Kurban Bayramı'yla çakıştığı için Ay Mamas ayinine izin yok

2003 yılında barikatların açılmasından sonra bu yıl ilk kez, işgal altındaki Omorfo’da bulunan Ay Mamas katedralinde yıllık ayin yapılmayacak.

Sözde Dışişleri Bakanlığı, ayine izin vermeme kararını, bu yıl Ay Mamas bayramının kurban bayramı ile çakışması bahanesiyle açıkladı.  YeniDüzen gazetesi, sahte dışişleri bakanlığının sözde müdürünün açıklamasına yer vererek, kurban bayramında birçok güvenlik görevlisinin izinde bulunması sebebiyle yeterli güvenlik önlemlerinin alınamayacağını belirtti. Ayrıca ayinin, Kurban bayramının sona erdiği 5 Eylül tarihinde yapılabileceğini kaydetti. Omorfo metropoliti, yaptığı açıklamada, bu ülkedeki hiçbirşeyin hristiyan ve müslümanların paralel bayramlar kutlamasına engel olmadığını belirtti. Ayrıca din ve ibadet özgürlüğünün sadece bir kısım için geçerli olmasını mantık dışı olduğunu savundu. Bu hareketin,  adanın yeniden birleşmesine götürecek yola daha fazla engel koyduğunu ve temel insan hakları ve dini özgürlüklerin kısıtlanmasıyla Kıbrıs sorununda çözüme ulaşılamayacağını vurguladı. İşgalci rejim, güvenlik sebeplerinden dolayı Ay Mama kilisesinde yapılması planlanan ayine izin vermediğini açıkladı. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin Medeni ve Siyasi Hakları Uluslararası Sözleşmesi’nin 18inci madesini ihlal ettiğini ayrıca adanın yeniden birleşmesine giden yolda daha fazla engel oluşturduğunu vurguladı.

Omorfo Belediyesi, işgalci birimlerin ayine izin vermeme kararını kabul edilemez olarak niteleyerek, en azından bu kararın yeniden gözden geçirilmesi için talepte bulundu. Yapılan açıklamada, aksi takdirde söz konusu kararın Kıbrıs Türk toplumu temsilcilerinin ve Türkiye’nin, Kıbrıs’ın bölünmesini ve Türk işgalini kalıcılaştırmaktan farklı olmayan gerçek niyetlerinin bir göstergeSi sayılacağı ifade edildi.

DİSİ, işgal rejiminin 14 yıldan sonra ilk kez inançlı kişilerin Ay Mama katedraline giderek ayin yapmalarını yasaklamasını kabul edilemez olarak niteledi. 2017 yılında işgal rejiminin vatandaşların dini haklarını yerine getirmelerini engelleyecek bahaneler bulmasının üzücü olduğunu vurguladı. DİSİ farklı dinlerin bayramlarının çakışmasının, iki dinden birinin kutlamasının iptal edilmesine veya tarihiniN değiştirilmek zorunda bırakılmasına yol açmasının kabul edilemez olduğunu ifade etti. DİSİ, Mustafa Akıncı’ya irade ve kararlılık göstererek, Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler arasındaki mesafenin kalıcılaşması ve büyümesine neden olan böylesi kararlardan kaçınması için çağrıda bulundu.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:06

Son Haberler

18 Ağustos
Menendez, Türkiye'nin ek Rus S-400 füzesavar sistemi edinme olasılığına şiddetle karşı çıkıyor
13:41
Koronavirüs pandemisinin yönetimine yönelik taslak yol haritası yarın uzmanlara sunulacak.
13:41
Rusya Ukraynalıların Guterres'in ziyareti sırasında Zaporijya'da provokasyonlar planladığını iddia ediyor
13:39
basın özetleri 18.08.22
12:54
Kabil'de bir camide bomba patlatıldı
07:08
Bulgaristan-Türkiye sınırında 105 kilo eroin ele geçirildi
07:07
Guteres Zelensky ve Erdoğan'la görüşmek üzere Ukrayna'da
07:06
17 Ağustos
Dışişleri Bakanlığı: Türkiye, Kıbrıs’taki işgaliyle ilgili tarihi gerçekleri saptırma çabasında.
16:29
Yeroskipu’da otelin havuzuna düşerek boğulan 3 yaşındaki kız çocuğunun dosyası, Hukuk Dairesi’ne teslim edilecek.
16:27
Maliye Bakanlığı, 2022 yılı için %5’in üzerinde büyüme oranı beklendiğini açıkladı.
16:27
Cumhurbaşkanlığı adayı Andreas Mavroyannis, dağlık bölgeleri Kıbrıs’ın incisi ve mücevheri olarak niteledi.
16:25
Akamas’ta taşınmaz malları, imar haklarını kaybeden arazi sahiplerine tazminat ödenmesi bekleniyor.
16:23
Tüm haberler

Video on Demand