17/1/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Cumhurbaşkanlığı seçimleri. Gazeteye göre Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin birinci turu yaklaşıyor ve adaylar ile seçim büroları siyasi alanı sürekli olarak germeye devam ediyor. Yüksek düzeyde bir çatışma ortamını korurken sürekli olarak yeni cepheler de açıp seçmenlerini toparlama uğraşısına yatırım yapıyor. Seçimlere son 13 gün, bu süreçte en kritik dönem olarak görülüyor. Bu dönemde seçmenlerin seçime olan ilgisi doruk noktaya ulaşacak ve sonuçta sandığa gitme kararı verecek kararsızlar en nihayetinde hangi adaya destek vereceklerini de belirleyecekler. Adaylar gerginliği sürekli olarak artırdıkları ve kendi tezlerini ortaya koyarken rakiplerine yönelik ağır suçlamalarda bulundukları bu ortamdan kazanç sağlamayı bekliyor. Bu süreçte Hükümet yaptığı çalışmaları ve başarılarını öne çıkarma taktiğine devam ediyor. Dün Yunanistan ve Ürdün’ün katılımıyla yeni bir üçlü zirve daha gerçekleştirildi ve Anastasiadis’in seçim bürosu ve DİSİ, Anastasiadis Hükümeti döneminde Kıbrıs’ın enerji ve siyasi alanda artan rolünü öne çıkardı. Nikolas Papadopulos’un bürosu ise Cumhurbaşkanı Anastasiadis’i Kıbrıs Cumhuriyeti’nin statüsünü aşağı çekmekle suçlayarak, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Barış Gücü raporunu gündeme getirdi. Bunun yanı sıra Cumhurbaşkanı’nı yurttaşların ölü bölgedeki faaliyetlerinin idaresini ve düzenlemesini Barış Gücü’ne vermekle suçladı. DİSİ ise bu raporla hiçbir şeyin değişmediğini açıkladı ve Papadopulos’un seçim bürosunu var olmayan konular yaratma uğraşısı içine girmekle suçladı. Papadopulos bu arada dün akşam değişim için net görev talebiyle büyük seçim etkinliğini “Tasos Papadopulos” spor merkezinde gerçekleştirdi. Stavros Malas ve AKEL ise dün ağırlıklı olarak geri dönmeyen krediler konusu üzerinde durdular. Anastasiadis ve Papadopulos’u bu sorunun çözümü için uygulanamayacak öneriler sunmakla eleştirdiler. Maliye Bakanı Haris Yeorgiyadis ise Geri Dönmeyen Krediler konusunda seçimler sonrası bir kurum yaratma olasılığına atıfta bulundu. Seçim sürecinde Yorgos Lillikas halkla temaslarına devam ederken ELAM adayı Hristos Hristu ise adaylıktan çekilmesi için kendisine yaklaşan seçim bürosunun adını vermesinin söz konusu olmadığını açıkladı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Önümüzdeki 25 Ocak Perşembe günü Kıbrıs’ta enerji alanındaki gelişmeler açısından önemli olacak. Avrupa Komisyonu söz konusu tarihte “Avrupa’yı Bağlarken” programı çerçevesinde onaylanan ve Kıbrıs için iki önemli programın finansmanını öngören programı onaylaması bekleniyor. Yapılan ön onaya göre Kıbrıs’a yönelik ilk finansman kaynağı, ana hedef elektrik üretiminde kullanılması olmak üzere depolanması ve sıvılaştırılmış gazın yeniden gaz haline getirilmesi enerji alt yapılarını destekleme amacıyla 101,5 milyon euro olacak. Bu çalışma “Cyprus gaz 2 EU” başlığı altında olacak ve finansman başvurusunu Enerji ve Ulaştırma Bakanları birlikte yaptı. Söz konusu çalışmanın reddedilen liman alt yapıları dışında tüm diğer etapları onaylanmış durumda. EAST MED olarak bilinen bölgeden Yunanistan’a doğal gaz boru hattı için teknik incelemeler için de 34,5 milyon euroluk finansman da ilk evrede onaylandı.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi “Büyük mitingler adaylar için dayanıklılık testi” başlığı altında seçim süreci. Gazeteye göre siyasetçiler için zor günler yaşanıyor ve siyasi etkinlikler de artık kutuplaşmanın bir aracı olmaya başladı. Stavros Malas’ın seçim bürosunun son büyük seçim etkinliğini güçlendirme amacıyla tanınmış sanatçıları davet etmesi stratejisi sonuçta doğrulandı. Stavros Malas geçen Pazartesi akşamı Tasos Papadopulos Spor Salonu’nu doldurdu. Malas’ın seçim bürosuna göre etkinliğe 7 binin üzerinde katılım oldu. Nikolas Papadopulos’un dün akşam aynı alandaki etkinliği ise katılım açısından aynı başarıda olmadı bazı sandalyeler boş kaldı. Ancak seçimlerin sonuçlarını bu etkinliklere katılım belirlemiyor. Sadece bazı izlenimler veriyor. Bu arada Nikolas Papadopulos dün akşamki konuşmasında sert ifadeler kullandı. “Bizi iflas ettirenlerden ve tıraşlayanlardan kurtulalım” mesajı verdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Devlet ile Alman Onkoloji Merkezi arasında hizmet alımı konusunda anlaşma sağlandı. Limasol’daki çağdaş Alman Onkoloji Merkezi, Limasol ve Baf yöresindeki kanser hastalarının çektikleri eziyete son verecek. Bu yöredeki kanser hastaları yıllardan beridir tedavi amacıyla her gün Lefkoşa’ya gelme zorunda kalıyordu. Merkezle anlaşma konusunda Bakanlar Kurulu siyasi kararı aldı ve Cumhurbaşkanı bunun önümüzdeki günlerde tamamlanması direktifi verdi. Bu gelişme sonrası Sağlık Bakanlığı anlaşmaya son şeklini verme amacıyla yoğun bir çalışma içerisinde girdi. Bakanlık anlaşmayı Merkez’e üç ay önce sunduğu ekonomik öneri temelinde bağlama arzusunda. Merkezden, devletin bugüne kadar hastalara sunamadığı özel uzmanlık hizmetleri alınacak.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Cumhurbaşkanı adayı Stavros Malas’ın geri dönmeyen krediler sorununa ilişkin çözüm önerisi. Gazeteye göre Stavros Malas Cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda bugün çıkmaz içerisinde bulunan kredi kullanıcılarının bir kısmının bu durumdan kurtulmaları için tüm olanaklarını kullanacağını söyledi. Bu konuda mucize çözümler sözü veremeyeceğini ancak bununla birlikte geri dönmeyen krediler konusundaki önerilerinin gerçekçi olduğunu belirtti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL doğal gaz alanında yaşanan gelişmelere ilişkin görüşlerini bir basın açıklaması yaparak kamuoyu ile paylaştı. AKEL’e göre Kıbrıs Cumhuriyeti’nin doğal kaynaklarını açığa çıkarma ve kullanmak için kendi Münhasır Ekonomik Bölgesinde araştırma ve sondaj yapma egemenlik hakkına sahiptir ve bu hakkı tüm uluslararası toplum tanımaktadır. AKEL bunu ifade ederken, bu vazgeçilmez hakkın herhangi bir engel olmaksızın sadece Kıbrıs sorununun çözümüyle güvence altına alınabileceğini bildiğini de belirtti. Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı’nın sözcüsü Barış Burcu’nun Türkiye’nin Akdeniz’de sondaj çalışmalarına başlayacağı açıklamasını bir şansızlık olarak niteleyen AKEL, bunun Krans Montana’daki başarısızlık sonrası zaten gergin olan ortamı daha da gereceği uyarısında bulundu. Burcu’nun kendisinin de Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin son raporuna atıfta bulunarak ifade ettiği gibi Kıbrıs’ın çevresindeki doğal kaynakların ortak zenginlik olduğunun altını çizdi. Bu konuda Genel Sekreter’in de hatırlattığı gibi Hristofias ile Talat arasında göreceli bir görüş birliği olduğunu ve Kıbrıs sorununa bütünsel bir çözümle bu konunun da çözülmüş olabileceğine vurgu yaptı. AKEL’in açıklamasına göre şu anda zorunlu olan, gereksiz gerginlikler yaratmak değil, tüm dikkatleri Genel Sekreterin çözüm sürecine odaklamaktır. Genel Sekreter de son iki raporunda bu zor hedefin başarılması için izlenmesi gereken yolu göstermiştir. Cumhurbaşkanı adayı Stavros Malas da bu yolu izleyecektir çünkü çözüme, özgürlüğe ve yeniden birleşmeye ancak bu şekilde varılabilir ve doğal gaz iki toplumun yararına tam bir güven ortamında ancak bu şekilde değerlendirilebilir. AKEL Kıbrıstürk tarafından da bu yolu izlemesini istedi.


ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi seçim kampanyalarının geniş bir tartışma platformu ile devam ediyor olması. Gazeteye göre seçim mücadelesinde dün zengin bir menü vardı. Her seçim bürosu seçmenleri çekmede kendi için önemli gördüğü konuyu öne çıkardı. Hükümet ise dün karşılıklı suçlama oyuna dahil olmadı. Dikkatini Lefkoşa’da gerçekleştirilen Kıbrıs-Yunanistan-Ürdün üçlü konferansına odakladı. AKEL ve Malas ise Nikolas Papadopulos’a sert eleştiriler yöneltti. Papadopulos ise aklının bir yanı seçimlerin ikinci turunda buna alçak bir ses tonuyla yanıt verdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs-Yunanistan ve Ürdün arasında stratejik ve bölgesel işbirliği için temeller atıldı. Üç lider, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gerçekleştirdikleri görüşme sonrası önce açıklamalarda bulundular sonra da anlaşmalar imzaladılar. Dünkü görüşme üç ülke arasında var olan mükemmel ilişkileri ve dostluk bağlarını bir kez daha teyit etti. Zirvede üç ülkenin de yararına stratejik işbirliği temelleri atıldı. Cumhurbaşkanı Anastasiadis güvenlik, barış ve refah için imzalanan ortak deklerasyonu önemli olarak niteledi. Kıbrıs, Yunanistan ve Ürdün Üçlü Zirve çerçevesinde yenilenebilir enerji kaynakları, kültürel mirasın korunması, gemicilik sertifikası ve eğitiminin tanınması alanlarında işbirliği anlaşmaları imzaladılar.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:30

Son Haberler

01 Temmuz
Hükümet, tüketicilerin yararına olacak şekilde elektrik fiyatlarının azaltılmasının yollarını arıyor.
13:46
Sağlık Bakanlığı, 3 kişinin koronavirüs kaynaklı kompikasyonlardan dolayı hayatını kaybettiğini açıkladı.
13:43
Uyuşturucuyla Mücadele Ekipleri, Tersefanu’daki evlerde uyuşturucu, silah ve patlayıcı madde tespit etti.
13:42
Tatbikatta kaza sonucu yaşamını yitiren 27 yaşındaki sözleşmeli erin organları, başka kişilere hayat verecek.
13:40
Larnaka Ceza Mahkemesi, 11 yaşındaki torununa cinsel istismar uygulayan şahsa 20 yıllık hapis cezası verdi.
13:37
Kimliği belirsiz kişiler, elektronik dolandırıcılık yoluyla bir şirketten 156 bin euro’dan fazla para çaldı.
13:35
Sağlık Sigortası Kurumu: Doktorların sigorta kurumu tarafından değerlendirilmesi inceleniyor.
13:35
Dün ‘Hriso Psari’ bölgesinde yüzen erkek şahıs, Larnaka’nın Oroklini bölgesinde ölü bulundu.
13:33
basın özetleri 01.07.22
13:09
Ukrayna’da savaş uğruna dökülen kan bitmek bilmiyor.
09:08
Hükümet, tüketicilerin yararına olacak şekilde elektrik fiyatlarının azaltılmasının yollarını arıyor.
09:03
Dün öğleden sonra Poli Hrisofu’nun girişinde ve Hrisofu köyünün kuzeyinde bulunan bölgede yangın çıktı.
08:33
Tüm haberler

Video on Demand