15/9/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Maliye Bakanı ile Sayıştay Başkanı arasında yaşanan yeni bir karşıtlık. Gazeteye göre Maliye Bakanlığı Genel Müdürü'nün yayınladığı bir genelgeyle Sayıştaylık memurlarının denetlemek için Bakanlığa geldiklerinde kontrol edilmelerini istemesi sonrası Sayıştay Başkanı Odisseas Mihayilidis ile Maliye Bakanı Haris Yeorgiyadis arasında karşıtlık uç noktalara yöneldi. Sayıştay Başkanı söz konusu genelgeye tepki gösterdi ve Bakanlık Genel Müdürü'ne bir mektup göndererek Bakanlığın almış olduğu kontrol mekanizmasının yasadışı ve kabul edilemez olduğuna dikkat çekti. Buna paralel Sayıştaylık memurlarının dosyaları denetlemeleri sırasında Bakanlık memurlarının orada bulunmalarını da kabul edilemez olduğunun altını çizdi. Sayıştaylık memurlarının denetimini kabul etmesinin söz konusu olmadığını da belirterek genelgenin uygulanmaya konması durumunda Başsavcı Kostas Kliridis'in sürece müdahalesini isteyeceği izlenimi vererek, var olan durumla ilgili Başsavcılığı da bilgilendirdiği mesajı verdi. Maliye Bakanlığı Genel Müdürü'nün genelgesinin Sayıştaylık çalışanlarının Bakanlıkta Kooperatiflerle ilgili belgeleri aldıkları ve toplantı düzenledikleri gün gönderilmiş olması da kayda değer. Konuya ilişkin taraflar arasında yaşanan karşıtlık nedeniyle söz konusu genelgenin gönderildiği değerlendirmeleri var.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Devlet sağlık alanında kullanma amacıyla kenevir tohumu ekimine izin verecek. Bu alanda iki izin verilecek ve ekili alanlar 24 saat gözetim altında tutulacak. Alanlar kameralarla da gözlemlenecek. Sağlık bakanlığının konuyla ilgili olarak hazırladığı yasa tasarısı da Meclis'e sunuldu. Devletin bu üretimden her beş ayda bir 45 milyon euro gelir sağlaması bekleniyor. kenevir tohumundan 3 ile 5 bin arası hastaya verilecek.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi bisiklet sürücülerinin kazalar sonucu yaşamlarını yitirmeleri konuyla ilgili yasal düzenlemeleri yeniden gündeme getirdi. Gazeteye göre Bisiklet kullanıcılarının ve taşıt sürücülerini hakları ve sorumluluklarıyla ilgili Hukuk Dairesi'nin hazırladığı yasa tasarısı çekmecede kaldı. bisiklet sürücülerinin kurban olduğu kazaların sayısındaki artış ve son olarak da 13 yaşında bir çocuğun ölümü alınması gereken önlemleri şimdi yeniden gündeme getirdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Nikolas Papadopulos'un düşük gelirlilere yönelik sevgisi karşıtlarının ironik tepkilerine neden oldu. AKEL ve DİSİ Papadopulos'a karşı aynı argümanı ileri sürdüler. Averof Neofitu ile çakışarak memorandumun uygulanması için verdiği mücadeleyi hatırlattılar. AKEL Basın sözcüsü Stefanos Stefanu , Papadopulos'un seçim bürosunun vatandaşların tanıdıkları Papadopulos'tan farklı bir Papadopulos gösterme yönünde umutsuzca verdiği çabayı anladıklarını söyledi. Ancak vatandaşların Anastasiadis'i Cumhurbaşkanlığına seçenin DİKO olduğunu ve DİKO'nun Hükümetten ekonomi değil Kıbrıs sorunu nedeniyle ayrıldığını da unutmadıklarını belirtti. Papadopulos'un iki partili sistem suçlaması yaparken Averof neofitu ile birlikte neoliberal ve halk karşıtı politikaları dayatmak için verdiği uğraşıyı unutmayacaklarına vurgu yaptı. Averof Neofitu da Papadopulos'un eleştirilerine dayanamadı ve Meclis'te kendisiyle yapmış oldukları işbirliklerini hatırlattı. Neofitu "Biliyorsunuz Nikolas ile ekonomi konularında mükemmel bir işbirliğimiz vardı ve bunu unutmayacağım" dedi.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs Telekomünikasyon kurumunun sağladığı olanaklar. Gazeteye göre Meclis Denetleme Komisyonu Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu LTV arasında yapılan antlaşmalar dosyasını açıyor. Bu anlaşmaların hangi oranda Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu çıkarına olduğuna ilişkin araştırmalar yapılması talebine karşı yıllardan beridir gizli tutuluyor. Bu arada kurumun, özellikle de basılı yayın organlarına verdiği reklamlara ödediği meblağlardaki dengesizlik konusu da gündemde.


Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu dün yaptığı açıklamada Anastasiadis'in pasif bekleme konumunda Cumhurbaşkanlığı adaylığına hizmet edecek açıklamalar yerine müzakerelerin kesildiği noktadan yeniden başlaması için koşulları yaratacak girişimler üstlenmesi gereğine işaret etti. Stefanu bir kez daha Anastasiadis'e seçim hesaplarını bir kenara bırakması çağrısında bulundu. " Durgunluk çözüm perspektifine hizmet etmez, tersine taksimin kalıcılaşmasını besler" dedi. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin müzakerelerin yarattığı müktesebatın ve Genel sekreterin sonuçlar çerçevesinin değerlendirilerek girişim üstlenilmesi tavrının bir gerekliliğin ötesinde olduğunu ve bunun Kıbrıs sorununda yeni stratejilerin ne kadar tehlikeli olduğunu gösterdiğini ifade etti. Papadopulos'un sürekli dillendirdiği yeni stratejinin Kıbrısrum tarafını uluslararası alanda yalnızlaştıracağı ve Türkiye'ye hiçbir siyasi bedel ödemeksizin taksimi ve işgal bölgesini entegreyi ileri götürme olanağı vereceği uyarısında bulundu.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu'nun dün Meclis'te ele alınmış olunması. Gazeteye göre Sayıştaylık dün Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu'nun içinde bulunduğu duruma ilişkin Meclis'e bilgi verdi. Kurumun her geçen yıl daha da kötüye giden mali durumu analiz edildi. Kurumun yaraları kapanacak gibi değil ve en büyük sorun da satışa çıkarılan ve stratejik yatırımcı aranan Hellas CYTA. Sayıştay Başkanı dün Meclis'te " Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu kamu parasının kötü yönetiminde bir örnektir" dedi. Verilere göre Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumu'nun 2015 yılında 686 milyon euro olan rezervleri 144 milyon azalarak 2016 yılında 542 milyon euroya düştü. Sadece Hellas CYTA bugüne kadar 194 milyon euro harcadı. Yeorgiyadis kurumun sadece emeklilik fonunun 2016 yılında 202 milyon euro zararda olduğuna dikkat çekti. Bu miktarın 86 milyonunun taşınmaz mallara yapılan yatırımlardan kaynaklandığını belirtti. Mevduatlardaki tıraşlamadan da 67 milyon kaybedildiğini ifade etti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- DİSİ Başkanı Averof Neofitu Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin önümüzdeki günlerde New-York'ta iki liderle ayrı ayrı gerçekleştireceği görüşmeleri çok önemli olarak niteledi ve Kıbrısrum tarafının Birleşmiş Milletler parametreleri ve Genel Sekreter'in çerçevesi temelinde müzakere masasına dönmeye hazır olduğunu ifade etti. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guteres'in son açıklamasını yorumlayan Neofitu yeni bir uğraşının " Kıbrıs halkını bir kez daha hayal kırıklılığına uğratmamam" için çok iyi hazırlanması gereğine dikkat çekti. Kıbrıstürk tarafının tavrı üzerinde dururken bir "kaçınma " olduğu gözleminde bulundu " Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı 2018 Martından önce Anastasiadis ile görüşmesinin söz konusu olmadığını söylediği bir anda Kıbrıs sorununda nasıl ilerleyeceğiz" dedi. Neofitu Kıbrısrum tarafında ise iradenin var olduğunu, olmaya devam ettiğini ve Kıbrıstürk tarafının Birleşmiş Milletler parametreleri ve Guteres çerçevesinde kalıp kalmayacağını görmek istediğinin altını çizdi. Neofitu son olarak da Türk tarafının B ya da C planlarında yani Birleşmiş Milletler çerçevesi dışında çözümden yana olduğu haberlerinin yalanmasını umduğunu dile getirdi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:29

Son Haberler

01 Ekim
Cumhurbaşkanı Anastasidis: Kıbrıs Cumhuriyeti'nin amacı caydırıcı gücünü güçlendirmek.
16:53
Yunanistan Milli Savunma Bakanı: Kıbrıs sorununa adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması hedefleniyor.
16:52
Savunma Bakani: Ülkenin kurtuluş mücadelesi sürerken, savunma zırhının güçlendirilmesi devam ediyor.
16:50
14 mültecinin bulunduğu yeni bir tekne, bugün sabaha karşı Mağusa kazasındaki deniz bölgesine yanaştı.
16:49
9 adet tek kullanımlık plastik ürünün satışı bugünden itibaren yasaklanıyor.
16:48
Mitsotakis: Devlet bütçeleri tek başına enerji konusundaki belirsizliğin yükünü taşıyamayacak
16:46
Birleşmiş Milletler, Kıbrıs'a göç sorunuyla ilgili yardım sağlama olasılığını değerlendirecek.
16:45
30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Tüm haberler

Video on Demand