3/8/17

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu'nun Kıbrıs Haber Alma Teşkilatı tarafından izlendiği şikâyeti sonrası yaşanan gelişmeler. Gazeteye göre Ulusal Konsey'de yüksek tonda tartışmalar ve AKEL liderinin Kıbrıs Haber Alma Teşkilatı tarafından izlendiği şikayeti sonrası partiler alanında yangın çıktı. Hükümet ile AKEL aralarındaki karşıtlığı yorumlamak istemediler ancak konunun patlamasından kaçınamadılar. Bu arada konunun odağına AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu'nun Lefkoşa'da bir apartman dairesinde Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eida ile gerçekleştirdiği görüşme yerleşti. Kipriyanu konuyla ilgili ne söyleyecekse Cumhurbaşkanı'nın önünde Ulusal Konsey toplantısında söylediğini ifade etti. Konunun kamuoyu önünde tartışılmasının ülkeye zarar verici olacağını belirtti. Hükümet Sözcüsü de Ulusal Konsey'de yaşananları dışarıda yorumlamadıklarını söyledi. Eida'nın Lefkoşa'da Cumhurbaşkanı, Kıbrıslıtürk lider ve iletişim kanalı olan diğer şahsiyetlerle veda temaslarında bulunduğu bir dönemde ortam gergin. Bu arada AKEL Genel Sekreteri Kipriyanu dün sabah Kıbrıs Haber Alma Teşkilatı başkanı Kiryako Kiro ile bir araya geldi. Kiros Kipriyanu'ya izlenmediği güvencesi verdi. bu süreçte AKEL ile DİKO arasında çatlak ortaya çıktı. İki partinin meclis grup sözcüleri Annan Planı döneminde Tasos Papadopulos'un Serdar Denktaş ile yemeği konusunu gündeme getirdiler. DİKO yetkilisi söz konusu yemeğin AKEL'in bilgisi dahilinde yendiğini ifade etti. İlk yemeğe Dimitris Hristofias'ın da katıldığını belirtirken ikinci yemeğin ise partinin bilgisi dahilinde olduğuna vurgu yaptı. DİKO, Andros Kipriyanu'nun hangi gereksinime ihtiyaç duyarak Eida'yla görüştüğü sorusunu sordu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrıs hükümeti, Türkiye'nin Mağusa'nın kapalı bölgesini yerleşime açacağı yönünde basına yaptığı sızdırmaları bir taktik oyun olarak değerlendiriyor. Bununla birlikte Mağusa Belediye Başkanı Aleksis Galanos'un dün Kıbrıslırum müzakereci Andreas Mavroyannis ile görüşmesi sonrası açıklamış olduğu gibi kentin yerleşime açılmasının Türklere sağlayacağı yararı da göz ardı etmiyor. Elde edilen bilgilere göre kentin kapalı bölgesinin açılması çok zor bir konu da olsa bazı endişeler gündemde ve ifade edilenlerin gerisinde bölgenin açılması için de bazı düşünceler var. Türkiye'de iş dünyasının bölgeyi iş bölgesi olarak değerlendirdiği görünümü de var. Sonuç olarak somut konjonktür dikkate alınmamazlık edilemez ve Kıbrıs Hükümeti Türkiye'nin hareketlerine karşı kendi tepkilerini planlıyor. Herşeyden önce kentin açılması sakinlerinin dönmesi anlamına da gelmiyor çünkü 43 senedir kapalı duran bir bölge söz konusu. Aleksis Galanos gelişmelerle ilgili bir dizi temas başlatmış durumda. Bu çerçevede bugün Dışişleri Bakanı Kasulidis ve Hükümet Sözcüsü hristodulidis ile bir araya gelecek. Pazartesi günü de Genel Sekreterin Kıbrıs Özel Temsilcisi elizabert Spehar ile görüşecek. Bu arada Kıbrıslırum müzakereci Mavroyannis dün yaptığı açıklamada Mağusa konusunda tek sürdürülebilir ve işler çözümün kapalı bölgenin Birleşmiş Milletler kararları temelinde Kıbrısrum yönetimine verilmesi olduğunu söyledi.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi 18 yaşında bir gencin hapishanede hücrede ölmesi. Gazeteye göre 18 yaşında Andreas Sofroniyu'un son rüyası kullandığı kimyasal uyuşturucu "dream" oldu. Sofroniyu dün sabah saat 5'te hücresinde yatağından düşmüş yerde yatır bir vaziyette bulundu. Sofroniyu 68 hırsızlık suçundan tutuklanmıştı ve uyuşturucu kullanıcısı bir kişiydi. Uyuşturucu nedeniyle 11 yıl hapse mahkum olan babasının kardeşi ile aynı hücrede kalmak istemişti. Yaşananaşlr hakkında bilgi sahibi olan çevrelerin Politise verdikleri bilgilere göre 18 yaşındaki genç "dream" hapı kullandı ve uykuya yattı. Söz konusu uyuşturucunun baygınlık ve kusma yarattığı biliniyor. bu uyuşturucu ürede ve kanda da tespit edilemiyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Partiler Lefkoşa'dan Avrupa'da Türkiye'ye karşı tavrını sertleştirmesini istiyorlar. Cumhurbaşkanı adayı ve Yurttaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas Kıbrıs'ta yeni oldu bittiler yaratmak yönünde var olan Türk planlamalarını geri püskürtmek için Avrupa'da Türkiye için var olan çok kötü durumu kullanma açısında şimdi zamanın en uygun zaman olduğu görüşünde. Avrupa Birliği'nde Türkiye'ye karşı var olan olumsuz duygulara ve Almanya'nın Gümrük Birliği'nde yeni süreci dondurma eğilimine dikkat çeken Lillikas bazı Avrupa ülkelerinin Türkiye'nin kullandığı bazı Avrupa fonlarının dondurulmasından yana olduklarını da belirtti. Kıbrıs Hükümetinin, Almanya'nın talepleriyle çakışarak Türkiye'ye ekonomik ve siyasi bir bedel ödetmesi için en uygun zamanın var olduğuna vurgu yaptı. Dayanışa Hareketi de Avrupa Birliği- Türkiye gümrük birliği anlaşmasının yenilenmesine karşı Kıbrıs'ın veto hakkını kullanmasını istedi. Ekoloji Hareketi de benzer yönde görüş açıkladı.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs Haber Alma Teşkilatı temiz." başlığı altında. Gazeteye göre AKEL Genel Sekreteri'nin Pazartesi günkü Ulusal Konsey toplantısında Kıbrıs Haber Alma Teşkilatı tarafından izlendiği iddiası sonrası bunun sadece bir şamata olduğu görüldü. Cumhurbaşkanın zaman zaman teşkilata verdiği direktifler çok net: ne siyasiler ne de gazeteciler izlenmeyecek. Teşkilat sadece Ulusal güvenlik alanında çalışma yapmakla sınırlı olacak. Andros Kipriyanu'nun dün teşkilat başkanı ile görüşmesinde kendisine verilen izahat sonrası da konu kapandı. Kipriyanu teşkilat başkanını da çok değerli bir kişi olarak niteledi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Merkez siyasi alan Eida'yı bugün boykot ediyor. Veda etmek için dün adaya gelen Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eida bugün önce Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Kıbrıslıtürk lider Akıncı ile ayrı ayrı görüşecek. Akşam da siyasilere ve toplumların önde gelenlerine bir veda resepsiyonu verecek. Cumhurbaşkanı Anastasaidis ve AKEL Genel Sekreteri Kipriyanu bu resepsiyona katılacak. Nikolas Papadopulos, Lillikas, Şizopulos, Theoharus ve Perdikis ise katılmayacak. DİSİ Başkanı Neofitu yurt dışında olması nedeniyle kokteylde olmayacak. Farklı bir durumda o da kokteyle katılacaktı.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi " 18 yaşında gencin ölümü İonas'ı sarsmadı" başlığı altında. Gazeteye göre Adalet Bakanı İonas hapiste 18 yaşında bir gencin ölümü karşısında tamamıyla ilgilisiz sağır edici bir sessizlik içinde. bu genç henüz mahkum değil sanık konumundaydı. Polis ölüm olayında bir cinayet olasılığının bulunmadığı görüşünde. Muhalefet gencin tutukluluk koşullarıyla ilgili gündeme ciddi sorular getirdi ve olayın siyasi sorumlusunun Adalet Bakanı olduğu görüşünü savundu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu "Astra" radyosunda konuşurken Türkiye'nin köşeye sıkıştırılması için Cumhurbaşkanı'nın, Guterers çerçevesi üzerine herhangi bir şey inşa etmediğini söyledi. Kipriyanu Kıbrıs sorunun çözüm uğraşılarından uzaklaşıldığını belirtirken, Türkiye'nin, Kıbrıs sorununun çözümünü çok daha zorlaştıracak yeni oldu bittiler yaratan yeni tek yanlı adımlar atacağı uyarısında bulundu. Kipriyanu Kıbrısrum tarafının gerekli girişimleri üstlenmesi için partilere, ama özelikle de Cumhurbaşkanı'na alanda durumun ne olduğu ve Kıbrıs sorununun ne kadar zor bir durumda olduğunu bilince çıkarmaları çağrısında bulundu. Kıbrısrum tarafının herhangi bir koşul ileri sürmeksizin Genel sekretere girişim üstlenmesi ve iki liderden temel konularda pozisyonlarını kesinleştirmelerini istemesi çağrısında bulunmasını da talep etti.

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 13:29

Son Haberler

21 Nisan
basın özetleri 21.04.21
12:57
Kıbrıslı Rum yazarlardan 20.04.21
09:58
20 Nisan
basın özetleri 20.04.21
14:07
Polis dün gece meydana gelen cinayeti araştırıyor
12:26
DİSİ başkanı Neofytou Brüksel'de temaslarda bulunuyor
12:25
Kousios: Türk tarafının tavrı BM Genel Sekreterini zayıflatıyor
12:24
Moskova: İki Devletli çözüm modeli kabul edilemez
08:18
Hristodoulidis AB Dışişleri Bakanlarına Cenevre'de yapılacak beş taraflı gayri resmi konferans hakkında bilgi verdi
08:16
Dün 3 can kaybı ve 822 yeni vaka kaydedildi
08:15
19 Nisan
basın özetleri 19.04.21
13:54
Referans hastanesindeki en genç hasta 26 yaşındaki bir kadın
13:28
Sağlık Bakanı: Önlemleri sıkılaştırmaya niyetimiz yok
13:23
Tüm haberler

Video on Demand