21/9/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi polise ağır olası suç eylemlerinin engellenmesi uğraşısında telefon görüşmelerini dinleme olasılığı verilmesini öngören yasa tasarısının Meclis'e sunulmuş olunması. Gazeteye göre Adalet bakanı uzun süren müzakereleri sonrası çok tartışılan görüşmelerin ve telefon konuşmalarının dinlenmesine yol açacak olan yasa tasarını dün Meclis'e sunmuş olması. Polisin telefonları dinleme hakkı ancak mahkeme kararı sonrası olacak ve bu da Kıbrıs Cumhuriyeti'nin güvenliği, cinayet gibi ciddi suçların engellenmesi yada soruşturulması durumunda gündeme gelecek. Dinlemeyi sadece görevlendirilmiş ve yetkili polis yapabilecek. yasa tasarısında karar alma süreçleri de netleştirildi. Kişinin özeline ilişkin bilgilere ulaşmak için mahkemeye başvuruyu Polis komutanının yazılı talebi sonrası Başsavcı yapacak.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis'in Filelefetros'a verdiği bilgiye göre Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis yarın Birleşmiş Milletler Genel Sekreteriyle gerçekleştireceği görüşmede "çözümü " ve Türk tarafının Guteres çerçevesini kabul edip etmediğini netleştirmesini isteyecek. Hristodulidis açıklamaları sırasında Nikos Kocas'ın açıklaması sonrası büyük gürültü kopartılan " Guteres belgesi" ile "Guteres çerçevesi" tamamı ile farklı olgular. Hristodulidis, Cumhurbaşkanı'nın Genel sekreter ile yarın yapacağı görüşmeyle ilgili olarak da " İlk olarak Genel Sekreter'den Erdoğan ile görüşmesi ve özellikle de arzuladığı hedef hakkında neler söyleyeceğini dinlemek istiyoruz. Türk tarafının Birleşmiş Milletler kararları çerçevesini, hedeflenen (iki toplumlu iki bölgeli federasyon) çözümünü kabul edip etmediğinin netleştirilmesini istiyoruz. Yani çözümün şeklinin teyitini istiyoruz." dedi. Sözcü ikinci olarak da Türk ve Kıbrıslıtürk liderden Guteres çerçevesini kabul ettiklerine yönelik herhangi bir açıklama olmadığından Guteres çerçevesini kabul edip etmediğini bilmek istediklerini ifade etti. Nikos hristodulidis üçüncü olarak da yeni bir başarısızlık lüksü olmadığından yeni bir sürecin başlayacak olması durumunda bunun iyi ve doğru hazırlanmasından yana olduklarını belirtti. Başlarken çözüme mümkün oldupunca çok yakın olunması gereğine vurgu yaptı. "Gidip de başarısız olmayalım, çünkü yine başarısız kalırsak o zaman biter. Sonuç olarak Cumhurbaşkanı, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nden ve Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesinden ön çalışma yapmalarını ve bir perspektif görmeleri halinde görüşmelerin yeniden başlatılmasını isteyecek" dedi.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Baf-Polis yolunun Sayıştay başkanında bloke edilmesi. Gazeteye göre Hükümet bir kez daha Sayıştay Başkanı tarafından çıldırtıldı. Cumhurbaşaknı Anastasiadis'in açıklamasını yaptığı Baf-poli Hırsofu yolununun iyileştirilmesi çalışması konusunda Sayıştay Başkanı Odisseas Mihayilidis ile Hükümet bir kez daha büyük bir rekabet içerisinde. Sayıştay Başkanı söz konusu yol için ayrılan fonun 2018 bütçesinden çıkartılmasını istedi ve bu çalışamın sürdürülebilirliğine vurgu yaptı. Bunu yaparken de Kamu ekonomisi sorumluluğu yassına atıfta bulundu ve bu yönde adım atılması durumunda Bakanlar Kurulu'nun yasadışı iş yapacağı konusunda Maliye Bakanı Haris Yeorgiyadis'i uyardı. Bakanlar Kurulu ise Sayıştay Başkanı'nın bu tavrına tepki gösterdi ve hem söz konusu yasa hem de anayasa konusunda kendisiyle yazışmalarda bulundu. Bakanlar Kurulu, bu konunun Sayıştay Başkanı'nın yetkisi dışında olduğu görüşünde.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Çözümün uygulanması konusunda Antonio Guteres2in son yemekte masaya getirdiği gayri resmi belgeyle ilgili siyasi güçler arasındaki kavga dün de devam etti. Hükümet, AKEL'e yanıt verirken söz konusu belgenin garantilerin kaldırılması konusuyla bağlantısı olmadığı görüşünü koydu. Hükümet Sözcü Vekili Viktoras papadopulos da AKEL'in ulusal davaya nasıl yansıyacağına bakmaksızın seçim amaçlı tavırlar ortaya koyduğunu söyledi. Bu arada Papadopulos, Antonio Guteres'in söz konusu belgenin garantilerin kalkması ile bağı olmadığı izahı yaptığını söyledi. Papadopulos son geceki yemekte yaşananlara değinirken Cumhurbaşkanının söz konusu belgeyi destek grubuna gönderdiğini ve görüşlerini istediğini de ifade etti. Türkiye'nin belgeyi tartışmayı reddettiğine dikkat çekti. Bu arada AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu Cumhurbaşkanının garantilerin kaldırılmasını ilgilendiren bu belgenin tartışılmasında neden ısrar etmediği sorusunu sordu. Cumhurbaşkanının o gece gergin bir ortam vardı gerekçesinin tüm olanakları kullanmadığını gösterdiğine de vurgu yaptı. Stefanu aynı açıklamasında siyasi güçlerin bu belgenin içeriği konusunda neden bilgilendirilmediklerini de sordu.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorununda müzakerelerin yeniden başlaması için Amerikalıların harekete geçiyor olması. Gazeteye göre Amerika Birleşik Devletleri, Kıbrıs sorununda müzakerelerin Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri çerçevesinde yeniden başlamasına yardıma hazır. Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Jonathan Koen Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis ile gerçekleştirdiği görüşmede bu yönde güvence verdi. Amerikalı yetkili ülkesinin Kıbrıs sorununa Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri çerçevesinde çözüm bulunması taahhüdü olduğunu ifade etti. Koen'in önümüzdeki günlerde Atina ve Ankara'yı ziyaret etmesi de bekleniyor. Bu arada Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Dışişleri Bakanı Kasulidis ve Hükümet Sözcüsü Hristodulidis'in New-York'taki temasları sonuç vermeye ve Kıbrıs sorununu yabancı ülke liderlerinin ilgi merkezine sokmaya başladı. Koen müzakerelerin yeniden başlamasına yardıma hazır olduklarını ifade ederken Sali günü Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile görüşen Britanya başbakanı Terez Mey de çözüm için uğraşılarından devamından ve görüşmelerde sağlanan müktesebatın korunmasından yana tavır aldı. Mey, bugüne kadar görüşmelerde önemli ilerlemeler sağlandığına da dikkat çekti. Moskova da Kıbrıs'ın yeniden birleşmesinden yana tavır açıkladı. Rusya dışişleri bakanlığı Kıbrıs sorununa Birleşmiş Milletler kararları temelinde ve Kıbrıs halkının çıkarlarına bütünsel, yaşayabilir ve adil bir çözüm konusunda var olan bağlılığını teyit eden bir açıklama yaptı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Uçak alanında görevli polisin işgal bölgesindeki otellerde konaklamak amacıyla Larnaka'ya gelen 51 yabancı uyrukluya adaya giriş izni vermemesi sorun yarattı. Bu yabancı uyruklulardan 32'sinin İsrailli olması nedeniyle İsrail'in Lefkoşa büyükelçiliği sürece müdahalede bulundu. Söz konusu turistlerin gecelemek istedikleri otelin yasal sahibinin Kıbrıslırum olması sorunun ana nedeni oldu. İşgal bölgesinde Kıbrıslırumlara ait otellerde konaklamak amacıyla yasal yollardan Kıbrıs'a gelen turistlere adaya giriş izni verilmememsi için İçişleri Bakanlığının genelgesi var. Yaşanan son olay sonrası bu genelge içişleri bakanlığının çekmecesine geri kondu. Genelde şimdi tekrardan diğer ilgili bakanlıklarla ele alınacak ve bir karara varılacak.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi " Cumhurbaşkanı gerginliğe dayanamadı" başlığı altında Kıbrıs sorununda Krans son gece masaya getirilen Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri belgesi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrıs'ta gençler arasında işsizlik yüksek. 15-24 yaş grubunda işsizlerin oranı %25.3. Bu oran bir yıl önce de %26i7'ydi, yani büyük bir fark yok. Devlet İstatistik Dairesi verilerine göre her dört gençten biri işsiz durumda. Genelde ise işsizlik oranı %10,6. Bu da 44.965 kişinin işsiz olduğu anlamına geliyor. İşsizlik süresi açısından bakıldığında ise uzun süreli işsizlerin oranı yüksek. Toplam işsizlerin %35,8'i altı aydan az bir süredir işsiz. 6 -12 ay arası işsizlerin oranı %18. bir yıldan fazladır işsiz olanlar ise %46,2 oranında. bu arada kısmi çalışanların oranında küçük de olsa bir düşüş yaşandı. %14,1 olan kısmi çalışanların oranı %12,8'e geriledi. İstatistik Dairesi'nin iş Gücü Araştırma verilerine göre 2017 yılının ikinci çeyreğinde iş gücü 424.807 oldu. Nüfusun %61,42ü iş gücüne katılıyor. Erkeklerin iş gücüne katılım oranı %66,6. Bu oran kadınlarda ise %56,7. İstihdam edilenlerin sayısı ise 379.842. istihdam oranı %54,9.Bu oran erkeklerde %59,9 ve kadınlarda ise%50,4.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:29

Son Haberler

19 Haziran
Nisu köyünde yaşanan trafik kazasında 22 yaşındaki Rafail Grigoriu hayatını kaybetti.
13:46
Pfizer veya AstraZeneca aşılarının bir dozu, hastaneye yatma riskini %75 oranında azaltıyor.
13:22
Karayannis: Bulaş vakalarının gelmemesi için ülkeye giriş noktalarında sıkı denetim yapılması zorunlu
13:21
Yunanistan: Glika Nera bölgesinde yaşanan korkunç cinayetin ardından şok edici gelişmeler yaşanıyor.
13:19
Ortak zemin bulunamazsa Lute, Kıbrıs sorunuyla ilgili yeni bir zirve önermeyecek.
10:13
Toplum içindeki koronavirüs bulaşı düşük seviyelerde kalmaya devam ediyor.
10:11
18 Haziran
Sağlık Bakanı halkı aşı olmaya davet etti
13:49
Cumhurbaşkanı omurgasından küçük bir ameliyat geçirdi
13:48
Lefkoşa kritik Avrupa Birliği zirvesi öncesi yoğun diplomatik çalışmalar yürütüyor
13:47
Stefanou: Cumhurbaşkanı içerik değil imajla lgileniyor
13:46
Yorgiyadis: Her bakan ihtiyaç olduğu sürece görev yapar
13:44
Sağlık Bakanı Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e Sağlık Bakanlığı görevinden ayrılma niyetini dile getirdi
13:43
Tüm haberler

Video on Demand