24/1/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi seçimlere az bir süre kala adayların seçim bürolarının içine girdikleri yoğun çalışma. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı adaylarının seçim büroları son saatlerde kazanma olasılıkları olan ve olmayan her bir tek oy için yoğun bir çalışma içerisinde. Bu çalışmayı sandıkların kapanma anına kadar sürdürmede de kararlılar. Beş adayın katıldığı ve tüm televizyon kanallarında yayınlanan tartışma programı sahnede herhangi bir değişiklik yapmaksızın artık geride kaldı. Gelinen noktada adaylar ve seçim büroları ellerinde var olanı sayarak buna mümkün olan en fazla sayıda oyu ilave etme çalışmasına girdiler. Uğraşılar iki eksende gelişiyor. Bir yandan adayların kendileri, seçim büroları ve onlara destek veren partiler çeşitli mesajlar verirken diğer yandan da örgütsel alanda yoğun bir çalışma yapılıyor. Nikos Anastasiadis’in dün ilk Pazar’dan güçlü bir görev talebinde bulunması var olan ortamın bir göstergesi. Anastasiadis bu tavrıyla ilk tur için bir başka adaya destek verilmesi söylentilerine nokta koymak istedi. İlk tur için yüksek bir oran talep etti ve tek bir oy kaybına dahi tahammülü olmadığını ortaya koydu. Diğer yandan Nikolas Papadopulos dün yine bu seçimlerin özünde bir referandum olduğu ve halkın da buna uygun mesaj vermesi gerektiği mesajını geçti. İkilemin Nikos Anastasiadis ve Stavros Malas’ın temsil ettiği eski ile kendisinin temsil ettiği yeni arasında olduğunu belirtti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Sapiem 12000 platformunun gerçekleştirmekte olduğu sondaj çalışmasının sondan bir önceki evresi tamamlanma aşamasında. İnmek istenen derinliğin %80’ine ulaşıldı. Aynı anda sondaj çalışmasının son evresi için gerekli hazırlıklar da devam ediyor. Son evrede daha küçük boyutlu borular kullanılacak ve daha düşük bir hızla ilerlenecek. Sondajda sona noktaya yaklaşıldığı oranda dikkatler de artmış durumda. Sondaj çalışmalarında önceden belirlenen programa tam olarak uyuldu ve şiddetli fırtınanın yol açtığı küçük bir gecikme dışında herhangi bir sorun yaşanmadı. Önümüzdeki hafta başı son noktaya gelindiğinde de bir sonuç elde etmek amacıyla özel ölçümlere ve araştırmalara geçilecek. Gerek sondajın sonuçları gerekse “Kalipso’nun” 280 kilometre uzaklığında 3. Parseldeki “Supya” alanında jeolojik ve teknik detaylar ENİ şirketinin yeni super bilgisayarı tarafından analiz edilecek. Bu teknik ticari amaçlar için kullanılan en güçlü kişisel bilgisayar. Bu arada Dünya Petrol ve Doğal Gaz Konsey, tarafından rezerv araştırmaları alanında yılın şirketi olarak ilan edilen ExxonMobil şirketi de 10 parselde yaz aylarında iki sondaj için hazırlıklarını sürdürüyor.
POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi seçim çalışmaları. Gazeteye göre cumhurbaşkanı adayları Pazar günü gerçekleştirilecek seçimler için alarm verdiler. Adayların seçim bürolarının iç kullanım amaçlı sürekliliği olan kamuoyu araştırmaları adayların son televizyon tartışma sonuçlarını ve seçmenin oy eğilimini hangi oranda değiştirdiğini ortaya koyacak. Kamuoyuna yaptıkları açıklamalardan bağımsız durumu net olarak görecekler. Anastasiadis’in seçim bürosu dün seçimlerin ilk turunda tek oy dahi kaybedilmemesi için alarma geçti. Bu arada Nikolas Papadopulos’a yönelik nereden buldun sorusu ve bunun yoğun bir biçimde tartışılması seçim bürosunda rahatsızlık yarattı.Malasın seçim bürosu ise dün rakiplerine seçimlerin ikinci turunda destek için ELAM’a çağrıda bulunup bulunmayacakları sorusunu sordu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs Elektrik Kurumu’nun Meclis’e sunduğu bütçesi 2018 yılı sermaye yatırımlarının geçen yıla göre %117 artmasını öngörüyor. Bu oran 2016 yılına göreyse %580 olacak. E n büyük yatırım 104,3milyon euro ile Vasiliku’da elektrik üretim merkezine yapılacak. Üniteler doğal gazla çalışır, talep edilen çevre koşullarına ve uygun hale getirilecek. Çevre kirliğine katkısı kabul edilebilir oranlara çekilecek. Yakıt taşıyan geminin yaklaşımına uygun tesis yapılacak. Kıbrıs Elektrik Kurumuna göre 2020 yılında uygulamaya girecek çevreyle ilgili taleplere yanıt vermek için bu çalışmalar bir zorunluluk. Kurumun ikinci büyük yatırımı 31.3 milyon euru ile elektrik nakil sistemlerine olacak. Bu paranın 15 milyonu malzeme alımında kullanılacak. Bu yıl yine 31.3 milyon euro da dağıtım ağının iyileştirilmesi ve genişletilmesi çalışmalarında kullanılacak. Dikelyadaki elektrik üretim merkezinin bakımı ve iyileştirilmesi için 5,5 milyon euro harcanacak.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi “Malas’ın ekonomide yeni dçnem vizyonu” başlığı altında. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı adayı Stavros Malas yarının Kıbrıs’ı için ekonomide yeni bir dönem vizyonu koydu. Ekonomide ciddi bir değişimi hedeflediğini açıkladı. Malas bu süreçte uzun dönemli bir temelde eğitime, yeni buluşlara, araştırmaya özel bir önem verecek. Bu şekilde nitelikli yeni istihdam alanları açılmasını hedefleyecek. Konjoktürel büyümeyi bir kanun olmaktan çıakrtıp gerçek büyümeye ek bir olgu halinde dönüştürecek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Turizm sektörü çalışanları otel sahiplerinin keyfi davranışlarına karşı devletten koruma istediler. Mağusa’nın özgür bölgesindeki otelelrde çalışanlar dün PEO’nun yönlendiriciliğinde eyleme geçtiler. Hükümetin hoşgörüsüyle otel sahiplerinin çalışanlara karşı tavrını protesto etiler. Otellerin kapalı olduğu dönemlerde işsizlik paralarını almada yaşanan gecikmeler karşısında Çalışma Bakanlığı’nın ilgisiz tavrından yakındılar. PEO’ya bağlı SİSKA sendikası üyesi yaklaşık 300 çalışan bir toplantı gerçekleştirerek sendikalarından geçen turizm sezonunda toplu sözleşmelerin uygulanması uğraşıları ve yeni turizm sezonu hakkında detaylı bilgi aldılar. Toplantıda Çalışma Bakanlığına sunmak için çalışanların taleplerinin tümünün yer aldığı bir de metin onaylandı. Sorunlarına çözüm getirilmemesi halinde eylemlerinin düzeyini yükseltecekleri uyarısında bulundular. Daha sonra da Derinya’daki Sosyal Sigortalar Dairesi’ne doğru bir yürüyüş gerçekleştirdiler.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Tek bir oy dahi boşa gitmemeli” başlığı altında Nikos Anastasiadis’in dün seçmene yaptığı çağrı. Gazeteye göre Nikos Anastasiadis ilk Pazar için seçmenden güçlü bir destek istedi. “Tek bir oy dahi boşa gitmemeli. Ne boş atılmalı ne de bir başka adaya verilmeli. İlk turda güçlü destek ülkenin istikrarına karşı tehlikeli reçetelere bir yanıt olacak ve ikinci turun başarısını da güvence altına alacaktır.” dedi. Anastasiadis bu açıklamasıyla son haftalarda Nikolas Papadopulos çevresi tarafından dedi kodu biçiminde yaygınlaştırılan DİKO adayının dışta kalması için DİSİ’den Malas’a oy kaydırılacak söylentilerini yalanlamış oldu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-SEK Yürütme Kurulu Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile bir araya geldi ve çalışma yaşamını ilgilendiren bir dizi önemli konuyu kendisiyle görüştü. SEK Genel Sekreteri Andreas Matsas görüşmenin toplu sözleşmelerin uygulanması ve genişletilmesi konusunda var olan endişeleri temelinde geliştiğini söyledi. Turizm sektörüyle ilgili yasal düzenlemeleri de ele aldıklarını ifade etti. SEK’in kayıtsız işçi çalıştırılması konusu üzerinde özel olarak durduğunu ifade etti. Vergi reformu ile Genel Sağlık Planı’nın uygulanması konusunun da ele alındığını belirtti. Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis büyük ekonomik krizin göğüslenmesi sırasında ortaya koyduğu sorumlu tavır nedeniyle SEK’e teşekkür etti. Cumhurbaşkanı Kıbrıs’ın bugün belki de Avrupa’da en yüksek büyüme oranını yakalayan ülke olduğunu ve var olmaya devam eden sorunların ele alınmasına yardım edebilecek daha büyük bir kalkınmayı sağlayabileceğini söyledi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:30

Son Haberler

02 Aralık
İlköğretim Öğretmenler Sendikası, okullarda yapılan yeni saldırılardan dolayı öfkesini ifade etti.
15:55
Koronavirüsün Omikron varyantının ilk vakası Yunanistan’da tespit edildi.
15:54
Bu sabah Deftera İlkokulu’nda yangın çıktı.
15:53
Dün gece Purnara mülteci kampında ciddi olaylar yaşandı.
15:52
Baf: 13. Zakaki İlkokulu’nda gece yarısından sonra bomba patladı.
15:51
Papa Francis yarın Kutsal Başpiskoposlukta Kıbrıs’ın Başpiskopos’u Hrisostomos ile görüşecek.
15:49
Bakanlar Kurulu, koronavirüsün yayılmasının engellenmesi için yeni tedbirler alınmasına karar verdi.
15:47
Papa Francis’in Kıbrıs ve Yunanistan ziyareti için koronavirüse karşı mümkün olan tüm tedbirler alındı.
15:42
Papa Francis'in Kıbrıs ziyareti çerçevesinde yetkililer olağanüstü güvenlik tedbirleriyle tetikte bulunuyor.
15:38
Sağlık Bakanı, aşılamanın zorunlu olmasına yönelik yasal çerçeve konusunda Başsavcı’dan uzman görüş bekliyor.
15:37
Kıbrıs Cumhuriyeti’ne giriş yapan 12 yaşından büyük kişilere zorunlu PCR tahlili yapılmasına karar verildi.
15:35
Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki 5. parsel için ExxonMobil ve Qatar Petroleum ortaklık şirketine lisans verildi
15:33
Tüm haberler

Video on Demand