31/8/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in gizli belgelerle ilgili dünkü açıklamaları. Gazeteye göre gizli belgelerin kimlere yollandığına ilişkin herhangi bir katalog basına verilmedi, ancak Cumhurbaşkanı konuyla ilgili olarak son günlerde kendisine yönelik eleştirilere yanıt vermeye çalışırken yeni ifşalarda bulundu. Bu belgeleri alan kişiler arasında AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu'nun da bulunduğunu belirtti. Bu açıklama birçok soruyu da beraberinde getirdi. AKEL daha dün snlereöz konusu belgelerin somut bazı kişilere gönderilmesi konusunda Cumhurbaşkanına eleştirilerde bulunmuştu. Cumhurbaşkanı Anastasiadis dün akşam tartışılan belgeler konusunda ilk kez görüş açıkladı ve bunları Kıbrıs sorunundaki tezlerinin ve süreci yönetişinin doğruluğu konusunda ikna etmek amacıyla bir grup dostuna ve kendisine yakın tanıdığına verdiğine ilişkin eleştiri yönetenlere yanıt verme kararı aldığını söyledi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis Yıkımlara Karşı Acil Müdahale Birliği'nin Köfünye köyündeki etkinliği çerçevesinde gazetecilere açıklamalarda bulunurken "Herhangi bir karşıtlıktan kaçınmak için kaç gündür sabrediyorum. Nelerin gizli olduğu konusunda yarın (bugün) bir açıklama yapacağım." dedi. Cumhurbaşkanı devamla söz konusu belgeleri gizli olarak nitelediğini çünkü Türkiye'nin ötesinde Kıbrısrum tarafının da sorumluluk taşıdığına yönelik görüntü ve izlenim veren bir görüntü yazan gazetecilerin kullanımına verildiğini belirtti. Cumhurbaşkanı bu kişilerin Kıbrıs sorununu çözülmüş görme konusunda iyi niyetlerine inandığını da ifade etti. Cumhurbaşkanı devamla da 4 haziran ortak açıklamasının, kendisinin bilgilendirme yaptığı Kıbrısrum tarafının tezlerinin ve tutanak özetlerinin gizli belgeler olup olmadığı sorusunu sordu. Gönderilen dosyalarda bunların yer aldığını ifade etti. Cumhurbaşkanı söz konusu belgeleri yandaşlarını yatıştırma amacıyla gönderdiği iddialarını da reddetti ve "Sayın Andros Kipriyanu zannederim yandaşım değildir" dedi. bu ifadesi sonrası söz konusu belgeleri Andros Kipriyanu'nun da alıp almadığına ilişkin ısrarlı soruları sonrası "tabbi ki evet" yanıtını verdi. Bu arada Filelefteros, gazetede çalışan hiçbir gazetecinin söz konusu belgeleri almadığını da yazdı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-EDEL Başkanı Marinos Şizopulos dün Doros Loizidu anısına düzenlenen bir etkinlikte konuşurken Cumhurbaşkanı Anastasiadis'i sert bir biçimde eleştirdi ve Kıbrıs sorununda geri alınamayacak tavizler verdiğini söyledi. Şizopulos Kıbrıs sorununda son görüşme sonuçlarının çok hayal kırıcı olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı " tehlikeli tavizler vermiştir" diyen Şizopulos Kıbrıs sorununun çözümü durumunda bunların Kıbrıs Cumhuriyeti'ni dağılmaya götürüp işler olmayan, nüfusun nemli bir kesiminin insan haklarını ve siyasal haklarını ciddi bir biçimde yaralanacağı yeni bir ortaklık devletine götüreceğini ileri sürdü. Şizopulos bugün tartışıldığı biçimiyle iki toplumlu iki bölgeli federasyonun kaçınılmaz bir biçimde taksimin yasallaşmasını getireceğinin de altını çizdi.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi işgal rejiminin daha önceki yıllarda gerçekleştirilen bazı dini ayinleri bu yıl yasaklaması. Gazeteye göre işgal rejimi her ayın ilk Pazar günleri Apostol Andreas Kilisesinde düzenlenen dini törene bu yıl izin vermedi. Bunun yanı sıra Yalusalıların Arhangelos Mihayil kilisesinde dini tören düzenleme taleplerini de reddetti. Omorfo'daki Aya Mama kilisesinde olduğu gibi bu tavrına gerekçe olarak Müslümanların kurban bayramı nedeniyle güvenlik önlemi almanın olası olmadığına dikkat çekti. Müslümanların Kurban Bayramı 1 Eylül'de başlayacak ve 4 Eylül'de sona erecek. İşgal rejiminin dini ayinleri yasaklama kararına dün sadece Cumhuriyetçi Türk Partisi tepki gösterdi. CTP sözde Hükümeti almış olduğu karar ile gerçek niyetini ortaya koymakla suçladı. Tarih değişikliği önerisinin de ciddi olmadığını belirtti. CTP Mustafa Akıncı'nın konuya ilişkin suskunluğunu ise yorumlamaktan kaçındı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- AKEL ve Malas'ın seçim bürosunun seçim kampanyası için saldırıya geçme kararı verecekleri bir anda Dimitris Hristofiyas dün SİGMA Televizyonunda katıldığı programda AKEL içerisinde yangına neden olacak bir tavır takındı. Sosyal medyada ağırlıklı olarak Hristıofias'ın Dromolakşa skandalına ilişkin tavrı tartışıldı. Hatırlanacağı üzere Hristofias, Venizellos Zanettu'nun haksız yere hapse konduğu ve cebine bu olayda tek bir kuruş dahi koymadığı ve hapse aslında adını vermediği bir başka AKEL kadrosunun girmesi gerektiği görüşüyle uyuştuğunu söylemişti. Zanettos'un söz konusu açıklaması daha önce Andros Kipriyanu'ya sorulduğunda bunu yorumlamaktan kaçınmıştı. Hristofias dün Dromolakşa konusunu konuşurken gündeme AKEL liderliğiyle son aylarda yaşadığı ciddi görüş ayrılıklarını da getirdi. Hristofias AKEL liderliğine önce uzun bir süre Anastasiadis'in Kıbrıs sorununa ele alışına verdiği destek nedeniyle eleştirilerde bulundu. Her zaman sandalyede oturma gailesiyle hareket ettiğini belirttiği Anastasiadis'e bu kadar ciddi bir meseleyi ele alışta verilen destek nedeniyle AKEL liderliğini eleştirdi. Cumhurbaşkanlığı konusunu yönetiminde ve özellikle de Spanos konusunda da parti liderliğine eleştiriler yöneltti. Spanos konusunun AKEL için bir şansızlık ve yara olduğu görüşünü savundu. AKEL'de ilk kez bir parti kadrosu ve hem de eski genel sekreter Spanos seçimi konusunda parti liderliğine böylesi bir eleştiride bulundu. Hristofias bu arada Nikos Katsuridis ile ilgili bir soruyu yanıtlarken de onun adını ağzına almayacağını söyledi.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in gizli belgelerle ilgili açıklamaları. Gazetenin konuyla ilgili haber başlığı ise şöyle: " Günlerdir sabrediyorum. Belgelerle ilgili gerçek gizliliğin ne olduğu konusunda bugün yanıt vereceğim. Cumhurbaşkanı muhalefete pençe attı"

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Mustafa akıncı Avrupa'yı istiyor ancak Kıbrıs sorununa Avrupalı bir çözümü istemiyor. Akıncı Avrupa'ya yönelik net açılımlarda bulunuyor. Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claoude Juncker'e gönderdiği mektubunda Kıbrıs sorundaki müzakerelerde yaşanan çıkmaz karşısında Kıbrıstürk tarafının bundan Avrupa Birliği ile ilişkilerini mümkün olduğunca yükselterek çıkma arzusunda olduğu görüldü. Akıncı söz konusu mektubunda herhangi bir kesintiye uğramaksızın Kıbrıslıtürklerin Avrupa müktesebatına uyum sürecinin devamını ve kıbrıslıtürklerle temasların artırılmasını talep etti. Akıncı mektubunda söz konusu temasların Kıbrısrum tarafınca engellendiği imajı da verdi.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Avrupa Birliği'nin Kıbrıslıtürklere fon akışında yaşanan çıkmaz. Gazeteye göre Krans Montana müzakerelerindeki çıkmaz ya da çöküş Kıbrıslıtürk lidere Avrupa Birliğine başvuruda bulunma ve ek ekonomik ve teknik yardım isteme talebinde bulunma olanağı verdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Gizli belgeleri bazı kişilerle paylaşmasına şiddetli tepkiler devam ediyor. AKEL Meclis Grup Sözcüsü Yorgos Lukaidis vatandaşın bu tavrıyla özünde önümüzdeki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde destek amacıyla hareket eden Cumhurbaşkanı'ndan siyasi, hukuki ve moral açıdan zor durumda kaldığını anlamasını beklediğini söyledi. Vatandaşın Cumhurbaşkanı'ndan Kıbrısrum tarafını Birleşmiş Milletler Genel Sekreteriyle karşı karşıya getirebilecek bazı belgeleri kamuoyu ile paylaşma yönünde daha önceki sorumsuzca, yasadışı ve siyasi açıdan mahkûm edilmesi gereken büyük yanlışını kabul etmesini beklediğini de belirtti.

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 13:29

Son Haberler

20 Nisan
basın özetleri 20.04.21
14:07
Polis dün gece meydana gelen cinayeti araştırıyor
12:26
DİSİ başkanı Neofytou Brüksel'de temaslarda bulunuyor
12:25
Kousios: Türk tarafının tavrı BM Genel Sekreterini zayıflatıyor
12:24
Moskova: İki Devletli çözüm modeli kabul edilemez
08:18
Hristodoulidis AB Dışişleri Bakanlarına Cenevre'de yapılacak beş taraflı gayri resmi konferans hakkında bilgi verdi
08:16
Dün 3 can kaybı ve 822 yeni vaka kaydedildi
08:15
19 Nisan
basın özetleri 19.04.21
13:54
Referans hastanesindeki en genç hasta 26 yaşındaki bir kadın
13:28
Sağlık Bakanı: Önlemleri sıkılaştırmaya niyetimiz yok
13:23
Kousios: Vatandaşlığa kabullerin% 51,8'inin yasadışı değil düzensiz.
13:22
Silvestros: Ölümcül virüs artık toplumun her tarafına yayıldı
09:58
Tüm haberler

Video on Demand