19/1/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi yeni yayınjlanan kamuoyu araştırma sonuçları temelinde adayların seçim kampanyaları. Gazeteye göre Nikolas Papadopulos ile Stavros Malas’ın seçim büroları arasında karşıtlık en üst noktada. İki aday seçim sürecinin son evresinde sert ses tonlarıyla tam cepheden bir çatışmayı seçmiş durumda. Daha önce ikinci tur nedeniyle geliştirdikleri flört politikasını bir kenara bırakarak kendilerine destek veren siyasi güçlerin seçmenlerini adaylıkları etrafında toparlamayı hedefliyorlar. İlk tura yönelik iki aday arasındaki mücadele sonuçları her geçen gün daha da belirsizleşiyor. Bu da adayların seçim bürolarını ikinci tur bileti için birinci tura odaklıyor. Nikolas Papadopulos’un seçim bürosu sorumlusu dün Stavros Malas’ı dönemin Hristofias Hükümetinde yer almış olması nedeniyle 2011-2013 döneminde yaşanan ekonomik krizin sorumlusu olarak suçladı. Stavros Malas ve AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu buna sert yanıt verdiler ve bu tavrın temel nedeninin son kamuoyu araştırma sonuçlarının Papadopulos’un seçim bürosunda yarattığı endişe olduğuna vurgu yaptılar. Dün iki kamuoyu araştırma sonuçları basınla paylaşıldı ve sonuçlar seçim sathında durumun ne kadar kaygan olduğunu bir kez daha ortaya koydu. İki araştırma ikinci turda Anastasiadis’in rakibinin kim olacağına ilişkin birbirine tamamı ile zıt sonuç verdi. RİK hesabına CYMAR Market Research tarafından yapılan araştırmaya göre Stavros Malas, Nikolas Papadopulos’tan iki puan önde. SİGMA televizyon kanalı adına yapılan ikinci araştırmada ise Nikolas Papadopulos, Malas’ın üç puan önünde. Her iki araştırmanın ortak sonucu ise Anastasiadis’in net bir biçimde önde olması. Bu arada tüm kamuoyu araştırmalarında dikkat çeken olgu insanların anketlere katılmada isteksiz davranması.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar, tarafların Birleşmiş Miletlere birlikte siyasi isteklilik önkoşuluyla gelerek yeni bir süreç için destek istemeleri durumunda, Guterres’in, Kıbrıs’taki iki tarafı; Kıbrıslırumlarla Kıbrıslıtürkleri destekleme taahhüdüne bağlı olmayı sürdüreceğini söyledi.
Güvenlik Konseyi’ne Kıbrıs’taki Birlemiş Milletler Barış Gücü’nün görev süresinin uzatılmasıyla ilgili bilgi veren Spehar, ‘Şu an devam etmeyen’ Kıbrıs müzakereleriyle ilgili son gelişmelerin ele alındığını belirtti.
Spehar “Taraflar Genel Sekreterin kendilerine yaptığı öneri sonucu derinlemesine düşünme sürecine devam ediyorlar ve tabii bize birlikte gelip yeni süreçte kendilerini desteklememizi isterlerse ve önkoşul olan siyasi iradeleri varsa Birleşmiş Milletler tarafları desteklemeye hazırdır. Genel Sekreter iyi niyet misyonunun taraflar için her zaman yardıma hazır olduğuna açıklık getirmiştir ve bu her durumda böyledir. Dolayısıyla şimdi söylenen Genel Sekreterin tarafların kendisine gelmesi gerçekten beklediğidir.” dedi.


POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi “İkinci tur bileti için oy oy mücadele” başlığı altında. Gazeteye göre seçimlerde ikinci tur için Malas ile Papadopulos arasında karşıtlık doruk noktada ve ikinci tura kimin geçeceği büyük bir olasılıkla foto finişle belirlenecek. İkinci tura geçiş biletini kimin alacağına ilişkin son ana kadar bir sinir harbi yaşanacak. Nikos Anastasiadis’in ikinci tura geçişi garanti ancak onun için de hangi oranla geçeceği önem taşıyor. İkinci turda kesin hesaplaşmada birinci turda alacağı oy oranı başlangıç noktası olacak. Anastasiadis için bir diğer önemli olgu da ikinci turdaki rakibinin kim olacağıdır. Daha fazla kamuoyu araştırması şu anda ikinci tur için Stavros Malas’a daha fazla şans veriyor. Ancak Stavros Malas’ın seçim bürosu kamuoyu araştırmalarında ortaya çıkan sonuçların istatistik yanılmalar çerçevesinde olduğu görüşünden hareketle çalışmalarında herhangi bir gevşemeye mahal verme eğiliminde değil. Her iki adayın seçim bürosu da yarışın sonucunun foto finişle belirleneceği görüşünde.Bu arada DİSİ Başkanı Averof Neofitu’nun son iki günden beridir Noverna araştırma şirketine göre Nikolas Papadopulos’un önde olduğu Baf’a gitmesi de bir rastlantı değil.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Ekonomik kriz sonrası ciddi bir biçimde düşen istihdamda aşamalı bir büyümeye geçildi. İnsan kaynakları Kurumu verilerine göre 2013 yılında 20-64 yaş grubundan istihdam edilenlerin oranı %67,2’ydi. Bu oran 2016 yılında %68,7’e yükseldi. Kriz döneminde istihdam oranlarındaki düşüş de en çok 15ü24 yaş grubundan gençleri ve erkekleri vurdu. Eğitim düzeyi düşük olanlar da bu durumdan olumsuz olarak etkilenenlerin başında geldi.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi “Adaylardan en dürüstü Malas” başlığı altında. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı adayı Stavros Malas’ın kaliteli özellikleriyle rakiplerinden ayrı bir yere sahip olduğu genel kabul gören bir değerlendirme. Kıbrıs Radyo Televizyon Kurumu hesabına gerçekleştirilen son kamuoyu araştırmasında Malas’ın en dürüst, ciddi, samimi ve soğukkanlı aday olduğu bir kez daha görüldü. Aynı araştırma Malas’ın Nikolas Papadopulos’la aradaki farkı açmaya başladığı da görüldü. Bu araştırma sonuçlarına göre Malas’a verilen destek %25 oranına çıktı. Nikolas Papadopulos ise %22 oranında kaldı. Kararsızların dağılımı sonrası Anastasiadis ise %42 oranında bir desteğe sahip. Dördüncü sırada %7 ile Hristos Hristu ve beşinci sırada ise %3 oranı ile Yorgos Lillikas. Araştırmaya göre Anastasiadis geçen Aralık ayına göre %3 oranında bir oy kaybına uğradı. Malas’ın oylarındaki artışın en büyük nedeni AKEL seçmeninde görülen toparlanma. AKEL seçmenin %74’ü Malas’a oy vereceğini belirtirken %10’luk bir kesim de kararsız. Anastasiadis’e oy vereceğini belirten DİSİ seçmeni ise %70 oranında. Papadopulos’a destek veren partilerin seçmenlerinin söz konusu aday etrafında toparlanmasında ise ciddi sorunlar var. Papadopulos sadece DİKO seçmeninin %66’sının oyunu alırken bu oran EDEK’te %60. Ekoloji Hareketinden Papadopulos’a destek verenlerin oranı ise sadece %13. Ekoloji Hareketi seçmenin %19’u Malas’a %19’u da Anastasiadis’e oy vereceğini belirtirken %31’i ise henüz kararsız.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar’ın son açıklaması Genel Sekreter’in Kıbrıs sorununda seçimler sonrası atılması gereken adımlar konusunda iki tarafın kendisini bilgilendirme önerisini perde gerisinde yeniden gündeme getirdi. Spehar’ın açıklamasıyla Genel Sekreter’in Kıbrıs sorunundaki uğraşılarını devam ettirme yönünde taahhüdü yeniden kayda geçti. Cumhurbaşkanı adayı Stavros Malas’ın seçim bürosu bu gelişmeyi özel olarak selamladı. Malas’ın seçim bürosundan yapılan açıklamada Spehar’ın açıklamasının Genel Sekreterin taraflardan ne yanıt beklediğinin, Anastasiadis’in kendisinin hazır olduğu ve sorunun karşı tarafın tavrından kaynaklandığı yönünde ortaya koyduğu tezlerle Genel Sekreteri ikna edemediğinin bir kez daha görüldüğünü belirtti. Malas’ın bürosuna göre Spehar’ın açıklaması Kıbrıs’ta iki taraf net taahhütte bulununcaya dek Birleşmiş Milletler’in girişim üstlenmesinin söz konusu olmadığını da netleştirdi. Büro son olarak hem Anastasiadis’in koşullar ileri sürmesiyle hem de Nikolas Papadopulos’un yeni stratejisiyle Kıbrıs Birleşmiş Milletler ve uluslararası toplumla karşı karşıya gelecek ve Genel Sekreter de herhangi bir girişim üstlenmeyecek. Bu arada AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu da konuyla ilgili açıklamasında Genel Sekreterin özlü müzakerelere girmeye hazır olduğu konusunda Anastasiadis tarafından ikna edilemediğini belirtti. Kipriyanu bu arada işgal bölgesinde Kıbrıstürk toplumunu Ankara’nın kucağına iten endişe verici gelişmeler yaşandığını da belirtti.

ALİTİA gazetesinin de bugünkü ana haberi “Nikolas Papadopulos ile Stavros Malas arasında acımasız çatışma” başlığı altında son kamuoyu araştırma sonuçları.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Hayvanlar için Kıbrıs Partisi seçimlerde Nikos Anastasiadis’i destekleme kararı aldı. Parti tarafından dün yapılan açıklamada Anastasiadis’in desteklenmesi kararının geçen Pazar günü gerçekleştirilen genişletilmiş Merkez Komitesinde alındığı belirtildi. Söz konusu kararın ana hedefinin hayvanların refahı ve korunması yönünde var olan işbirliğinin devamını sağlamak ve bunu daha da zenginleştirmek olduğu ifade edildi. Açıklamada birincil amaçlarının küçük siyasi hedeflerle kişilerin desteklenmesi değil kurumlarla işbirliği olduğu da vurgulandı. Hayvanlar için Kıbrıs Partisi 2016 yılında katıldığı parlamento seçimlerinde %1,16 oranında oy almıştı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:30

Son Haberler

24 Eylül
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, New York’ta Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslılar ile görüşme gerçekleştirdi.
16:03
Limasol’da yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 16 yaşındaki motosiklet sürücüsü kritik durumda tedavi görüyor.
15:57
Mitsotakis, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Erdoğan'a da cevap verdi.
15:55
Avrupa Birliği üyesi olan Akdeniz Ülkeleri Zirvesi önümüzdeki Cuma günü yapılıyor.
15:54
İtfaiye ekipleri, Alassa bölgesindeki yangının tamamen söndürülmesi için çabalarını sürdürüyor.
15:40
Anastasiadis Genel Kurul’daki konuşmasında, Lefkoşa’nın müzakerelerin başlaması için aldığı inisiyatiflere değindi.
15:31
Anastasiadis- Guterres görüşmesinde, Kıbrıs sorununa temsilci veya uzman atanması konusu ele alındı.
15:29
23 Eylül
23.09.22
15:56
Son 1 haftada koronavirüs nedeniyle 2 kişi hayatını kaybetti
13:57
Moskova'nın kontrolü altındaki Ukrayna topraklarında referandumlar başladı
13:56
Zelensky'den Ruslara çağrı: Kısmi zorunlu askerliğe karşı protesto edin
13:56
Akaryakıt'daki tüketim vergisinin düşürülmesine yönelik tedbir 15 Ocak'a kadar uzatıldı
13:54
Tüm haberler

Video on Demand