ABD- Kuzey Kore ilişkileri tehlikeli bir biçimde gerginleşti

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump Kuzey Kore’nin nükleer programında ilerlemeler sağlandığını ortaya çıkması sonrası bu ülkeye sert uyarılarda bulundu.

Tatilini yarıda kesen Trump gazetecilere yaptığı açıklamada Kuzey Kore Birleşik Devletleri tehdit etmemesi iyi olacak dedi ve bunun devamı durumunda buna dünyanın görmediği bir ateş ve öfke ile yanıt vereceği uyarısında bulundu. Hatırlanacağı üzere Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi de Kuzey Kore’nin yeni balistik füze denemesine karşı geçen Cumartesi günü oybirliğiyle yeni yaptırım kararı almıştı.
Kuzey Kore ise Birleşik Devletler Başkanı Trump’ın uyarılarından birkaç saat sonra Pasifik Okyanusunda Amerika egemenliğinde olan Guam adasına yönelik dikkatli bir füze saldırısında bulunmayı incelediğini açıkladı. Kuzey Kore Halk Ordusu Sözcüsü ulusal haber ajansına yaptığı açıklamada ülke lideri Kim Yung Un’un karar almasıyla saldırı programını herhangi bir anda uygulamaya konabileceğini söyledi. 

Bu arada Waşington Post gazetesi Kuzey Kore’nin, nükleer başlıkları balistik füzelerine sığdırabilecek teknolojiyi geliştirdiği yazdı. Washington Post gazetesinin ulaştığı bilgilere göre Birleşik Devletler İstihbarat Örgütü’nün hazırladığı bir raporun henüz gizli tutulan sonuç bölümünde "Kuzey Kore, içinde kıtalararası balistik füzeler vasıtasıyla ulaştırabildiği nükleer silahların da olduğu füze üretimine başladı" ifadesi kullanıldı. Kuzey Kore rejimi şimdiye dek birçok atom bombası ve Birleşik Devletleri de vurabilecek kıtalararası balistik füze denemesinde bulunmuştu. İkinci bir Amerikan raporuna göre de Kuzey Kore yaklaşık 60 atom bombasına sahip.

Kaynak: KRYK

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 21:08

Son Haberler

20 Nisan
basın özetleri 20.04.21
14:07
Polis dün gece meydana gelen cinayeti araştırıyor
12:26
DİSİ başkanı Neofytou Brüksel'de temaslarda bulunuyor
12:25
Kousios: Türk tarafının tavrı BM Genel Sekreterini zayıflatıyor
12:24
Moskova: İki Devletli çözüm modeli kabul edilemez
08:18
Hristodoulidis AB Dışişleri Bakanlarına Cenevre'de yapılacak beş taraflı gayri resmi konferans hakkında bilgi verdi
08:16
Dün 3 can kaybı ve 822 yeni vaka kaydedildi
08:15
19 Nisan
basın özetleri 19.04.21
13:54
Referans hastanesindeki en genç hasta 26 yaşındaki bir kadın
13:28
Sağlık Bakanı: Önlemleri sıkılaştırmaya niyetimiz yok
13:23
Kousios: Vatandaşlığa kabullerin% 51,8'inin yasadışı değil düzensiz.
13:22
Silvestros: Ölümcül virüs artık toplumun her tarafına yayıldı
09:58
Tüm haberler

Video on Demand