22/1/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi 28 Ocak cumhurbaşkanlığı seçimleri birinci turu öncesi adayların bu akşam televizyonda bir araya gelecek olmaları. Gazeteye göre beş aday bu akşam kritik seçimlere az bir süre kala tek televizyon tartışmasında bir araya gelecek. Adayların seçim bürolarının bu akşamdaki dibeytte iki temel hedefleri var. Bir yandan seçmen nezdinde olumlu izlenim bırakmak ve diğer yandan da herhangi bir yanlıştan kaçınmak. Adayların ağırlığı yanlış yapmamaya verecekleri ve bu nedenle seçim kampanyalarının özel öneme sahip bu aşamasında rakiplerine gol atma fırsatı vermemek için “savunmada” olacakları bir tartışma programı izlenmesi bekleniyor. Adayların ve seçim bürolarının bu yöndeki niyetleri son 24 saat içerisinde ortaya koydukları tavırlarda da görüldü. Adaylardan her birinin bu akşam rakiplerinden daha fazla puan toplayabileceklerine ve rakiplerine yanlışlıklar yaptırabileceklerine inandıkları konulara ağırlık vermesi bekleniyor. Nikos Anastasiadis’in bu akşam da şimdiye kadar izlediği taktiği sürdürmesi ve ekonomik krizi çok zor koşullarda yöneten ve buna paralel başlattığı çalışmaları tamamlayarak ülkeyi büyüme yoluna sokan ne yaptığını bilen bir lider olduğu mesajı vermesi bekleniyor. Nikolas Papadopulos cephesi ise yeniyi ve farklıyı getirecek bir adaylık mesajı vermeye çalışacak. Stavros Malas ise eleştirilerini sofistik bir biçimde Anastasiadis ile Papadopulos’a yöneltecek. Yorgos Lillikas tüm konulara ilişkin pozisyonlarını anlatmaya çalışacak. Hristos Hristuis ise kendisine verilen eşit şansı değerlendirerek saldırgan bir pozisyonda olacak.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Uluslararası derecelendirme kuruluşlarının Kıbrıs ekonomisiyle ilgili raporları seçim sürecine denk geldi. Derecelendirme kuruluşu Moody’s Kıbrıs ekonomisiyle ilgili raporunu 2 Şubat’ta yayınlayacak. Ancak Kıbrıs için belirleyici olacak olan 16 Mart’taki Standart and Poor’s raporu olacak. Kıbrıs’ı 2012 Şubat’ında “çöp” düzeyine indiren ilk değerlendirme kuruluşu Standart and Poor’s olmuştu. Bu kurumun Kıbrıs’ın güvenirliliğini şimdi yükseltmesi Kıbrıs Cuhuriyeti’ni yatırım yapılabilir ülkeler konumuna getirecek. Bir diğer derecelendirme kuruluşu FITCH de Kıbrıs raporunu 20 Nisan’da yayınlayacak. Bu kuruluşun Kıbrıs devlet bonolarını yatırım yapılabilir bir düzeye yükseltmesi durumunda kredi kullanımında ödenen faizler düşecek. Bu arada Kamu Borçlarını Yönetim Bürosu’na göre Kıbrıs’ın 2018 yılı içinde kredi gereksinimleri 1,2-1,5 milyar euro arasında olacak. Kıbrıs bu gereksinimini uluslararası kaynaklardan sağlayacak. Bu arada 2018 yılı içinde Kıbrıs Rusya’dan %2,5 faiz oranı ile 2011 yılında kriz döneminde almış olduğu 2,5 milyar euroluk kredinin de bir kısmını de iki eşit taksitle ödeyecek. İlk taksit 1 Mart tarihinde 313 milyon ve ikinci taksit de 1 Eylül’de yine 313 milyon euro olarak ödenecek.

POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi beş Cumhurbaşkanı adayının bu akşamki televizyon tartışmaları. Gazeteye göre dengeler o kadar ince ki temel cumhurbaşkanı adaylarının seçim büroları bu andan sonra yapılacak en küçük bir yanlışın çok pahalıya mal olacağı ve söz konusu yanlışı düzeltmek için gerekli zaman olmadığı konusunda hemfikir. Nikos Anastasiadis dün DİSİ Kadın Kolları GODİSİ’nin seçim toplantısıyla seçim toplantılarını kapattı. Bundan sonra son atak için sancağı seçim bürolarının örgüt mekanizmaları devralıyor. Adayların bundan sonraki çalışmalarında ağırlık evlerde seçmen gruplarıyla buluşmasında ve televizyon programlarında olacak. Televizyon programlarında ise bu akşam beş adayın katılımıyla gerçekleştirilecek tartışma programı en önemlisi. Adaylar günlerden beridir bu tartışmaya hazırlanıyor, rakiplerinin röportajlarını ve açıklamalarını okuyor ve zayıf noktalarını tespit etmeye çalışıyor. Bu akşam adaylar bir yandan olumlu bir izlenim yaratmaya çalışırken özünde kendilerine büyük bedel ödetebilecek yanlışlardan kaçınmaya çalışacaklar.
Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Anastasiadis kadınlardan özür diledi. DİSİ Kadın Kolları GODİSİ’nin seçim etkinliğinde konuşan Nikos Anastasiadis BÜYÜK seçim toplantılarını sonlandırdı. Önümüzdeki Pazar günü gerçekleştirilecek seçimler öncesi bu Anastasiadis’in son büyük toplantısı oldu. Anastasiadis’in seçim bürosu son büyük seçim etkinliğini 23 Ocak için programlamıştı ancak daha sonra bundan vazgeçti. Bunun yerine Salı günü Filoksenai Otelinde Anastasiadis’in seçim bürosu çalışanları ile Pazar günü sandıklarda görev yapacak gözlemcilerinin katılacağı bir toplantı yapılacak. Bu arada dün akşamki etkinlikte konuşan GODİK Başkanı bazı adayların sanki aile bütçelerinden vereceklermiş gibi sözler dağıttıklarını söyledi ve para ile oynama hakları olmadığına vurgu yaptı.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi “binlerce Kıbrıslı yoksulluk sınırında yaşıyor” başlığı altında. Gazeteye göre AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu dün halkın yaşadıkları ile reel ekonominin gerçeğinin Hükümetin yaratmaya çalıştığı masalı yalanladığını söyledi. Birçok kişinin gelirinin düştüğüne dikkat çekti. 240 bin Kıbrıslının ya yoksulluk sınırında ya da altında yaşadığına vurgu yaptı. Birçok kişinin temel gereksinimleri karşılayacak gelirden yoksun olduğuna dikkat çekti. Bu olgunun da Hükümetin ekonomik zorlukların aşıldığı masalının yanlışlığını ortaya koyduğunu belirtti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Cumhurbaşkanı adayı Stavros Malas Kıbrıs’ta siyasi yaşamı güvenilir ve tutarlı bir biçimde yönetme zamanının geldiğini söyledi. Halkın gözlerinin içine ancak bu şekilde bakılabileceğini ve kendilerini rüyalarının ve beklentilerinin gerçekleşebileceğine ancak bu şekilde inandırılabileceklerini belirtti. Anastasiadis’in Limasol’daki seçim etkinliğinde 2013 Martındaki Euro Grup toplantısında yaşananlarla ilgili ifade ettiklerinin halkı şaşkınlığa sürüklediğini ifade ederek bu konuda ondan beklenin en azından sorumluluğu üstlenmesi olduğuna vurgu yaptı. Seçim dönemi taahhütlerde bulunurken daha sonra sorunları bilmediğini ifadesinin mümkün olmadığının altını çizdi.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi “İkinci tura Malas’ın mı yoksa Papadopulos’un mu geçeceğinin belirleneceği kritik hafta bugün başlıyor. Seçim sürecinde son düzlüğe çıkıldı” başlığı altında. Gazeteye göre Nikolas Papadopulos ile Stavros Malas için seçim sürecinde en kritik haftaya girildi. Çeşitli kamuoyu araştırma sonuçları ikinci tura hangisinin geçeceği konusunda farklı sonuçlar veriyor ve bu nedenle de bu ikili arasında son ana kadar çetin bir mücadelenin yaşanması bekleniyor. Bu süreçte bu akşam dikkatler adayların televizyon tartışmasında.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-EOKA’nın lideri Grivas dün ölümünün 44. Yıldönümünde Limasol Mitropolitis’in yönetiminde dini törenle anıldı. Törende Hükümeti Cumhurbaşkanının özel kalem müdürü Mihalis Sofokleus temsil etti. Dini tören sonrası Grivas’ın mezarına bir yürüyüş de düzenlendi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:30

Son Haberler

24 Eylül
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, New York’ta Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslılar ile görüşme gerçekleştirdi.
16:03
Limasol’da yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 16 yaşındaki motosiklet sürücüsü kritik durumda tedavi görüyor.
15:57
Mitsotakis, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Erdoğan'a da cevap verdi.
15:55
Avrupa Birliği üyesi olan Akdeniz Ülkeleri Zirvesi önümüzdeki Cuma günü yapılıyor.
15:54
İtfaiye ekipleri, Alassa bölgesindeki yangının tamamen söndürülmesi için çabalarını sürdürüyor.
15:40
Anastasiadis Genel Kurul’daki konuşmasında, Lefkoşa’nın müzakerelerin başlaması için aldığı inisiyatiflere değindi.
15:31
Anastasiadis- Guterres görüşmesinde, Kıbrıs sorununa temsilci veya uzman atanması konusu ele alındı.
15:29
23 Eylül
23.09.22
15:56
Son 1 haftada koronavirüs nedeniyle 2 kişi hayatını kaybetti
13:57
Moskova'nın kontrolü altındaki Ukrayna topraklarında referandumlar başladı
13:56
Zelensky'den Ruslara çağrı: Kısmi zorunlu askerliğe karşı protesto edin
13:56
Akaryakıt'daki tüketim vergisinin düşürülmesine yönelik tedbir 15 Ocak'a kadar uzatıldı
13:54
Tüm haberler

Video on Demand