Kurban Bayramı'yla çakıştığı için Ay Mamas ayinine izin yok

2003 yılında barikatların açılmasından sonra bu yıl ilk kez, işgal altındaki Omorfo’da bulunan Ay Mamas katedralinde yıllık ayin yapılmayacak.

Sözde Dışişleri Bakanlığı, ayine izin vermeme kararını, bu yıl Ay Mamas bayramının kurban bayramı ile çakışması bahanesiyle açıkladı.  YeniDüzen gazetesi, sahte dışişleri bakanlığının sözde müdürünün açıklamasına yer vererek, kurban bayramında birçok güvenlik görevlisinin izinde bulunması sebebiyle yeterli güvenlik önlemlerinin alınamayacağını belirtti. Ayrıca ayinin, Kurban bayramının sona erdiği 5 Eylül tarihinde yapılabileceğini kaydetti. Omorfo metropoliti, yaptığı açıklamada, bu ülkedeki hiçbirşeyin hristiyan ve müslümanların paralel bayramlar kutlamasına engel olmadığını belirtti. Ayrıca din ve ibadet özgürlüğünün sadece bir kısım için geçerli olmasını mantık dışı olduğunu savundu. Bu hareketin,  adanın yeniden birleşmesine götürecek yola daha fazla engel koyduğunu ve temel insan hakları ve dini özgürlüklerin kısıtlanmasıyla Kıbrıs sorununda çözüme ulaşılamayacağını vurguladı. İşgalci rejim, güvenlik sebeplerinden dolayı Ay Mama kilisesinde yapılması planlanan ayine izin vermediğini açıkladı. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin Medeni ve Siyasi Hakları Uluslararası Sözleşmesi’nin 18inci madesini ihlal ettiğini ayrıca adanın yeniden birleşmesine giden yolda daha fazla engel oluşturduğunu vurguladı.

Omorfo Belediyesi, işgalci birimlerin ayine izin vermeme kararını kabul edilemez olarak niteleyerek, en azından bu kararın yeniden gözden geçirilmesi için talepte bulundu. Yapılan açıklamada, aksi takdirde söz konusu kararın Kıbrıs Türk toplumu temsilcilerinin ve Türkiye’nin, Kıbrıs’ın bölünmesini ve Türk işgalini kalıcılaştırmaktan farklı olmayan gerçek niyetlerinin bir göstergeSi sayılacağı ifade edildi.

DİSİ, işgal rejiminin 14 yıldan sonra ilk kez inançlı kişilerin Ay Mama katedraline giderek ayin yapmalarını yasaklamasını kabul edilemez olarak niteledi. 2017 yılında işgal rejiminin vatandaşların dini haklarını yerine getirmelerini engelleyecek bahaneler bulmasının üzücü olduğunu vurguladı. DİSİ farklı dinlerin bayramlarının çakışmasının, iki dinden birinin kutlamasının iptal edilmesine veya tarihiniN değiştirilmek zorunda bırakılmasına yol açmasının kabul edilemez olduğunu ifade etti. DİSİ, Mustafa Akıncı’ya irade ve kararlılık göstererek, Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler arasındaki mesafenin kalıcılaşması ve büyümesine neden olan böylesi kararlardan kaçınması için çağrıda bulundu.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 21:06

Son Haberler

13 Haziran
Anastasiadis: Kıbrıs Rum tarafı AB'nin ilkelerine ve değerlerine saygı duyan bir devlet istiyor.
18:09
Cumhurbaşkanı: Siyasi parti liderleriyle Kıbrıs'ı ileriye taşıyacak uzlaşı ortamı yaratılması hedefleniyor.
18:07
Sayıştaylık, vatandaşlıklarla ilgili Araştırma Komitesi'ni görev tanımını aşmakla suçladı.
18:05
Kiprianu: Kıbrıs sorununda oluşan durum son derece zor ve tehlikeli
18:04
G-7 ülkeleri Çin dampingi konusunda fikir birliğine vardı.
18:03
Mitsotakis- Erdoğan görüşmesine 1 gün kala, Ankara tahriklerde bulunuyor.
18:01
Polis, 65 yaşındaki kadının üzerinde büyük miktarda gümrüksüz tütün ürünü buldu
17:58
12 Haziran
Lute’un yeni Kıbrıs ziyaretinin Haziran ayının son 10 gününde yapılması planlanıyor.
16:30
Papadopulos, muhalefetin Meclis Başkanı seçme konusundaki başarısızlığıyla ilgili hayal kırıklığı ifade etti.
16:29
Şizopulos: Demokratik Cephe’nin önerisi benim veya Papadopulos’un seçilmesini engellemeyi hedefledi
16:28
Lefkoşa-Limasol anayolu ve Pareklisya köyü arasında çıkan yangın, yerleşim yerlerini tehdit ediyor.
16:27
Kıbrıs'ın BM’deki Daimî Büyükelçisi: Güvenlik Konseyi'nin Maraş kararları gecikmeden uygulanmalı
14:04
Tüm haberler

Video on Demand