Anastasiadis ve Kocas Kıbrıs sorunu ve ikili ilişkileri görüştü

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas Lefkoşa ile Atina’nın Kıbrıs sorununda ortak çizgi izlediklerinin güvencesini verdiler.

Birleşmiş Milletler Genel Kurul çalışmaları çerçevesinde New-York’ta gerçekleştirdikleri görüşme sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Anastasiadis Yunanistan Dışişleri Bakanı Kocas ile işbirliklerinin sorunsuz ve mükemmel olduğunu söyledi. Var olan yanlış anlamaların aşılıp aşılmadığı sorusuna yanıt verirken de şaka yollu yanlış anlamaları gazetecilerin yarattığını belirtti. Kocas ise Helenizmin her zaman birlikte mücadele etmesi gereğine dikkat çekti çünkü istediklerini ve arzuladıklarını ancak böyle alabileceğini ifade etti. Bu arada Cumhurbaşkanı Anastasiadis görüşme sırasında Krans Montana’nın Türk uzlaşmazlığı sonucu ortaya çıkan üzüntü verici sonuçlarını değerlendirdiklerini de dile getirdi. Bunun yanı sıra Genel Sekreterin parametrelerini dikkate alarak Birleşmiş Milletler kararları çerçevesinde bir çözüme ulaşmak için Kıbrıs sorununda bundan sonrasını ve takınılacak ortak tavrı ele aldıklarını duyurdu.
Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile görüşmesi sonrası yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanına Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guteres ile gerçekleştirdiği görüşme hakkında bilgi verdiğini söyledi. Genel Sekreterin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin emrine amade olduğunu ve uluslararası hukuk ve Birleşmiş Milletler ilkeleri çerçevesinde olması gereken Kıbrıs sorununun çözümünü ve Kıbrıs halkını desteklemek istediğini belirtti. Nikos Kocas, Guteres ve uluslararası güçlerin Kıbrıs’ın üçüncü ülkelerin garantilerine ve müdahale haklarına dayanamayacağını anlamış olduklarına da dikkat çekti. Bunun da Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile belirledikleri ve Krans Montana’da başardıkları bir kazanım olduğunun altını çizdi.

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:03

Son Haberler

05 Ekim
Polis, Latsia ve Strovolos bölgesindeki sağanak yağışlar nedeniyle sürücülere özel dikkatli olmaları için çağrı yaptı.
15:59
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Kusios: Hükümet emeklilik sistemini yeniden tasarlama yolunda ilerliyor.
15:54
Dışişleri Bakanlığı temsilcisi : Tatar'ın açıklamaları endişe ve soru işaretlerine yol açıyor.
14:19
Christine Lagarde: Kıbrıs'taki enflasyonun %9 ve bu rakam Euro bölgesi ortalamasının biraz altında.
14:17
Anastasiadis: BM'in iklimle ilgili 9. Bakanlar zirvesi, sürdürülebilir çevresel kalkınma için son derece önemli.
13:45
ABD hükümeti: Putin'in uyarılarına rağmen, Rusya'nın nükleer silah kullanmaya hazırlandığına dair belirti yok.
13:43
Basın Özetleri 05.10.2022
13:03
ABD, Kuzey Kore'nin balistik füze fırlatmasına yanıt olarak, Güney Kore ile birlikte dört füze ateşledi.
13:02
Avrupa Birliği, Rusya'ya karşı yeni yaptırımlar uygulamaya devam ediyor.
12:12
04 Ekim
Yunanistan Başbakanı: "Sınırlarımız gri değil açık mavidir"
16:42
Türkiye Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın Türkiye-Libya anlaşmasına dair açıklamaları, hiçbir anlam ve değer taşımıyor.
16:40
Avrupa Komisyonu'ndan iki üst düzey yetkili, enerji fiyatlarındaki krizle başa çıkmak için, ortak borçlanmaya çağırdı
16:27
Tüm haberler

Video on Demand