23/1/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi temel cumhurbaşkanı adaylarının dün akşam tüm televizyon kanallarından yayınlanan tartışma programları. Gazeteye göre temel cumhurbaşkanı adayları kendilerinin kendileri için belirledikleri çerçevenin dışına çıkmamak için dün akşamki seçim öncesi tek tartışma programında oldukça dikkatliydiler. Ortaya konan bazı soruları yanıtlamak yerine kendilerinin bilinen tezlerini yinelediler. Kendi kalelerine gol atmamak için fazla açılmadılar. Bu nedenle de çoğu kez seçim bürolarının önceden hazırladıkları notlar ve metinler temelinde konuştular. Dün akşamki tartışmada adaylardan hiçbiri mutlak egemen olmadı. Adayların bugüne kadarki açıklamalarını ve konuşmalarını dinleyen seyirciler de bunlara herhangi bir ilavede bulunmadılar. Özgür tartışmaların bazı durumlarda daha iyi sonuçlar verdiği bilinse de adaylar “oyunun kurallarına “ bağlı kalmayı tercih ettiler. Adayların tümü Kıbrıs sorunu ve çözüm biçimi başlığında daha rahattı. Her aday bu konuda kendi bilinen tezini savundu ve seçimlerin ertesi günü ne yapacağı konusunda kartını açmadı. Enerji konusunda doğal gaz satımıyla ilgili karşılıklı eleştiri yolunu seçtiler. Ekonomi ve iç yönetim konularında ise sorulara yanıt vermek için sürekli notlarını kontrol ettiler. Gazetecilerin sorularından çok önceden hazırladıklarını dile getirdiler. Dün akşamki televizyon tartışmasının yurt dışında gerçekleştirilenlerden bağımsız seçim sonuçlarına herhangi bir etki yapması beklenmiyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Dün akşamki adaylar tartışmasını izleyenlerin bundan daha da bilgili çıktıkları söylenemez. Adaylardan herhangi birinin de daha olumlu izlenim verdiği ya da tersi olduğunu söylemek de olası değil. Adaylar bilinen görüşlerini tekrarladılar. Cumhurbaşkanı Anastasiadis Kıbrıs sorununda rahattı. Beş yıllık bir süre daha görevini güven ortamında sürdürebileceği mesajı verdi. Nikolas Papadopulos ise rakiplerine karşı daha saldırgan bir tutum içinde görüldü. Papadopulos rakiplerinin tezlerini daha fazla okumuş görünümü verdi. Kişisel gelirlerinin ve giderlerinin yönetimi gibi kişisel olarak görülebilecek sorulara yanıtları ise göreceli olarak daha zayıf kaldı. Stavros Malas ise tartışmanın başında rakiplerinin tutarsız olduklarını göstermek istedi. Hem Anastasiadis’e hem de Papadopulos’a vurdu. Zayıf kaldığı noktada geçen seçimlerden bu seçimlere kadarki sürede siyasi yaşamda var olmaması oldu. Yorgos Lillikas da rakiplerinin zayıflıklarını ortaya koymaya çalıştı. İki bölgeli iki toplumlu federasyonun reddine ağırlık verdi ancak Kıbrıs sorunun çözümü için referandum konusunda ikna edici olmada zorlandı. Hristos Hristu ise Kıbrıs sorunun çözümüyle ilgili bilinen tezlerini tekrarladı. Seçimlerin çözüm konusunda referandum anlamı taşıyacağını kabul etti.

POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi dün akşamki adaylar tartışması. Gazeteye göre adaylar dün akşamki televizyon tartışmasında da anlatımlarına ve taktiklerine bağlı kaldı. Durumda değişikliğe yol açacak ve seçim kampanyasında yangına neden olacak herhangi bir yanlış yapılmadı. Ancak adaylar bazı durumlara tuzağa düşmekten de kaçamadı. Sosyal medyada en çok tartışılan konu nereden buldun sorusuna yanıt vermede zorlanması oldu. Stavros Malas tartışmanın büyük bir kısmında iyiden daha iyiye gitti ve herhangi bir yanlış yapmadı. Özellikle de Kıbrıs sorununun ele alındığı tartışmanın ilk bölümünde daha ikna ediciydi. Nikos Anastasiadis ise ekonomi ve iç konuların ele alındığı ikinci bölümde çok daha iyiydi. Ancak Hükümetinin başardıklarını sıralarken bazı noktalarda detaylar ve rakamları içinde kayboldu

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Seçimlerde son düzlüğe girilirken adayların seçim büroları ağır toplarını ve aslarını ileri sürmeye başladı. Stavros Malas’ın seçim bürosu adına Nikos Katsuridis’in dün akşam bir panele katılımı dikkat çekti. Maşlas’ın basın sözcüsü İrini Haralambus panel öncesi twitter hesabından Katsuridis’in söz konusu panele katılımını da duyurdu. Hatırlanacağı üzere Katsuridis. Maşas’ın basın mensuplarına verdiği partiye de katılmıştı. Bu arada AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu da dün Malas’ın etrafındaki koruma kalkanını daha da yükseltti. Malas’ın adaylığının tek ciddi ve güvenilir adaylık olduğu görüşünü dile getirdi. Papadopulos ile Anastasiadis’in seçim bürolarının Malas’ı değersizleştirmeye çalıştıklarına dikkat çekti. Kipriyanu bu arada Nikos Anastasadis’i kişisel çıkarlarını Kıbrıs’ın çıkarlarının üstüne koymakla eleştirdi.

HARAVGİ gazetesinin de bugünkü ana haberi Net tezleri ve önerielri ile Malas üstün geldi” başlığı altında adayların dün akşamki televizyon tartışması. Gazeteye göre Stavros Malas gerek birçok kesime hitap eden sosyal eşitsizliklerin azaltılması ve nüfusun ekonomik açıdan zayıf kesimlerinin korunmasını öngören önerileriyle din akşamki adaylar tartışmasından üstün çıktı. Malas tek ev sahiplerini korumada, iş yaşamında orta çağ koşullarını sonlandırmada, Genel Sağlık Planı’nı uygulamada, kırsal kesimle genç kuşakları desteklemede kararlı bir görünüm verdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Stavros Malas dün akşamki adaylar tartışmasında Kıbrıs sorununda müzakereleri yeniden başlatmada kararlı olduğunu ortaya koydu ve Nikos Anastasiadis’in Kran Montan’da ya çözüme ulaşma ya da Trkiye’yi sorumluluğu ile baş başa bırakmada fırsatı kullanamamasından üzüntü duyduğunu söyledi. Buna karşı Anastasiadis Kran Montana’da herhangi bir fırsatı kaçırmadığını ileri sürdü ve böylece özünde Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin geçen Eylül ayındaki iyi niyet görev raporu ile çelişir durumda düştü. Genel Sekreter söz konusu raporunda tarihi bir fırsatın kaçırıldığını belirtmişti. Stavros Malas bu duruma dikkat çekerek “ Genel Sekreter doğruyu söylemiyor mu?” sorusunu sordu. “Genel Sekreter’in raporu Anastasiadis’in ifade ettiklerinin tersine tarihi bir fırsatın kaçırıldığını söylüyor. Kıbrıs sorununun çözüm temeli iki toplumlu iki bölgeli federasyondur ve böyle ilerlemeliyiz” dedi. Malas olumlu izlenimler yaratırken çelişkiye düşen Anastasiadis karşısında liderlik vasıflarını da ortaya koydu. Malas taksimin ne anlama geldiğini bilerek ve kalıcılaşma tehlikesine karşı Akıncı’nın Kıbrıstürk toplum liderliğine seçilmesiyle birlikte “tarihin kapıyı çalmakta olduğuna” ilişkin kendisine gönderdiği mektubu hatırlattı. Kıbrıs sorunu kısa bir süre içerisinde çözememe durumunda “karşımızda işgal bölgesini sürekli bir biçimde entegre eden Türkiye olmak üzere sorunlarımız olacak” uyarısında bulundu. Malas bu arada Atina’daki temaslarıyla ilgili bir soruyu yanıtlarken Yunanistan Hükümetinin de kalıcı taksime doğru gidildiğini kabul ettiğini belirtti. Yunanistan Başbakanı’nın Kran Montana’daki fırsatın yeniden değerlendirilmesini istediğini söyleyerek, masaya konan tamamlayıcı belgenin Türkiye’yi sorumlulukları ile yüz yüze getirmede bir fırsat yarattığına vurgu yaptı.

ALİTİA gazetesinin de bugünkü ana haberi cumhurbaşkanı adaylarının dün akşamki televizyon tartışması. Gazetenin konuya ilişkin haber başlığı ise şöyle: “Televizyon kanallarının yayınladığı tartışma sakin sularda gelişti. Tartışmanın sürprizi yok. Nikolas Papadopulos nereden buldun sorusunda zorlandı ve bunu yanıtlamadı.”

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Türkiye Cumhurbaşkanı’nın direktifi yerine getirildi ve Türkiye’den getirilenler ile milliyetçiler dün Kıbrıslıtürk gazete “Afrika’ya” karşı eyleme geçtiler. Eylem sırasında gazeteye maddi zarar verdiler. Bu arada Kıbrıs Hükümeti Birleşmiş Milletler ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyelerine seslenerek Afrika gazetesine yönelik Türk tavrını kınadı ve işgal bölgesinde gazetecilerin korunmasını istedi. Kıbrıs Dışişleri Bakanlığının da konuyu basın özgürlüğü açısından Avrupa Kurumlarına götürmesi bekleniyor. Dışişleri bakanlığı Afrika gazetesine yönelik eylemin Türkiye Cumhurbaşkanı’nın teşviki ile gerçekleştiğine de dikkat çekti. Afrika gazetesine dünkü saldırıyı ELAM dışındaki partiler ve cumhurbaşkanı adayları protesto ettiler.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:30

Son Haberler

02 Aralık
İlköğretim Öğretmenler Sendikası, okullarda yapılan yeni saldırılardan dolayı öfkesini ifade etti.
15:55
Koronavirüsün Omikron varyantının ilk vakası Yunanistan’da tespit edildi.
15:54
Bu sabah Deftera İlkokulu’nda yangın çıktı.
15:53
Dün gece Purnara mülteci kampında ciddi olaylar yaşandı.
15:52
Baf: 13. Zakaki İlkokulu’nda gece yarısından sonra bomba patladı.
15:51
Papa Francis yarın Kutsal Başpiskoposlukta Kıbrıs’ın Başpiskopos’u Hrisostomos ile görüşecek.
15:49
Bakanlar Kurulu, koronavirüsün yayılmasının engellenmesi için yeni tedbirler alınmasına karar verdi.
15:47
Papa Francis’in Kıbrıs ve Yunanistan ziyareti için koronavirüse karşı mümkün olan tüm tedbirler alındı.
15:42
Papa Francis'in Kıbrıs ziyareti çerçevesinde yetkililer olağanüstü güvenlik tedbirleriyle tetikte bulunuyor.
15:38
Sağlık Bakanı, aşılamanın zorunlu olmasına yönelik yasal çerçeve konusunda Başsavcı’dan uzman görüş bekliyor.
15:37
Kıbrıs Cumhuriyeti’ne giriş yapan 12 yaşından büyük kişilere zorunlu PCR tahlili yapılmasına karar verildi.
15:35
Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki 5. parsel için ExxonMobil ve Qatar Petroleum ortaklık şirketine lisans verildi
15:33
Tüm haberler

Video on Demand