11/1/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi seçimlere yönelik kesinleşen karşıtlıklar. Gazeteye göre seçim sürecinde son düzlüğe girilirken siyasi bir karmaşa yaşanıyor. Adaylar ve siyasi partiler siyasi termometreyi kırmızıda tutma arzusuyla tüm konularda bir karşıtlık yaşıyor. Yeni cepheler açmak için de hiçbir fırsatı kaçırmıyorlar. İzledikleri taktikle kararsızlar havuzundaki seçmenleri yanlarına çekmeye çalışıyorlar. Yorgos Lillikas’ın satın alınmak istendiği suçlaması hala daha gündemde ve adayların seçim büroları bu konu üzerine gitmeye devam ediyor. Bu arada Lillikas konuyla ilgili dünkü açıklamasında daha fazla suçlamada bulunmayacağını ve bu konunun kendisi açısından cezai bir konu değil özellikle moral ve siyasi bir konu olduğunu söyledi. Kendisine yaklaşan seçim bürosunu ise adlandırmaktan kaçındı. Bununla birlikte kendisine yaklaşan kişinin kendisi ile dostluk bağı olan bir kişi olduğunu ifade etti. Diğer adayların seçim büroları ise Lillikas’a isim vermesi yönünde baskı uygulamaya devam ediyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Nikolas Papadopulos’un seçim bürosu Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in son Barış Gücü rapor taslağının içeriği konusunda Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e şiddetli eleştiriler yöneltti. Anastasiadis’in açıklamalarıyla uluslararası toplumu yanlış sonuçlar çıkarmaya yönlendirdiğine vurgu yaptı. Rapor taslağının, Anastasiadis’in Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinin jandarmalığı görevini Türkiye’ye verme yönünde niyetini tam olarak yansıttığını ileri sürdü. Papadopulos’un seçim bürosuna göre “ Kıbrıslıların tümünün ve bölgedeki ilgililerin işbirliği” ifadesi ve buna ilaveten “ gerginliğin giderilmesi için tüm ilgili tarafların her olası uğraşıyı ortaya koysun” çağrısı ile Guterres ciddi soru işaretleri yarattı. Bunlardan ilki de “ ilgili” taraflar ifadesi. İkinci soru ise Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yasal egemenlik haklarının kullanımını Türkiye’nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesine yönelik tahrik edici faaliyetleri ve tehditleri ile eşitlemesi. Büro konuyla ilgili açıklamasında Cumhurbaşkanına tehlikeli ve tavizkar açıklamalarını geri çekme çağrısında da bulundu. Stavros malas ise Kıbrıs sorununun taksimin fırsat kollamasıyla zor bir evresinde bulunduğunu belirtti. Bu koşulların tehlikeli sözde yeni stratejileri kaldıramayacağına dikkat çekti. Kıbrıs’ın bu aşamada Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ile bağlı net birleştirici ve kararlı poltikalara gerek duyduğuna vurgu yaptı.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Savcı Eleni Loizidu’nun emailleriyle ilgili Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nin dün Politis’e yayın yasağı koyma kararı almış olması. Gazeteye göre Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nin dün Loizidu’nun daha önce yayınlanmış e maillerini tekrardan yayınlamaması kararı aldı. Mahkeme savcının kişisel çıkarlarının devleti ve onun kurumlarının işleyişiyle ilgili bir meselede bilgilenme konusunda kamu çıkarlarının önünde olduğuna karar verdi. Mahkemenin söz konusu kararı Loizidu hakkındaki dava sonuçlanana kadar yürürlükte olacak ve davanın da 2-3 yıldan önce bitmesi beklenmiyor. Bu arada Loizidu’nun emailleri hem Kıbrıs’ta hem de yurt dışında daha başka medya kuruluşlarında yayınlanmış olsa da karar sadece “Politis” için alındı. Politis mahkemenin kararına saygı duyuyor ancak bu kararı bilgilendirme ve basın özgürlüğü için temyiz mahkemesine götürecek. Bu arada Gazeteciler Birliği Başkanı Yorgos Frangos da Mahkeme kararına karşı çıktı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Cumhurbaşkanı adayı Yorgos Lillikas dün yaptığı bir açıklamada kişi olarak kendisine yönelik satın alma girişimi öncesi Yurttaşlar İttifalkı profesyonellerinin somut bir seçim bürosu tarafından kaçırıldığını söyledi. Lillikas dün ortaya koyduğu bu tavırla konuyu daha uç noktalara çekmeden gündemde tutma isteğinde olduğu değerlendirmelerini doğruladı.


HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi sağlık alanında yaşanan sorunlar. Gazeteye göre kamuya ait sağlık hizmetlerinde biriken sorunlar her şeyden önce hastaları vurmaya başladı. Lefkoşa Genel Hastahanesi Acil Bölümünde uzun bir süreden beridir doktor eksikliği var. Çalışanlar hastaların yaşamlarının risk altına girmemesi için Bakanlıkla dilayog ve acil önlemler alınmasını istiyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Barış Gücü’nün görev süresinin yenilenmesine ilişkin raporunu değerlendiren AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu, bu raporun Cumhurbaşkanı Anastasiadis'i açığa çıkarırken Kıbrıs sorunuyla ilgili AKEL'in tutumlarını doğruladığını söyledi. Andros Kipriyanu, Kran Montana'daki çöküşten sonra Cumhurbaşkanın Kıbrıs konusunda müzakereleri sürdürmeye hazır olduğunu ifade etmesinin Antonio Guterres'i ikna etmediğini ve bu durumun taslak raporuna da yansıdığını belirtti. Kipriyanu rapordan da açıkça görüleceği üzere görevden gidecek olan Cumhurbaşkanın müzakerelere Krans Montana'da kalınan noktadan yeniden başlamaya hazır olduğuna konusunda Genel Sekreteri ikna etmediğinin net olarak görüldüğüne vurgu yaptı. AKEL Genel Sekreteri, Antonio Guterres'in tam da istediği gibi ilerleyeceğini açıkça beyan eden tek cumhurbaşkanı adayının Stavros Malas olduğunun da altını çizdi.

ALİTİA gazetesinin de bugünkü ana haberi sağlık alanında yaşanan tartışmalar. Gazeteye göre Sağlık Bakanı dün örgütlü doktorların tümünün saldırısına hedef oldu. Doktorlar Bakanı doktorlara yönelik sevgisiz yaklaştığını söylediler. Sağlık Bakanı ise söz konusu eleştirilerin çıkarları Genel Sağlık Planı’ndan etkilenenlerden geldiğini ifade etti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Atina ile Lefkoşa münhasır ekonomik bölgelerini belirlemede anlaşmaya yakın. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Kıbrıs’ın kuzey kısmına ilişkin koordinatları Birleşmiş Milletler’e sunma konusuna ilişkin Atina ve Lefkoşa arasında diyalog gelişim halinde. Bu koordinatların sunulması Kıbrıs ile Yunanistan arasında Münhasır Ekonomik Bölgelerin ilkesel olarak belirlenmesinin de bir işareti olacak. Bu da Doğu Akdeniz’de enerji planlamaları konusunda çok önemli bir gelişme anlamına gelecek. Bu konuda Kıbrıs ile Yunanistan arasında bir anlaşmaya varılması için uzun zamana gerek duyulacak olması tuhaf olarak nitelendirilebilir ancak jeopolitik durumu iyi bilen çevreler bu konunun kolay bir konu olmadığını da biliyorlar. Bu konu her gündeme geldiğinde Türkiye Kastelorizo’nun Yunanistan Münhasır Ekonomik Bölgesine dâhil edilmesine karşı çıktı.

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 13:30

Son Haberler

21 Nisan
Papadopulos: Cumhurbaşkanı Çavuşoğlu ile olan ses kaydını yayınlamalı.
17:00
AKEL Genel Sekreteri, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e yönelik eleştirilerde bulundu.
16:59
Neofitu: Avrupa Birliği'nin Cenevre'deki gayri resmi 5li zirvede bulunması önemli.
16:55
Pandemiyle ilgili durum daha kötüye giderse tedbirler daha da sıkı hale getirilebilir.
16:52
Türkiye Dışişleri Bakanı: 'İki devletli çözümün müzakere edilmesi gerek'
16:50
Anastasiadis&Mitsotakis: Görüşmelerin çerçevesi Güvenlik Konseyi kararları tarafından belirlenmiştir.
16:03
Johnson & Johnson aşısı, yarın veya Pazartesi gününden itibaren Kıbrıs'ta yapılmaya başlanıyor.
16:02
Hristodulidis: Kıbrıs sorununun çözüm temelinin değişmesinin söz konusu değil.
15:49
Koronavirüse karşı aşılama programı hızlandırılıyor.
15:46
Büyük baskı altında bulunan devlet hastanelerindeki durum kritik
15:45
Karagiannis: Durumun daha da kötüye giderse daha katı önlemler alınabilir.
15:44
basın özetleri 21.04.21
12:57
Tüm haberler

Video on Demand