Guterres, tarafların müzakereler hakkındaki önerilerini bekliyor

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, seçimlerden sonra, Kıbrıs’taki tarafların niyetini ve Kıbrıs sorunuyla ilgili önerilerini dinlemeyi bekleyecek.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar, Güvenlik Konseyi’nde Kıbrıs’taki Barış Gücü hakkında yaptığı bilgilendirmeden sonra, Kıbrıs’taki tarafların sorgulama döneminde bulunduğunu açıkladı. Spehar, tarafların birlikte, gerekli siyasi iradeyle Birleşmiş Milletler’e dönmesi ve Kıbrıs sorununun çözüm çabalarında yenilenmiş bir süreç için destek talep etmesi durumunda, Antonio Gutteres’in tarafları desteklemeye hazır olduğunu sözlerine ekledi. Spehar, Kıbrıs sorununun çözüm çabalarının Kıbrıs kökenli bir süreç olduğunu ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin tarafların önerilerini dinlemeyi beklediğini ifade etti. 2015 yılının Ocak ayından bu yana ilk kez raporda hidrokarbın meselesinin de dahil edilmesiyle ilgili soruya yanıt veren Spehar, Doğu Akdeniz’de ve Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde hidrokarbon araştırmalarıyla ilgili gerginliğin artacağı endişesi sebebiyle, söz konusu meseleye değinildiğini belirtti. Bununla birlikte, hidrokarbon meselesinin, Güvenlik Konseyi’ni gerginliğin düşük seviyede tutulmasının herkesin çıkarına olduğu konusunda uyarmak için ortaya konulduğunu dile getirerek, Güvenlik Konseyi’nin temel amacının, tüm dünyada barış ve istikrarın korunması olduğuna dikkat çekti. Kıbrıs’taki Barış Gücü’nün görev süresinin yenilenmesiyle ilgili olarak ise, Güvenlik Konseyi’nin, bu görevin, tarafsız bölgenin içinde veya etrafında sakinliğin ve istikrarın korunmasında çok önemli bir rol oynamaya devam ettiğini kabul ettiğini ve böylece görevin adada devam etmesine yönelik önemli bir destek ifade ettiğini söyledi.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:43

Son Haberler

26 Kasım
Avrupa ülkeleri, koronavirüsün yayılmasını önlemek için daha katı önlemler alıyor.
15:48
Kıbrıs’ta son iki haftadır pandemi göstergeleri artış gösteren bir grafik çiziyor.
15:47
Savunma Bakanı: Türkiye, barış için iş birliği yapmayı reddettiği sürece, ordunun potansiyelinin geliştirilmesi gerekir.
15:44
Dünya Sağlık Örgütü , yeni Afrika varyantını tartışmak için olağanüstü toplantı yapıyor.
15:43
Sağlık Bakanı, koronavirüse karşı alınan tedbirler konusuna açıklık getirdi.
15:40
Basın Özetleri 26.11.2021
13:21
25 Kasım
AKEL, hükümetin dün açıkladığı kısıtlayıcı tedbirler konusunda hayal kırıklığı ifade etti.
15:53
Hükümet Sözcüsü Marios Pelekanos, hükümetin birincil amacının kamu sağlığının korunması olduğunu açıkladı.
15:48
Bakanlar Kurulu, kişisel tahliller için Sağlık Bakanlığı’nın test kiti alma sürecini başlatmasına karar verdi.
15:46
Türkiye: Binlerce vatandaş, Türk lirasının döviz karşısında değer kaybetmesini protesto etmek için sokaklara döküldü.
15:44
Veli örgütleri İlkokul öğrencileriyle ilgili alınan yeni salgın önlemlerine sert bir şekilde karşı çıkıyor.
15:41
İlköğretim Dairesi Müdürü: İlkokullardaki vakalar açıklanandan çok daha fazla
15:38
Tüm haberler

Video on Demand