Guteres'in gayri resmi belgesi yeni bir tartışma başlattı

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas'ın atıfta bulunduğu BM Genel Sekreterinin gayri resmi belgesi Lefkoşa'da yeni bir tartışma başlattı.


AVEROF NEOFİTU
DİSİ Başkanı Averof Neofitu Guteres'in gayri resmi belgesine Ulusal Konsey'de atıfta bulunulduğunu söyledi. Neofitu garantilerin ve müdahale hakkının örtülü bir biçimde devamını kabul etmenin söz konusu olmadığını not etti. DİSİ başkanı düzenlediği basın toplantısında garantilerin kamufle edilmiş bir biçimde devamını müktesebata dönüştürmeyi istediğini söylemenin Yunanistan Dışişleri Bakanı'na küfür anlamına geldiğini de ifade etti. bu arada Kıbrısrum tarafının Birleşmiş Milletler örgütü parametreleri çerçevesinde diyaloga oturmaya hazır olduğuna da vurgu yaptı.

ANDROS
AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin yeni bir belgesi olduğunu öğrenmenin kendileri için büyük bir sürpriz olduğunu söyledi. kurumumuza açıklamalarda bulunan Kipriyanu bu belgeyle ilgili Ulusal Konsey'de atıfta bulunulduğunu hatırlamadığını belirtti. Kipriyanu, Guteres belgesinin içeriğinin partisinin uzun bir süredir desteklediği Krans Montana'da sürecin ilerlemesi için fırsat verildiği ancak Cumhurbaşkanı'nın bunu ya Türk uzlaşmazlığını kırmak ya da onu zor duruma sokmak doğrultusunda kullanamadığı görüşlerini doğruluğunu ortaya koyduğunu değerlendirmesinde de bulundu. Kipriyanu bu arada Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas'ın bu belgenin korunması açıklamasını çok doğru bir biçimde yaptığına da vurgu yaptı.

NİKOLAS PAPADOPULOS

DİKO Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Nikolas Papadopulos, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas'ın tartışılan belgenin varlığı konusunda Krans Montana sonrası katıldığı Ulusal konsey toplantısında detay bilgi vermeksizin bilgilendirme yaptığını söyledi. Söz konusu belgenin Guteres'in altı noktası çerçevesini içermediğini, çözümün uygulanması mekanizmasıyla ilgili olduğunu belirtti. Papadopulos belgede garantiler, müdahale hakkı ve askerler konusuna ise atıfta bulunmadığını dile getirdi.

STAVROS MALAS
Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Stavros Malas Cumhurbaşkanı Anastasiadis’i Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin 6 Temmuz gecesi sunduğu gayri resmi belgeyi halktan gizlemekle suçladı. Kurumumuza açıklamalarda bulunan Malas, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in fırsatı olmasına raĞmen görüşmelerin çökme sorumluluğunu Ankara’ya yüklemede başarısız kaldığı değerlendirmesinde bulundu. Bu arada Şubat 2018 seçim yarışında koşulların 5 yıl önceye göre kendisi için çok daha iyi olduğu görüşünü de savundu.

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:03

Son Haberler

30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Zelensky Rusları savaşı sona erdirmek için Vladimir Putin'e karşı ayaklanmaya çağırdı
07:01
BM güvenlik konseyi referandumları kınayan bir karar taslağını bugün oylayacak
07:00
AB'de kritik enerji toplantısı
06:59
29 Eylül
Colin Stewart: Kıbrıs sorununa üzerinde anlaşmaya varılan bir çözüm bulunma olasılığı daha zayıf hale geliyor.
15:58
Sağlık Bakanlığı: Bazı hastalıkları bulaştırma potansiyeline sahip az sayıda yetişkin sivrisinek tespit edildi
15:56
Cumhurbaşkanı, MED-9 Zirvesi'nde Doğu Akdeniz'deki istikrarı tehdit edenlerin ele alınması ihtiyacını dile getirecek.
15:54
Her kazada 2. acil servis departmanının faaliyet göstermesi için SSK ve özel hastaneler arasındaki istişareler sürüyor.
15:51
Tüm haberler

Video on Demand