A. Kipriyanu Kıbrıs sorununda Anastasiadis, Papadopulos ve Lillikas'a ağır eleştiriler yöneltti

AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu cumhurbaşkanlığı seçimlerinde destekleyeceği adayla ilgili karar almak amacıyla partisinin, gerçekleştirdiği olağanüstü kongresinde Kıbrıs sorununu ele alış biçimi nedeniyle Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e sert eleştiriler yöneltti.

Cumhurbaşkanı’nı çözüm ve yeniden birleşme konusunda bir kez daha halkın umutlarıyla oynamakla suçladı. Cumhurbaşkanı’nın Kişisel arzuları ve seçim hedefini gelecek kuşakların ve Kıbrıs’ın çıkarlarının önüne koyduğunu ifade etti. Kıbrıs sorununun çözüm uğraşılarında sürekli gerilemelerin izlediği taktik oyunlarla, ileri- geri gidişlerle zamanı harcadığını ifade etti. Kipriyanu, Kıbrıs sorunuyla ilgili müzakerelerde Cumhurbaşkanı’nın partisel çıkarlar tuzağıyla, enosis referandumu konusunda ne yapacağını bilmez bir duruma düştüğünü ve müzakere sürecine ciddi yaralar açtığına vurgu yaptı. Cumhurbaşkanı’nın daha kötüsü, geçmişte her uygulandığında çıkmazlara götüren öncelikler politikasını hatırladığını belirtti. AKEL Genel Sekreteri , Cumhurbaşanı’na belli bir süredir seçmenini toparlamak için zorunluluk olarak gördüğü müzakerelerin ağırlığından kurtulma amacıyla uğraşı verme suçlaması da yöneltti. Hükümet ve DİSİ’nin AKEL hangi çözüm olursa olsun kabule hazır olduğu eleştirilerine yanıt verirken de yalan söylediklerini ve bunu da bildiklerini söyledi. Andros Kipriyanu AKEL’in Birleşmiş Milletler kararlarına, Doruk Antlaşmaları’na ve uluslararası hukuk ile Avrupa Hukuku’na dayalı bir çözüm için mücadele vermekte olduğunun altını çizdi.
AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu partisinin olağan üstü kongre kürsüsünden Nikolas papadopulos’u, DİKO’yu, EDEK’i ve Dayanışma Hareketini de Kıbrıs sorunundaki tezleri nedeniyle eleştirdi. Papadopulos ve söz konusu partilerin sadce yeni bir stratejiden bahsettiklerine dikkat çekti. Papadopulos ve Lillikas’ın seçim bürolarının işgal bölgesindeki yerleşiklerin partisiyle federal çözümün terk edilmesinen yana olduklarına dikkat çekti. EDEK’in iki bölgeli iki toplumlu federasyona karşı tavrını resmi olarak açıklarken Dayanışma Hareketi’nin de üniter devletten yana olduğunu belirterek tüm bu partilerin ortak bir stratejide nasıl birleşecekleri sorusunu sordu. Kıbrıs sorununda dayanaksız, retçi ve tehlikeli tezleriyle Nikolas Papadopulos’un adaylığının alternatif bir adaylık olup olamayacağı sorusunu gündeme getirdi. Özde söyleyeceği yeni bir şey olmaksızın ve başarı için koşulları yaratmaksızın erke aday olmak için parti kuran Yorgos Lillikas’ın adaylığının ne oranda alternatif adaylık olacağı sorusunu da sordu.
AKEL Genel Sekreteri ekonomi konusuna atıfta bulunurken de Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve DİSİ’nin ekonomi göstergelerdeki iyileşmeyi seçimler nedeniyle satmaya çalışacaklarına dikkat çekti. Özünde ise orta sınıfı dağıttıklarını, binlerce gencin göçüne neden olduklarını, emeklilerin gelirlerini azalttıklarını, Kıbrıs’ı yoksullar düzeyine düşürdüklerini belirtti.

Kaynak: KRYK

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:04

Son Haberler

02 Ekim
Cumhurbaşkanı gelecek hafta Avrupa Konseyi’nin gayrı resmi zirve toplantısına katılmak için Prag’a gidecek.
16:06
Amerika Savunma Bakanlığı, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin "State Partnership" programına dahil edilmesine karar verdi.
16:01
Endonezya'da oynanan bir futbol maçının sona ermesinin ardından trajedi yaşandı.
15:59
01 Ekim
Cumhurbaşkanı Anastasidis: Kıbrıs Cumhuriyeti'nin amacı caydırıcı gücünü güçlendirmek.
16:53
Yunanistan Milli Savunma Bakanı: Kıbrıs sorununa adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması hedefleniyor.
16:52
Savunma Bakani: Ülkenin kurtuluş mücadelesi sürerken, savunma zırhının güçlendirilmesi devam ediyor.
16:50
14 mültecinin bulunduğu yeni bir tekne, bugün sabaha karşı Mağusa kazasındaki deniz bölgesine yanaştı.
16:49
9 adet tek kullanımlık plastik ürünün satışı bugünden itibaren yasaklanıyor.
16:48
Mitsotakis: Devlet bütçeleri tek başına enerji konusundaki belirsizliğin yükünü taşıyamayacak
16:46
Birleşmiş Milletler, Kıbrıs'a göç sorunuyla ilgili yardım sağlama olasılığını değerlendirecek.
16:45
30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Tüm haberler

Video on Demand