A. Kipriyanu Kıbrıs sorununda Anastasiadis, Papadopulos ve Lillikas'a ağır eleştiriler yöneltti

AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu cumhurbaşkanlığı seçimlerinde destekleyeceği adayla ilgili karar almak amacıyla partisinin, gerçekleştirdiği olağanüstü kongresinde Kıbrıs sorununu ele alış biçimi nedeniyle Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e sert eleştiriler yöneltti.

Cumhurbaşkanı’nı çözüm ve yeniden birleşme konusunda bir kez daha halkın umutlarıyla oynamakla suçladı. Cumhurbaşkanı’nın Kişisel arzuları ve seçim hedefini gelecek kuşakların ve Kıbrıs’ın çıkarlarının önüne koyduğunu ifade etti. Kıbrıs sorununun çözüm uğraşılarında sürekli gerilemelerin izlediği taktik oyunlarla, ileri- geri gidişlerle zamanı harcadığını ifade etti. Kipriyanu, Kıbrıs sorunuyla ilgili müzakerelerde Cumhurbaşkanı’nın partisel çıkarlar tuzağıyla, enosis referandumu konusunda ne yapacağını bilmez bir duruma düştüğünü ve müzakere sürecine ciddi yaralar açtığına vurgu yaptı. Cumhurbaşkanı’nın daha kötüsü, geçmişte her uygulandığında çıkmazlara götüren öncelikler politikasını hatırladığını belirtti. AKEL Genel Sekreteri , Cumhurbaşanı’na belli bir süredir seçmenini toparlamak için zorunluluk olarak gördüğü müzakerelerin ağırlığından kurtulma amacıyla uğraşı verme suçlaması da yöneltti. Hükümet ve DİSİ’nin AKEL hangi çözüm olursa olsun kabule hazır olduğu eleştirilerine yanıt verirken de yalan söylediklerini ve bunu da bildiklerini söyledi. Andros Kipriyanu AKEL’in Birleşmiş Milletler kararlarına, Doruk Antlaşmaları’na ve uluslararası hukuk ile Avrupa Hukuku’na dayalı bir çözüm için mücadele vermekte olduğunun altını çizdi.
AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu partisinin olağan üstü kongre kürsüsünden Nikolas papadopulos’u, DİKO’yu, EDEK’i ve Dayanışma Hareketini de Kıbrıs sorunundaki tezleri nedeniyle eleştirdi. Papadopulos ve söz konusu partilerin sadce yeni bir stratejiden bahsettiklerine dikkat çekti. Papadopulos ve Lillikas’ın seçim bürolarının işgal bölgesindeki yerleşiklerin partisiyle federal çözümün terk edilmesinen yana olduklarına dikkat çekti. EDEK’in iki bölgeli iki toplumlu federasyona karşı tavrını resmi olarak açıklarken Dayanışma Hareketi’nin de üniter devletten yana olduğunu belirterek tüm bu partilerin ortak bir stratejide nasıl birleşecekleri sorusunu sordu. Kıbrıs sorununda dayanaksız, retçi ve tehlikeli tezleriyle Nikolas Papadopulos’un adaylığının alternatif bir adaylık olup olamayacağı sorusunu gündeme getirdi. Özde söyleyeceği yeni bir şey olmaksızın ve başarı için koşulları yaratmaksızın erke aday olmak için parti kuran Yorgos Lillikas’ın adaylığının ne oranda alternatif adaylık olacağı sorusunu da sordu.
AKEL Genel Sekreteri ekonomi konusuna atıfta bulunurken de Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve DİSİ’nin ekonomi göstergelerdeki iyileşmeyi seçimler nedeniyle satmaya çalışacaklarına dikkat çekti. Özünde ise orta sınıfı dağıttıklarını, binlerce gencin göçüne neden olduklarını, emeklilerin gelirlerini azalttıklarını, Kıbrıs’ı yoksullar düzeyine düşürdüklerini belirtti.

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:04

Son Haberler

04 Ekim
Yunanistan Başbakanı: "Sınırlarımız gri değil açık mavidir"
16:42
Türkiye Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın Türkiye-Libya anlaşmasına dair açıklamaları, hiçbir anlam ve değer taşımıyor.
16:40
Avrupa Komisyonu'ndan iki üst düzey yetkili, enerji fiyatlarındaki krizle başa çıkmak için, ortak borçlanmaya çağırdı
16:27
Rusya'da ülkenin Alt Meclisi'nden sonra, Üst Meclis de, Ukrayna'nın dört bölgesinin Rusya’ya ilhakını onayladı.
16:26
Ukrayna: Yunanca öğretmeni, Ukrayna yanlısı tavrı nedeniyle Ruslar tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.
16:25
Basın Özetleri 04.10.2022
13:28
03 Ekim
2005 yılında askerlik görevini yaptığı dönemde ölü bulunan Thanasis Nikolaou'nun cinayet davası yeniden açıliyor
15:57
Helen Amerikan Enstitüsü, Biden’a mektup göndererek Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarını kınamasını istedi.
15:31
Dışişleri Bakanı, bugün çalışma ziyareti yapmak üzere Katar'ın Doha kentine gidiyor.
15:29
Savunma Bakanı: ‘State Partnership’ programı, Kıbrıs'ın bölgede istikrar faktörü rolü oynadığının bir başka kanıtıdır.
14:30
APOEL ve AEL arasında oynanan maçın ardından taraftarlar arasında çıkan olaylarda, 25 yaşındaki bir kişi yaralandı.
13:37
Basın Özetleri 03.10.2022
13:16
Tüm haberler

Video on Demand