Cumhurbaşkanı adayları dün akşam tezleri ve önerilerini tartıştılar

Dün akşam RİK’in konuk ettiği temel cumhurbaşkanı adayları tartışmasında adaylar Kıbrıs sorunu, ekonomi ve iç yönetim konularında tezlerini ve önerilerini dile getirdiler.


NİKOS ANASTASİADİS
Nikos Anastasiadis Kıbrıs sorununda yeni bir uluslararası konferansın iyi hazırlanması gereğine vurgu yaparken var olan görüş birliklerine karşı devam eden görüş ayrılıklarına yönelik de toplumlararası diyalogun devam etmesi gereğine dikkat çekti. Kran Monta’da masaya koyduğu önerilerle ilgili olarak da, bunların her konuda anlaşma sağlanmadan hiçbir konuda anlaşılmış olunmayacak ilkesi ve gerçekleşmeyen Kıbrısrum tarafının hükümlerinin kabulü temelinde konduğunu ifade etti. Önerilerinin masada kaldığı iddialarını reddetti. Bunun yanı sıra Kran Montana’da herhangi bir fırsatın yitirilmediğini ve Konferansın da Türkiye’nin garantilerle müdahale hakkında ısrarı nedeniyle başarısız kaldığını ifade etti.
Nikos Anastasiadis geri dönmeyen krediler konusunda Hükümetin önlem aldığını ve kredi kullanıcıları ile bankalara müzakere etmeleri için araç verdiğini söyledi. Bu konuda çözümlere açık olduğunu, ancak borçların tıraşlanmasını kabul etmeyeceğini, çünkü böylesi bir çözümün finans sistemini zorda bırakacağını ve yurttaşların da 2013’tekine benzer bir durumu göğüsleme karşı karşıya bırakacağını belirtti. Nikos Anastasiadis enerji konusunda ise Hükümetinin dev şirketleri sürece dahil etmeyi başardığını ve bunun bir sonucu Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde kesintisiz bir çalışmaların devam ettiğini ifade etti.

NİKOLAS PAPADOPULOS
Cumhurbaşkanı adayı Nikolas Papadopulos dün akşamki cumhurbaşkanı adayları tartışmasında Dimtris Hristofias ve Nikos Anastasiadis tarafından müzakere masasına konan önerilerin geri çekilmesini istedi. Kıbrıs sorununda halkın kabul etmeyeceği bir çözüme götürecek kabul edilemeyecek maddelerin bulunduğu bir çözümün talep edilmesi halinde durumun çok kötü olacağına dikkat çekti. Papadopulos kendisinin, Türkiye’nin değil Kıbrıslırumların isteyeceklerini talep edeceğini söyledi. Devamında da “halkımızın haklılığına ve Kıbrıs Helenizminin gücüne güven duyulmalıdır” dedi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis’ten Kran Montana’da masaya koyduğu önerilerin geçersiz mi yoksa çözüm çerçevesi mi olduğu konusunu netleştirmediğini ifade etti. Papadopulos, Anastasiadis ile Malas’ın görüşlerinin çakıştığı değerlendirmesinde de bulundu. Her ikisinin de süreçte kalındığı noktadan yani Kran Montana’daki tavizlerden devam edilmesini ve bundan sonra da güvenlik başlığında tavizlerin tartışılmasını önerdiklerini ileri sürdü. Papadopulos ekonomiyle ilgili olarak Geri Dönmeyen Kredilerin Yönetimi Kurumu oluşturulmasında gecikildiğini söyledi ve kredi kullanıcıların taşınmaz mallarının toplu bir biçimde yabancı bankalara satılması tehlikesi olduğu uyarısı yaptı.

STAVROS MALAS ΜΑΛΑΣ
Cumhurbaşkanı adayı Stavros Malas Kıbrıs’ın yavaş yavaş kalıcı taksime gittiğini ve bunu Yunanistan Başbakanı’nın da dile getirdiğini söyledi. Kıbrıs sorununun çözümünü talep etmek için fazla bir zamanın olmadığını not etti. Malas gerek yeni stratejilerle, gerekse ip cambazlığı yaparak neden çelişki üstüne çelişki yaşandığını sordu. Yunanistan Başbakanı’nın Kran Montana’daki fırsatın yeniden değerlendirilmesini istediğini söyleyerek, masaya konan tamamlayıcı belgenin Türkiye’yi sorumlulukları ile yüz yüze getirmede bir fırsat yarattığına vurgu yaptı. Stavros Malas, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’i Kran Montana’da bir fırsatı yitirmekle eleştirdi ve yaşananların geleceğe ilişkin yön vermesi gereğine işaret etti. Malas ekonomiyle ilgili konuşurken de mevduatların tıraşlanması kararı nedeniyle hem Hükümeti hem de o dönemki Meclis’i eleştirdi. Nikolas Papadopulos’un önerilerinin ise çok gider öngörmesi nedeniyle Kıbrıs’ı iflasa sürükleyeceğine dikkat çekti. Malas bu süreçte kilit kelimenin tutarlılık olduğunu da ifade eti ve rakiplerini tutarsızlıkla eleştirdi.

YORGOS LİLLİKAS
Cumhurbaşkanı adayı Yorgos Lillikas Kıbrısrum tarafının Türk taleplerinin tümünün karşılandığını ve Kıbrıs’ı gerçekten birleştirecek ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin devamını sağlayacak iki bölgeli iki toplumlu federal bir çözüm biçimi olamayacağını kanıtlandığını söyledi. Kendisinin Kıbrıs Helenizmine hangi model bir çözüm istediğini ve iradesini ortaya koyması için referanduma gidilmesini önerdiğini hatırlattı. Halkın ortaya koyacağı irade temelinde uluslararası topluma seslenilmesini istedi. Uluslararası toplumun Britanya’nın Avrupa Birliği’nden çıkış referandum sonuçlarına gösterdiği saygıyı burada da göstermek zorunda olduğunu ifade etti. Yorgos Lillikas Kıbrıs sorununda adil bir çözüm kavramının terk edildiği görüşünü savundu. Ekonomik krizi yorumlarken de 2013 yılında alınan kararlarla ilgili Anastasiadis Hükümetini ve Meclis’i eleştirdi. Söz konusu kararların insani bir krize yol açtığına vurgu yaptı. Lillikas o dönem mevduatların değil faizlerin tıraşlanması gerektiği görüşünü savundu.

HRİSTOS HRİSTU
Cumhurbaşkanı adayı Hristos Hristu Kıbrıs’ta federasyonun taksim olacağını söyledi ve Kıbrıs sorununda müzakerelerin istila ve işgal sorununa değil iki toplum arasındaki farklılıklara odaklandığına dikkat çekti. Kendisinin Cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarını değerlendirerek Kıbrıs sorununu yeniden tanımlayacağını ifade etti. Türkiye’nin her gün gerçek yüzünü gösterdiğini, hiçbir zaman olmadığından daha fazla saldırgan olduğunu ve Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğünün nedeninin de bu olduğunu belirtti. Kıbrısrum tarafının hareket çerçevesinin belirlenmesi gerektiği görüşünü savundu ve Türkiye’nin büyük bir olasılıkla iki devlet seçimine yöneleceğini söyledi. Hristos Hristu Kıbrıs’ta tek çözümün halkın haklarını güvence altına alacak olan üniter devlet olduğuna vurgu yaptı. Ekonomiyle ilgili olarak da yeni istihdam alanları açılması için sanayiye yatırım yapılmasını istedi.

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:42

Son Haberler

29 Kasım
Trafik kazası: 41 yaşındaki Spiridonas Zafiriadis hayatını kaybetti
13:36
Omikron varyantı dünyaya yayılmaya devam ediyor
13:35
Erdoğan'dan OECD'ye: Sözde devleti tanıyın
13:34
Hristodoulidis: Cumhurbaşkanlığı Seçimleriyle ilgili niyetlerimi tartışmak için doğru zaman değil
13:33
İşgal altındaki bölgelerde göçmen akışı devam ediyor
08:46
Dün 2 can kaybı ve 337 yeni vaka kaydedildi
08:46
Koronavirüse karşı yeni önlemler bugün yürürlüğe giriyor
08:45
Sağlık Bakanı Βilimsel Danışma Kurulu üyeleriyle bir araya gelecek
08:44
28 Kasım
Güney Afrika'dan gelen Kıbrıs vatandaşları karantinaya girdi
14:05
Kathimerini gazetesinin ortaya çıkardığı rapor aşının önemini gözler önüne seriyor
14:04
Veliler ile Bakanlık arasında maske konusunda anlaşmazlık yaşanıyor
14:03
Yunanistan'da 82 can kaybı ve 870 yeni vaka kaydedildi
10:22
Tüm haberler

Video on Demand