Anastasiadis ve Kocas Kıbrıs sorunu ve ikili ilişkileri görüştü

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas Lefkoşa ile Atina’nın Kıbrıs sorununda ortak çizgi izlediklerinin güvencesini verdiler.

Birleşmiş Milletler Genel Kurul çalışmaları çerçevesinde New-York’ta gerçekleştirdikleri görüşme sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Anastasiadis Yunanistan Dışişleri Bakanı Kocas ile işbirliklerinin sorunsuz ve mükemmel olduğunu söyledi. Var olan yanlış anlamaların aşılıp aşılmadığı sorusuna yanıt verirken de şaka yollu yanlış anlamaları gazetecilerin yarattığını belirtti. Kocas ise Helenizmin her zaman birlikte mücadele etmesi gereğine dikkat çekti çünkü istediklerini ve arzuladıklarını ancak böyle alabileceğini ifade etti. Bu arada Cumhurbaşkanı Anastasiadis görüşme sırasında Krans Montana’nın Türk uzlaşmazlığı sonucu ortaya çıkan üzüntü verici sonuçlarını değerlendirdiklerini de dile getirdi. Bunun yanı sıra Genel Sekreterin parametrelerini dikkate alarak Birleşmiş Milletler kararları çerçevesinde bir çözüme ulaşmak için Kıbrıs sorununda bundan sonrasını ve takınılacak ortak tavrı ele aldıklarını duyurdu.
Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile görüşmesi sonrası yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanına Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guteres ile gerçekleştirdiği görüşme hakkında bilgi verdiğini söyledi. Genel Sekreterin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin emrine amade olduğunu ve uluslararası hukuk ve Birleşmiş Milletler ilkeleri çerçevesinde olması gereken Kıbrıs sorununun çözümünü ve Kıbrıs halkını desteklemek istediğini belirtti. Nikos Kocas, Guteres ve uluslararası güçlerin Kıbrıs’ın üçüncü ülkelerin garantilerine ve müdahale haklarına dayanamayacağını anlamış olduklarına da dikkat çekti. Bunun da Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile belirledikleri ve Krans Montana’da başardıkları bir kazanım olduğunun altını çizdi.

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:03

Son Haberler

17 Haziran
Biden ve Putin büyükelçilerin dönüşü üzerinde anlaşmaya vardı.
09:09
Mecliste yer alan siyasi parti liderleri bir araya geliyor
09:09
Dün 68 yeni vaka kaydedildi
09:08
16 Haziran
Dışişleri Bakanı: Zirve toplantısı, Avrupa Birliği-Türkiye ilişkileri açısından kritik derecede önemli
14:08
Hükümet Sözcüsü: Cumhurbaşkanı hükümet değişikliğine normal bir şekilde devam edecek
14:06
Cumhurbaşkanı, Kamu Hizmetiyle ilgili reform yasasının onaylanmamasından dolayı meclisi eleştirdi.
14:03
Bugün Joe Biden ve Vladimir Putin arasında Cenevre’de görüşme yapılıyor.
13:57
basın özetleri 16.06.21
13:39
15 Haziran
Basın Özetleri 15.06.2021
14:21
DIPA da hükümete katılma önerisine olumsuz cevap verdi
13:37
DIKO'nun Hükümete katılıma yanıtı olumsuz oldu
13:36
Hristodoulidis ve Dendias telefon görüşmesi gerçekleştirdi
13:35
Tüm haberler

Video on Demand