13/1/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Euro Grup Başkanı Gerun Daiselbulm’un son açıklamalarıyla Kıbrıs’ta mevduatların tıraşlanması konusunun yeniden tartışılmaya başlanması. Gazeteye göre seçimlere 15 gün kala mevduatların tıraşlanması konusunda karşılıklı suçlamalarla bıçaklar yeniden kından çıkartıldı. Görevden ayrılacak olan Euro Grup Başkanı Daiselbulm’un konuya ilişkin olarak ifade ettiği görüşler ateşi yeniden harlattı. Daiselbulm birinci tıraşlama önerisinin Kıbrıs Hükümeti’nin önerisi olduğunu söyledi. Hollandalı politikacı “ Kıbrıs Hükümetinin önerisi de olsa Kıbrıs krizinde bu olaydan pişmanlık duyuyorum” dedi. Muhalif Cumhurbaşkanı adayları ve partiler Daiselbıulm’un bu ifadesini gerekçe yaparak sorumluluğu Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e yüklediler. Anastasiadis’in seçim bürosu ise bazılarının özür dilemesi gerektiği görüşünü savundu. Bazılarının yaptıkları analizler ve aldıkları kararlarla Cumhurbaşkanı’nın önerisinin reddine gittiklerini ve bunun bir sonucu olarak bir bankanın kapandığını bir diğerinde ise mevduatların tıraşlandığını belirtti. Nikolas Papadopulos’un seçim bürosu ise Gerun Daiselbulm’un yaptığı açıklama ile Cumhurbaşkanı Anastasiadis’i ortada bıraktığını açıkladı. İlk öneri olan 100 bin euronun altındaki mevduatların tıraşlanmasını, Hükümetin önermiş olduğunu bir kez daha teyit ettiğini belirtti. Daiselbulm’un dahi bundan pişmanlık duyarken tek pişmanlık duymayanın Anastasiadis olduğuna vurgu yaptı. Stavros Malas’ın seçim bürosu ise Anastasiadis’in başka sorumluluklar üstlendiği başka şeyler yaptığının altını çizdi. Yorgos Lillikas’ın seçim bürosu ise önemli olanın ikinci tıraşlamayı öneren ya da kabul eden Anastasiadis Hükümetinin bundan büyük bir sorumluluk sahibi olması olduğuna dikkat çekti. Bu karara oy veren milletvekillerinin de büyük bir sorumluluk taşıdıklarına vurgu yaptı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Sayıştay Başkanı Odisseas Mihailidis Kıbrıs Hidro karbon şirketi Başkan ve yönetim kurulu üyelerinin personeli yönetmede kamu parasının sorumsuzca kullanıma bir örnek olduklarını belirtti. Şirkette personelin “Kral Maaşı” aldıklarını ve bu maaşların dev petrol ve doğal gaz şirketleri personellerinin maaşlarına denk geldiğine ifade etti. Şirketin yönetim kadrolarının 15 personelle birlikte BP, ExxonMobil, Şhell şirketleri çalışanları ile aynı maaşları aldıklarına dikkat çekti. Bu arada kamu çalışanlarının maaşlarında kesintiye gidilmesine karşı söz konusu uygulamın bu şirkette yapılmadığını belirtti. Şirketin Genel Müdürünün yıllık maaşı 180 bin. Müdürün ise 135 bin.


POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Yereskopu bölgesine yönelik özel uygulamalar. Gazeteye göre Bakanlar Kurulu kriz döneminde büyümeye ivme kazandırma amacıyla alınan kararlara atıfta bulunarak Yeroskipru bölgesinde Başpiskopos’a gevşetici izinlerle 12’er katlı iki apartman ve bir otel inşası hakkı verdi. İçişleri Bakanı, Bakanlar Kurulu’nun ilgili kararını 2 Ocak tarihinde Şehir Planlama Dairesine gönderdi. Buna paralel eski Eserler Dairesi de apartman dairelerinin ve otel havuzunun bölgede bulunan Helenik yapılarla birlikte var olmasına yeşil ışık yaktı. Şirket aldığı bu izin için Yeroskopu Belediyesi’ne 80 bin euro ödeme yaptı. Bu arada Bakanlar Kurulu aldığı bu kararla Yeroskopu’dan Baf’a kadar olan bölgede denize ulaşımı engelleyen binalardan “duvar” örülmesinin de yolunu açmış oldu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- İkinci tur için Stavros Malas ile Nikolas Papadopulos arasında yarış son ana kadar sürecek Pulse Market’in TV One hesabına gerçekleştirdiği kamuoyu araştırmasına göre Anastasiadis’in ikinci turdaki rakibi son anda belli olacak. Bu araştırma sonuçlarına göre Anastasiadis’in oy oranı %30.8. Malas’a destek %18,9 ve Papadopulos’a da %18,5. Yorgos Lillikas, Hristos Hristu %3,1 oranı ile eşit konumda. Seçmenin %23,2’si ise oy eğilimini belirtmedi. İkinci tur içinse papadopulos Anastasiadis için daha zor bir rakip. İkinci tura Malas’ın geçmesi durumunda Anastasiadis %48 destek bulurken Malas %27’de kalıyor. Anastasiadis- papadopulos yarışında ise Anastasiadis %43 ve Papadopulos da %32 desteğe sahip. Bu arada DİSİ seçmenin %77’si Anastasiadis’in çevresinde toplanmış durumda. AKEL ise an itibarıyla seçmeninin ancak %70’ni Malas’a yönlendirebildi. AKEL’den Papadopulos’a %9’luk bir kayış var. DİKO seçmenin ise %61’i Papadopulos’a, %14’ü Anastasiadis2e, %4’ü Mlaas2a ve %4’ü de Lillikas’a oy vereceğini ifade etti. EDEK seçmeninin ise %52!si Papadopulos’a, %13’ü Malas’a ve %12’si de Anastasiadis’e oy vereceğini belirtti.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi “Gerun, tıraşlamayı Anastasiadis’in istediğini söyledi” başlığı altında banka mevduatlarında yapılan kesinti kararının yeniden gündeme gelmesi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrıslıtürk sendikal platform Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun işgal bölgesinde sözde hükümet kurma çalışmalrına ilişkin açıklamasına tepki gösterdi ve “İrade Ankara’da değil bizdedir” başlığıyla bir açıklama yaptı. Sendikalar “Sayın Çavuşoğlu, ülkemizin değil kendi ülkenizin dışişleri bakanı olduğunuzu size hatırlatmak isteriz” denildi. Açıklamada, yıllardır sürdürülen müdahalelerin, baskıların, entegrasyon politikalarının ve dönüştürme çalışmalarının yanlış olduğu belirtildi. Açıklamada “ Biz Kıbrıslı Türkler toplumsal varoluş mücadelesi vererek bugünlere geldik. Kimliğimize, nüfusumuza, demokrasimize, kültürümüze, eğitimimize, içişlerimize yapılan hiçbir baskı ve müdahaleyi kabul etmiyoruz” ifadeleri yer aldı. Açıklamada, dayatmalar ve ülkeyi yöneten hükümetler tarafından uygulamaya konulan yanlış politikalarla, Türkiye halkı ile Kıbrıs Türk toplumunun karşı karşıya getirildiği vurgulandı. “Türkiyeli partisi, Türkiyeli örgütleri, vakıfları, dernekleri, sendikaları, ilahiyat okulu gibi tehlikeli çatışma alanları oluşturmak istemektesiniz. Türkiyeli-Kıbrıslı ayrımı yaptırarak toplumumuzu çatışmaya, bölünmeye götürecek bir düzen yarattınız”. dendi. Siyasi, sosyal, kültürel, dini dayatmalar ve toplum mühendisliği çabalarının çok tehlikeli boyuta gittiği ve Kıbrıs Türk halkını yok oluşa sürüklediği ileri sürülen ortak açıklamada, “Sayın Çavuşoğlu, size bir kez daha hatırlatmak isteriz ki, Kıbrıs'ta var olan demokrasiye müdahale etmek değil, saygı duymak, Kıbrıs Türk toplumunun Kıbrıs’taki eşit statüsüne ve dünyadaki varlığına saygı göstermek zorundasınız” ifadelerine yer verildi.

ALİTİA gazetesinin de bugünkü ana haberi “Ölümün yaşamın olacak” başlığı altında seçimlerde ikinci tura geçmek için Stavros Malas ile Nikolas Papadopulos arasındaki mücadele.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-İsrail’in Kıbrıs yeni Büyükelçisi Sammi Revel, Kıbrıs ve İsrail arasındaki ilişkileri yakın ve özel bir ilişki olarak niteledi ve kendisi ikili ilişkileri daha yüksek bir seviyeye götürme amacıyla yoğun bir şekilde çalışacağını vurguladı. İsrailli Büyükelçi, 8 Ocak tarihinde Lefkoşa’da yapılması planlanan ancak ertelenen Kıbrıs-Yunanistan- İsrail üçlü zirvesine değindi ve söz konusu zirvenin teknik nedenlerden dolayı ertelendiğini söyledi. Büyükelçi, üçlü zirvenin gerçekleşmesi amacıyla “ortaklarımızla yoğun çalışmalarda bulunuyoruz ve kısa sürede yeni bir tarihin belirleneceğini umarım” dedi. Üçlü işbirliğini “çok önemli” bir işbirliği olarak niteleyen Büyükelçi, Kıbrıs ve İsrail arasındaki ilişkiler “özel ve yakın ilişkilerdir. İki ülke bölgede demokratik ülkelerdir ve güvenlik, ekonomi, enerji, turizm, teknoloji alanları dâhil ortak stratejik çıkarlar paylaşıyoruz” şeklinde konuştu. Kıbrıs ve İsrail halkları arasında çok yakın bağlar sağlandığını ifade eden yetkili, kendisinin üstendiği görev çerçevesinde ikili ilişkilerin daha da güçlenmesi amacıyla çalışacağını vurguladı.

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 13:30

Son Haberler

22 Nisan
Kiprianu: Türk tarafına baskı uygulanması için bahanelerin ortadan kaldırılması gerek
17:03
Peter Stano: Şu anda AB'nin zirveye davet edildiğini teyit edemem
17:00
Aşılanmış kişilerin Avrupa'da karantina ve maske zorunluluğu olmadan yolculuk yapabilme olasılığı inceleniyor.
16:58
Bakanlar Kurulu’nun bugünkü toplantısı, kısıtlayıcı tedbirlere dair nihai karar alınmadan tamamlandı.
15:25
Birleşmiş Milletler, tarafların Cenevre’deki zirveye yaratıcılıkla gelmelerini umut ediyor.
15:22
Dr. Loizidis: Devlet hastaneleri, sayısı artan koronavirüs hastalarına hizmet vermek için hazır
15:16
Aşılama portalı 47 ve 48 yaşındaki kişilerin randevu alabilmesi için bu sabah açıldı.
15:09
Vaka sayısındaki patlamanın ardından Kıbrıs’taki epidemiyolojik tablo kırmızı seviyede kalmaya devam ediyor.
15:00
makale 22.04.21
13:41
basın özetleri 22.04.21
13:29
21 Nisan
Papadopulos: Cumhurbaşkanı Çavuşoğlu ile olan ses kaydını yayınlamalı.
17:00
AKEL Genel Sekreteri, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e yönelik eleştirilerde bulundu.
16:59
Tüm haberler

Video on Demand