A. Kipriyanu Kıbrıs sorununda Anastasiadis, Papadopulos ve Lillikas'a ağır eleştiriler yöneltti

AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu cumhurbaşkanlığı seçimlerinde destekleyeceği adayla ilgili karar almak amacıyla partisinin, gerçekleştirdiği olağanüstü kongresinde Kıbrıs sorununu ele alış biçimi nedeniyle Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e sert eleştiriler yöneltti.

Cumhurbaşkanı’nı çözüm ve yeniden birleşme konusunda bir kez daha halkın umutlarıyla oynamakla suçladı. Cumhurbaşkanı’nın Kişisel arzuları ve seçim hedefini gelecek kuşakların ve Kıbrıs’ın çıkarlarının önüne koyduğunu ifade etti. Kıbrıs sorununun çözüm uğraşılarında sürekli gerilemelerin izlediği taktik oyunlarla, ileri- geri gidişlerle zamanı harcadığını ifade etti. Kipriyanu, Kıbrıs sorunuyla ilgili müzakerelerde Cumhurbaşkanı’nın partisel çıkarlar tuzağıyla, enosis referandumu konusunda ne yapacağını bilmez bir duruma düştüğünü ve müzakere sürecine ciddi yaralar açtığına vurgu yaptı. Cumhurbaşkanı’nın daha kötüsü, geçmişte her uygulandığında çıkmazlara götüren öncelikler politikasını hatırladığını belirtti. AKEL Genel Sekreteri , Cumhurbaşanı’na belli bir süredir seçmenini toparlamak için zorunluluk olarak gördüğü müzakerelerin ağırlığından kurtulma amacıyla uğraşı verme suçlaması da yöneltti. Hükümet ve DİSİ’nin AKEL hangi çözüm olursa olsun kabule hazır olduğu eleştirilerine yanıt verirken de yalan söylediklerini ve bunu da bildiklerini söyledi. Andros Kipriyanu AKEL’in Birleşmiş Milletler kararlarına, Doruk Antlaşmaları’na ve uluslararası hukuk ile Avrupa Hukuku’na dayalı bir çözüm için mücadele vermekte olduğunun altını çizdi.
AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu partisinin olağan üstü kongre kürsüsünden Nikolas papadopulos’u, DİKO’yu, EDEK’i ve Dayanışma Hareketini de Kıbrıs sorunundaki tezleri nedeniyle eleştirdi. Papadopulos ve söz konusu partilerin sadce yeni bir stratejiden bahsettiklerine dikkat çekti. Papadopulos ve Lillikas’ın seçim bürolarının işgal bölgesindeki yerleşiklerin partisiyle federal çözümün terk edilmesinen yana olduklarına dikkat çekti. EDEK’in iki bölgeli iki toplumlu federasyona karşı tavrını resmi olarak açıklarken Dayanışma Hareketi’nin de üniter devletten yana olduğunu belirterek tüm bu partilerin ortak bir stratejide nasıl birleşecekleri sorusunu sordu. Kıbrıs sorununda dayanaksız, retçi ve tehlikeli tezleriyle Nikolas Papadopulos’un adaylığının alternatif bir adaylık olup olamayacağı sorusunu gündeme getirdi. Özde söyleyeceği yeni bir şey olmaksızın ve başarı için koşulları yaratmaksızın erke aday olmak için parti kuran Yorgos Lillikas’ın adaylığının ne oranda alternatif adaylık olacağı sorusunu da sordu.
AKEL Genel Sekreteri ekonomi konusuna atıfta bulunurken de Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve DİSİ’nin ekonomi göstergelerdeki iyileşmeyi seçimler nedeniyle satmaya çalışacaklarına dikkat çekti. Özünde ise orta sınıfı dağıttıklarını, binlerce gencin göçüne neden olduklarını, emeklilerin gelirlerini azalttıklarını, Kıbrıs’ı yoksullar düzeyine düşürdüklerini belirtti.

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:04

Son Haberler

13 Haziran
Anastasiadis: Kıbrıs Rum tarafı AB'nin ilkelerine ve değerlerine saygı duyan bir devlet istiyor.
18:09
Cumhurbaşkanı: Siyasi parti liderleriyle Kıbrıs'ı ileriye taşıyacak uzlaşı ortamı yaratılması hedefleniyor.
18:07
Sayıştaylık, vatandaşlıklarla ilgili Araştırma Komitesi'ni görev tanımını aşmakla suçladı.
18:05
Kiprianu: Kıbrıs sorununda oluşan durum son derece zor ve tehlikeli
18:04
G-7 ülkeleri Çin dampingi konusunda fikir birliğine vardı.
18:03
Mitsotakis- Erdoğan görüşmesine 1 gün kala, Ankara tahriklerde bulunuyor.
18:01
Polis, 65 yaşındaki kadının üzerinde büyük miktarda gümrüksüz tütün ürünü buldu
17:58
12 Haziran
Lute’un yeni Kıbrıs ziyaretinin Haziran ayının son 10 gününde yapılması planlanıyor.
16:30
Papadopulos, muhalefetin Meclis Başkanı seçme konusundaki başarısızlığıyla ilgili hayal kırıklığı ifade etti.
16:29
Şizopulos: Demokratik Cephe’nin önerisi benim veya Papadopulos’un seçilmesini engellemeyi hedefledi
16:28
Lefkoşa-Limasol anayolu ve Pareklisya köyü arasında çıkan yangın, yerleşim yerlerini tehdit ediyor.
16:27
Kıbrıs'ın BM’deki Daimî Büyükelçisi: Güvenlik Konseyi'nin Maraş kararları gecikmeden uygulanmalı
14:04
Tüm haberler

Video on Demand