20/1/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi yasadışı devklette sol ve merkezde dört partinin dün sözde Hükümet kurma amacıyla işbirliği yapma kararı almış olması. Gazeteye göre 7 Ocak oylamasında Ulusal Birlik Partisi ve Hüseyin Özgürgün’ün kazandığı zafer koşullarını ters yüz eden dört sol ve merkez partisi sözde Hükümeti kurmak amacıyla işbirliği yapma kararı aldı. Dört partinin işbirliği Özgürgün ile ortak “Hükümette” yer alma arzusunu ifade eden yerleşiklerin partisini de dışta bıraktı. Dörtlü oluşuma Cumhuriyetçi Türk Partisi, Halkın Partisi, Toplumcu Demokrasi Partisi ve Demokrat Parti katılıyor. İşgal bölgesinden alınan bilgilere göre Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin lideri Tufan Erhürman sözde Hükümetin sözde başbakanı olacak. Halkçı Parti başkanı Kudret Özersay ise “dışişleri” bakanlığı görevini üstlenecek. Bu süreçte belirleyici bir rol oynayan Serdar Denktaş ise “maliye bakanlığı” görevini sürdürecek. Ankara’nın gönderdiği ekonomik yardımların geçtiği bu mevki işgal bölgesinde özel bir güce sahip. Toplumcu Demokrasi Partisi ise bu oluşumda daha düşük öneme sahip “bakanlıkları” üstlenecek. Bu süreçte Derviş Eroğlu döneminde müzakereci rolünü üstlenen Kudret Özersay’ın şimdi üstleneceği görevdeki pozisyonu ilgiyle izlenecek. Özersay ile Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu arasında var olan görüş ayrılıkları da biliniyor. Şu anda işgal bölgesinde beklenen tek şey Türk Hükümetinin bu oluşumu nasıl karşılayacağıdır. Çavuşoğlu ile diğer Türk yetkililer yasadışı seçimler sonrası görüş ayrılıklarının bir kenara bırakılarak “hükümet” oluşumunun sağlanması gerektiği yönünde görüş ortaya koymuşlardı. İşgal bölgesinde gelişmelerin anahtarı “anayasada” olası bir değişikliğe gidilmesi ve başkanlık sistemine geçilmesi olacak. Ankara bunu istedi ve kesin olan gerçekleşmesini beklediğidir.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Lefkoşa Uçuş Denetleme Merkezi Müdürü Haris Antonyadis Türk Hava Yolları uçaklarının uçuşlarında sapma yapmalarının ve Lefkoşa üzerinde görülmelerinin alışa geldik bir fenomen olduğunu söyledi. Antonyadis son olarak Lefkoşa üzerinden uçan Türk uçağının pilotunun kötü hava koşulları nedeniyle belli bir yükseklikten batıya yöneleceğini kendilerini bildirdiğini ve bu bilgi sonrası kendilerinin de Lefkoşa FIR hattında uçan bir uçağa verilen gerekli hizmeti bu uçağa da verdiklerini dile getirdi. Bu durumun herhangi bir tehlike ve korku yaratmadığına dikkat çekti. Antonyadis’e göre söz konusu uçak üç bin ayak yükseklikte uçuyordu. Yine Andonyadis’e göre özellikle de kötü hava koşulları yaşandığında bu fenomen günlük bazda yaşanıyor. Andonyadis bu durumlarda yasadışı Dimbu Hava Alanı ile herhangi bir temasları olmadığını ve kendilerinin isteklerinin Ankara ile temas olması olduğunu ifade etti. “İstenen uçakların güvenliğidir ve bu ne etnisitelerine, ne bayraklarına ne de pilotların geldikleri ülkelere bağlıdır” dedi. Ankara Lefkoşa ile resmi olarak temasa geçmiyor ancak Kıbrıs FIR hattına giren uçakların pilotları işgal döneminden beridir var olan bir protokol çerçevesinde Lefkoşa ile temasa geçiyor. Andonyadis’e göre bu pratik güvenlikte bazı boşluklar yaratıyor ancak konu günlük bazda yönetiliyor.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi GPO araştırtma şirketi ikinci turda Anastasiadis- Malas yarışı olacağı öngörüsünde bulundu” başlığı altında seçimler.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre Kıbrıs karasularında denizaltı fiber optik kabloya verilen hasar, Kıbrıs’ta ve yurt dışında telekomünikasyon servis sağlayıcıları olumsuz etkiliyor. Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu, söz konusu hasarın kurumun tek tek müşterilerini etkilemediğini ve kesintisiz hizmet için yine deniz altından alternatif iletişim hatlarına sahip olduğunu da açıkladı. Kurum toptan paket alanlarla ve işyerlerine iletişim hizmeti sunumunu yeniden tesis etmek için alternatif yollar aradığını da açıkladı. İletişim şirketi Cablenet ise müşterilerine Kıbrıs’ı yurt dışı ile bağlayan deniz altından iki kablonun eş zamanlı olarak koptuğunu ve bunun sonucu olarak da internet bağlantılarını olumsuz olarak etkileyen uluslararası iletişim kapasitesinde düşüş yaşandığı bilgisini geçti. Cablenet uluslararası iletişim kapasitesini en kısa sürede yeniden tesis etmek için tüm olanaklarıyla çalıştığını da duyurdu.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi “Malas yükselişte ancak gevşemeye yer yok.” başlığı altında. Gazeteye göre GPO kamuoyu araştırma şirketinin son araştırmasına göre Stavros Malas ikinci tur için Nikolas Papadopulos’un önünde. İlk tura ilişkin veriler Malas’ın Papadopulos’tan iki puan önde olduğunu gösteriyor. Buna göre Nikos Anastasiadis %33, Stavros Malas %26,5, Nikolas Papadopulos %24, Hristos Hristu %4 ve Yorgos Lillikas da %2,5 oranında bir desteğe sahip. İkinci tura Anastasiadis ile Malas’ın çıkması durumunda Anastasiadis %42,2 ve Malas da %39 destek buluyor. İkinci turda Anastasiadis- Papadopulos arasında olası bir yarışta ise Anastasiadis^’e destek %42 ve Papadopulos da %35 oranında. Aynı araştırma sonuçlarına göre seçmenlerin hakkında en çok olumlu düşündükleri aday %53,8 oranı ile Malas. Anastasiadis’i olumlu bulanlar ise %44,4 oranında. Papadopulos’u olumlu bulanlar ise %40,5 oranında. Buna karşı Anastasiadis’i %55,1 ve Papadopulos’u da % 56i2 oranında seçmen olumsuz değerlendiriyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-“Gençlerin istihdamı” konusu Avrupa Parlamentosu’nda tartışılırken söz alan AKEL Avrupa Parlamento üyesi Neoklis Slikiotis kemer sıkma politikalarının gençler arasında işsizliği artırdığını söyledi. Slikoitis Parlamento’nun konuyla ilgili raporunda kemer sıkma politikalarının gençler arasında işsizliği artırdığını kabul etmesinin olumlu olduğuna dikkat çekti. Kıbrıs’ta Anastasiadis-DİSİ Hükümetinin politikalarının bunun bir göstergesi olduğuna da vurgu yaptı.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi son günlerde yayınlanan kamuoyu araştırma sonuçlarıyla seçim sathında yaşanan belirsizlik. Gazeteye göre seçimlere sekiz gün kala Nikos Anastasiadis’i kimin izleyip ikinci tura çıkacağına ilişkin endişeli bekleyiş artarak devam ediyor. Son günlerde art arda yayınlanan büyük kamuoyu araştırma sonuçları alanı netleştirmek bir yana daha da puslu bir hale getirdi. Kamuoyu araştırmaları ikinci tura geçecek ikinci aday konusunda farklı sonuçlar ortaya koydu. Bu da Stavros Malas ile Nikolas Papadopulos arasında var olan mücadelenin son ana kadar devam edeceği anlamına geliyor. Beş büyük televizyon kanalının sonuçları birbirinden farklı. Bunlardan üçü Papadopulos’u az bir farkla önde gösterirken ikisi de Malas’a şand verdi. Bu durumda da iki adayın seçim büroları kampanyalarında ağırlığı kararsız seçmenlere verdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-DİSİ Başkanı Averof Neofitu dün yaptığı bir açıklamada günahkar geçmişe geri dönülmemesini istedi. Kıbrıs İnsan Kaynakları Geliştirme Kurumu yetkilileriyle bir araya gelen Neofitu geri dönüşün çok tehlikeli olacağını ifade etti ve “ekonomideki iyileşmeye, göstergelerdeki düzelmeye ve işsizlikteki düşüşe rağmen hala daha, daha büyük oranlarda büyümeye gerek vardır. Bu süreçte yeni denemelere yer yoktur” dedi. Neofitu bu arada Kıbrıs’ta istihdam oranlarındaki yükselişe de dikkat çekti. 2013 yılında 20-64 yaş arası gruptan %67,2 olan istihdam oranının 2016 yılında %68,7’e yükseldiğine dikkat çekti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:30

Son Haberler

24 Eylül
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, New York’ta Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslılar ile görüşme gerçekleştirdi.
16:03
Limasol’da yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 16 yaşındaki motosiklet sürücüsü kritik durumda tedavi görüyor.
15:57
Mitsotakis, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Erdoğan'a da cevap verdi.
15:55
Avrupa Birliği üyesi olan Akdeniz Ülkeleri Zirvesi önümüzdeki Cuma günü yapılıyor.
15:54
İtfaiye ekipleri, Alassa bölgesindeki yangının tamamen söndürülmesi için çabalarını sürdürüyor.
15:40
Anastasiadis Genel Kurul’daki konuşmasında, Lefkoşa’nın müzakerelerin başlaması için aldığı inisiyatiflere değindi.
15:31
Anastasiadis- Guterres görüşmesinde, Kıbrıs sorununa temsilci veya uzman atanması konusu ele alındı.
15:29
23 Eylül
23.09.22
15:56
Son 1 haftada koronavirüs nedeniyle 2 kişi hayatını kaybetti
13:57
Moskova'nın kontrolü altındaki Ukrayna topraklarında referandumlar başladı
13:56
Zelensky'den Ruslara çağrı: Kısmi zorunlu askerliğe karşı protesto edin
13:56
Akaryakıt'daki tüketim vergisinin düşürülmesine yönelik tedbir 15 Ocak'a kadar uzatıldı
13:54
Tüm haberler

Video on Demand