Anastasiadis ve Kocas Kıbrıs sorunu ve ikili ilişkileri görüştü

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas Lefkoşa ile Atina’nın Kıbrıs sorununda ortak çizgi izlediklerinin güvencesini verdiler.

Birleşmiş Milletler Genel Kurul çalışmaları çerçevesinde New-York’ta gerçekleştirdikleri görüşme sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Anastasiadis Yunanistan Dışişleri Bakanı Kocas ile işbirliklerinin sorunsuz ve mükemmel olduğunu söyledi. Var olan yanlış anlamaların aşılıp aşılmadığı sorusuna yanıt verirken de şaka yollu yanlış anlamaları gazetecilerin yarattığını belirtti. Kocas ise Helenizmin her zaman birlikte mücadele etmesi gereğine dikkat çekti çünkü istediklerini ve arzuladıklarını ancak böyle alabileceğini ifade etti. Bu arada Cumhurbaşkanı Anastasiadis görüşme sırasında Krans Montana’nın Türk uzlaşmazlığı sonucu ortaya çıkan üzüntü verici sonuçlarını değerlendirdiklerini de dile getirdi. Bunun yanı sıra Genel Sekreterin parametrelerini dikkate alarak Birleşmiş Milletler kararları çerçevesinde bir çözüme ulaşmak için Kıbrıs sorununda bundan sonrasını ve takınılacak ortak tavrı ele aldıklarını duyurdu.
Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile görüşmesi sonrası yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanına Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guteres ile gerçekleştirdiği görüşme hakkında bilgi verdiğini söyledi. Genel Sekreterin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin emrine amade olduğunu ve uluslararası hukuk ve Birleşmiş Milletler ilkeleri çerçevesinde olması gereken Kıbrıs sorununun çözümünü ve Kıbrıs halkını desteklemek istediğini belirtti. Nikos Kocas, Guteres ve uluslararası güçlerin Kıbrıs’ın üçüncü ülkelerin garantilerine ve müdahale haklarına dayanamayacağını anlamış olduklarına da dikkat çekti. Bunun da Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile belirledikleri ve Krans Montana’da başardıkları bir kazanım olduğunun altını çizdi.

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:03

Son Haberler

24 Haziran
Yunanistan'da şırı kalabalık olmayan dış mekanlarda koruyucu maske kullanma zorunluluğu kaldırıldı
10:11
Anastasiadis'in eksikliğinde Bakanlar Kurulu toplantısına Meclis Başkanı Annita Dimitriou başkanlık edecek
10:10
Avrupa Konseyi'nin niyeti Doğu Akdeniz'deki gerilimi azaltılmasını memnuniyetle karşılamak
10:09
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Brüksel'de
10:08
Dün 167 yeni vaka kaydedildi
10:07
23 Haziran
Türk sahil güvenlik gemisi Kıbrıslı balıkçı teknesini taciz etti!
14:21
Sağlık Bakanlığı dün kaydedilen vakalar konusunda endişeli
14:19
Siyasi partiler hükümet değişikliklerini değerlendirdi
14:18
Kousios: Geniş kabul gören hükümetin kurulmamasından Cumhurbaşkanı sorumlu değil
14:16
çevre 23.06.21
13:32
basın özetleri 23.06.21
13:31
ABD Dış İlişkiler Senatosu ABD ile Yunanistan arasındaki savunma işbirliği tasarısını onayladı
08:25
Tüm haberler

Video on Demand