18/1/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Cumhurbaşkanlığı seçimleri. Gazeteye göre Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci tura geçmek için Stavros Malas ile Nikolas Papadopulos arasında son ana kadar çetin mücadele devam edecek. Şimdiye kadar yapılan anketlerde de görüldüğü gibi kaçışları azaltmak ve toparlanmayı yükseltmek için ikili arasındaki belirsiz mücadele cepheden sürecek. Önde gelen hedef birinci turu önde bitirmek olduğundan geçtiğimiz günlerde seçimlerin ikinci turu düşüncesiyle bazı işbirliği köprüleri kurma çalışmaları son 24 saat içerisinde havaya uçuruldu. Nikolas Papadopulos’un geçen günkü son seçim toplantısında ortaya koyduğu sert tavır yanıtsız kalmadı. Stavros Malas rakibinin güvenilmezlikle ilgili ifadelerine sert nitelemelerle yanıt verdi. “Güvenirlilik dersi alacağım son kişi kendisidir” diyerek Nikolas Papadopulos’u tüm geçtiğimiz yıllarda memorandum yasalarını geçirmesi için Anastasiadis Hükümetiyle işbirliği yaptığına vurgu yaptı. Malas’a yanıt ise Papadopulos’un seçim bürosu sorumlusu Hrisi Panteldisi’ten geldi. Pantelidis Malas’ın adaylığının geçmişten gelen bir adaylık olduğunu ifade etti ve Malas’ın Papadopulos’u dünün temsilcisi olarak nitelemesinin şaka gibi olduğu değerlendirmesinde bulundu. Malas’ın Hristofias Hükümetinde bakanlık yaptığını da hatırlattı. Papadopulos’un Cumhurbaşkanı Anastasiadis için kullandığı” becereksiz ve çaresiz” nitelemesi ile ilgili de bu tür söylemleri izlemelerinin söz konusu olmadığını belirten Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis yanıt verdi. Bu arada diğer adaylardan Yorgos Lillikas büyük seçim toplantısını Salı günü Limasol’da gerçekleştirdi. ELAM’ın adayı Hristos Hristu da Atina’da Hrisi Avgi lideri Nikos Mihaloliako’yla birlikte bir etkinliğe katıldı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Atina ve Lefkoşa Kıbrıs ve Yunanistan’ın Münhasır Ekonomik Bölgelerini belirlemek amacıyla teknokratlar düzeyinde çalışmalara başlamış durumda. Dışişleri Bakanı Yunannis Kasulidis bu süreçte bazı gecikmeler yaşandığını kabul etti ancak bunun teknik nedenlerden dolayı olduğunu söyledi. Bu alanda gecikmenin somut olarak Yunanistan Hükümetinin Kanada’dan bir uzmanın gelmesini beklemesi olduğunu ancak şimdi söz konusu teknik konular üzerinde uzmanların çalışmalar yaptıklarını ifade etti. Konuyla ilgili anlaşmaya varma yönünde her iki ülkenin de gerekli iradeye sahip olduklarını belirtti. Kasulidis, Mustafa Akıncı ile sözcüsü Barış Burcu’nun son günlerde ifade ettikleri “tek taraflı girişimler” görüşlerini yorumlarken de “Kıbrıslıtürk yurttaşlarımızın Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik hakkını kullanmada söz hakkına sahip olmak için sahte devleti ilan etmeme seçenekleri vardı” dedi. Kıbrıslıtürklere neyin avantajlarına neyin dezavantajlarına olduğunu anlamaları gerektiği mesajını da verdi.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi ekonominin çöküşü nedeniyle gerçekleştirilen araştırmalardan herhangi bir sonuç çıkmaması. Gazeteye göre Sayıştay Başkanı’nın Hukuk Dairesi ile ilgili raporu ekonominin çöküşü konusunda yüksek meblağlar ödenerek gerçekleştirilen araştırmaların fiyasko ile sonuçlandığını ortaya koydu. Vergi mükellefleri ekonominin çöküşüne neden olanları yargı önüne çıkarabilmek amacıyla Başsavcının eline güçlü bir “silah” verme amacıyla bu konudaki araştırmalar için 20 milyon euronun üzerinde para ödediler. Bu konuda Devleti büyük hukuk bürolarında temsil etmeleri, teknik donanım sağlanması v.s. için uzmanlara milyonlarca euro ödendi. Ancak bugüne kadar en iyi durumlarda elde edilen sonuçlar hayal kırıklığı oldu. Bu süreçte Başsavcının geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada herkese yaptığı, beklentilerini sınırlamaları çağrısı da dikkat çekiciydi. Sayıştay Başkanı bu konudaki araştırmalara ödenen yüksek meblağlarla ilgili olarak raporunda herhangi bir yorum yapmadı. Sayıştay Başkanı Odisseas Mihailidis bu aşırı harcamalar için hiçbir yorumda bulunmadı. Mihayilidis 2016 yılında yitirilen davalar sonrası Devletin ödediği tazminatlarla ilgili de yorum yapmadı.
-2018 yılında turizmde yeni bir rekor kırılması bekleniyor. Merak edilen adaya gelen turist sayısının 4 milyonu aşıp aşmayacağı. Çeşitli çevreler bu yıl da turizmdeki artışın iki haneli rakamlara çıkabileceğini belirtiyor. Artış hızının %10’u yakalaması durumunda da adaya gelen turist sayısı 4 milyon civarında olacak. Kıbrıs’a gelecek turist sayısındaki artışın birinci nedeni olarak Avrupa ekonomisindeki iyileşme gösteriliyor. İkinci sırada ise Akdeniz’in küresel çapta turizmde başrol oynaması ve bundan Kıbrıs’ın da pay alması. Üçüncü sırada da Kıbrıs’ın turizm tesislerini yenilemesi ve yeni turizm tesisi yapımı. Bu arada 2017 yılında adaya gelen turist sayısı 3.7 milyon oldu. Bu rakam 2016 yılında 3 milyon 181 bin 531’di. Bu arada Kıbrıs turizmi 2017 yılında Britanya ve Rusya’ya olan bağımlılığını da çok sınırlı olsa da kırdı. Kıbrıs’a gelen turistlerin %56,9’u bu iki ülkeden geldi. Geçen yıl Almanya’nın ve genelde İsrail’in payında artış oldu.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi 28 Ocak’ta gerçekleştirilecek seçimlerin birinci turu. Gazeteye göre seçimlere 10 gün kala partiler, cumhurbaşkanı adaylarının seçim büroları zayıflıklarını gidermek için yoğun bir çalışma içerisinde. Adaylar heyecan içerisinde kişisel karşıtlıklarını da öne çıkarırken kullanılan dil de ağırlaşmaya başladı. Nikolas Papadopulos’un seçim bürosu, Stavros Malas’ın yükselişi karşısında panik ve karmaşa içerisinde

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu Türkiye Dışişleri Bakanı’nın son açıklamalarını endişe verici olarak niteledi. Kipriyanu Kıbrıs’ın egemenlik haklarını kullanma uğraşısına son verilmemesi gereğine dikkat çekerken Kıbrıs sorunu çözümsüz kaldığı sürece sorunların yaşanacağını ve zaman geçtikçe bunların daha da yoğun olacağının anlaşılmasını istedi. Var olan doğal zenginliğimizi kesintisiz bir biçimde değerlendirebilmek için birinci önceliğimiz Kıbrıs sorununun birincil derecede önemini ortaya koymak olacaktır.” dedi. Kipriyanu bu noktada herhangi bir çözümden bahsetmediğini, 1977’de alınmış olan ve Ulusal Konsey’de birçok kez teyit edilen çerçeve temelinde bir çözümü kastettiğini de ifade etti. Kipriyanu ikinci olarak da Kıbrıs Cumhuriyeti’nin diplomatik açıdan savunma kalkanı içine alınması için Kıbrıs sorununun çözümü yönünde iradenin sürekli olarak teyit edilmesi gerektiği üzerinde durdu. Bunun Hristofias Hükümeti döneminde çok iyi yapıldığı ve Türkiye müdahale tehdidinde bulunduğunda uluslararası toplumun Kıbrıs’ın egemenlik haklarını koruduğu hatırlatmasında bulundu. Anastasiadis Hükümetinin ise tam tersi bir tavır takındığını ve bunun bir sonucu olarak Barbaros gemisi Kıbrıs’ın güney sahillerinde dolaşırken hiç kimsenin tepki göstermediğini ifade etti.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Alpha Kipru’nun gerçekleştirdiği kamuoyu araştırma sonuçları. Gazeteye göre Alpha Kipru’nun gerçekleştirdiği son kamuoyu anketi Stavros Malas’ın seçim sürecinde son 40 gün içerisinde ciddi bir atak yaparak Kasım ayında Nikolas Papadopulos ile aralarında var olan farkı kapatmakla kalmadığını onu %0,5 oranında da geçtiğini gösterdi. 23 Kasım’da gerçekleştirilen araştırmaya göre Anastasiadis de oylarını %0,5 oranında artırdı. Anastasiadis seçimlerin ilk turunda %11.1 farkla önde. Oylarını artıran bir diğer aday da ELAM’dan Hristu Hristu. Hristu’nun Yorgos Lillikas’ı geride bırakarak dördüncü sıraya yerleştiği görüldü. Araştırma sonuçlarına göre ilk turda Malas’a destek %23,1 oranında. Buna karşı Papadopulos %22,6 oranında kaldı. Anastasiadis ise %34,2 ile birinci sırada.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-DİSİ Başkanı Averof Neofitu, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in özel sektörün güvenilir istihdam olanağı yaratacağı bir Kıbrıs hedeflediğini söyledi. Anastasiadis’in ülkeyi ileri götürdüğünü ve daha da ileri götürebileceğini belirtti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:30

Son Haberler

24 Eylül
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, New York’ta Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslılar ile görüşme gerçekleştirdi.
16:03
Limasol’da yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 16 yaşındaki motosiklet sürücüsü kritik durumda tedavi görüyor.
15:57
Mitsotakis, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Erdoğan'a da cevap verdi.
15:55
Avrupa Birliği üyesi olan Akdeniz Ülkeleri Zirvesi önümüzdeki Cuma günü yapılıyor.
15:54
İtfaiye ekipleri, Alassa bölgesindeki yangının tamamen söndürülmesi için çabalarını sürdürüyor.
15:40
Anastasiadis Genel Kurul’daki konuşmasında, Lefkoşa’nın müzakerelerin başlaması için aldığı inisiyatiflere değindi.
15:31
Anastasiadis- Guterres görüşmesinde, Kıbrıs sorununa temsilci veya uzman atanması konusu ele alındı.
15:29
23 Eylül
23.09.22
15:56
Son 1 haftada koronavirüs nedeniyle 2 kişi hayatını kaybetti
13:57
Moskova'nın kontrolü altındaki Ukrayna topraklarında referandumlar başladı
13:56
Zelensky'den Ruslara çağrı: Kısmi zorunlu askerliğe karşı protesto edin
13:56
Akaryakıt'daki tüketim vergisinin düşürülmesine yönelik tedbir 15 Ocak'a kadar uzatıldı
13:54
Tüm haberler

Video on Demand