16/9/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Genel Sağlık Planı. Gazeteye göre Sayıştaylığın Maliye Bakanlığından Genel Sağlık Planı'nın ekonomik yanlarıyla ilgili araştırma yapma kararı konusunda izahat istediği bir anda Sağlık Sigortası Örgütü Genel Sağlık Planı'nın uygulanması için belirlenen takvime uyma ve yasanın öngördüğü biçimde uygulanmaya konması için hummalı bir çalışma içerisinde. Örgütün çalışmaları üç temel hedef doğrultusunda gerçekleştiriliyor. Bunlardan ilki vatandaşların da katılma hakkı olacağı diyaloga açmak için kanunların tamamlanması. Söz konusu kanunlar diyalog sonrası son şeklini alacak onay için Meclis'e sunulacak. İkinci hedef ise daha karmaşık ve Genel Sağlık Planı'ndan hak sahiplerine hizmet sunacak tüm örgütlü kesimlerle müzakerelerin başlaması olacak. Bu çerçevede işe Ekim ayında Tabipler Birliği ile başlanacak. Bunu eczacılar, tahlil laboratuarları, tanı merkezleri ile diyalog izleyecek. Bu kesimlerle diyalogla işbirliği ve sisteme hizmet verecek olanların alacakları mali karşılık yöntemleri belirlenecek. Bu temasların tümünün krismasa kadar tamamlanması ve Genel Sağlık Planı'nın ilk evresinin 2019 yılı Ocak ayında yürürlüğe konması hedefleniyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Dışişleri Bakanı Yuannis Kasulidis gelecek hafta içerisinde birleşmiş Milletler genel kurul çalışmaları çerçevesinde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin daimi olmayan üyeleriyle görüşmelerde bulunacak. Krans Montana görüşmelerindeki başarısızlık sonrası Kıbrıs sorunu hakkında kendilerine bilgi verecek. Kasulidis aynı zamanda Yunanistan ve Mısır dışişleri bakanlarıyla da bir araya gelecek ve üçlü işbirliği konusunu ele alacak. Bu görüşmelerinde üç ülke liderinin Kasım ayında Lefkoşa'da gerçekleştirecekleri zirvenin hazırlıklarını yapacak. Kasulidis Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin daimi olmayan üyeleriyle görüşmeleri önleyici amaçlı da olacak ve Birleşmiş Milletler'de genelde gerçekleştirilen dünya çağında barış gücü görevleri temelinde Kıbrıs'ta görev yapan Barış Gücü'nün önemi üzerinde duracak.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi "Antonio Guteres sıkıştırıyor" başlığı Spehar dün ayrı ayrı görüşmeleri sırasında Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Mustafa Akıncı'ya Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin New-York'ta Kıbrıs sorunuyla ilgili tüm taraflarla ama özellikle de iki liderle gerçekleştireceği görüşmelerde Kıbrıs sorununda bundan sonra nelerin yapılması gerektiği görüşünü dinlemek istediği mesajını verdi. Spehar'ın dün liderlerle gerçekleştirdiği görüşmeler ön hazırlık görüşmeleri niteliğindeydi. Bu arada Cumhurbaşkanı Nikos Anastasidis dün devlet televizyonunda yayınlanan röportajında Mustafa Akıncı ile görüşme olasılığına kapıyı kapatması sadece bunun özlü bir görüşme olması gerektiğine vurgu yaptı. Anastasiadis "photo opportunities" çok var dedi. Mustafa Akıncı ise yaptığı açıklamalarda 2018 şubat cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi süreçten hiçbir şey beklemediğini açıkladı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrıs ve Malta Haziran ayında turist sayısında çift haneli artış sağladılar. Haziran ayında Kıbrıs'a gelen turist sayısı bir yıl önce aynı dönemle kıyaslandığında %14 ve Malta'ya giden turist sayısı da %19 arttı. "Global Economy Watch'a" göre Kıbrıs bu yıl turizmde yeni rekorlara yakın. Bu yıl turist sayısında İspanya'nın %12, Portekiz'in %8 ve Yunanistan'ın da %7 artış sağlaması bekleniyor. Malta'da turizmdeki rekor sonuçta sektörün Gayri Safi Hasıla'ya katkı oranını da %13'e yükseltti. Bu oran İspanya'da %5 ve İtalya'da da %2. dünya ekonomisinde turizmin payı ise 2016 yılında %3 oldu. 2016 yılında turizm sektöründe 109 milyon istihdam sağlandı. Toplam turizm gelirleri ise 2,3 milyar euro oldu.

ALİTİA gazetesinin de bugünkü ana haberi "Düşünme zamanı doldu. Şimdi görüşleri dinleyecek." başlığı altında Birleşmiş Milletler genel Sekreteri Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar'ın dün liderlerle ayrı ayrı gerçekleştirdiği görüşme. Gazeteye göre Spehar dünkü temasları sırasında her iki lidere hem de garantör güçlere net mesaj verdi ve artık Kıbrıs sorununda bundan sonraki adımlara ilişkin görüşlerini dinlemek istediğini net olarak ortaya koydu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu dün eleştirilerini Yorgos Lillikas ve Nikolas Papadopulos'a yöneltti. Lillikas'a destek vermeye karar vereceklere "kayıp oy" mesajı vermeden geri durmadı. Nikolas Papadopulos'a ise başkanı olduğu DİKO'ya adaylığını dayattığı suçlamasında bulundu. Kipriyanu tek bağımsız adayın Stavros Malas olduğu ve Malas'ın diğer adaylara göre bağımsız yurttaşlardan daha fazla oy alma olasılığı olduğu görüşünü de savundu. Kipriyanu 2018 seçimlerinin zor seçimler olacağını kabul etti ancak kazanılması gerektiğini ve kazanılabileceğini de ifade etti. Kipriyanu, Nikolas Papadopulos'un egemen sistemi ifade ettiğini, Nikos Anastasiadis'i erke onun getirdiğini ve DİKO'nun da Hükümetten skandallar, yolsuzluklar nedeniyle değil Kıbrıs sorunundaki tezleri nedeniyle ayrıldığı da dile getirdi.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi "Guteres herkesi dinlemeye hazır" başlığı altında Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- AKEL Merkez Komitesi dün gerçekleştirdiği toplantıda 2018 Şubat Cumhurbaşkanlığı seçimleri hakkında Parti Taban Örgütleri’nde gerçekleştirilen tartışmaları değerlendirdi ve Stavros Malas’ın bağımsız adaylığının desteklenmesi kararını onayladı. AKEL Merkez Komitesi yaptığı değerlendirmede, Parti Taban Örgütleri’nde gerçekleştirilen yapıcı diyaloğun partinin seçimlere yönelik olarak politikasına ve çalışmalarına yardımcı olacağı ve zenginleştireceği görüşünü dile getirdi. Merkez Komitesi, Malas’ın adaylığının desteklenmesi için Parti Taban Örgütleri’nde yapılan gizli oylamalar sonucu Stavros Malas’ın adaylığına %97'inin üzerinde destek verildiğine dikkat çekti. Parti içi diyaloğun ve
Parti Taban Örgütleri’nde yapılan oylamanın sonuçlarını dikkate alarak, 17 Eylül Pazar günü Uluslararası Fuar Alanı’ndaki salonda gerçekleştirilecek Olağanüstü Kongre’ye Stavros Malas’ın bağımsız adaylığının desteklenmesini önermeyi kararlaştırdı


- AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu cumhurbaşkanına çağrıda bulunarak, Kıbrıs sorununu Cumhurbaşkanlığı seçimleri uğruna kurban etmemesini istedi. Cumhurbaşkanı'nın zamanın sert geçtiği yönünde doğru tespitler yapmakla birlikte girişim üstlenmeden pasif bir bekleyiş içinde olduğuna dikkat çekti ve bu tavrını eleştirdi. Cumhurbaşkanının bekleme yerine çıkmazdan çıkış için girişimler üstlenmesi gereğine işaret etti. Genel Sekreterle görüşmesinde Cumhurbaşkanı'nın Lefkoşa'da iç tüketim amacıyla ortaya koyduğu belirsiz görüşlerle Kıbrıs sorunuyla meşgul olması için Genel sekreteri ikna edemeyeceği görüşünü savundu.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:29

Son Haberler

01 Ekim
Cumhurbaşkanı Anastasidis: Kıbrıs Cumhuriyeti'nin amacı caydırıcı gücünü güçlendirmek.
16:53
Yunanistan Milli Savunma Bakanı: Kıbrıs sorununa adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması hedefleniyor.
16:52
Savunma Bakani: Ülkenin kurtuluş mücadelesi sürerken, savunma zırhının güçlendirilmesi devam ediyor.
16:50
14 mültecinin bulunduğu yeni bir tekne, bugün sabaha karşı Mağusa kazasındaki deniz bölgesine yanaştı.
16:49
9 adet tek kullanımlık plastik ürünün satışı bugünden itibaren yasaklanıyor.
16:48
Mitsotakis: Devlet bütçeleri tek başına enerji konusundaki belirsizliğin yükünü taşıyamayacak
16:46
Birleşmiş Milletler, Kıbrıs'a göç sorunuyla ilgili yardım sağlama olasılığını değerlendirecek.
16:45
30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Tüm haberler

Video on Demand