Guteres'in gayri resmi belgesi yeni bir tartışma başlattı

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas'ın atıfta bulunduğu BM Genel Sekreterinin gayri resmi belgesi Lefkoşa'da yeni bir tartışma başlattı.


AVEROF NEOFİTU
DİSİ Başkanı Averof Neofitu Guteres'in gayri resmi belgesine Ulusal Konsey'de atıfta bulunulduğunu söyledi. Neofitu garantilerin ve müdahale hakkının örtülü bir biçimde devamını kabul etmenin söz konusu olmadığını not etti. DİSİ başkanı düzenlediği basın toplantısında garantilerin kamufle edilmiş bir biçimde devamını müktesebata dönüştürmeyi istediğini söylemenin Yunanistan Dışişleri Bakanı'na küfür anlamına geldiğini de ifade etti. bu arada Kıbrısrum tarafının Birleşmiş Milletler örgütü parametreleri çerçevesinde diyaloga oturmaya hazır olduğuna da vurgu yaptı.

ANDROS
AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin yeni bir belgesi olduğunu öğrenmenin kendileri için büyük bir sürpriz olduğunu söyledi. kurumumuza açıklamalarda bulunan Kipriyanu bu belgeyle ilgili Ulusal Konsey'de atıfta bulunulduğunu hatırlamadığını belirtti. Kipriyanu, Guteres belgesinin içeriğinin partisinin uzun bir süredir desteklediği Krans Montana'da sürecin ilerlemesi için fırsat verildiği ancak Cumhurbaşkanı'nın bunu ya Türk uzlaşmazlığını kırmak ya da onu zor duruma sokmak doğrultusunda kullanamadığı görüşlerini doğruluğunu ortaya koyduğunu değerlendirmesinde de bulundu. Kipriyanu bu arada Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas'ın bu belgenin korunması açıklamasını çok doğru bir biçimde yaptığına da vurgu yaptı.

NİKOLAS PAPADOPULOS

DİKO Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Nikolas Papadopulos, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas'ın tartışılan belgenin varlığı konusunda Krans Montana sonrası katıldığı Ulusal konsey toplantısında detay bilgi vermeksizin bilgilendirme yaptığını söyledi. Söz konusu belgenin Guteres'in altı noktası çerçevesini içermediğini, çözümün uygulanması mekanizmasıyla ilgili olduğunu belirtti. Papadopulos belgede garantiler, müdahale hakkı ve askerler konusuna ise atıfta bulunmadığını dile getirdi.

STAVROS MALAS
Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Stavros Malas Cumhurbaşkanı Anastasiadis’i Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin 6 Temmuz gecesi sunduğu gayri resmi belgeyi halktan gizlemekle suçladı. Kurumumuza açıklamalarda bulunan Malas, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in fırsatı olmasına raĞmen görüşmelerin çökme sorumluluğunu Ankara’ya yüklemede başarısız kaldığı değerlendirmesinde bulundu. Bu arada Şubat 2018 seçim yarışında koşulların 5 yıl önceye göre kendisi için çok daha iyi olduğu görüşünü de savundu.

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:03

Son Haberler

06 Ekim
Rus nükleer denizaltısı Kuzey Kutbu'nda
07:01
Neofitu, Mavroyannis ve Hristodoulidis kurumumuzda gerçekleşen tartışmaya katıldı
07:00
Dendias: Yunanistan topraklarını, egemenliğini ve varlığını savunmaya hazır
06:59
Akar provokatif açıklamalarına devam ediyor
06:58
05 Ekim
Polis, Latsia ve Strovolos bölgesindeki sağanak yağışlar nedeniyle sürücülere özel dikkatli olmaları için çağrı yaptı.
15:59
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Kusios: Hükümet emeklilik sistemini yeniden tasarlama yolunda ilerliyor.
15:54
Dışişleri Bakanlığı temsilcisi : Tatar'ın açıklamaları endişe ve soru işaretlerine yol açıyor.
14:19
Christine Lagarde: Kıbrıs'taki enflasyonun %9 ve bu rakam Euro bölgesi ortalamasının biraz altında.
14:17
Anastasiadis: BM'in iklimle ilgili 9. Bakanlar zirvesi, sürdürülebilir çevresel kalkınma için son derece önemli.
13:45
ABD hükümeti: Putin'in uyarılarına rağmen, Rusya'nın nükleer silah kullanmaya hazırlandığına dair belirti yok.
13:43
Basın Özetleri 05.10.2022
13:03
ABD, Kuzey Kore'nin balistik füze fırlatmasına yanıt olarak, Güney Kore ile birlikte dört füze ateşledi.
13:02
Tüm haberler

Video on Demand