Anastasiadis resmi ziyaret için bu akşam Riyad'a gidiyor

Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Riyad ziyareti boyunca, Kıbrıs-Suudi Arabistan ilişkileri, iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari işbirliği olasılıkları ve çevresel gelişmeler görüşülecek.

Cumhurbaşkanı, Kral Selman’ın daveti üzerine, bugün Suudi Arabistan’a gidiyor. Yarın, Kralın Sarayında kabul edilecek olan Anastasiadis, onuruna verilen yemeğe katılacak. Daha sonra iki ülke heyetinin resmi istişareleri yapılacak ve anlaşmalar imzalanacak. Cumhurbaşkanı, kralın veliahtı olan Körfez İşbirliği Konseyi Genel Sekreteri ile de görüşme gerçekleştirecek. Dışişleri, Enerji, Savunma ve Ulaştırma Bakanı’nın yanı sıra, Hükümet Sözcüsü de Cumhurbaşkanı’na Riyad ziyaretinde eşlik edecek. Bu ziyaret bir Kıbrıs Cumhurbaşkanı’nın Suudi Arabistan’a gerçekleştirdiği ilk ziyaret olacak. Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Arap Körfezi’nde ziyaret ettiği 5inci ülke olan Suudi Arabistan, Arap dünyasındaki yeri ve gücünden dolayı en önemli ülke sayılıyor.


Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis, Anastasiadis’in Riyad ziyaretini, hem sembolik hem de gerçek anlamda önemli olarak niteledi. Hristodulidis, kurumumuza yaptığı açıklamada, ilk kez bir Kıbrıs Cumhurbaşkanı’nın Suudi Arabistan’a resmi ziyaret gerçekleştireceğine dikkat çekerek, bunun iki ülke arasındaki ilişkilerin daha sıkı hale gelmesi için ortaya konulan sistematik çabanın sonucu olduğunu söyledi. Hükümet Sözcüsü, ziyaretin, ülke içindeki ve bölgede yaşanan gelişmelerden dolayı kritik bir konjoktürde yapıldığına işaret etti. Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve ona eşlik eden bakanların mevkidaşlarıyla önemli görüşmeler gerçekleştireceğini sözlerine ekledi. Hristodulidis, görüşmelerin gündeminde, enerji konularının bulunacağı konusunda güvence vererek, yatırımlarla iligli bazı alanlarda büyük ilgi bulunduğunu söyledi. Kıbrıs’ın kurduğu ittifaklar hakkında ise, Arap körfezindeki bazı ülkelerin, Kıbrıs Cumhuriyeti ile üçlü zirveye katılmak için ilgi gösterdiğini belirterek, bu ülkelerin isimlerini vermedi.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:45

Son Haberler

13 Mayıs
Hükümet Sözcüsü: AKEL'in tepkilerinin sebebi, siyasi entrika ve çıkarlar.
16:46
20 yaş ve üzeri kişiler, kişisel doktorlarından AstraZeneca aşısını yaptırabilir.
16:44
Kiprianu: AKEL’in yüksek seçim kuruluna gitmekten başka seçeneği kalmadı
16:39
basın özetleri 13.05.21
14:34
İsrailliler ve Filistinliler arasındaki şiddet olayları hız kesmeden devam ediyor.
13:49
Rusya Dışişleri Bakanı ve BM Genel Sekreteri’nin görüştüğü konular arasında Kıbrıs sorunu da yer aldı.
13:44
Aşılama portalı bugün kapalı kalacak.
13:40
Kıbrıs’taki özgür bölgelerde son 24 saatte 2 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti
13:38
12 Mayıs
basın özetleri 12.05.21
14:29
Tsioutis: Nüfusun büyük bir kısmına 3. doz yapılabilir
13:34
Ben Gurion Hava alanına inmesi beklenen iki uçak Larnaka'ya yönlendirildi
08:17
Netanyahu: Hamas beklemediği bir darbe alacak
08:16
Tüm haberler

Video on Demand