Guteres'in gayri resmi belgesi yeni bir tartışma başlattı

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas'ın atıfta bulunduğu BM Genel Sekreterinin gayri resmi belgesi Lefkoşa'da yeni bir tartışma başlattı.


AVEROF NEOFİTU
DİSİ Başkanı Averof Neofitu Guteres'in gayri resmi belgesine Ulusal Konsey'de atıfta bulunulduğunu söyledi. Neofitu garantilerin ve müdahale hakkının örtülü bir biçimde devamını kabul etmenin söz konusu olmadığını not etti. DİSİ başkanı düzenlediği basın toplantısında garantilerin kamufle edilmiş bir biçimde devamını müktesebata dönüştürmeyi istediğini söylemenin Yunanistan Dışişleri Bakanı'na küfür anlamına geldiğini de ifade etti. bu arada Kıbrısrum tarafının Birleşmiş Milletler örgütü parametreleri çerçevesinde diyaloga oturmaya hazır olduğuna da vurgu yaptı.

ANDROS
AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin yeni bir belgesi olduğunu öğrenmenin kendileri için büyük bir sürpriz olduğunu söyledi. kurumumuza açıklamalarda bulunan Kipriyanu bu belgeyle ilgili Ulusal Konsey'de atıfta bulunulduğunu hatırlamadığını belirtti. Kipriyanu, Guteres belgesinin içeriğinin partisinin uzun bir süredir desteklediği Krans Montana'da sürecin ilerlemesi için fırsat verildiği ancak Cumhurbaşkanı'nın bunu ya Türk uzlaşmazlığını kırmak ya da onu zor duruma sokmak doğrultusunda kullanamadığı görüşlerini doğruluğunu ortaya koyduğunu değerlendirmesinde de bulundu. Kipriyanu bu arada Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas'ın bu belgenin korunması açıklamasını çok doğru bir biçimde yaptığına da vurgu yaptı.

NİKOLAS PAPADOPULOS

DİKO Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Nikolas Papadopulos, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas'ın tartışılan belgenin varlığı konusunda Krans Montana sonrası katıldığı Ulusal konsey toplantısında detay bilgi vermeksizin bilgilendirme yaptığını söyledi. Söz konusu belgenin Guteres'in altı noktası çerçevesini içermediğini, çözümün uygulanması mekanizmasıyla ilgili olduğunu belirtti. Papadopulos belgede garantiler, müdahale hakkı ve askerler konusuna ise atıfta bulunmadığını dile getirdi.

STAVROS MALAS
Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Stavros Malas Cumhurbaşkanı Anastasiadis’i Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin 6 Temmuz gecesi sunduğu gayri resmi belgeyi halktan gizlemekle suçladı. Kurumumuza açıklamalarda bulunan Malas, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in fırsatı olmasına raĞmen görüşmelerin çökme sorumluluğunu Ankara’ya yüklemede başarısız kaldığı değerlendirmesinde bulundu. Bu arada Şubat 2018 seçim yarışında koşulların 5 yıl önceye göre kendisi için çok daha iyi olduğu görüşünü de savundu.

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:03

Son Haberler

18 Haziran
Sağlık Bakanı halkı aşı olmaya davet etti
13:49
Cumhurbaşkanı omurgasından küçük bir ameliyat geçirdi
13:48
Lefkoşa kritik Avrupa Birliği zirvesi öncesi yoğun diplomatik çalışmalar yürütüyor
13:47
Stefanou: Cumhurbaşkanı içerik değil imajla lgileniyor
13:46
Yorgiyadis: Her bakan ihtiyaç olduğu sürece görev yapar
13:44
Sağlık Bakanı Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e Sağlık Bakanlığı görevinden ayrılma niyetini dile getirdi
13:43
Viktoras Papadopoulos: Cumhurbaşkanı önümüzdeki hafta hükümetin yeni yapısını açıklayacak
13:42
basın özetleri 18.06.21
13:08
Dendias: Yunanistan Kıbrıs'ta iki devletli bir çözümü reddediyor
09:27
Anastasiadis Yoliti'nin istifasını kabul etti
09:26
Yoliti Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e istifa mektubunu sundu
09:25
Dün 65 yeni koronavirüs vakası kaydedildi
09:24
Tüm haberler

Video on Demand