20/9/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler Gazeteye göre Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guteres'in raporunu bekleme sürecinde Lefkoşa çok yönlü diplomatik bir hareketlenme içerisinde. Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis dün New-York'ta bir dizi görüşme gerçekleştirdi ve müzakere masasına derhal dönme ve Kıbrıs sorununa çözüm bulunması iradesini anlattı. Cumhurbaşkanı temasları çerçevesinde Güvenlik Konseyi'ndeki Rusya ve Çin gibi geleneksel dostlarının desteğini sağlamayı başardı. Cumhurbaşkanı'nın özellikle de Rusya Dışişleri Bakanı ile görüşmesi başarılı olarak nitelendirildi. Rus tarafı adanın yeniden birleşmesini öngören çözüme yıllara dayalı desteğini bir kez daha ortaya koydu. Görüşme sırasında Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrof Cumhurbaşkanına Moskova'yı ziyaret etmesi davetinde bulundu ve Cumhurbaşkanı da bu daveti kabul etti. Cumhurbaşkanı, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile görüşmesinde ise diğer konuların yanı sıra enerji konusunu da ele aldı. Cumhurbaşkanı New-York'ta Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas ile de görüşme fırsatı buldu. İkili görüşme sonrası yaptıkları açıklamada Lefkoşa ve Atina arasında gıpta edilecek işbirliğine vurgu yaptılar. Nikos Kocas'ın Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin gayri resmi belgesine atfıyla yaratılan konuda da sorumluluğu yanlış yorumlarda bulunan gazeteciler verdiler. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas Kıbrıs sorununa bulunacak çözümün uluslararası hukuk ve Birleşmiş Milletler ilkeleri çerçevesinde olması gerektiğini söyledi. Guteres ve uluslararası güçlerin Kıbrıs’ın üçüncü ülkelerin garantilerine ve müdahale haklarına dayanamayacağını anlamış olduklarına da dikkat çekti. Bunun da Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile belirledikleri ve Krans Montana’da başardıkları bir kazanım olduğunun altını çizdi. Bu arada Mustafa Akıncı da dün New-York'a gitti. Akıncı gidişi öncesi yaptığı açıklamada Kıbrıs sorununda Genel Sekreterden herhangi bir girişim beklemediğini söyledi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas'ın atfıyla gündeme gelen Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin gayri resmi belgesi altı başlık altında çözümün uygulanmasına yönelik. Sigma'nın açıkladığı belgede Genel sekreterin önerileri şöyle: 1- Barış Gücü'nün yenilenmiş görev koşullarıyla Birleşmiş Milletler'in zeminde denetimi. 2-Bugünkü garantörlerin de katılımıyla tarafların Danışma Konseyi oluşturulması. bu kurum yürütme kurumu olmayacak ve buna federal hükümetten 2, federe devletlerden birer, garantör ülkelerden birer kişi katılacak ve başkanlığını Birleşmiş Milletler Genel sekreteri temsilcisi yürütecek. 3- Çözümün doğru ve kesintisiz bir biçimde uygulanması için danışmalarda bulunacak Önemli Şahsiyetler Grubu oluşturulacak. 4-Birleşmiş Milletlerin hazırlayacağı rapor temelinde Genel Sekreterin uygulamayı tarafsız izlemesi. 5- Çözümün uygulanmasıyla ilgili konularda garantör güçler gözlemci olmak üzere Güvenlik Konseyi'nin toplanma hakkı.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi "Kocas alt-üst etti" başlığı altında Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas'ın çözümün uygulanmasıyla ilgili Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin gayri resmi belgesine atfı ve Guteres çerçevesini önemli bir müktesebat olarak nitelendirmesi Krans Montana'da yaşananları yeniden gündeme getirdi. Guteres çerçevesinin tamamlayıcı olan belge çözümün uygulanmasının denetimi açısından Türkiye ile var olan görüş ayrılığına rağmen önemli bir başlangıç olarak görüldü. Türkiye uygulama sözleşmesinde ısrar etti. Kıbrısrum tarafı ise süreci denetleyecek mekanizmadan yana tavır aldı. Kıbrısrum tarafının sözleşmeye karşı çıkmasının temel nedeni bunda garantörlük sözleşmesinde yer alan taraflara atıfta bulunulacak ve böylece Türkiye'yi kendi kendisini denetleyecek güç durumuna getirecek olması oldu. Kıbrısrum tarafına göre böylesi bir durum da garantörlerin kendi kendilerini denetleyemeyeceklerini öngören Guteres çerçevesine ters olacaktı. Britanya ise Krans Montana'da Uygulama Sözleşmesinin genel mekanizmasının bir parçası olacağını söyleyerek tarafların bu iki farklı yaklaşımını bağlayacak bir yaklaşım ortaya koydu. Kıbrısrum tarafı ise Britanya'nın söz konusu tavrını dengeleri koruma uğraşısı olarak niteledi. Kıbrısrum tarafının bugüne kadarki anlatımında Guteres yeni bir güvenlik çerçevesi oluşturmaya çalıştı. Mevlüt Öavuşoğlu tek yanlı müdahale hakkının kaldırılmasına karşı çıktı. Bu arada Kocas'ın söz konusu açıklaması seçim kampanyasında da yeni bir karşıtlığı beraberinde getirdi. DİSİ Başkanı Averof Neofitu, Kocas'ın açıklamasına destek belirtti. Diğer partiler ise her biri kendi yaklaşımı temelinde tepki gösterdi. Anastasiadis'in söz konusu belgeye atıfta bulunmadığı görüşü de ifade edildi.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Krans Montana'da yaşananlarla ilgili devam eden tartışmalar. Gazeteye göre Krans Montana sonrası Birleşmiş Milletler Genel Sekteteri'nin liderlerle görüşmesine birkaç gün kala Montana'da son gece masaya konduğu belirtilen gayri resmi bir belgenin varlığı haberi iç cephede yeni bir karşıtlık ve çatışma yarattı. Bazı partiler söz konusu belgeyle ve içeriğiyle ilgili herhangi bir bilgi sahibi olmadıklarını belirtirken bazıları varlığını bildiklerini ancak söz konusu belgenin kendilerine verilmediğini açıkladılar. Bazıları ise söz konusu belgenin hiç tartışılmadığına dikkat çektiler. Cumhurbaşkanı Anastasiadis de verildiği andaki gerginlik nedeniyle görüşmelerde hiç tartışılmayan gayri resmi bir belge nitelemesinde bulundu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Maliye Bakanı Haris Yeorgiyadis Britanya'da yayınlanan "Guardian" gazetesinin Kıbrıs'ın Rusya ve Ukraynalılara Avrupa Birliği vatandaşlığı "sattığı" haberini değerlendirirken yazılanları abartılı olarak niteledi. Bakan "Kıbrıs'ta yatırımcılara vatandaşlık verilmesi konusunda abartılı şeyler yazılıyor ve söyleniyor" dedi. Yeorgiyadis verilen vatandaşlıkların çok düşük sayıda olduğunu belirtti. Vatandaşlıkların Bakanlar Kurulu'nun denetiminde bir yatırım planı çerçevesinde verildiğine de dikkat çekti. Kıbrıs ile gerçek ilişki kuranlara vatandaşlık verildiğini söylerken bunun için konut alımı ve gerçek yatırım yapılmasının koşul olduğunu ifade etti. Kıbrıs'ta belli bir süre kalma zorunluluğu olduğunu, bir dizi denetimin yapıldığını, yapılan yatırımın kaynağının araştırıldığını dile getirdi. Bu arada Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Fidias Pilidis söz konusu yayınların rekabet nedeniyle yazıldığı görüşünü savundu.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre Nikos Kocas'ın Krans Montana'da masaya konan çözümün uygulanmasıyla ilgili bir belgenin Kıbrıs tarafınca tartışılmadığını söylemesi siyasi alanda yeni bir tartışma başlattı. Cumhurbaşkanı Anastasiadis belgeyi gayri resmi olarak niteleyerek önemini aşağı çekmeye çalıştı. AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu, Cumhurbaşkanı'nın hiçbir aşamada böylesi bir belgenin varlığı konusunda Ulusal Konseye bilgi verme gereksinimi hissetmediğini söyledi. Kipriyanu, "Kıbrısrum tarafı bu fırsatı değerlendirerek konuyu tartışması ve Türkiye'yi zorda bırakması gerektirdi" görüşünü de savundu. Kipriyanu bu arada Cumhurbaşkanı'na bir mektup gönderip konuyla ilgili Ulusal Konsey'e bilgi vermesini isteyeceğini de duyurdu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas'a Pazartesi akşamı Türk mevkidaşının kendisini gelecek ay Ankara'ya davet ettiği haberi iletildi. Kocas da bu daveti kabul etti ve 24 Ekim'de Ankara'da olacak ve elde edilen bilgilere göre Kıbrıs sorunu ve Yunan-Türk ilişkilerini olumsuz olarak etkileyen bir dizi konuyu görüşecek. Yunan tarafı garantiler ve güvenlik gibi konuları ele almak için uzun bir süreden beridir bu görüşmeyi arzuluyordu ancak Türk tarafı kaçınıyordu.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:29

Son Haberler

28 Eylül
basın özetleri 28.09.22
15:24
Kasulidis: Yunanistan ve Türkiye arasında çatışma olasılığı, en uzak olası senaryo ancak göz ardı edilmemesi gerek
15:00
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu bugün Ege ve Kıbrıs sorunundaki gelişmeler gündemiyle toplantı yapıyor.
14:40
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü’nün açıklamaları Sayıştay’ın sert tepkisine neden oldu.
14:38
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü: Havaalanlarının yönetimiyle ilgili sözleşmenin yenilenmesi prosedürü yasal ve şeffaftı.
14:34
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: Rusya'nın nükleer silah kullanması kabul edilemez
14:31
Britanya'nın Kıbrıs sorununu Birleşmiş Milletler himayesinde çözme çabalarına olan bağlılığı devam ediyor.
14:22
Amerika hükümetinden Ukrayna’ya yönelik 1 milyar dolar değerinde yeni yardım paketi
14:18
Baltık Denizi'ndeki Nord Stream doğalgaz boru sisteminin 3 denizaltı hattı büyük hasar gördü.
14:16
Rus yanlısı ayrılıkçılar referandumların sonucunda Rusya'ya katılım lehinde çok büyük yüzdelikler açıkladı.
14:14
27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Petridis: Şu anda havaalanı yönetim anlaşmasının uzatılmaması gerekiyor
13:50
Tüm haberler

Video on Demand