Guteres iyi niyet görevini tarafların ortak tavrına bağlı olarak harekete geçirecek

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, tarafların ortak karar almaları ve Kıbrıs sorununu çözmek için görüşmelere tekrar başlama iradesi ortaya koymaları durumunda onlara yardımcı olmak için iyi niyet misyonunun devam ettiğini vurguladı.

Antonio Guterres Kıbrıs'ta görev yapan Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nün altı aylık raporunda, müzakerelerin son yıllarında ve özellikle de 15 Mayıs 2015 - 6 Temmuz 2017 döneminde başarılan ortak görüş ve anlayışlara dayalı çalışmaları korumaları için tarafları cesaretlendirdiğini belirtti. Barış Gücü’nün faaliyetleri ve toplumlara yardımlar yoluyla Kıbrıs sorunun çözüm sürecinde başarılı olunmasına katkı sağlayacak koşulların yaratılmasına, diğer şeylerin yanı sıra güven yaratacak girişimlere destek vererek yardımcı olmaya devam edeceğini belirtti. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri, Güvenlik Konseyi üyelerine gayri resmi olarak sunduğu raporunda Barış Gücü’nün görev süresinin altı ay daha uzatılmasını da önerdi.

Antonio Guterres raporunun dönemin başlıca gelişmelerine ilişkin bölümünde, Kran Montana'da Kıbrıs Konferansı'nın 7 Temmuz'da sonuçlandırılmasının ardından ve 28 Eylül'de sunduğu iyi niyet raporu sonrasında kapsamlı bir çözüm bulunması amacıyla anlamlı bir süreç için şartların olgunlaşıp olgunlaşamayacağını ve ne zaman olgunlaşacağını belirlemeleri için tarafların düşünce döneminde olmaya devam ettiklerini belirtti. Kıbrıs'ın Münhasır Ekonomik Bölgesi'ndeki hidrokarbonların değerlendirilmesine ilişkin olarak da Guterres, bu konunun taraflar arasında gerginliğe yol açabilecek bir sorun olarak kalmaya devam ettiğini belirtti ve “Daha önce de belirttiğim gibi, Kıbrıs'taki tüm doğal kaynakların her iki topluma da fayda sağlamasını güvence altına almamız önemlidir” dedi. Ayrıca, ortak doğal kaynakların varlığının yaşayabilir bir çözüm bulmasında tüm taraflar için güçlü bir teşvik olduğu ve bölgedeki tüm Kıbrıslıların ve paydaşların menfaati için daha derin bir işbirliği kurulması gerektiği görüşünü koruduğunu da belirtti.

Kaynak: KRYK

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 20:45

Son Haberler

19 Nisan
basın özetleri 19.04.21
13:54
Referans hastanesindeki en genç hasta 26 yaşındaki bir kadın
13:28
Sağlık Bakanı: Önlemleri sıkılaştırmaya niyetimiz yok
13:23
Kousios: Vatandaşlığa kabullerin% 51,8'inin yasadışı değil düzensiz.
13:22
Silvestros: Ölümcül virüs artık toplumun her tarafına yayıldı
09:58
Dün 3 can kaybı ve 852 yeni vaka kaydedildi
09:57
18 Nisan
Tatar: Cenevre’ye iki devletin egemen eşitliği temelinde iş birliğini içeren yeni vizyonla gideceğim
16:45
Kusios: Önümüzdeki dönemde kısıtlayıcı tedbirlerde daha fazla gevşetme yapılmayacak.
16:44
Hristodulidis: Kıbrıs Rum tarafı olumlu bir sonuç için Cenevre’ye gidecek.
16:42
Kolyu: Paskalya bayramı için kısıtlamaların gevşetilmesi olasılığı konusunda çekinceler var.
16:40
Uluslararası diplomaside soğuk savaş atmosferi bulunmaya devam ediyor
14:11
Nuris: Milletvekili seçimlerinde partilerin oy pusulasındaki isimleriyle ilgili ortaya çıkan sorun çözülmeli
14:00
Tüm haberler

Video on Demand