinin danışmanı var. Cumhurbaşkanı bu kişinin adını vermedi ancak İhtiyat Sandıklarına mektup göndererek kooperatiflerdeki mevduatlarını çekmelerini ve yeni para yatırmamalarını önerdiğini söyledi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Üsküp’ün adı konusunda Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e saldırıda bulunan muhalefet aynı yönde açıklamalarda bulunan Yunanistan Başbakanı, Dışişleri Bakanı ve Kıbrıs Başpiskopos’unu görmedi. Kıbrıs Başpiskoposu Hrisostomos Üsküp’ün Makedonya olarak adlandırılmasın büyük bir önem taşımayacağını söylemişti. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas da birkaç gün önce “Adı ben değil, 1995’te Yunanistan olarak “Eski Yugoslavya Cumhuriyeti Makedonyası olarak vermiştik.” dedi. Anastasiadis’in açıklaması da ayni yönde yapılan bir açıklamaydı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:31

Son Haberler

25 Eylül
Francois Hollande: Türkiye Cumhurbaşkanı saldırganlığa dayalı strateji belirleyen çelişkili bir kişilik.
15:59
Koronavirüs aşılarının 4. dozu yarından itibaren isteğe bağlı olarak 30 yaş ve üzeri kişilere yapılmaya başlanıyor.
15:55
Dendias: Revizyonizme ve gerçeklerin çarpıtılmasına karşı Yunanistan ilkeli bir duruş sergiliyor.
15:53
İçişleri Bakanı Kıbrıs’taki göç sorunu ve düzensiz göçmenlerin ara bölgeden geçişleriyle ilgili BM’ye bilgi verecek.
15:50
24 Eylül
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, New York’ta Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslılar ile görüşme gerçekleştirdi.
16:03
Limasol’da yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 16 yaşındaki motosiklet sürücüsü kritik durumda tedavi görüyor.
15:57
Mitsotakis, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Erdoğan'a da cevap verdi.
15:55
Avrupa Birliği üyesi olan Akdeniz Ülkeleri Zirvesi önümüzdeki Cuma günü yapılıyor.
15:54
İtfaiye ekipleri, Alassa bölgesindeki yangının tamamen söndürülmesi için çabalarını sürdürüyor.
15:40
Anastasiadis Genel Kurul’daki konuşmasında, Lefkoşa’nın müzakerelerin başlaması için aldığı inisiyatiflere değindi.
15:31
Anastasiadis- Guterres görüşmesinde, Kıbrıs sorununa temsilci veya uzman atanması konusu ele alındı.
15:29
23 Eylül
23.09.22
15:56
Tüm haberler

Video on Demand