25/1/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Üsküp konusunun Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde dün ana konu olması. Gazeteye göre sandıkların kurulmasına üç gün kala adayların seçim büroları yanlışlardan kaçınmak ve seçmen kitlesini en iyi toparlayacak sloganları bulmak için çalışıyor. Ancak Cumhurbaşkanı Anastasiadis Üsküp’ün adı gibi yakıcı bir konuyu ele aldığında yanlıştan kaçamadı. “Radio Proto’ya” röportajında “ İsmin önemi yoktur”, “Kuzey Yunanistan demek isteselerdi buna itirazım olmazdı” ifadeleri tepkiye neden oldu. Bu ifadeleriyle rakiplerinin seçim bürolarına pas vermiş oldu. Cumhurbaşkanı hemen akabinde bu ifadelerini düzeltmeye çalıştı. İsim konusunu Yunanistan’ın yönettiğini ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin onun alacağı her karara destek olacağını açıkladı. Ancak seçim alanında yangını söndüremedi. Rakiplerinin tümü Anastasiadis’i yaylım ateşine tuttu. Bu arada adayların seçim kampanyaları tüm hızıyla sürüyor. Rakamlarla mücadele içerisinde tek tek her oyun hesabına çıkartıyorlar. Adaylar ve seçim büroları somut hedefler gözeterek çalışırken seçmenlerin duyarlı oldukları alanlara girmeye çalışıyorlar. Seçmeni kanepesinden kaldırıp sandığa gitmesi gerektiği konusunda ikna etme uğraşı veriyorlar. Hükümet cephesi ilk hafta güçlü bir destek sağlama arzusunda da “rahatlamaya yer yok” mantığı içerisinde hareket ediyor. DİKO ve AKEL ise kendi aralarında ses tonlarını ve Kıbrıs sorununda karşıtlıklarını yüksekte tutmaya devam ediyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-İsrail’in en büyük ve en temel doğal gaz taşıma şirketi olan ve devlete ait olan İsrael Natural Gas Lines East med olarak bilinen bölgeden Avrupa’ya doğal gaz taşıma olayına doğrudan, yani hisse alarak katılmayı ciddi olarak düşünüyor. İsrail Enerji, Yer Altı kaynakları ve Alt Yapı Bakanı Guval Stenits dün şirketin stratejisiyle ilgili basına yaptığı açıklamada bu yöndeki niyetlerini ortaya koydu. “Natural Gas Lines’ın Avrupa’ya doğal gaz ihracı için boru hattı döşemesine katılma olasılığı araştırılıyor.” dedi. Bakan devamla Levityan rezervlerinden Avrupa’ya doğal gaz ihracı konusunda ilerlemeler olduğunu ve İsrail’den doğal gaz üretim ünitesinden Avrupa’ya deniz altından boru hattı döşenmesi inşası planına katılma olasılığının incelenmekte olduğunu ifade etti. Natural Gas Lines şirketinin devlet şirketi olmasının stratejik hedeflerin yaşama geçirilmesinde güvenirliliği artırdığına dikkat çekti. İsrail’den başlayacak ve Kıbrıs üzerinden Yunanistan ve İtalya’ya ulaşacak boru EastMed boru hattı gerçekleşmesi durumunda 2.100 kilometre uzunluğunda olacak
POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Anastasiadis’in seçim hedefi. Gazeteye göre Nikos Anastasiadis seçimlerin ilk turundan büyük bir fakla birinci olarak çıkmayı hedefliyor. Yeniden seçilmenin temellerini ilk turda atmak istiyor. DİSİ kadrolarının sürekli açıklamaları ve sosyal medya üzerinde sürece müdahaleleriyle Hükümet cephesi Nikos Anastasiadis’in güçlü bir destek alması gerektiği mesajını geçiyor. Perde gerisinde kendi yanlarında gördükleri ve Nikolas Papadopulos’un ikinci tura geçmesini istemeyen DİKO’nun muhalif kadrolarına da Anastasiadis’e ilk turdan destek vermeleri baskısı yapıyorlar. Bu arada Stavros Malas da dün rahatsızlık duydukları için sandığa gitmemeyi seçen sol seçmene ağ attı ve kendilerine seçimlere yığınsal katılım çağrısında bulundu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Üç temel Cumhurbaşkanı adayı Anastasiadis, Malas ve Papadopulos’un öncelikleri arasında Afrodit rezervlerinin en kısa sürede ticari olarak kullanılması, Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde sondaj çalışmalarının devam etmesi, elektrik üretiminde kullanım amaçlı sıvılaştırılmış doğal gaz ithali ve yenilenebilir enerji kaynaklarına girişin artırılması var. Bugünkü Hükümet bunlardan bazılarını belli bir düzeyde ileri götürdüğü için bazı koşullarda göreceli olarak daha hızlı bir biçimde hayata geçirme avantajına sahip. Örneğin Anastasiadis’in programında Avrupa’nın finansmanıyla sıvılaştırlmış doğal gazı alıp işleyecek bağımsız alt yapı inşası var. Bakanlar Kurulu’nun da bu yönde almış olduğu karar biliniyor. Kıbrıs Enerji Kurumu da bu alanda uzman alımı için münhal ilanında bulundu. Malas’ın enerji programında ise bütünsel bir enerji stratejisi öngörülüyor. Enerji alanının Gayri Safi Yurt İçi Hâsıladan daha fazla güçlendirilmesi gereğine de işaret ediliyor. Bu arada Malas’ın programında herhangi bir bölgeden bölge sakinlerinin katılımıyla Fotovolikon parkların inşası da yer alıyor. Papadopulos ise programında göreve gelişinin üçüncü yılında Afrodit rezervlerinden doğal gaz ihracının başlayacağı taahhüdünde bulundu.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi “Nikos Anastasiadis ile Nikolas Papadopulos Kıbrıs sorununda güvenilir değiller” başlığı altında. Gazeteye göre Nikos Anastasiadis ve Nikolas Papadopulos’un sürekli değişim halinde olmaları ve tehlikeli akrobasi yapmaları Kıbrıs sorununu tehlikeli bir çıkmaza götürüyor. Taksimi gerçekleştiriyor. Buna karşı AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu farklı, yeniden birleşmiş ve refah içinde bir Kıbrıs vizyonu olanları Stavros Malas’a destek vermeye çağırdı. Kipriyanu
Nikos Anastasiadis ve Nikolas Papadopulos’u Kıbrıs sorunundaki politikaları nedeniyle sert bir biçimde eleştirirken İzledikleri politikalarla objektif olarak aynı sonuca, durgunluk ve taksim senaryosuna yol açtıklarını belirtti. Kipriyanu, söz konusu ikilinin ülkeyi meşgul eden yakıcı sorunlara yanıt verecek durumda olmadıklarını ifade etti. Anastasiadis’in vereceğini verdiğini ve Nikolas Papadopulos’un ise gerek duyulan politik tezlere, ciddiyete, olgunluğa ve hazırlığa sahip olmadığını ifade etti. Anastasiadis ve Papadopulos’un seçimler nedeniyle ortaya koydukalrı değişimle kimseyi ikna edemediklerini ve Stavros Malas ile karşı karşıya gelecek argümanlara da sahip olmadıklarına işaret etti. AKEL Genel sekreteri, buna karşı Stavros Malas’ın ciddi bir biçimde ileri sürdüğü ve güvenirliliği, ciddiyet ve samimiyetiyle ikna ettiği tezlere ve önerilere sahip olduğuna vurgu yaptı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-PEO ve SEK Eğitim Bakanlığının öğleden sonra ve gece dersi veren öğretmenleri tehdit ettiğine dikkat çektiler. İki sendika açıklamalarında eğitimcilerin özel sektörde ya da kamuda her çalışanın sahip olduğu minimum haklara sahip olmak amacıyla verdikleri haklı mücadelesini yaralama amaçlı her tür eyleme karşı çıkacaklarını belirtti. İki sendika bu öğretmen grubuna yönelik kabul edilemez baskıların ve şantajın devam etmesi durumunda bunu yapanları kamuoyu önünde teşhir edecekleri uyarısında bulundu.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Bakanlar Kurulu’nun sosyal devleti güçlendirme amacıyla dün almış olduğu bazı kararlar. Gazeteye göre Bakanlar Kurulu bugünkü toplantısında sponsorluklar, dulluk aylıkları ve yardımlarla ilgili karar aldı. Somut olarak erkeklere de kadınlarla aynı koşullarda dulluk aylığı ödenmesini öngören bir yasa tasarısının Meclis’e götürülmesi kararlaştırıldı. Ayrıca, Türk istilası sırasında ve hemen sonrasında vatanlarını savunmak için savaşan yaklaşık 17.000 askerin, yedek gücün ve savaş tutsağının katkılarını kabul eden plan da onaylandı. Bakanlar Kurulu savaşta esir olanlara evlerinde yardım yapılması planına da onay verdi. Son olarak düşük emekli maaşı alanlara dağlardaki otellerde tatil olanağı veren plandan yararlanmak isteyenlerin başvuru sürelerini 30 Nisan 2018 tarihine kadar uzattı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs’ın kamu borçları son bir yılda rekor düzeyde azaldı. Avrupa İstatistik Dairesi verilerine göre Kıbrıs’ın kamu borçları 7.4 puan düzeyinde geriledi. Bu da Avrupa Birliğine üye ülkeler arasında en yüksek oran. Rakamlar Hükümetin, kamu borçlarının önümüzdeki yıllarda önemli oranda azalacağı öngörüsünü doğrular nitelikte. 2016 yılının üçüncü çeyreğinde Kıbrıs’ın kamu borçlarının Gayri Safi Yurt İçi Hâsılası’na oranı % 110,6’yken 2017’nin aynı döneminde %103,2’sine geriledi. Hükümet 2017 yılı sonu itibarıyla bu oranın %100’ün altına indiği görüşünde. Maliye Bakanlığına göre bu süreçte en önemli faktör Gayri Safi Yurt İçi Hâsıla’nın %2’nin üzerinde büyümesi ve bütçenin %3’ün üzerinde artıda kapanması oldu. Bakana göre 2018 yılında da benzer bir durum yaşanacak.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:30

Son Haberler

25 Eylül
Francois Hollande: Türkiye Cumhurbaşkanı saldırganlığa dayalı strateji belirleyen çelişkili bir kişilik.
15:59
Koronavirüs aşılarının 4. dozu yarından itibaren isteğe bağlı olarak 30 yaş ve üzeri kişilere yapılmaya başlanıyor.
15:55
Dendias: Revizyonizme ve gerçeklerin çarpıtılmasına karşı Yunanistan ilkeli bir duruş sergiliyor.
15:53
İçişleri Bakanı Kıbrıs’taki göç sorunu ve düzensiz göçmenlerin ara bölgeden geçişleriyle ilgili BM’ye bilgi verecek.
15:50
24 Eylül
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, New York’ta Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslılar ile görüşme gerçekleştirdi.
16:03
Limasol’da yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 16 yaşındaki motosiklet sürücüsü kritik durumda tedavi görüyor.
15:57
Mitsotakis, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Erdoğan'a da cevap verdi.
15:55
Avrupa Birliği üyesi olan Akdeniz Ülkeleri Zirvesi önümüzdeki Cuma günü yapılıyor.
15:54
İtfaiye ekipleri, Alassa bölgesindeki yangının tamamen söndürülmesi için çabalarını sürdürüyor.
15:40
Anastasiadis Genel Kurul’daki konuşmasında, Lefkoşa’nın müzakerelerin başlaması için aldığı inisiyatiflere değindi.
15:31
Anastasiadis- Guterres görüşmesinde, Kıbrıs sorununa temsilci veya uzman atanması konusu ele alındı.
15:29
23 Eylül
23.09.22
15:56
Tüm haberler

Video on Demand