Guteres'in gayri resmi belgesi yeni bir tartışma başlattı

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas'ın atıfta bulunduğu BM Genel Sekreterinin gayri resmi belgesi Lefkoşa'da yeni bir tartışma başlattı.


AVEROF NEOFİTU
DİSİ Başkanı Averof Neofitu Guteres'in gayri resmi belgesine Ulusal Konsey'de atıfta bulunulduğunu söyledi. Neofitu garantilerin ve müdahale hakkının örtülü bir biçimde devamını kabul etmenin söz konusu olmadığını not etti. DİSİ başkanı düzenlediği basın toplantısında garantilerin kamufle edilmiş bir biçimde devamını müktesebata dönüştürmeyi istediğini söylemenin Yunanistan Dışişleri Bakanı'na küfür anlamına geldiğini de ifade etti. bu arada Kıbrısrum tarafının Birleşmiş Milletler örgütü parametreleri çerçevesinde diyaloga oturmaya hazır olduğuna da vurgu yaptı.

ANDROS
AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin yeni bir belgesi olduğunu öğrenmenin kendileri için büyük bir sürpriz olduğunu söyledi. kurumumuza açıklamalarda bulunan Kipriyanu bu belgeyle ilgili Ulusal Konsey'de atıfta bulunulduğunu hatırlamadığını belirtti. Kipriyanu, Guteres belgesinin içeriğinin partisinin uzun bir süredir desteklediği Krans Montana'da sürecin ilerlemesi için fırsat verildiği ancak Cumhurbaşkanı'nın bunu ya Türk uzlaşmazlığını kırmak ya da onu zor duruma sokmak doğrultusunda kullanamadığı görüşlerini doğruluğunu ortaya koyduğunu değerlendirmesinde de bulundu. Kipriyanu bu arada Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas'ın bu belgenin korunması açıklamasını çok doğru bir biçimde yaptığına da vurgu yaptı.

NİKOLAS PAPADOPULOS

DİKO Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Nikolas Papadopulos, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas'ın tartışılan belgenin varlığı konusunda Krans Montana sonrası katıldığı Ulusal konsey toplantısında detay bilgi vermeksizin bilgilendirme yaptığını söyledi. Söz konusu belgenin Guteres'in altı noktası çerçevesini içermediğini, çözümün uygulanması mekanizmasıyla ilgili olduğunu belirtti. Papadopulos belgede garantiler, müdahale hakkı ve askerler konusuna ise atıfta bulunmadığını dile getirdi.

STAVROS MALAS
Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Stavros Malas Cumhurbaşkanı Anastasiadis’i Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin 6 Temmuz gecesi sunduğu gayri resmi belgeyi halktan gizlemekle suçladı. Kurumumuza açıklamalarda bulunan Malas, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in fırsatı olmasına raĞmen görüşmelerin çökme sorumluluğunu Ankara’ya yüklemede başarısız kaldığı değerlendirmesinde bulundu. Bu arada Şubat 2018 seçim yarışında koşulların 5 yıl önceye göre kendisi için çok daha iyi olduğu görüşünü de savundu.

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:03

Son Haberler

21 Haziran
Yunanistan Başbakanı Mitsotkis, Kahire’de Mısır Cumhurbaşkanı ile görüşme gerçekleştirdi.
15:49
Baf: Su şişeleme ve dağıtım şirketine ait bir araç dün gece geç saatlerde kundaklandı.
15:48
Yarın sabah 10'da Meclis Seçim Komitesi toplanıyor.
15:46
Şiddetli yağışlar nedeniyle yollardaki görüş mesafesi kısıtlandı, Lefkoşa-Larnaka yolunda sorunlar yaşandı.
15:44
BM Genel Sekreteri’nin özel görevlisi Lute, bu akşam Kıbrıs’a geliyor
15:29
Meteoroloji Dairesi, bu akşam saat 6’ya kadar geçerli olacak sarı alarm yayınladı.
15:27
22 Mayıs’ta Liopetri’de yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 74 yaşındaki Stella Panayi hayatını kaybetti.
15:21
Sağlık Bakanlığı, ülkelerin Covid-19’la ilgili epidemiyolojik tablolarını yeniden değerlendirdi.
15:18
Basın Özetleri 21.06.2021
14:04
20 Haziran
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komiseri Babalar gününü kutladı
14:12
Kyprianou: Türkiye kabul edilemez taleplerden vazgeçmezse Kıbrıs'ın nihai bölünmesi an meselesi
14:10
Mitsotakis Mısır'da temaslarda bulunacak
11:31
Tüm haberler

Video on Demand