15/1/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi 28 Ocak seçimleri. Gazeteye göre seçim günü yaklaşıyor ve adaylar ilk tur için sandıkların kurulmasına öncesine yönelik son eylem planlarını hazırlıyor. Seçimlere iki haftadan az bir süre kaldı ve yapılan son kamuoyu araştırma sonuçlarına göre kararsızların oranı hala yüksek. Adayların örgütsel seçim büroları şimdi, kendi oy oranlarına katmak amacıyla bu seçmen kitlesine ağ atma hazırlığı içinde. Son dönemeçte partiler ağırlığı seçmenle iletişim konusuna verdiler. Bu süreçte kesin sonuçta ağır bir bedel ödetecek yanlış yapmaktan kaçınmak için özel bir dikkat sarf ediyorlar. Hükümet cephesinde en büyük düşman olarak Anastasiadis’in net bir farkla önde olmasının getirebileceği rahatlama görülüyor. Bunun için de sandıklar açılmadan hiçbir şeyin garanti olarak görülmemesi gerektiğini belirterek seçim kampanyalarını yoğunlaştırmak istiyorlar. Nikolas Papadopulos ve Stavros Malas ise son seçim etkinliklerine hazırlık yapıyorlar. Papadopulos yarın akşam ve Stavros Malas da bugün “Tasos Papadopulos Özgürlük” salonunda büyük toplantılarını gerçekleştirecekler. Aynı zamanda kendilerine destek veren partilerin seçmenlerini kendi etraflarında toparlama uğraşılarında da son kozlarını oynuyorlar. Papadopulos ile Malas arasında derbinin sonucunu da kendilerine destek veren partilerin seçmenlerini hangi oranda toparlayacakları belirleyecek. Yorgos Lillikas da kampanyasını yoğun bir biçimde sürdürüyor. Lillikas da büyük katılımlı toplantılarla kendisine düşük oy gösteren kamuoyu araştırmalarına yanıt vermek istiyor. ELAM’ın Cumhurbaşkanı adayı Hristos Hristu da partisinin milletvekili seçimlerinde aldığı oy oranını yakalama hedefiyle kampanyasına devam ediyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis dün yaptığı bir konuşmada Kıbrıs sorununun sadece Kıbrıs halkının değil kendisinin de çıkarına olduğunu anlaması için Türkiye nezdinde etki olması uğraşısı içinde olduğunu söyledi. Anastasiadis devamla da “ Kaderimiz için karar almak için bizi bıraksınlar Geleceğe nasıl ilerleyecekleri konusunda Kıbrıslılar karar alsın” dedi. Cumhurbaşkanı Kıbrıs sorununda kendisinin ulusal onur sınırları içerisinde hareket etme ve Kıbrıslıtürklerin endişelerin yanıt verirken Kıbrıslırumların haklı taleplerinin de göz ardı etmeyecek bir devlet yapısı olması için cesur ve kararlı bir biçimde hareket etme taahhüdünde bulunduğunu hatırlattı. Aynı anda gerçekten bir Avrupa devleti olarak hareket etmek tamamen bağımsız, tamamen egemen olmaları ve Kıbrıs için Kıbrıslıtürkler aracılığıyla Türkiye’nin değil Kıbrıslıların karar vermeleri gereğine dikkat çekti. “Sözümü tuttum. Bu zor ve kararlı uğraşımızda var olan uzlaşmazlığın çok arzuladığımız yeniden birleşmeye götürmediğinden de üzüntü duyuyorum” dedi.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi “Cumhurbaşkanlığı seçim sandığında zaferin sırrı” başlığı altında seçim süreci. Gazeteye göre kararsız olduğunu belirten ya da sandığa gitmeyeceğini ya da gidip geçersiz oy atacağını ifade eden seçmen profili üzerinde Politis hesabına bir araştırma yapan Noverna’nın bulguları, daha önceki seçimlerde oy vermeyen mutsuz seçmene yönelen partilerin bu tavrını doğrular nitelikte. Örneğin AKEL 2016 yerel seçimlerinde sandığa gitmeyen seçmeni kazanmaya odaklanmış durumda. Noverna’nın gerçekleştirdiği araştırma sonuçlarına göre 28 Ocak’ta gerçekleştirilecek seçimlerin ilk turunda Nikos Anastasiadis %32,1 oranı ile favori. Onu %18,6 ile Stavros Malas ve %14,5 oranı ile da Nikolas Papadopulos izliyor. ELAM’ın Cumhurbaşkanı adayı %5,7, Yorgos Lillikas %1,3 ve diğer adaylara oy vereceğini belirtenler de %0,5 oranında. %14,6 oranında bir kesim henüz karar vermediğini belirtirken %7,5 oranında bir kesim ise sandığa gitmeme kararı aldığını belirtiyor. Gidip geçersiz oy atacağını ifade edenlerin oranı ise %4.8.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kamu sektöründe çalışanların hastalık izinleri kullanımı 2014 yılından beridir oran olarak değişmedi. Kamu çalışanlarının %73,71’i yılda 13 günden az hastalık izni kullanıyor. %26,29’u ise 13 günden fazla. Yasaya göre kadrolu personel doktor raporu olmaksızın yılda 8 gün hastalık izni kullanabiliyor. 237 memur yani kamuda çalışanlardan sadece %1,85’, doktor raporu olmadan 1 gün bunu kullandı. %78,75 ise doktor raporu olmanda 2 gün hastalık izni kullandı. Doktor raporuyla 28 gün ile 6 aylık bir süre hastalık izni kullananların oranı %12,34. 14-27 gün izin kullananlar %13,95, 7-13 gün izin kullananlar %16,43 ve 1-6 gün arası izin kullananlar ise %23,11 oranında. Hiç hastalık izni kullanmayanların oranı ise %34,18.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Cumhurbaşkanı adayı Stavros Malas’ın göçmenlere ve mağdurlara yönelik destek sözü. Gazeteye göre Stavros Malas göçmenlere somut altı ve savaş işgalde mağdur olanlara da dört somut önlem sözü verdi. Kayıpar konusunda hedeflerini de açıkladı. Malas göçmen yerleşim yeri Antupolis’te düzenlediği seçim etkinliği sırasında göçmenliği çok iyi bildiğini ifade etti ve 43 yıl sonra devletin göçmen politikasının günün koşullarına ve göçmenlerin gerçek gereksinimlerine uyumlaştırılması gereğine işaret etti. Kıbrıslıtürk evlerine kalanlara arsa verileceğini ifade etti. Göçmenlere ve düşük gelirlilere de arsa verileceği sözü verdi. Genç çiftler için yeniden sosyal konut yapımına başlanacağını ifade etti. Göçmenlerin kaldıkları evlerin bakımının yapılacağı duyurdu. Yükün eşit paylaşımı örgütünü destekleyeceğini duyurdu. Kıbrıslıtürk mallarının yönetimini öngören yasayı çağdaşlaştıracağını da dile getirdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu Kıbrıs sorunuyla ilgili görüş açıklarken müzakerelerin yeniden başlaması için Kıbrısrum tarafına baskı uygulanacağa ilişkin bilgiler olduğunu söyledi. Müzakerelerin yeniden doğru bir temelde başlamasını isteyenler Kıbrısrum tarafı olması gerektiğine işaret etti. Seçimler sonrası Kıbrıs sorununa üzerine anlaşmaya varılmış çerçevede, Ulusal Konsey’in yıllardan beridir almış olduğu kararlar temelinde bir çözüm bulunmasını önemini kavramış bir Cumhurbaşkanı olması gerektiği görüşünü tekrarladı. Bu gerekliliği algılamış Cumhurbaşkanı’nın ileri adımlar atması ve Mustafa Akıncı ile işbirliği içinde müzakerelerin Krans Mopntana’da sona erdiği noktadan yeniden başlaması için Birleşmiş Milletler’e ortak çağrıda bulunması gereğine vurgu yaptı. Bunu yapabilecek Cumhurbaşkanı adayının da Stavros Malas olduğunu dile getirdi. AKEL Genel Sekreteri bu süreçte temasları sırasında halktan aldıkları mesajların kendilerini heyecanlandırdığını ve halkın Nikos Anastasiadis’in vereceğini verdiğini ve daha fazla verecek bir şeyi olmadığını her geçen gün daha fazla anlamaya başladığını belirtti. Nikolas Papadopulos’un da ülkeyi yönetmek için ortaya koyduğu tehlikeli tezleriyle gidip gelerek ve akrobasi yaparak bu sürece hazır olmadığına vurgu yaptı. Tek seçeneğin Stavros Malas olduğunu belirtti.


ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi “Güneşte bir yer “ başlığı altında seçimlerin ikinci turuna geçiş için Malas ile Papadopulos arasında devam eden mücadele. Gazeteye göre seçimlerin birinci turu için geri kalan 15 gün Malas ve Papadopulos için çok kritik. Bu ikili arasında ikinci tura geçme mücadelesinin son ana kadar devam etmesi bekleniyor. Gerek son günlerde gün ışığına çıkan kamuoyu yoklamaları gerekse seçim sürecini yakından izleyenler iki adayın birbirlerine çok yakın olduklarını ve ikisinin de sonuçlardan kesin bir biçimde emin olamayacaklarını belirtiyorlar. Her iki adayın seçim bürosu da tek bir oy dahi kaybetme lüksüne sahip olmadıklarını biliyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs Cumhuriyeti İslam Konferansı ülkeleriyle mükemmel ilişki geliştirdi. Ürdün Kralı yaklaşık 16 ay aradan sonra yarın yeniden Kıbrıs’a geliyor. Kralla birlikte Ürdün Başbakanı da adaya gelecek. Yarın iki ülke arasında dört yeni devletlerarası anlaşma imzalanacak. Bu arada Yunanistan’ın da katılımıyla üçlü zirve de gerçekleştirilecek. Üçlü zirvede de üç ortak anlayış memorandumu imzalanacak.

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 13:30

Son Haberler

18 Nisan
Tatar: Cenevre’ye iki devletin egemen eşitliği temelinde iş birliğini içeren yeni vizyonla gideceğim
16:45
Kusios: Önümüzdeki dönemde kısıtlayıcı tedbirlerde daha fazla gevşetme yapılmayacak.
16:44
Hristodulidis: Kıbrıs Rum tarafı olumlu bir sonuç için Cenevre’ye gidecek.
16:42
Kolyu: Paskalya bayramı için kısıtlamaların gevşetilmesi olasılığı konusunda çekinceler var.
16:40
Uluslararası diplomaside soğuk savaş atmosferi bulunmaya devam ediyor
14:11
Nuris: Milletvekili seçimlerinde partilerin oy pusulasındaki isimleriyle ilgili ortaya çıkan sorun çözülmeli
14:00
Aşılama portalı, teknik sorunlar nedeniyle aşı randevusu alamamış 64-67 yaş arası kişiler için açıldı.
13:57
Kıbrıs’ın özgür bölgelerinde son 24 saatte kaydedilen yeni vakaların sayısında patlama yaşandı
13:32
17 Nisan
Larnaka Belediye Başkanı: Larnaka kazasının Kıbrıs’ın çöplüğü değil.
16:58
Koronavirüse karşı nüfusun aşılanma çabaları, yoğun bir şekilde devam ediyor.
16:55
Ombdusman: Sosyal hizmetler ve polis, 15 yaşındaki Stilyanos’un ölümüyle ilgili cezai ihmail ana faktörleri
15:41
Sağlık Bakanlığı’nın aşılama programı hızlanırken, Kıbrıs’a ulaşan aşı miktarları da aşamalı olarak artıyor.
14:55
Tüm haberler

Video on Demand