10/1/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Lefkoşa Genel hastahanesinde acil bölümünde dün yaşanan yeni bir gerginlik. Gazeteye göre doktorlar bu birimin “tehlikeli bir biçimde çalıştığı” görüşünde ve soruna ilişkin Sağlık Bakanlığı’nın yapmış olduğu ve kendilerinin karşı çıktıkları öneriye yarın düzenleyecekleri basın toplantısında yanıt verecekler. Sağlık Bakanı Yorgos Pamporidis ise kendi açısından acil bölümdeki gereksinimleri karşılamak için uzman doktorlar istediğini ancak doktorların bunu reddettiklerini açıkladı. Söz konusu doktorların istifa tehdidinde bulunduklarını da dile getirdi. Bu arada Kıbrıs’ta kamuya ait hastahamnelere Yunanistan’dan doktor getirilmesi için Kıbrıs ile Yunanistan arasında imzalanan devletler arası anlaşma da bir karşıtlık yarattı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in Roma’da katılacağı Avrupa Birliği güney ülkeleri zirvesi çerçevesinde gerçekleştireceği ikili görüşmelerde ana konusu zirve sonrası yayınlanacak Roma deklerasyonunda Kıbrıs sorununa ve garantiler konusunda atıfta bulunulması olacak. Cumhurbaşkanı’na bugünkü Roma ziyaretinde Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis eşlik edecek. Cumhurbaşkanı 7’li zirve öncesi Fransa, İtalya ve Yunanistan devlet ya da hükümet başkanları ile ayrı ayrı görüşmelerde bulunacak. Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis’in dün yaptığı açıklamaya göre Anastasiadis’in Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Makron ile görüşmesinde Makron’un Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile son görüşmesi ışığında Kıbrıs sorunu olacak. Sözcüye göre Makron söz konusu görüşme öncesi Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e Erdoğan ile görüşmesinde Kıbrıs sorununu da gündeme getirmeyi düşündüğünü söylemişti. Cumhurbaşkanı’nın İtalya Başbakanı Paolo Centolyoni ile görüşmesinde ise enerji konuları ve ENİ şirketinin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki sondaj çalışmaları ana konu olacak. İki lider bunların yanı sıra East Med ve bunun yaşama geçirilmesi sürecine ilişkin konuları da ele alacak. Cumhurbaşkanı Anastasiadis Kıbrıs sorunu ve enerji konularını Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras ile de görüşecek. Bu görüşmede iki ülkenin Münhasır Ekonomik Bölgelerinin koordinatlarının kesinleştirilmesine ilişkin ilk kez bir görüş alış verişinde bulunulması da olasılık dışı değil.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi seçimlere ilişkin tartışmalar . Gazeteye göre Cumhurbaşkanı adayı Yorgos Lillikas’ın para ve makam aracılığı ile satın alınma ve aday olmasının bu şekilde engellenmesi girişimlerinin olduğu suçlamasına ve bunun cezai bir karşılığı olmasına karşı Lillikas’ın kendisi bu konuyu sürdürme ve daha ileri boyutlara taşıma niyetinde değil. Lillikas’ın seçim bürosu sözcüsü Konstantinos Zenyos da bu iddia için kanıta gerek olmadığını, bunun yanı sıra bu konunun bir cezai dava konusu değil siyasi bir konu olduğunu söyledi. Bu arada Yorgos Lillikas’ın seçim bürosunda satın alma girişiminin Nikolas Papadopulos tarafından yapıldığı netleştirildi. Papadopulos ise buna karşı konunun kendisini ilgilendirmediğini belirtildi. Papadopulos tarafı bu konuda hukuk açısından nasıl bir karşı saldırıya geçebileceği konusunu da incelemeye aldı. Bunlar yaşanırken DİSİ ve AKEL söz konusu konunun ciddi siyasi bir konu olduğuna vurgu yaparak Lillikas ve Papadopulos tarafından netleştirilmesi gerektiği görüşünde ısrarlılar.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres Kıbrıs’ta görev yapan Barış Gücü’yle ilgili altı aylık raporunda Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde hidro karbon rezervlerinin değerlendirme çalışmalarının yaratabileceği gerginliğe özel olarak atıfta bulundu. Guteres doğal kaynakların her iki toplumun yararına olmasının güvence altına alınmasının önemine vurgu yaptı ve “ ortak doğal kaynakların varlığı yaşayabilir bir çözüm bulmada tüm taraflar için güçlü bir teşviktir” dedi. Guteres devamla da “ Kıbrıslıların ve bölgedeki tüm ilgili çevrelerin yararına daha derin işbirlikleri yaratılması gerektiği” görüşünü savundu. Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtürk liderlerin daha önce birleşik bir Kıbrıs’ta doğal kaynakların gelecekteki federal hükümetin yetkisi altında olması konusunda anlaştıklarını hatırladığını belirterek tarafların tümünün gerginliklerin giderilmesi için her tür olası çalışmayı ortaya koymanın bir zorunluluk olmaya devam ettiğinin altını çizdi.

HARAVGİ gazetesinin de bugünkü ana haberi “Acil bölümü çöküyor” başlığı altında Lefkoşa Genel hastahanesinin durumu. Gazeteye göre Lefkoşa Genel Hastahanesi’nin verdiği görünüm trajik de olmanın ötesinde. Sorunları bilmesine rağmen önlem almayan Sağlık Bakanı’nın bu konudaki sorumluluğu çok büyük. Sorunun bugünün sorunu değil ve doktorların istifaları ile geçen sonbaharda gündeme geldi ancak çözüm için herhangi bir adım atılmadı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres altı aylık Barış Gücü raporunda Barış Gücü’nün faaliyetleri ve toplumlara yardımlar yoluyla Kıbrıs sorunun çözüm sürecinde başarılı olunmasına katkı sağlayacak koşulların yaratılmasına, diğer şeylerin yanı sıra güven yaratacak girişimlere destek vererek yardımcı olmaya devam edeceğini belirtti. Genel Sekreterin Güvenlik Konseyi üyelerine sunduğu raporunda Konsey’in talebi temelinde Kıbrıs sorununun çözümüyle ilgili geçi,ş planlarını koruduğunu ifade etti. Ancak taraflar arasında yeni gelişmeler yaşanmadığından bu planların daha da ileri götürülemediğine dikkat çekti. Guteres raporunda Krans Montana sonraki döneme de atıfta bulundu ve Kran Montana'da Kıbrıs Konferansı'nın 7 Temmuz'da sonuçlandırılmasının ardından ve 28 Eylül'de sunduğu iyi niyet raporu sonrasında kapsamlı bir çözüm bulunması amacıyla anlamlı bir süreç için şartların olgunlaşıp olgunlaşamayacağını ve ne zaman olgunlaşacağını belirlemeleri için tarafların düşünce döneminde olmaya devam ettiklerini belirtti.

ALİTİA gazetesinin de bugünkü ana haberi Kıbrıs’ta inşa edilecek kumarhane. Gazeteye göre Limasol’da 2021 yılında çalışmaya başlayacak Avrupa sayfiye kumarhanesi Kıbrıs ekonomisine, turizmine ve iş yaşamına akla hayale sığmayan ve emsalsiz katkı yapacak. İntegrated Casino Resort Cyprus ortaklığının dün Cumhurbaşkanlığında gerçekleştirdiği sunumda ortaya koyduğu veriler temelinde bu yatırım 550 milyon euroluk olacak. Yatırımın tamamlanmasıyla yıllık bazda adaya ek 300 bin turist çekecek. Doğrudan ve dolaylı 6.500 istihdam alanı açacak. İnşasında 4.000 kişi çalışacak. Tamamlanmasıyla çalışan sayısı 2.500 olacak. Üç yıl içerisinde ekonomiye toplamında 695 milyon euro katkı sağlayacak. İşleyişe geçmesinin ikinci yılında Kıbrıs ekonomisine 700 milyon yani Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’nın %4 büyüklüğünde bir katkı sağlaması bekleniyor. İşleyişinden iki yıl sonra ise ekonomiye katkısı yıllık 425 milyon olması öngörülüyor. Kumarhanede 136 masa ve 1.200 makine olacak. Kumarhaneyle birlikte 500 odalık 5 yıldızlı otel de çalışacak. Söz konusu otelde 11 restoran olacak. 9.600 metre karelik bir de kongre salonu bulunacak.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Yorgos Lillikas adaylıktan çekilmesi yönünde kendisine para ve makam teklif eden adayın seçim bürosunu önce doğrudan açıklamaktan kaçınmıştı. Ancak süreçte söz konusu büroyla ilgili daha detay bilgiler vermeye başladı. Son olarak da Yurttaşlar İttifakı başkanının temsilcisi söz konusu teklifi yapanın Nikolas Papadopulos’un temsilcisi olduğunu açıkladı. Elde edilen bilgilere göre 27 Aralık Çarşamba günü Papadopulos’un seçim bürosundan üst düzey bir yetkili Lillikas’a Papadopulos’un seçilmesi durumunda seçim sonrası hükümet oluşumunda kendisini hep düşündükleri mesajı verdi. Merkez siyasi alandaki partiler arasında geçen yaz varılan siyasi anlaşma ile bakanlık dağılımlarının geçerliliğini koruduğunu söyledi. Bu noktada birinci turda mücadelenin göğüs göğüse olacağı için Lillikas’a desteğine ihtiyaç duyduklarını ifade etti. Bu arada adı Lillikas ile temaslarda geçen EDEK Başkanı Şizopulos bunu yalanladı. Şizopulos kendisinin Papadopulos dışında herhangi bir cumhurbaşkanı adayı ile görüşmediğini açıkladı. Bu arada bu süreçte makam teklifi yanı sıra Lillikas’a para teklifinin yapılıp yapılmadı net değil.

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 13:30

Son Haberler

17 Nisan
Larnaka Belediye Başkanı: Larnaka kazasının Kıbrıs’ın çöplüğü değil.
16:58
Koronavirüse karşı nüfusun aşılanma çabaları, yoğun bir şekilde devam ediyor.
16:55
Ombdusman: Sosyal hizmetler ve polis, 15 yaşındaki Stilyanos’un ölümüyle ilgili cezai ihmail ana faktörleri
15:41
Sağlık Bakanlığı’nın aşılama programı hızlanırken, Kıbrıs’a ulaşan aşı miktarları da aşamalı olarak artıyor.
14:55
Çavuşoğlu, Kıbrıs’ta egemen eşitliğe dayalı iki devletli çözümü yeniden dile getirdi.
14:53
Günden güne sağlık sistemi üzerinde bulunan baskı artıyor.
14:52
Sendikal ve sosyal örgütler erken emekliliğe %12 ceza kesintisi için Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda eylem yaptı.
14:49
Hristodulidis, Dışişleri Bakanları arasında yapılan 4lü görüşmenin sonuçları konusunda memnuniyet ifade etti.
14:46
16 Nisan
Anastasiadis: İki devletin Kıbrıs sorunu çözümünde yeri yok
15:47
Vatandaşlığa geçiş konusunu araştıran soruşturma komitesi ön görüşlerini Başsavcıya sundu
15:46
basın özetleri 16.04.21
13:47
basın özetleri 14.04.21
13:13
Tüm haberler

Video on Demand