19/9/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre Lefkoşa ve Atina Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin önerileri çerçevesinde müzakerelere geri dönmeye hazır ancak görüşmelerin yeniden başlaması için atacakları adımlar sonraya bırakılmış durumda. Diğer yandan Türk tarafının şimdiye kadarki tavrı Genel Sekretere süreci yeniden başlatmak için hareket etmeye olanak vermiyor. Gerek Nikos Anastasiadis'in gerekse Nikos Kocas'ın verdikleri mesajlar, Türk tarafınca da orantılı bir yaklaşım ortaya konmadığı sürece müzakerelerin başlamasına olanak vermiyor. Türk tarafı Birleşmiş Millletler parametreleri dışında bir süreçte ısrar ediyor. Türkiye'nin tavrının, Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan'ın yaklaşımlarıyla daha da netleşmesi bekleniyor. Erdoğan'ın gerek genel sekreter'le görüşmesinde gerekse Birleşmiş Milletler genel kurulunda yapacağı konuşmada ortaya koyacağı görüş sürecin nasıl gelişeceğini belirleyecek. Mustafa Akıncı'nın New-York'taki varlığı durumu değiştirmiyor ve Türkiye esas rolü oynamaya devam ediyor. Bu arada Cumhurbaşkanı Anastasiadis dün akşam New-York'a varışında Kıbrısrum tarafının Genel Sekreterin parametrelerinin belirlediği çerçevede müzakerelere oturmaya hazır olduğu mesajı verdi. Cumhurbaşkanı, Genel sekreterin müzakerelerin başlaması için gerekli koşulların olmadığı sonucuna varması durumunda Lefkoşa'nın tavrının ne olacağına ilişkin bir soruyu yanıtlarken de " ben bizim tezlerimizi ve diyalogun başlaması için bizim kararlılığımızı ifade ediyorum. Türkiye'nin Birleşmiş Milletler parametreleri dışında çözüm konusunda ısrar etmesi durumunda düşünmesi gerekenler Genel sekreter dahil Kıbrıs sorununa dahil olanlardır" dedi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Yunanistan Birleşmiş Milletler belgelerini ve Krans Montana çerçevesinde tartışmaların devamını destekliyor. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas Genel Sekreter ile gerçekleştirdiği 15 dakikalık görüşmesi sonrası " Biz Krans Montana'da yaptığımız tartışmalar ve özellikle de Genel Sekreterin sunduğu ve hemfikir olduğumuz öneriler çerçevesinde devam etme irademizi ifade ettik." dedi. Kocas müzakerelerin sn gecesi masaya konan ve uygulanacak kararlarla garantilerin ve müdahale hakkının kaldırılacağı tek belge içeriğinin korunması gereğine de dikkat çekti. Kocas söz konusu belgenin o gece kendisi ve kısmen Kıbrıs tarafından tartışılırken diğer taraflarca tartışılmadığını ve hatta Britanyalıların bunu sabote ettiklerini de ifade etti. Kocas "Genel sekreterin masaya koyduğu bu belge tartışmalara devam etmemiz için iyi bir temeli oluşturmaktadır" görüşünü de savundu.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Guardian gazetesinin Kıbrıs'ta verilen vatandaşlıklarla ilgili yayını. Gazeteye göre Britanya'da yayınlanan Guardian gazetesinin Kıbrıs'a yatırım yapan milyarderlere Avrupa Birliği pasaportu verildğine ilişkin haberinin devamının gelmesi olasılık dışı değil. Konu, Kıbrıs ile rekabet eden ülkelerin sık sık gündeme getirdikleri konunun devamı değil. Britanya gazetesinin bu konuyu tekrardan gündeme getirip getirmeyeceği ve somut bir süreç sonrası Kıbrıs vatandaşlığı alan yatırımcılarla ilgili daha fazla bilgi verip vermeyeceği merakla bekleniyor. Bu konunun Kıbrıs'taki seçimlere bağlanması da olasılık dahilinde. Bununla birlikte Avrupa Komisyonu vatandaşlık için Kıbrıs'ın belirlediği kriterler konusunda rahatlatıcı bir tavır aldı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas'ın Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ile görüşmesi sonrası yaptığı açıklama DİSİ ve AKEL'i Nikolas Papadopulos ile karşı karşıya getirdi. Nikolas Papadopulos Yunanistan Dışişleri Bakanı'nın belgelerle ilgili atfının 30 haziran belgesiyle ilgili olmadığını, uygulama mekanizmalarıyla ilgili olanları kapsadığını söyledi. DİSİ basın sözcüsü Prodromos Prodromu ise Kocas'ın açıklamamasını yorumlarken bunun var olan müktesebatın nasıl değerlendirileceğine ilişkin Yunanistan'ın sorumluluğuyla ilgili olduğunu ve Kıbrıs'taki seçimlerle bir ilgisi olmadığını söyledi. Ortaya konan tezin Cumhurbaşkanı Anastasaidis'in yaklaşımlarıyla tam olarak çakıştığını ifade etti. Prodromos bu arada AKEL'in Cumhurbaşkanı'nın Krans Montana'da çözüm fırsatını değerlendirmediği eleştirisine de bunun bir yanıt olacağını ifade etti. Prodromu'ya yanıt veren AKEL ise Kocas'ın açıklamasının sadece bir kısmının alındığını ileri sürdü.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Başpiskopos Hrisostomosun okul kurma arzusu. Gazeteye göre Başpiskopos'un okul kurma arzusu ete ve kemiğe bürünüyor. Başpiskopos dün Alfa televizyonuna verdiği röportajda ana okuldan başlayarak üniversiteye kadar okul zinciri kuracaklarını söyledi. " ana okulla başlıyoruz iki yıl içinde ilk okul kuruyoruz ve altı yıl sonra da orta okul ve lise açıyoruz. Üniversite kurmayı da olasılık dışı görmüyoruz" dedi. Başpiskopos amaçlarının gerçek eğitim vermek olduğunu söyledi ve bununla sadece bilgiyi değil etiği de öğretmeyi kast ettği açıklamasında bulundu. buna küçük çocuklardan başlamak istediklerini ve çocuğu 2-3 yaşında almazsan onu daha sonra değiştiremeyeceğine vurgu yaptı. Kilisenin halkı eğitmesi gereğinin altını çizdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis Londra’da Kıbrıs sorununda sağlam bir temelde diyalogla çözüm uğraşılarını sürdürmede kararlı olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda konuşmak ve Genel Seketeri Antoni Guteres ile görüşmelerde bulunmak için New-York’a giderken Londra’da yaşayan Kıbrıslılara hitap eden Cumhurbaşkanı New-York’a, Antonio Guteres’e Kıbrıs sorununun çözümü için çalışmaya devam taahhüdünü ve iradesini ifade etmek için gitmekte olduğunu dile getirdi. “Arzuladığımız umudu güçlü tutmak ve diyalogun devamı koşullarını güçlü bir temelde yaratmaktır” dedi. Cumhurbaşkanı devamla da Genel Sekreterin parametrelerinin masada olduğunu belirtti. Son olarak da Genel Sekreteri tarafından ifade edilen çözüm olmaksızın güvenlik konularına çözüm bulunamayacağı kanununu ihlal eden güce yönelmeleri için yabancı güçlere çağrıda bulundu.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi "hiçbir kimse Guteres'e ne söyleyeceğini bilmiyor." başlığı altında Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre Kıbrıs sorununda kritik bir dönemeçten geçiliyor ve Cumhurbaşkanı Birleşmiş Milletler Genel Sekreteriyle önemli bir görüşme gerçekleştirecek. Genel Sekreter Krans Montana çıkmazı sonrası kıbrısrum tarafının görüşlerini dinlemek için beklemede. Bu koşullarda Anastasiadis adadan Ulusal Konseyi toplantıya çağırmadan ayrıldı. Genel sekretere neler söyleyeceğine ilişkin siyasi güçlerle de herhangi bir müzakerede bulunmadı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Stavros Malas'ın seçim bürosu Yorgos Lillikas'a yanıt verdi ve Malas'ın seçimlerin ikinci turuna geçmesi için tüm garantinin ve koşulların var olduğunu belirtti. Bürodan yapılan açıklamada "Malas hem 1. turun hem de 2. turun seçeneğidir" dendi. Bu arada Lillikas'a kendi adaylığın açıklarken partisini böldüğü de hatırlatıldı. Bu arada Lillikas'ın AKEL'in garantilerin ve müdahale hakkını kabul etmesi için Cumhurbaşkanına baskı yaptığı yönündeki iddiasına AKEL de yanıt verdi "yalana başvurmak Lillikas'ı saran endişenin bir göstergesidir" dedi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:29

Son Haberler

04 Ekim
Yunanistan Başbakanı: "Sınırlarımız gri değil açık mavidir"
16:42
Türkiye Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın Türkiye-Libya anlaşmasına dair açıklamaları, hiçbir anlam ve değer taşımıyor.
16:40
Avrupa Komisyonu'ndan iki üst düzey yetkili, enerji fiyatlarındaki krizle başa çıkmak için, ortak borçlanmaya çağırdı
16:27
Rusya'da ülkenin Alt Meclisi'nden sonra, Üst Meclis de, Ukrayna'nın dört bölgesinin Rusya’ya ilhakını onayladı.
16:26
Ukrayna: Yunanca öğretmeni, Ukrayna yanlısı tavrı nedeniyle Ruslar tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.
16:25
Basın Özetleri 04.10.2022
13:28
03 Ekim
2005 yılında askerlik görevini yaptığı dönemde ölü bulunan Thanasis Nikolaou'nun cinayet davası yeniden açıliyor
15:57
Helen Amerikan Enstitüsü, Biden’a mektup göndererek Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarını kınamasını istedi.
15:31
Dışişleri Bakanı, bugün çalışma ziyareti yapmak üzere Katar'ın Doha kentine gidiyor.
15:29
Savunma Bakanı: ‘State Partnership’ programı, Kıbrıs'ın bölgede istikrar faktörü rolü oynadığının bir başka kanıtıdır.
14:30
APOEL ve AEL arasında oynanan maçın ardından taraftarlar arasında çıkan olaylarda, 25 yaşındaki bir kişi yaralandı.
13:37
Basın Özetleri 03.10.2022
13:16
Tüm haberler

Video on Demand