Kıbrıs-Yunanistan-Ürdün işbirliğinin güçlenmesi için temeller atıldı

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, üçlü zirve toplantısının, Kıbrıs-Yunanistan ve Ürdün arasındaki işbirliğinin daha güçlendirilmesi için temelleri attığını,

ayrıca siyasi, ekonomik ve sosyal düzeyde, halkın ve üç ülkenin çıkarına yönelik somut sonuçlar getireceğini açıkladı. Anastasiadis, zirvenin tamamlanmasının ardından, Cumhrubaşkanlığı Sarayı’nda yaptığı açıklamada, görüşme çerçevesinde, üçlü mekanizmanın vizyonu ve öncelikleri için yol haritası niteliği taşıyan ortak deklarasyonun benimsendiğini belirtti. Deklarasyonun, üç ülkenin işbirliğinin, genel olarak bölgedeki zorluklarla mücadelenin yanı sıra, bölgedeki barış, güvenlik, istikrar ve refah için katkı sağlayabileceği görüşünü yansıtmasının önemli olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Aleksis Çipras ve Kral Abdullah’ı Kıbrıs sorunundaki son gelişmeler hakkında bilgilendirerek, Lefkoşa hükümetinin, Kıbrıs’ın toprak bütünlüğünü, bağımsızlığını ve yeniden birleşmesini garanti altına alacak. bir çözüme ulaşılması için müzakerelerin devamına tam bağlı olmaya devam ettiğini vurguladı. Kral Abdullah’a ve Yunanistan Başbakanı’na, Kıbrıs sorununun çözümü için ortaya konan çabalara yönelik devam eden desteği için teşekkür ettiğini söyledi.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:43

Son Haberler

06 Temmuz
PEO Genel Sekreteri, dün asgari ücretle ilgili yapılan toplantının sonuçları konusunda hayal kırıklığı ifade etti.
13:53
Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri, asgari ücretle ilgili sendikal örgütlerle fikir ayrılığı yaşandığını teyit etti.
13:52
Dün açık kalp ameliyatı olan Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı'nın sağlık durumunun sabit olduğu bildirildi.
13:51
Bakanlar Kurulu, 8 Temmuz’dan itibaren kapalı alanlarda koruyucu maskenin yeniden zorunlu olmasına karar verdi.
13:49
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin taslak raporlarında, Kıbrıs sorunundaki esaslı diyalog eksikliğinden bahsedildi.
13:46
basın özetleri 06.07.22
13:20
Ukrayna Genelkurmay Başkanı'nın ülkeden çıkma yasağı açıklaması, sert tepkilere neden oldu.
09:48
Amerika hükümeti, F-16'ların Türkiye’ye satılmasıyla ilgili Senato’nun Dış İlişkiler Komitesi ile çatışma noktasına geldi.
09:47
Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Yunanistan-İtalya ilişkilerinde gerilim yaratmaya çalışıyor.
07:56
05 Temmuz
Polis, Oroklini’de yaşanan cinayete teşebbüs olayı hakkında soruşturma başlattı.
13:55
Polis dün gece saat 11 sularında Akaki’de meydana gelen 2’inci bir cinayete teşebbüs olayıyla ilgili soruşturma başlattı.
13:50
basın özetleri 05.07.22
13:46
Tüm haberler

Video on Demand